Koenzým Q10: Účinky a na čo pomáha, skúsenosti, nežiaduce účinky a denná dávka

Koenzým Q10: Účinky a na čo pomáha, skúsenosti, nežiaduce účinky a denná dávka

Za čoraz viac vyhľadávaným pojmom Koenzým Q10 sa skrýva špecifická látka patriaca medzi ubichiníny, ktorá je pre telo prirodzená a ľudský organizmus si ju dokonca za istých podmienok vytvára aj sám. So zvyšujúcim sa vekom ale produkcia klesá.

Keďže táto látka ovplyvňuje energetický metabolizmus, ochranu pred oxidačným stresom a aj prirodzenú obranyschopnosť, jej nedostatok má svoje negatívne účinky na pleť, cievy, imunitu, vysoký krvný tlak aj ďalšie oblasti. Nakoľko jeho prítomnosť v potravinách je slabá, treba ho dopĺňať cez doplnky výživy. Ak chcete vedieť ako, čítajte ďalej.

Čo je Koenzým Q10, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Koenzým Q10 patrí medzi koenzýmy, čo sú látky, ako už aj názov sám hovorí, zúčastňujúce sa enzymatických reakcií. V prípade tohto koenzýmu ide hlavne o energetický metabolizmus, ale aj o vplyv na celkovú imunitu a vitalitu buniek ľudského tela. Látka patrí medzi najzákladnejšie energetické zdroje aj pre činnosť srdca a hovorí sa jej aj vitamín Q10.

Hoci sa Koenzým Q10 tvorí prirodzene aj v ľudskom organizme, je niekoľko faktorov, ktoré majú vplyv na jeho nízku hladinu. Okrem už spomínaného veku ide aj o nadmernú fyzickú aktivitu, stres, ochorenia pečene, konzumácia alkoholu a užívanie liekov.

SWISS NATUREVIA KOENZÝM Q10

 • Trávenie, metabolizmus a vylučovanie
 • Zdravie pokožky aj ďasien
 • Zmiernenie peľovej nádchy a astmy

Noventis Koenzým Q10

 • Nervový systém a vitalita
 • Obranyschopnosť a antioxidačná ochrana
 • Kardiovaskulárny systém

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Nedostatok Koenzýmu Q10 môže mať preto viacero nepriaznivých vplyvov:

Únava a nedostatok energie: Nízka hladina sa najviac viditeľne prejaví zvýšenou únavnosťou a vyčerpanosťou, zníženou výkonnosť a nedostatkom vitality.

Predčasné starnutie buniek: Koenzým Q10 je mimoriadne silným antioxidantom, čo znamená, že pôsobí proti voľným radikálom a predčasnému starnutiu.

Zvýšené riziko niektorých ochorení: Nedostatok môže zvýšiť pravdepodobnosť niektorých chorôb, napríklad cirhózy, obezity, psoriázy, cukrovky alebo aterosklerózy.

Vo zvýšenom množstve by mali Koenzým Q10 užívať predovšetkým:

 • ľudia s nadmerným pracovným vyťažením alebo ľudia žijúci v strese
 • mladší aj seniori, ktorí pociťujú nedostatok energie a zvýšenú únavu
 • ľudia, ktorí pravidelne športujú alebo chcú chudnúť cez športovanie
 • muži aj ženy, ktorým záleží na zdraví, vitalite a mladšom vzhľade kože

TREBA OČAKÁVAŤ AJ VEDĽAJŠIE ÚČINKY?

V prípade, ak budete dodržiavať dávkovanie konkrétneho prípravku, nemali by sa žiadne závažné nežiaduce účinky objaviť. Problémom môže byť ale vplyv napríklad na zníženie krvného tlaku, ak ho máte aj tak dosť nízky, toto už môže spôsobiť problém.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Koeznýmu Q10

Koenzým Q10 sa nachádza aj v potravinách, no hoci tento zdroj je bezpochyby pre ľudské telo najviac prirodzený, sám o sebe pre efektívne dopĺňanie stačiť nebude. Práve preto treba využiť aj formy hotových prípravkov a to na vnútorné aj vonkajšie použitie.

Toto sú dve kategórie takýchto produktov a viac informácií o nich:

Perorálne doplnky výživy: Najčastejšou formou dopĺňania Koenzýmu Q10 sú doplnky výživy s perorálnym použitím. Ide o tabletky, kapsuly, sirupy, šumivé tablety, kvapky alebo rozličné oleje. V ich zložení je možné nájsť buď čistý Koenzým Q10, prípadne s vitamínmi a minerálmi, niekde aj v širšom zložení s bylinnými extraktmi a výťažkami.

Prípravky na vonkajšie použitie: Druhou možnosťou, ako využiť pozitívne účinky Koenzýmu Q10 navonok, sú niektoré vonkajšie prípravky a kozmetické produkty s aplikáciou na kožu, nechty, zuby aj vlasy. Môže ísť o zubné pasty, telové a pleťové mlieka, oleje, gély, masti, krémy či balzamy, ktoré tiež môžu mať široké a prírodné zloženie.

