Kedy prijímať lecitín? Môže sa aj pred spaním, alebo iba po cvičení a počas tréningu?

Kedy prijímať lecitín? Môže sa aj pred spaním, alebo iba po cvičení a počas tréningu?

Jednou z veľmi dôležitých prírodných látok, ktoré sa využívajú predovšetkým u športovcov a ľudí, ktorí pravidelne cvičia, je lecitín. Ide o fosfolipid, ktorý sa nachádza v našom tele, ale v niektorých prípadoch ho môže byť nedostatok, hlavne v prípade väčšej aktivity.

Táto látka totiž pomáha na rýchlejšiu obnovu svalových tkanív a celkovo pre lepšiu regeneráciu pohybového aparátu. Okrem toho však má aj iné pozitívne vplyvy, napríklad na metabolizmus, hladinu cholesterolu a hlavne pre nervovú sústavu, je považovaný aj za „palivo“ pre mozog. Znamená to teda, že je potrebné jeho pravidelné dopĺňanie.

Čo je lecitín a prečo ho treba prijímať

Lecitín je látka z kategórie tukov, konkrétne sa jedná o fosfolipid, ktorý pozostáva z viacerých zložiek, konkrétne z folínu, glycerolu, glykolipidov, triglyceridov, fosfolipidov a kyseliny fosforečnej. Telo si ho vie vyrobiť aj samo, no niekedy sa na to nedá spoliehať.

V takom prípade je vhodné ho prijímať a dopĺňať, kde máte na výber dve možnosti. Prvou je strava, či už rastlinné alebo živočíšne potraviny a suroviny, druhou doplnky výživy. Sú situácie, napríklad potreba zvýšeného fyzického alebo psychického výkonu, kedy nemusí byť dopĺňanie iba cez potraviny dostatočné, vtedy treba skúsiť aj hotové prípravky.

Lecithin 1200 Softgels

  • urýchlenie regenerácie
  • prírodný pôvod
  • pohodlné užívanie vo forme mäkkých želatínových kapsúl (Softgels).

Lecithin powder

  • urýchľuje regeneráciu
  • zlepšuje využitie bielkovín
  • bez obsahu GMO, éčok a konzervantov

Čo sa týka toho, kto a prečo by mal lecitín prijímať, platí to, že:

  • najčastejšie ho užívajú, hlavne v prípade doplnkov výživy, športovci a to po fyzickom cvičení, tréningu či aktivite, pomáha na obnovu svalstva aj energie
  • počas celého dňa a hlavne dlhodobo by ho mali prijímať ľudia, ktorí chcú podporiť svoje mozgové funkcie, napríklad študenti v čase učenia sa na skúšky
  • lecitín je veľmi dôležitý aj pri ovplyvňovaní kardiovaskulárneho zdravia, pomáha optimalizovať hladinu cholesterolu, podporuje krvný obeh a aj srdce
  • má význam aj pri odbúravaní tukov, rovnako tak pomáha celkovo na pohybový aparát, či už ide o zdravie kĺbov a kostí, alebo všeobecne o výkonnosť svalov

Lecitín má pozitívne vplyvy aj na pokožku, lesk, zdravie a proti vypadávaniu vlasov a pomáha aj pri problémoch s lámavými nechtami. Využíva sa aj na ekzémy a niektoré kožné problémy. Jeho prvoradou úlohou je však regenerácia po športovom výkone.

VEĽMI PROSPEŠNÝ JE PRE SENIOROV

Lecitín má význam nielen pre športovcov a tých, čo majú pravidelne fyzickú aktivitu, ale aj pre seniorov. Odporúča sa totiž pre ľudí, ktorí majú neurologické poruchy typu Parkinsonova či Alzheimerova choroba, prípadne pre ľudí so stareckou demenciou.

Kedy počas dňa a pri akých príležitostiach prijímať lecitín

Lecitín má teda viaceré prospešné účinky a to nielen pre tých, čo ho plánujú použiť na podporu regeneračného potréningového procesu, ale všeobecne. Mnoho ľudí sa preto pýta otázky, kedy a v akých situáciách je najlepšie lecitín dopĺňať a prijímať.

