Ketóza, jej význam na chudnutie, príznaky, ako dlho trvá, jedálniček a skúsenosti z praxe

Ketóza, jej význam na chudnutie, príznaky, ako dlho trvá, jedálniček a skúsenosti z praxe

Pojem ketóza označuje stav metabolizmu v tele, kedy organizmus z uloženého tuku produkuje špecifické látky, ktoré využíva ako zdroj energie a to namiesto sacharidov. Z pohľadu chudnutia ide o stav, ktorého dosiahnutie je cieľom diéty zvanej Keto diéta.

Okrem toho má ketóza výhody aj pre zlepšenie zdravia v rámci metabolických ťažkostí, pre lepšie trávenie a fungovanie tráviacej sústavy, rovnako tak pri problémoch nervového systému. Na druhú stranu, ketóza má nielen výhody, ale aj niektoré vedľajšie a nežiaduce účinky či riziká. Ak chcete vedieť o tejto téme niečo viac, čítajte ďalej.

Čo je ketóza, aký má význam na chudnutie a aké sú jej príznaky

Pod pojmom ketóza sa myslí stav metabolizmu, kedy sa energie potrebná pre fungovanie tela nezískava ako obvykle zo sacharidov, ale z tuku, aspoň teda väčšina energie. Ide o stav, ktorý je pre telo fyziologicky prirodzený a výsledkom je produkcia tzv. ketolátok.

Aby sa organizmus do stavu ketózy, kedy prichádza k spaľovaniu tukov uložených v tele dostal, je nutné znížiť príjem sacharidov a tiež tukov a naopak zvýšiť príjem bielkovín. Vďaka takejto kombinácii by nemal prechod do stavu ketózy trvať dlhšie, ako 2 až 4 dni, pričom po jeho dosiahnutí je potrebné v jedálničku zotrvať pre udržanie ketózy.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

O ketóze je potrebné vedieť aj nasledovné informácie:

  • medzi ketolátky, ktoré súvisia s ketózou a objavia sa aj v krvi, patria predovšetkým acetón, kyselina acetooctová a kyselina beta-hydroxymaslová
  • aby ste dosiahli stav ketózy čo najrýchlejšie, treba denne prijať do 50 gramov sacharidov, od 75 do 150 gramov bielkovín a tukov najviac do 400 gramov
  • ketóza má aj viaceré pozitíva na srdcovocievny systém, pomáha preventívne pri cukrovke a pôsobí na zvýšenie tzv. dobrého cholesterolu
  • na chudnutie je ketóza prospešná aj preto, že pri nej nedochádza k pocitom hladu a jedálniček je stále bohatý na vitamíny aj minerály

Ak ide o to, aké má ketóza príznaky, ide v podstate o niektoré na prvý pohľad negatívne javy. Medzi ne patria zápach z úst, bolesti hlavy a na úvod znížená výkonnosť. Zvýšením príjmu bielkovín však viete minimálne výkonnosť svalov podporiť.

AKO ZISTIŤ, ČI STE V KETÓZE?

Okrem niektorých príznakov, ktoré sú s týmto stavom spojené, viete určiť to, či ste v ketóze, aj oveľa jednoznačnejšie a to s využitím špeciálnych diagnostických testov v podobe prúžkov. Tie stačí ponoriť do moču a podľa zafarbenia zistíte výsledok do pár minút.

Ako funguje diéta využívajúca ketózu

Ketóza je ako základný princíp chudnutia využívaný v Keto diéte, nazývanej niekedy aj ako Ketogénna alebo Ketónová diéta. Ide o spôsob stravovania a životosprávy, ktorý je založený na viacerých princípoch a to nielen ohľadom jedál.

Tu sú najdôležitejšie informácie o tom, ako to funguje:

Zaradenie vhodných jedál

Aby ste mohli naplno využiť ketózu, jedálniček by mal byť tvorený kombináciou chudšieho mäsa a rýb, nízkosacharidových mliečnych produktov, vajec, zeleniny, orechov a semien. Konzumovať treba tak rastlinné ako aj živočíšne zdroje bielkovín.