Ak ide o dávkovanie a správne používanie týchto prípravkov, tak:

 • v prípade tabliet a kapsúl je denná dávka najčastejšie 1 až 2 kusy
 • ak ide iné perorálne formy, dodržujte dávkovanie odporúčané výrobcom
 • v prípade potravín je konzumácia voľná, dbajte na pestrosť jedálnička
 • užívanie Koenzýmu Q10 je možné aj dlhodobo, pokojne aj viac mesiacov po sebe

Účinky a na čo Koenzým Q10 pomáha

Čo sa týka účinkov Koenzýmu Q10, ide o látku nevyhnutnú pre viaceré základné bunkové procesy, čo znamená, že je potrebná prakticky vo všetkých orgánových sústavách a tkanivách. Podľa konkrétneho prípravku môžu byť účinky aj viac do hĺbky alebo šírky.

Tu sú tie oblasti pôsobenia, kde má Koenzým Q10 najlepší dosah:

Nervový systém a vitalita

Koenzým Q10 pomáha v prvom rade na zlepšenie vitality, pocitu výkonnosti, energie a celkovo na energetický metabolizmus. Znižuje chronickú únavu aj vyčerpanie, má vplyv na nervový systém, pôsobí preventívne voči jeho degenerácii a podporuje mozog.

Obranyschopnosť a antioxidačná ochrana

Druhou výraznou oblasťou, kde má Koenzým Q10 svoje účinky, je podpora prirodzenej imunity a obranyschopnosti, hlavne podpora činnosti bielych krviniek. Okrem toho ide aj o ochranu pred voľnými radikálmi, oxidačným stresom a predčasným starnutím.

Kardiovaskulárny systém

Látka má tiež výrazne pozitívny účinok na zníženie krvného tlaku, čo zlepšuje stav ciev aj srdca. Pôsobí taktiež aj na zlepšenie krvného obehu a zníženie cholesterolu, čo má vplyv proti ateroskleróze. Ovplyvňuje hladinu cukru a redukuje nadmernú zrážanlivosť krvi.

Trávenie, metabolizmus a vylučovanie

V rámci tráviacej sústavy podporuje Koenzým Q10 celkovo trávenie a metabolizmus, čím nepriamo pomáha aj na chudnutie. Pôsobí preventívne voči obezite, zlepšuje metabolizmus tukov a podporuje zdravie žalúdka, pečene, pankreasu a tiež obličiek.

Zdravie pokožky aj ďasien

Ak ide o vonkajšie využitie tejto látky, Koenzým Q10 má pozitívne účinky aj na zdravie pokožky a pleti. Pomáha jednak na omladenie pleti, ale zároveň aj na psoriázu, lupienku a rôzne kožné zápaly a redukuje tvorbu vrások. Pomáha aj na krvácanie ďasien.

Ďalšie pôsobenie a účinky

Medzi ďalšie účinky Koenzýmu Q10 v individuálnej miere možno zaradiť vplyv na plodnosť a spermiogenézu u mužov, zmiernenie peľovej nádchy a astmy, pôsobenie na edémy, pozitívny vplyv na niektoré ochorenia pľúc a podpora pri niektorých ochoreniach prostaty.

DLHODOBÉ A PRAVIDELNÉ POUŽÍVANIE

Aby ste mohli pocítiť viditeľné účinky a zlepšenie zdravia vo vyššie spomínaných oblastiach, je potrebné dopĺňať Koezným Q10 dlhšiu dobu, aspoň 1 až 2 mesiace s každodenným dávkovaním. Najlepšie je pritom zostať pri jednom type a značke prípravku.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Koenzýmom Q10

Ak ide o niektoré praktické otázky súvisiace s užívaním Koeznýmu Q10, napríklad nejaké kontraindikácie, možnosť použitia u žien v tehotenstve alebo prejavy nedostatku tejto látky v tele, podobné témy rieši viacero užívateľov na internetových fórach a v diskusiách. Ide o otázky, na ktoré by ste odpoveď určite mali poznať.

Medzi najdôležitejšie a najčastejšie dotazy patria:

Ako zistím, že mám v tele nedostatočnú hladinu Koenzýmu Q10?

Hoci ide o pomerne nešpecifické príznaky a v niektorých prípadoch je ich intenzita naozaj veľmi mierna, dá sa to zistiť. Medzi najčastejšie prejavy patria vysoký krvný tlak, zvýšená tvorba vrások na koži, nedostatok energie, vyčerpanosť či viac cukru v krvi.

Sú nejaké prekážky alebo kontraindikácie k dopĺňaniu koenzýmu?

V zásade nie, nakoľko samotný Koenzým Q10 patrí medzi tie látky, ktoré sú pre telo prirodzené. Na druhú stranu, ak máte problémy s hladinou cukru, nízkym tlakom krvi alebo užívate lieky na riedenie krvi, mali by ste sa najskôr poradiť s lekárom.

