Kerasal: Masť na šupinatú, zrohovatenú a stvrdnutú pokožku, psoriázu aj na ekzémy

Kerasal: Masť na šupinatú, zrohovatenú a stvrdnutú pokožku, psoriázu aj na ekzémy
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak máte problém s tvrdou, zhrubnutou či šupinatou pokožkou v dôsledku rôznych kožných problémov a ochorení, Kerasal je masť, po ktorej môžete siahnuť v mnohých prípadoch. Ide o liek, ktorý pomáha na rozličné druhy ekzémov, ochorenia so zhrubnutím kože aj na psoriázu. Aplikovať ho môžete aj na zrohovatenú kožu rúk a nôh, napríklad aj na päty.

Liek obsahuje kombináciu dvoch účinných látok s pôsobením na pokožku, konkrétne ide o kyselinu salicylovú a o močovinu. Ak chcete vedieť niečo viac o tom, ako tieto látky pôsobia a na čo vám môže Kerasal pomôcť, čítajte ďalej, naša recenzia vám to prezradí.

Výrobca a pôvod

Masť Kerasal je produktom francúzskej spoločnosti Laboratoires Galderma, ktorá je zapísaná ako výrobca lieku. Ide o globálnu farmaceutickú spoločnosť so zameraním špeciálne na dermatológiu, čomu zodpovedá aj portfólio rôznych prípravkov, produktov a liečiv.

Spoločnosť ponúka už vyše 30 rokov inovatívne medicínske riešenia na rôzne kožné problémy a poruchy, napríklad akné, rosaceu, poruchy pigmentácie či starnutie pokožky. Zodpovedá tomu aj portfólio, ktoré má značka na našom trhu, či už ide o krém Differine na póry, známy produktový rad Imazol alebo prípravok Imacort proti plesniam aj zápalom.

Zloženie, účinné látky

Liek Kerasal má podobu masti s vonkajšou aplikáciou na pokožku, pričom pôsobenie masti je výsledkom dvoch účinných látok. Prvou je kyselina salicylová, druhou močovina. Tieto aktívne zložky dopĺňa viacero pomocných a doplnkových látok typických pre masti.

Pre lepší prehľad o pôsobení teraz prinášame stručný prehľad celého zloženia lieku:

 • Kyselina salicylová: Prvou látkou obsiahnutou v prípravku je kyselina salicylová. Ide o bezfarebnú a kryštalickú organickú kyselinu slabo rozpustnú vo vode, ktorá v prírode vzniká pri metabolizme salicínu a účinkuje ako rastlinný hormón. V minulosti sa používala aj ako konzervačná látka, vo farmakológii sa využíva hlavne ako antiflogistikum.

Kyselina je obsiahnutá v 1 g masti v objeme 50 mg a je prirodzeným hydratačným faktorom rohovej vrstvy kože. Známa je tým, že pomáha uvoľňovať upchaté póry, pôsobí proti zápalom a odstraňuje odumreté bunky z povrchu kože. Pomáha na zmäkčenie pokožky, nie však na jej olupovanie. V rámci kozmetických prípravok sa využíva aj na hĺbkové čistenie pleti.

 • Močovina: Druhou zložkou masti Kerasal je močovina a to v koncentrácii 100 mg v 1 grame masti. Urea, ako sa odborne táto látka nazýva, je organická zlúčenina uhlíka, kyslíka, dusíka a vodíka. Objavená bola už v roku 1773, prvýkrát bola syntetizovaná v roku 1828. Štandardne sa používa v poľnohospodárstve ako hnojivo, kvôli bezpečnosti sa nesmie dostať do očí.

Látka sa zároveň využíva aj v dermatológii a kozmetike, nakoľko má intenzívny hydratačný a keratolytický účinok. Pomáha na zlepšenie vzhľadu aj štruktúry pokožky, znižuje suchosť a drsnosť pokožky a pomáha na jej jemné odlupovanie. Na pokožke tiež znižuje svrbenie, lupiny, tvorbu komedómov, znižuje presakovanie kože a dodáva jej hladký vzhľad.