Obmedzenie rizikových potravín

Z jedálnička by mali v prípade ketózy vypadnúť potraviny a suroviny, ktoré ju narušia a ktoré zhoršia nielen chudnutie, ale aj trávenie a metabolizmus. Ide hlavne o biele pečivo, sacharidové ovocie, ryžu, zemiaky, sladkosti a slané pochutiny.

Viac zeleniny, orechov a semien

Súčasťou jedálnička musia byť vo zvýšenej miere zelenina, orechy a semená. Zeleniny by ste mali konzumovať každý deň okolo pol kilogramu, orieškov a semien spolu do 20 gramov. Ide o dobré zdroje vlákniny, minerálov a zdravých omega mastných tukov.

Pravidelnosť stravovania

Veľmi dôležité celkovo pre metabolizmus a spaľovanie tukov je, aby boli jedlá konzumované pravidelne, v menších porciách a častejšie. Ideálne je mať počas dňa 3 väčšie a 2 menšie porcie a to s časovými odstupmi medzi nimi 3 až 4 hodiny.

Zdravý a dostatočný pitný režim

Nielen to, čo a ako jete, ale aj to, čo a ako pijete, sa podieľa na chudnutí a je tiež súčasťou diét využívajúcich ketózu. Dôležité je piť čistú vodu každú 1 až 2 hodiny v objeme 1 až 3 dcl, ktorú môžete doplniť o nesladená bylinkový, zelený a čierny čaj.

Aké fázy má diéta využívajúca ketózu

Diéta založená na procese ketózy má tri hlavné fázy, pričom v ideálnom prípade by každý mala trvať zhruba rovnako dlho. Cieľom diéty je navodenie a udržanie stavu ketózy, vďaka čomu príde k efektívnemu chudnutiu a to z tukových zásob.

Tu sú jednotlivé fázy diéty popísané do väčších detailov:

  1. fáza: V prvej fáze je cieľom diéty dostať sa do stavu ketózy, čiže do stavu, kedy telo začne spaľovať ako zdroj energie uložené tukové zásoby. Aby sa tak stalo, je nevyhnutné prijať prvé opatrenia týkajúce sa obmedzenia jedál v jedálničku.

Zároveň s tým treba zvýšiť príjem bielkovín a hlavne zeleniny, ktorá je veľmi dobrým zdrojom vlákniny. Ak ste tak doteraz nejedli, prejdite na stravovanie 5 krát denne systémom raňajky, desiata, obed, olovrant a večera.

  1. fáza: V druhej fáze diéty je cieľom maximalizácia efektu spaľovania tukov a zároveň zlepšenie životosprávy z pohľadu zdravého stravovania. V tejto fáze je preto dôležité konzumovať pravidelne zeleninu obsahujúcu vlákninu.

K nej pridajte aj oriešky a semená a samozrejme jedlá odporúčané v jedálničku, hlavne živočíšne zdroje bielkovín. Dodržujte pitný režim, dostatok vody v kombinácii s bylinkovými, zelenými a čiernymi čajmi podporí metabolizmus.

  1. fáza: Posledná fáza je v znamení stabilizácie dosiahnutého stavu a zníženej hmotnosti. Do jedálnička je možné postupne zaraďovať už aj potraviny, ktoré ste konzumovali pred začiatkom diéty, ale v obmedzenom množstve.

Nezabúdajte stále na dostatočný príjem bielkovín, aby ste nepociťovali hlad a mali dostatok sily pre fyzickú aktivitu. Jedálniček by mal byť pestrý a zložený zo zeleniny, ovocia s nízkym obsahom sacharidov, vajec, mäsa, rýb aj orechov a semien.

DIÉTUJTE NAJVIAC 12 AŽ 14 TÝŽDŇOV

Ketogénna diéta je síce oproti väčšine ostatných diét dlhodobejšia, no aj tu existujú určité odporúčané časové limity. Väčšinou sa odporúča túto diétu držať bez prestávky a kontinuálne najviac 12 až 14 týždňov, potom je vhodné si dať na istý čas pauzu.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre ketózu

Vhodné zostavený jedálniček je základom úspechu pre dosiahnutie ketózy. To sa týka tak potravín a jedál, ako aj nápojov a tekutín. Tu treba rozlišovať dve kategórie a to odporúčané a naopak zakázané potraviny a nápoje z pohľadu udržania ketózy.