Môžu sa prípravky obsahujúce tento koenzým užívať v tehotenstve?

Vo väčšine prípadov výživových doplnkov platí, že ich použitie u tehotných žien, počas dojčenia a aj u detí do 18 rokov je kontraindikované. V prípade vonkajšieho použitia sú takéto obmedzenia zas minimálne. Lepšie je však zvoliť doplnenie formou potravín.

V ktorých potravinách je Koenzým Q10 obsiahnutý najviac?

Ak by ste chceli dopĺňanie Koenzýmu Q10 riešiť aj cez potraviny, do jedálnička zaraďte predovšetkým vnútornosti, bravčové, hovädzie a hydinové mäso, ryby, sójové bôby, sezamové semená, pistácie, pomaranče, jahody, špenát, karfiol a brokolicu.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Koenzým Q10

Čo sa týka dopĺňania Koenzýmu Q10 prostredníctvom hotových produktov a prípravkov, tu máte na výber dve formy. Prvou sú perorálne doplnky výživy, druhou vonkajšie prípravky. V oboch prípadoch platí, že ide o oveľa lepšie zdroje, ako sú potraviny.

Sortiment týchto prípravkov a doplnkov výživy je pomerne bohatý:

Ponuka zahŕňa najmä kapsuly, tabletky, šumivé tablety, kvapky, sirupy či roztoky s vnútorným používaním, navonok zas rôzne gély, krémy, masti a inú kozmetiku

Tak vonkajšie ako aj vnútorné formy produktov majú viacero výhod:

 • ani v jednom prípade netreba mať na kúpu recept či navštíviť lekára
 • zloženie je prírodné a obsahuje okrem koenzýmu aj vitamíny či minerály
 • riziko nežiaducich a vedľajších vplyvov a kontraindikácií je minimálne

Čo sa týka doplnkov výživy, štandardne ide hlavne o perorálne tabletky a kapsuly, prípadne tekuté formy, ktoré môžu obsahovať buď čisto iba Koezným Q10 alebo majú aj širšie zloženie, napríklad s obsahom vitamínov E, minerálov typu horčík alebo rastlinných extraktov, napríklad s echinaceou či ženšenom, čo rozširuje pôsobenie a účinky.

Druhou možnosťou sú prípravky a produkty s vonkajším pôsobením, napríklad zubné pasty, krémy, telové a pleťové mlieka, gély, masti, balzamy, masky a iná kozmetika. V nich býva Koezným Q10 zastúpený v rámci širšieho zloženia a viacerých účinných látok.

Takto široký sortiment so sebou prináša výhody hlavne ohľadom možností pôsobenia na rôzne oblasti zdravia. Doplnky výživy aj prípravky vám tak môžu pomôcť špecificky napríklad na zlepšenie imunity, vitality, zdravia kardiovaskulárneho či nervového systému, ale aj na zuby, vlasy, pleť a pokožku, prípadne niektoré ich konkrétne ochorenia.

SWISS NATUREVIA KOENZÝM Q10

 • Trávenie, metabolizmus a vylučovanie
 • Zdravie pokožky aj ďasien
 • Zmiernenie peľovej nádchy a astmy

Noventis Koenzým Q10

 • Nervový systém a vitalita
 • Obranyschopnosť a antioxidačná ochrana
 • Kardiovaskulárny systém

GS Koenzým Q10

 • Podpora vitality a energie
 • Vplyv na nervový systém
 • Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Koenzým Q10

Nech už sa rozhodnete siahnuť po ktorejkoľvek zo spomínaných foriem prípravkov, doplnkov výživy či kozmetických produktov, ich najlepší výber ponúkajú online lekárne. Oproti bežným eshopom majú odbornejšie zázemie a kvalitnejší zákaznícky servis.

Oproti kamenným lekárňam majú tie internetové tiež niekoľko výhod:

 • netreba nikam chodiť osobne, nákup aj doručenie vybavíte z domu
 • objednávka je vecou pár minút a spravíte ju cez počítač aj mobil
 • je to výhodnejšie, okrem lepšej ceny môžete získať aj doručenie zdarma
 • máte nielen lepší výber, ale hlavne väčšina prípravkov je skladom

Hlavne v tých väčších a známejších lekárňach využijete tieto benefity na maximum. Vďaka tomu máte k dispozícii napríklad rýchlejšie doručenie aj do 1 či 2 dní, možnosť platenia platobnou kartou či možnosť nákupu aj bez registrácie.

Čo sa týka samotného spôsobu nakupovania, v tomto prípade sa postup v online lekárni vôbec nelíši od bežnej online objednávky v eshope. Stačí len do online košíka vložiť tie prípravky a produkty, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje, zvoliť kuriérnu službu a adresu doručenia, vybrať spôsob platby a objednávku odoslať. Ide o vec zopár kliknutí.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.60

45 Hodnotení