Tu sú tri najčastejšie prípady, ktoré sa v tomto ohľade objavujú:

Lecitín počas dňa: Väčšina doplnkov výživy obsahujúcich lecitín sa odporúča užívať počas dňa, je pritom jedno, či to bude ráno, na obed alebo niekedy inokedy. Ak chcete využiť lecitín na zvýšenie koncentrácie a schopnosti sústredenia sa, ideálne je to doobeda, prípadne ráno, ak ide o študentov. Pre bežné dopĺňanie je dôležitá pravidelnosť.

Lecitín po cvičení a tréningu: Vďaka tomu, že lecitín dokáže v tele aktivovať anabolické procesy, je jeho použitie po fyzickej aktivite vo vyššej miere veľmi odporúčané a prospešné. Pomáha totiž skrátiť čas na regeneráciu po tréningu, hlavne po silovom tréningu. Môžu ho využiť aj rekreační športovci pre rýchlejšie svalové zotavenie.

Lecitín večer pred spaním: Treťou veľmi častou situáciou, o ktorú sa mnoho ľudí zaujíma, patrí doplnenie lecitínu pred spaním alebo večer. Vzhľadom na jeho stimulačné účinky na nervový systém by ste si v tomto prípade mali dávať viac pozor a snažiť sa lecitín užívať opatrne. Ak, tak s odstupom aspoň 3 hodín pred spaním.

Najlepšie zdroje lecitínu

Čo sa týka potravín, lecitín sa nachádza v niektorých druhoch surovín a to tak rastlinného, ako aj živočíšneho pôvodu. Môžete ich navzájom skombinovať a viaceré potraviny konzumovať aj samostatne, iné zas použiť ako prílohu k hlavnému chodu na obed či večer.

Tu sú najlepšie potravinové zdroje a jedlá obsahujúce lecitín:

Vajcia, mlieko a mliečne produkty

Ak ide o živočíšne zdroje, tu môžete získať lecitín z viacerých druhov potravín. Dobrým zdrojom sú vajcia, ktoré obsahujú aj omega mastné kyseliny, plnotučné mlieko, syry a jogurty. Tieto suroviny konzumujte v zdravej miere kvôli vplyvu na cholesterol.

Kaviár

Lecitín je možné nájsť aj v kaviári, ktorý je veľmi známou a chutnou rybou pochúťkou. Z pohľadu živín je kaviár bohatým zdrojom bielkovín a zdravých tukov, obsahuje hlavne polynenasýtené mastné kyseliny, železo, selén a niektoré dôležité antioxidanty.

Sója a sójové bôby

Z rastlinných zdrojov sú na lecitín najviac bohaté sójové bôby a teda aj sója a produkty, kde je sója dominantnou zložkou. Plusom je, že ak zaradíte sóju do svojho jedálnička, získate vhodný prostriedok na dopĺňanie vitamínov B, C, E a K, rovnako tak minerálov.

Oriešky

Pokiaľ ide o orechy, tie sú známe ako výborná potravina z pohľadu aminokyselín, minerálov a tiež mastných kyselín. Nájdete v nich aj prospešný lecitín a to hlavne vo vlašských orechoch, arašidov, lieskovcových orechoch, kešu orieškoch alebo v mandliach.

Strukoviny a obilniny

Čo sa týka strukovín, v ich prípade sa lecitín nachádza hlavne v šošovici, ktorú viete využiť vo varenej forme v polievke aj v hlavných jedlách a obsahuje tiež veľa vlákniny. Z obilnín sú najvhodnejšie ovos, ovsené vločky a pšeničné klíčky, viete ich jesť po celý deň.

Rastlinné oleje

Poslednou významnejšou možnosťou, ako dopĺňať lecitín, sú rastlinné oleje. Musí však ísť iba o nerafinované typy, napríklad ako je panenský olivový olej, kokosový či avokádový olej. Tieto oleje obsahujú aj vitamín E, nenasýtené kyseliny a ďalšie antioxidanty.

NEPREHÁŇAJTE TO S MNOŽSTVOM

Ak budete chcieť dopĺňať lecitín prostredníctvom potravín, dávajte si pozor, aby ste to príliš nepreháňali s ich množstvom. Oriešky či ovsené vločky sú síce zdravé, ale len v rozumnom množstve. Ešte viac to platí v prípade sóji, vajec a plnotučného mlieka.