Príklady oboch skupín vrátane prehľadu nápojov sú tu:

Povolené potraviny a jedlá

Základom jedálnička v prípade diéty zameranej na ketózu sú bielkoviny, hlavne živočíšneho typu. Z mäsa dajte prednosť chudšiemu kuraciemu alebo morčaciemu, v menšom objeme môžete konzumovať aj hovädzie. Do jedálnička zaraďte aj vajcia.

Okrem nich sú dobrým zdrojom bielkovín nízkotučné a nízkosacharidové potraviny, najmä jogurty, tvaroh a smotana. Z rýb sa odporúčajú losos, tuniak, sleď a pstruh a treska, z morských plodov krevety a ustrice. Z ovocia skôr bobuľové.

Ak ide o zeleninu, najlepšie spravíte, ak sa zameriate na zelenú a listovú zeleninu, napríklad špenát a brokolicu, môžete ju doplniť o papriku, uhorku, paradajky alebo cuketu. Vhodné sú aj orechy a semená, všeobecne v kuchyni zas zdravé rastlinné oleje.

Zakázané potraviny a jedlá

Naopak, aby ste organizmus nevyviedli zo stavu ketózy a taktiež preto, aby ste nespomalili metabolizmus alebo nenarušili chudnutie, je nevyhnutné niektoré potraviny z jedálnička vylúčiť. Ide hlavne o tie, ktoré majú priveľa sacharidov a tuku.

Pozor si treba dať všeobecne na vyprážané jedlá, ťažké a mastné potraviny, polotovary a hotové jedlá a tie jedlá, ktoré sú nadmerne solené. Z jedálnička musia ísť preč všetky sladkosti, čokolády a dezerty, rovnako tak slané pochutiny.

Okrem toho si treba dávať pozor na ovocie a zeleninu s vysokým obsahom sacharidov, napríklad zemiaky, banány či hrušky. Z jedálnička odstráňte aj ryžu, obilniny, strukoviny všeobecne a bielu múku a pečivo či produkty s jej obsahom.

Odporúčané a zakázané nápoje

Pokiaľ ide o tekutiny, ktoré počas dňa prijmete, aj tie majú výrazný vplyv na to, akým smerom sa bude uberať vaše chudnutie a ako bude fungovať trávenie či metabolizmus. Tu treba rozlišovať medzi vhodnými a nevhodnými nápojmi.

Ak ide o odporúčané a vhodné nápoje počas diétovania, základom by mala byť čistá voda. Tú treba vypiť v objeme od 2 do 3 litrov v závislosti od fyzickej aktivity a okolitej teploty. Doplniť ju môžete o nesladené čaje, napríklad zelený či čierny.

Naopak, vystríhať sa treba jedál a nápojov, ktoré obsahujú sacharidy a kalórie. Ide o rôzne sladené limonády, energetické nápoje, všeobecne alkohol a tiež o kupované ovocné šťavy. Z nápojového lístku by ste mali vylúčiť aj kofeínové nápoje.

Ďalšie dôležité zásady životosprávy a životného štýlu pre ketózu

Pre chudnutie je dôležité nielen to, aké potraviny budete jesť a ktoré naopak z jedálnička vynecháte. Pozerať sa treba celkovo na životosprávu a životný štýl, nakoľko vplyv na metabolizmus tukov a ich spaľovanie majú aj niektoré ďalšie faktory.

Toto sú tie zásady a pravidlá, ktorých sa treba držať:

Pitný režim počas celého dňa

Pre chudnutie je dôležité nielen to, aké jedlá a potraviny konzumujete, ale aj váš pitný režim počas celého dňa. Základom by mala byť neochutená voda, ktorú môžete doplniť o zelený, čierny alebo iný nesladený bylinkový čaj. Pite pravidelne každú jednu až dve hodiny po menších dávkach, za deň by ste mali prijať aspoň 2 litre tekutín.

5 jedál v pravidelných odstupoch

Pre metabolizmus a trávenie je dôležité, aby telo počas celého dňa prijímalo nejaké potraviny, no v menších dávkach. Práve preto je súčasťou diéty zameranej na ketózu jedálniček obsahujúci 5 jedál do dňa, čiže raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Snažte sa tieto jedlá jesť v odstupoch od 2 do 4 hodín a v pravidelný čas.

Zdravý spôsob prípravy jedál

Nielen výber potravín a jedál, ale aj spôsob ich prípravy výrazne ovplyvňuje chudnutie. Ovocie konzumujte zásadne iba surové a nemiešajte ho so zeleninou, tú môžete jesť surovú, dusenú, varenú a sporadicky aj grilovanú. Mäso a ryby je najlepšie piecť na zdravom oleji, napríklad olivovom, avokádovom alebo kokosovom.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Dostatok fyzickej aktivity

Hoci nejaké aktívnejšie cvičenie nie je počas ketózy nevyhnutné pre chudnutie, určite to nebude na škodu veci. Snažte sa striedať rôzne typy a druhy fyzickej aktivity, napríklad pravidelnú chôdzu spolu s behom, plávaním alebo bicyklom. Vyhýbajte sa však nadmerne intenzívnemu cvičeniu, ktoré môže príliš zaťažiť organizmus.

Dostatok oddychu a spánku

Nielen pohyb, športovanie, cvičenie a aktivita, pre telo je dôležité aj dostatočne oddychovať. V tomto ohľade sa treba zamerať jednak na relax počas dňa, kde je dôležité si dávať prestávky od duševnej práce aj fyzickej aktivity, ale aj kvalitný spánok v noci. Ten by nemal byť ničím prerušovaný a jeho trvanie by malo byť od 7 do 9 hodín.

Minimalizácia negatívnych vplyvov

Na chudnutie a stav organizmu majú vplyv aj viaceré vonkajšie faktory. Tie negatívne treba minimalizovať do takej miery, ako sa len dá. Ide najmä o zlozvyky typu fajčenie a prejedanie sa v noci, ale aj o vplyv stresu, ktorý je rizikom pre vznik obezity. Snažte sa plánovať si veci aspoň deň vopred, vyhnete sa časovému napätiu.

Vzorový jedálniček diéty pre ketózu

Čo sa týka konkrétneho jedálnička diéty zameranej na ketózu, jeho základom sú rastlinné a živočíšne zdroje bielkovín, ktoré sú doplnené o zeleninu, orechy, semená a ďalšie typy potravín. Jednotlivé jedlá je dobré vhodne počas dňa usporiadať.

Tu je zopár príkladom využitia jednotlivých surovín:

Raňajky: Základom jedálnička pri diéte počas ketózy sú raňajky. Tie by vám mali dodať potrebnú energiu na deň a zároveň dostatok všetkých potrebných živín. Pokojne siahnite po nízkotučnom alebo gréckom jogurte, vajíčkach, paprike, paradajke alebo zelenej zelenine, prípadne na doplnenie aj po ovocí, semienkach a orechoch.

Desiata: Druhým jedlom, ale len s doplnkovou úlohou v rámci jedálnička, je desiata. Je ideálna na to, aby ste podporili metabolizmus nejakou menšou porciou vlákniny, bielkovín či mastných kyselín, napríklad v podobe surovej či grilovanej zeleniny, hlavne ak ide o papriku či paradajku, v kombinácii so syrom alebo vajíčkom.

Obed: Ak ide o obed, toto jedlo je z pohľadu živín najdôležitejším počas dňa. Prijať by ste mali dostatočné množstvo bielkovín a zdravých tukov, rovnako tak vyváženú kombináciu vitamínov a minerálov. Na obed si preto dajte hlavne rybu, hydinu alebo hovädzie mäso a k tomu si nakombinujte zeleninu, semená a oriešky.

Olovrant: Druhým menším jedlom popri desiatej počas dňa je olovrant. Aj v tomto prípade je úlohou tohto jedla dočasné zaplnenie žalúdka medzi dvoma hlavnými jedlami. Na olovrant si môžete dať nejaký nízkotučný syr, zeleninu s orieškami alebo semenami, jeden kus nízkosacharidového ovocia alebo menšiu porciu ryby či mäsa.

Večera: Na záver dňa sa odporúča konzumovať optimálnu kombináciu bielkovín, vlákniny, zdravých mastných kyselín a stopových prvkov v ľahko stráviteľnom jedle. Medzi suroviny, ktoré môžete využiť, patria chudé hydinové mäso, chudé ryby, zelenina, cottage cheese a iné nízkotučné syry, orechy, semená a bobuľové druhy ovocia.

POZOR NA NARUŠENIE JEDÁLNIČKA

Diétovanie pri ketóze je náročné ani nie tak z pohľadu náročnosti prípravy jedálnička, ako z pohľadu prísnosti jeho dodržiavania. Už aj jedna sladkosť a nevhodná potravina či nápoj môžu ketózu narušiť a tým pádom je potrebné ju znova budovať.

Najdôležitejšie otázky

Ľudia sa v súvislosti s ketózou a Ketónovou diétou zaujíma aj o niektoré praktické otázky, či už ohľadom nutnosti cvičenia, prekážok pri držaní tejto diéty alebo ohľadom nejakých obmedzení. Ide o témy, ktoré sa často vyskytujú na internetových fórach a v diskusiách a pýtajú sa ich aj tí, čo sa pre diétovanie ešte len rozhodujú.

Medzi otázky a dotazy, ktoré sa objavujú najviac, patria:

Môže sa počas držania ketónovej diéty piť alkohol alebo fajčiť?

Nie, dokonca pitie alkoholu je vážnou prekážkou nielen ketózy, ale celkovo chudnutia, nachádza sa tu totiž veľké množstvo kalórií. Ak ide o fajčenie, to nepôsobí priamo na ketózu, má však všeobecne negatívny vplyv na trávenie a tiež na metabolizmus.

Je ketóza nejakým spôsobom riziková pre zdravie?

Nie, priamo nebezpečná ketóza nie je, no môže so sebou prinášať niektoré nežiaduce alebo vedľajšie vplyvy, ktoré sú nepríjemné. Ide napríklad o zápach z úst, bolesti hlavy, častejšiu únavu a vyčerpanie a na úvod sa môžu dostaviť tráviace ťažkosti a zápcha.

Môže sa do ketózy dostať každý organizmus? Sú nejaké prekážky?

Áno, nakoľko ketóza je fyziologicky prirodzený stav pre telo. Na druhú stranu, držanie diéty, ktorá by telo do ketózy dostala, nie je možné pre každého. Ide hlavne o deti, tehotné a dojčiace ženy a ľudí s ochoreniami pečene, obličiek či s cukrovkou.

Je nevyhnutné počas ketózy cvičiť alebo mať nejaký pohyb?

Nevyhnutné to nie je, ale ak chcete zefektívniť spaľovanie kalórií a tukov, tak sa pohyb odporúča. Dôležité je, aby bol pravidelný, nemusí byť ani príliš intenzívny, no mali by ste ho mať dlhodobo. Ideálna je chôdza v kombinácii s behom či plávaním.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že by ste chceli držať Ketónovú diétu, ktorej cieľom je práve spomínaná ketóza, no zároveň si uvedomujete, že príprava jedálnička spĺňajúceho všetky podmienky diéty je príliš náročná, môžete využiť program KetoMix určený práve pre Keto diétu.

Ide o výrobcu širokého sortimentu potravín a produktov:

Ponuka KetoMix zahŕňa proteínové polievky, hlavné jedlá aj rôzne pochutiny sladkého a slaného typu, rovnako tak proteínové nápoje, ktoré spĺňajú podmienky diéty

Spomínané jedlá a produkty majú pre ľudí viacero benefitov:

  • zloženie je overené a obsahuje potrebné živiny, minerály a vitamíny
  • v potravinách nie sú používané rizikové a problémové chemické látky
  • príprava všetkých jedál a nápojov je jednoduchá a trvá len pár minút

Sortiment potravín je veľmi pestrý a hlavne bohatý, či už ide o proteínové polievky, pečivo, cestoviny, kaše, omelety, palacinky, nátierky, dresingy, tyčinky alebo aj rôzne zdravé pochutiny sladkého a slaného typu, napríklad chipsy, krekry, nachos, čokolády, perníky a podobne. Treba dodať, že tieto pochutiny obsahujú iba minimum sacharidov.

Zároveň platí, že v ponuke KetoMix nájdete aj proteínové nápoje, ktoré môžete piť neochutené alebo ochutené, napríklad s príchuťou banánu, čokolády či lesného ovocia. Ide o kvalitný zdroj srvátkovej a sójovej bielkoviny vhodnej práve pre Keto diétu.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Zabúdať netreba ani na to, že výrobca ponúka tiež výživové doplnky s obsahom aminokyseliny L-Karnitín, ktorá podporuje spaľovanie tuku. Všetky potraviny, nápoje či iné produkty si viete zakúpiť samostatne, ale aj v rámci balíčkov s celodenným jedálničkom na viac dní. V ponuke sú aj balíčky na 7 dní, 14 dní či rovno na celý mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Zaujala vás Ketogénna diéta a chceli by ste ju skúsiť s prípravkami KetoMix? V tom prípade nie je nič jednoduchšie, nakoľko všetky produkty viete zakúpiť online v oficiálnom eshope www.ketomix.sk. Nájdete tu aj ďalšie informácie o diéte samotnej.

Nakupovanie cez internet ponúka viacero praktických výhod:

  • je to pohodlné, všetko od objednávky po doručenie vybavíte doma
  • nákup spravíte jednoducho cez počítač, tablet aj mobilný telefón
  • nemusíte mať ani hotovosť, zaplatiť totiž viete aj vopred a cez internet
  • máte istotu originality všetkých produktov a zároveň aj najlepšej ceny

Samotný nákup je veľmi jednoduchý a ide o záležitosť len zopár kliknutí, tak, ako aj v iných bežných eshopoch. Stačí do online košíka vložiť tie produkty a potraviny, ktoré chcete skúsiť, vyplniť svoje údaje, zvoliť spôsob platby a doručenia a objednávku odoslať.

KetoMix

  • Komplexná keto diéta
  • Chudnutie
  • Optimalizácia hmotnosti

Dobrou správou je, že sa zaobídete aj bez hotovosti, platiť môžete aj vopred a bezhotovostne cez internet, napríklad cez internet banking, prevodným príkazom alebo platobnou kartou. Pokiaľ ide o doručenie, na výber je viacero kuriérnych služieb, do 3 pracovných dní máte balíček s potravinami doma a pri väčšej objednávke nič neplatíte.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie

dobry den, chcela by som sa spytat, ma niekto skusenosti s touto keto dietou? a ako je to s tymi bielkovinami, naozaj zasytia? ja si neviem predstavit natolko obmedzit prijem sacharidov, nejde pritom len o sladkosti, ale aj o ryzu, ovocie a zemiaky, mam ich v jedalnicku kazdy den. a ake su vysledky tohto dietovania? dakujem, s pozdravom lenka

lenqua.sivancikova píše 19 mája 2020 o 09:07

áno, ja som skúšala keto diétu a môžem povedať, že naozaj funguje, ale nejakú dobu to potrvá a nie je to vždy príjemné. potraviny zasýtia, ale občas je človek akoby bez energie a môže cítiť aj zápach z úst, čo je pre ketózu typické. ja som po 2 mesiacoch schudla 8 kilogramov, takže som bola spokojná.

luccy9kox píše 21 mája 2020 o 14:29

Dva a pol mesiaca sa stravujem podľa zásad keto diéty. A naozaj to funguje. Za tento čas som schudla 9 kíl. Chudneme jedlom, nekupujeme si žiadne Keto produkty. Vynechala som všetko, čo obsahuje múku, nejem sladké , ani zemiaky a ryžu a v obmedzenom množstve konzumujem strukoviny. Veľmi mi táto strava vyhovuje, prestala som mať pálenie záhy. Cítim sa veľmi dobre.

Anna Pavlovičová píše 02 augusta 2020 o 16:10

ketoza a keto dieta naozaj funguju, pokial ide o viditelnost chudnutia, na druhu stranu, vyzaduje si to disciplinu. ak bol niekto nauceny jest sladkosti a vela sladkeho vseobecne, ten si bude tazsie zvykat. ale da sa to… prve dni alebo tyzden dva budu narocne, ale potom to uz pojde. hlavne, ked clovek vidi, ze chudne, ma o nieco lepsiu motivaciu… 🙂 takze len zatat zuby a vydrzat!

petraXSS píše 27 mája 2020 o 21:43

Pridať komentár