 • Ďalšie prídavné látky a pomocné zložky s doplnkovou funkciou: Súčasťou masti Kerasal sú aj niektoré iné látky vplývajúce na formu lieku či na jeho vstrebávanie. Jedná sa o polysorbát 80, makrogol(2000)stearát, sorbimakrogol(2000)peroleát, glycerol, makrogol 400 a o bielu vazelínu, ktorá má vplyv na vzhľad aj jednoduchú aplikáciu masti na pokožku.

Dávkovanie a užívanie

Masť Kerasal patrí síce medzi lieky dostupné bez predpisu, to však neznamená, že ju môžete užívať ľubovoľne. Liek užívajte presne tak, ako vám to odporučil lekár, prípadne sa spýtajte lekárnika pri kúpe. Ak budete nakupovať cez internet, držte sa príbalového letáku.

Pokiaľ budete nanášať masť na ruky, aplikujte ju v hrubšej vrstve a po každom umytí rúk je treba masť naniesť znova, nakoľko sa zmýva teplou vodou. V prípade, ak trpíte poruchou obličiek, môže sa Kerasal používať iba krátkodobo a na menšie plochy. Masť má lokálny účinok tam, kde sa nanesie. Použitie je možné u dospelých, ale tiež aj u detí.

Uchovanie a skladovanie

Ak ide o skladovanie masti, liek si nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky, stačí sa držať štandardných pravidiel správneho uchovania. Dôležité je vytlačiť z tuby len toľko masti, koľko budete používať a tubu uchovávať v pôvodnom obale mimo dosahu detí.

Medzi ďalšie zásady správneho uskladnenia, uchovania a likvidácie lieku patria:

 • liek skladujte na suchom a tmavom mieste mimo vlhkosti a priameho slnka
 • chráňte masť pred mrazom, skladujte ju pri izbovej teplote najviac do 25 °C
 • na obale je dátum exspirácie, vzťahuje sa na posledný mesiac vyznačeného mesiaca
 • po tomto dátume už masť neužívajte, nespotrebovaný liek s tubou vráťte do lekárne

Kerasal

 • Pôsobenie na zrohovatenú a stvrdnutú pokožku
 • Vplyv na psoriázu a šupinatú pokožku
 • Liečba ekzémov rôzneho druhu

Účinky, indikácie a použitie

Indikácie lieku Kerasal sú priamo spojené s vlastnosťami a mechanizmom účinku oboch účinných látok, čiže kyseliny salicylovej aj močoviny. Ide o dermálnu masť, ktorá sa nanáša na pokožku, pričom jej pôsobenie je vďaka účinným látkam aj forme len lokálne.

Tu sú tri najčastejšie oblasti kožných problémov, na ktoré môže masť pomôcť:

Pôsobenie na zrohovatenú a stvrdnutú pokožku

Liek Kerasal sa môže použiť na viacero problémoch pokožky spojených s jej stvrdnutím alebo zrohovatením. Ide napríklad o ichtyózu, palmoplantárne keratózy, ochorenie zvané lichen pilaris alebo dedičnú poruchu pokožky hyperkeratosis follicularis.

Vplyv na psoriázu a šupinatú pokožku

Druhou oblasťou použitia masti Kerasal je liečba lupienky, čiže psoriázy, ale aj pôsobenie všeobecne na šupinatenie pokožky. Obe účinné zložky lieku Kerasal pomáhajú na hydratáciu pokožky a využívajú sa aj na zjemnenie a vyhladenie kože.

Liečba ekzémov rôzneho druhu

Tretím významným použitím lieku Kerasal je liečba ekzémov viacerých typov a druhov. Platí to tak pre ekzémy končatín, napríklad pre tylotický ekzém rúk, ako aj všeobecne pre lichenifikované ekzémy, ktoré sprevádza zhrubnutie a svrbenie kože.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Počas používania masti Kerasal je potrebné rátať s tým, že sa môžu objaviť nielen žiaduce a žiadané účinky, ale aj niektoré vedľajšie a nežiaduce. Je tomu tak podobne, ako aj u iných liekov podobného typu, pričom u každého môže byť intenzita týchto javov individuálna.

Tu sú tie najdôležitejšie, ktoré spomína aj príbalový leták:

Zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1000 osôb ) vedľajšie účinky sú:

 • podráždenie pokožky v mieste nanesenia masti, konkrétne jej začervenanie a pocit pálenia, platí to zvlášť pri použití na akútne zápalové ochorenie kože
 • kontaktná alergia, čo sa prejaví začervenaním a svrbením v mieste aplikácie

Kontraindikácie a možné interakcie

Okrem rizík spojených s nežiaducimi a vedľajšími účinkami si treba pred začiatkom užívania dať pozor na niektoré prípady, ktoré môžu byť spojené s obmedzením riadneho dávkovania lieku. Ide o niektoré kontraindikácie a interakcie.

Tu sú situácie, na ktoré treba obzvlášť pamätať:

 • v prípade, ak sa u vás vyskytne alergická alebo precitlivená reakcia na niektorú z látok obsiahnutých v masti, prestaňte liek užívať
 • u detí je aplikácia masti možná, u dojčiat len po porade s lekárom a na malých miestach, plocha by nemala mať priemer nad 10 cm
 • používanie je možné aj v tehotenstve a počas dojčenia, no aj tu treba situáciu najskôr konzultovať s lekárom a počas dojčenia vynechať oblasť prsníkov
 • liek môže byť v interakciách s niektorými liekmi na psoriázu a inými liečivami, pozrite si ich zoznam v príbalovej informácii

Balenie a cena

Pokiaľ ide o balenie masti Kerasal, k dispozícii v lekárňach je len jedna veľkosť balenia a to s objemom 50 gramov masti. Podobne, ako aj v prípade iných podobných liekov tohto typu, aj táto masť je balená v hliníkovej tube s klasickým plastovým uzáverom. Vonkajším balením masti je papierová škatuľka, balenie obsahuje aj príbalový leták.

Tu je krátke porovnanie cien Kerasalu v niektorých lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ako vidno, najlepšiu cenu získate práve v internetových lekárňach, aj keď vzhľadom na cenu masti celkovo nie je rozdiel až tak významný. Práve veľmi dobrý pomer ceny a kvality prípravku je jedným z dôvodov, prečo si užívatelia túto značku vyberajú.

Kde kúpiť

Masť Kerasal je voľne dostupným liekom, ktorý si viete zakúpiť v lekárni, nikde inde. Voľne dostupný však znamená, že predaj lieku nie je podmienený receptom alebo vyšetrením u lekára, aj keď v prípade vážnych kožných ochorení a problémov by ste ho mali navštíviť. Na krátkodobú liečbu však žiadnu indikáciu nepotrebujete.

Výhodou navyše je, že masť môžete nájsť nielen v kamennej, ale aj v online lekárni. To znamená, že si ju viete zakúpiť bez toho, aby ste niekam šli, pokojne aj objednávkou cez váš smartfón. Stačí vám k tomu len internet a vybrať si online lekáreň.

Online objednávka, doprava a doručenie

Chceli by ste si masť Kerasal kúpiť cez internet, ale nemáte s tým ešte dosť skúseností? Nákup v online lekárni sa obvykle nelíši od bežného nákupu v eshope, či už ide o spôsob objednávky alebo väčšinu podmienok doručenia kuriérom až k vám domov.

Objednávku môžete zadať cez počítač, ale aj smartfón:

 • Nájdete masť Kerasal v ponuke a vložíte ju do online košíka
 • Vyberiete spôsob platby, vopred alebo na dobierku
 • Zvolíte spôsob dopravy a prípadne aj kuriérnu službu
 • Vyplníte svoje osobné údaje a objednávku odošlete

Celý postup je vecou zopár minút a kliknutí, väčšinou sa nemusíte ani nikde registrovať, čo ešte viac uľahčuje objednávku. Pokiaľ ide o platbu, ak chcete platiť bez hotovosti, môžete si vybrať platbu cez internet banking aj platobnou kartou, samozrejme online. Po spracovaní objednávky vám liek doručí domov kuriér, zväčša do 1 až 2 pracovných dní.

Kerasal

 • Pôsobenie na zrohovatenú a stvrdnutú pokožku
 • Vplyv na psoriázu a šupinatú pokožku
 • Liečba ekzémov rôzneho druhu

Najčastejšie otázky

Môže sa masť používať dlhodobo? Ako je to s použitím u detí alebo počas dojčenia? Tieto, ale aj mnohé ďalšie praktické otázky sa pýta viacero užívateľov na internete, stačí si pozrieť niektoré komentáre či diskusné príspevky. Ak Vás zaujímajú odpovede na ne, nazrite do niektorých internetových fór.

Tu sú najviac kladené otázky:

Ako dlho je možné Kerasal používať a na aké miesta?

Liek sa aplikuje na pokožku, nesmie sa však nanášať do oblasti očí a slizníc, ide totiž čisto o dermálnu masť. Pokiaľ ide o dobu používania, Kerasal nie je určený na dlhodobú liečbu, ak sa do 2 týždňov stav nezlepší, navštívte lekára.

Je možné použitie aj u detí? Ako je to s menšími deťmi?

Výrobca udáva, že tento liek môžu používať dospievajúci a deti všetkých vekových skupín. Aplikácia masti Kerasal je preto možná aj u menších detí, avšak v tomto prípade len krátkodobo a na malé plochy do priemeru najviac 10 cm.

Dá sa kombinovať použitie tejto masti s inými liekmi?

Áno, avšak v niektorých prípadoch si treba dať pozor na interakcie. Príbalový leták spomína napríklad liečivá s obsahom ditranolu na liečbu psoriázy, 5-fluóruracilu na liečbu aktinickej keratózy alebo s obsahom kumarínových derivátov na zrážanlivosť krvi.

Môže sa Kerasal aplikovať aj v tehotenstve a pri kojení?

Áno, Kerasal je možné užívať aj počas tehotenstva alebo dojčenia, avšak až po konzultácii s lekárom. V tehotenstve obmedzte použitie na malé plochy a krátkodobo, v prípade dojčenia sa nesmie masť nanášať do oblasti prsníkov.

Skúsenosti s masťou

Ako ukazujú skúsenosti užívateľov so značkou Kerasal, masť patrí medzi pomerne dosť často vyhľadávané a používané, čo vidno nielen na jej obľúbenosti v spomínaných internetových diskusiách, ale napríklad aj na porovnávacích portáloch typu Heureka. Zverejnené skúsenosti sú väčšinou pozitívne.

Najčastejšie po masti siahnu ľudia, ktorí hľadajú liek na dobré premastenie a hydratáciu pokožky a ktorý môžu použiť na rôzne nepríjemné kožné problémy, najčastejšie ide o psoriázu alebo rozličné ekzémy.

Kerasal

 • Pôsobenie na zrohovatenú a stvrdnutú pokožku
 • Vplyv na psoriázu a šupinatú pokožku
 • Liečba ekzémov rôzneho druhu

Kladne hodnotená je však nielen účinnosť lieku v praxi, ale aj ďalšie vlastnosti, či už ide o priaznivú cenu, optimálnu veľkosť balenia, pomerne jednoduchú aplikáciu alebo dostupnosť masti v každej väčšej lekárni. Užívatelia oceňujú aj možnosť použitia v prípade potreby pre deti, tehotné ženy a počas dojčenia.

Zhodnotenie

Ako vidno podľa referencií, masť Kerasal je často vyhľadávanou značkou, ktorá je dostatočne overená a skúsenosti užívateľov s ňou sú pozitívne. Možno ju preto odporučiť aspoň na vyskúšanie v prípade, ak máte problém, na ktorý je určená.

Tu sú výhody, ktoré liek pre užívateľov ponúka:

 • na kúpu nemusíte mať recept od lekára
 • masť sa ľahko a bez problémov aplikuje
 • možno ju použiť u dospelých aj u detí
 • liek má dobrý pomer ceny, veľkosti balenia a zloženia

Najčastejšie sa masť používa na ekzémy a psoriázu, pomáha však aj na iné problémy so zrohovatenou a tvrdou pokožkou. Liek je možné použiť aj v hrubšej vrstve v prípade potreby, kedy sa masť nanesie pod nepriedušný obväz.

Kerasal

 • Pôsobenie na zrohovatenú a stvrdnutú pokožku
 • Vplyv na psoriázu a šupinatú pokožku
 • Liečba ekzémov rôzneho druhu

V prípade, že by ste chceli Kerasal vyskúšať, môžete si ho zakúpiť prakticky v každej väčšej lekárni, ide o pomerne známu značku. Plusom je možnosť jednoduchej kúpy bez receptu alebo lekárskeho vyšetrenia, takže si viete masť kúpiť nielen osobne, ale aj z pohodlia domova a to objednaním v online lekárni.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.13

15 Hodnotení