Výživové doplnky obsahujúce lecitín

Pre ešte efektívnejšie a účinnejšie dopĺňanie lecitínu viete využiť doplnky výživy, ktoré obsahujú koncentrovaný lecitín a to či už v podobe granulovanej formy, prípadne formy tabliet a kapsúl určených na jednoduché a rýchle perorálne užívanie.

Ak ide o zloženie a aktívne látky, doplnky obsahujú predovšetkým:

Základom je lecitín sójového pôvodu zo sójových bôbov, ktorý môže byť buď jedinou aktívnou látkou, prípadne je doplnený o kyselinu linolovú alebo ginkgo biloba

V oboch prípadoch sa jedná o prípravky dostupné bez receptu, ktoré:

  • viete užívať v objeme 1 až 2 kapsúl alebo dávok a to počas celého dňa
  • môžete brať aj dlhodobo, pokojne aj 2 mesiace alebo ak treba, tak aj viac
  • neobsahujú žiadne rizikové látky, preto sú aj vedľajšie účinky minimálne

Tieto prípravky sú určené pre dospelých ľudí, kontraindikáciou je obvykle tehotenstvo, dojčenie alebo alergia na sóju. Inak býva užívanie bezproblémové, najlepšie je tieto doplnky brať spoločne s jedlom, vtedy sa lecitín lepšie vstrebáva. Spravidla platí, že v jednej dávke alebo v jednej celodennej dávke sa nachádza koncentrácia 1200 mg lecitínu.

Lecithin 1200 Softgels

  • urýchlenie regenerácie
  • prírodný pôvod
  • pohodlné užívanie vo forme mäkkých želatínových kapsúl (Softgels).

Lecithin powder

  • urýchľuje regeneráciu
  • zlepšuje využitie bielkovín
  • bez obsahu GMO, éčok a konzervantov

Pokiaľ ide o pomocné a doplnkové látky, tieto prípravky obsahujú len štandardné zložky, najčastejšie typu želatína, glycerol a rôzne leštiace či farbiace látky. Niektoré prípravky však nemusia byť vhodné pre ľudí, ktorí majú vážnejšie problémy so zrážanlivosťou.

Pokiaľ sa venujete nejakému cvičeniu alebo výraznejšej fyzickej aktivite, štandardne užívajte doplnky s lecitínom po aktivite, pomôže vám to lepšie na regeneráciu svalov a pohybového aparátu. Pri výbere konkrétnej značky dajte prednosť tým známejším a tým, ktoré obsahujú čistý lecitín z nebielenej sóje. Pri dávkovaní sa riaďte inštrukciami výrobcu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky obsahujúce lecitín

Všetky spomínané doplnky výživy a ďalšie produkty sú voľne predajné, nemusíte mať recept a ani navštíviť lekára, ktorý by vám ich mal indikovať. Vďaka tomu si ich viete kúpiť cez internet, nemusíte teda ani nikam osobne chodiť a všetko vybavíte z domu.

V prípade nákupu online máte oproti osobnému nákupu tieto výhody:

  • získate lepšiu cenu, väčšina eshopov aj online lekární sú lacnejšie
  • objednávku vyriešite za pár dní a to pokojne aj cez mobilný telefón
  • môžete platiť nielen v hotovosti, ale aj cez internet a bezhotovostne
  • máte väčší výber rôznych značiek a veľkostí balení a to priamo skladom

Bohatší sortiment majú práve známejšie overené eshopy ako www.namaximum.sk, kde si tiež kúpite prípravky s lecitínom pre športovcov. Samozrejmou výhodou väčších predajcov sú aj kvalitnejšie služby.

Lecithin 1200 Softgels

  • urýchlenie regenerácie
  • prírodný pôvod
  • pohodlné užívanie vo forme mäkkých želatínových kapsúl (Softgels).

Lecithin powder

  • urýchľuje regeneráciu
  • zlepšuje využitie bielkovín
  • bez obsahu GMO, éčok a konzervantov

Tie sa prejavia rýchlejším doručením aj do 24 či 48 hodín, väčším výberom kuriérov a možností dodania nielen domov, ale aj na odberné miesto. Samozrejmosťou je možnosť platiť nielen na dobierku, ale aj bezhotovostne, napríklad cez internet banking alebo platobnou kartou. Plusom je, že pre urýchlenie nákupu sa nemusíte registrovať.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie