Kolagén 4000: Prášok a kolagén na kĺby, chrupavky a bolesti pohybového aparátu

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak hľadáte kolagén v rozpustnej forme a zároveň prípravok so širšími účinkami, výživový doplnok Kolagén 4000 značky Stada by vás mohol osloviť. Ide o prášok, ktorý obsahuje nielen kolagén typu I. a II., ale aj kalcium, vitamín C a vitamín D. Vďaka tomu pomáha tento prípravok nielen na kĺby či chrupavky, ale aj na cievy alebo podporu imunity.

Kolagén 4000 má formu rozpustného prášku, no okrem podpory pohybovej sústavy má aj oveľa širšie účinky. Na čo všetko sa používa, aká je jeho cena, kde sa dá nájsť najlepšia akcia, ale aj to, aké sú skúsenosti s kolagénom v praxi, to všetko vám prezradí táto recenzia.

Výrobca a pôvod

Za prípravkom je spoločnosť Stada, ktorá je vedená ako oficiálny dodávateľ aj držiteľ rozhodnutia pre Kolagén 4000. Ide pôvodne o rakúskeho producenta, ktorý má od roku 2003 svoje zastúpenie aj na našom trhu a to prostredníctvom spoločnosti Stada Pharma Slovakia.

Značka patrí medzi najúspešnejšie v oblasti generických prípravkov a aktuálne má medzinárodný charakter s veľmi širokým portfóliom rôznych produktov. Spoločnosť je dominantná hlavne v oblasti výživových doplnkov a generických liečiv, kde sa snaží ponúknuť najlepší pomer kvality, zloženia, účinkov a ceny, čo platí aj pre Kolagén 4000.

Zloženie, účinné látky

Kolagén 4000 obsahuje nielen samotný hydrolyzovaný kolagén, ale má aj širšie zloženie pozostávajúce z látok a prvkov podporujúcich hlavný účinok kolagénu. V prášku tak nájdete aj vitamín C, vitamín D a minerál vápnik, čiže všetko látky s vplyvom na pohybový aparát.

Tu sú najdôležitejšie zložky prášku a ich význam:

 • Kolagén: Základom prášku Kolagén 4000 je samozrejme kolagén, najviac sa ho v prášku nachádza I. a III. typu, o niečo menej II. typu. Samotný kolagén je vo vode nerozpustná bielkovina, ktorá je základnou stavebnou hmotou spojivových tkanív. Je dôležitý pre zdravie a funkciu kĺbov, chrupaviek, svalstva, kostí, väzív, ale aj pre pokožku, vlasy a nechty.
 • Kalcium: Minerál vápnik je nevyhnutný, podobne ako kolagén, pre zdravie pohybovej sústavy. Prispieva k zdravému vývinu kostí a zubov počas dospievania, je základnou stavebnou zložkou kostného tkaniva. Nachádza sa však aj v cievach, svaloch alebo v krvi. U starších ľudí je minerál dôležitý proti rednutiu kostí a na zlepšenie hojenia ich zlomenín.
 • Vitamín C: Tento známy antioxidant má v tele viacero pozitívnych účinkov a to aj priamo v súvislosti s kolagénom. Podporuje totiž jeho prirodzenú tvorbu a zlepšuje tak aj jeho účinky na pohybový aparát, hlavne na šľachy, kĺby, chrupavky, kosti a väzivá. Okrem toho vitamín C prospieva pre zvýšenie fyzickej vitality a zníženie únavy a podporuje aj imunitný systém.
 • Vitamín D: Vitamín D je dôležitý pre vstrebávanie vápnika a jeho ukladanie do kostí, takže zapadá do zloženia výživového doplnku a podporu synergiu jeho účinkov. Okrem toho pomáha aj na využitie fosforu v organizme, na udržanie zdravých kostí a zubov a pomáha k správnej činnosti imunitného systému a svalstva. Je nevyhnutný pre všetky vekové skupiny.

Dávkovanie a užívanie

Výživový doplnok Kolagén 4000 má formu prášku rozpustného vo vode, čomu treba prispôsobiť dávkovanie aj užívanie. Dávkovanie sa líši podľa toho, či prášok užíva dospelý pacient alebo dieťa, ak dieťa, tak podmienkou je vek nad 10 rokov.

Prášok sa užíva tak, že sa rozmieša vo vlažnej vode, optimálne v objeme 200 až 300 ml vody. Dbajte na dôkladné premiešanie bez výskytu hrudiek. Plusom pre jednoduchšie užívanie je, že Kolagén 4000 obsahuje arómu granátového jablka, takže nápoj má lahodnú chuť a zároveň nezaťažuje tráviaci trakt. To sa hodí tak pre deti, ako aj pre dospelých.

Uchovanie a skladovanie

Kolagén 4000 má formu hydrolyzovaného prášku, takže pri skladovaní nie je náročný na okolité podmienky. Všímajte si dátum minimálnej trvanlivosti, ktorý je uvedený na vrecúšku aj bočnej strane škatuľky a po tomto dátume už výživový doplnok neužívajte.

Okrem toho dodržujte nasledovné pravidlá a podmienky:

 • uskladnite prípravok mimo dohľadu a dosahu detí
 • nevystavujte ho priamemu slnku, mrazu ani nadmernej vlhkosti
 • optimálna teplota okolitého prostredia pri skladovaní je 10 až 25 °C
 • nespotrebovaný prášok nevyhadzujte do odpadu, ale vráťte do lekárne

Kolagén 4000

 • Podpora kĺbov, svalov, chrupaviek, väzív a kostí
 • Bolesti pohybového aparátu
 • Zlepšenie imunity a vitality

Účinky, indikácie a použitie

Prášok Kolagén 4000 pomáha predovšetkým v oblasti pohybového aparátu, či už na udržanie jeho zdravia, správnej funkcie alebo proti niektorým jeho problémom a ťažkostiam. K tomuto pôsobeniu mu pomáha aj širšie zloženie obsahujúce vitamíny a minerály.

Použitie Kolagén 4000 je najviac viditeľné v týchto 4 oblastiach:

Podpora kĺbov, svalov, chrupaviek, väzív a kostí

Kolagén môžete v prvom rade použiť, ak chcete podporiť zdravie a fungovanie pohybového aparátu. Špeciálne má využitie pri degeneratívnych a zápalových ochoreniach pohybového aparátu, prípadne u pacientov s vrodenými poruchami kĺbov. Kolagén pomáha aj u ľudí s nadmerným zaťažením kĺbov alebo u detí počas rastu kostí.

Bolesti pohybového aparátu

Kolagén 4000 môžete použiť nielen na všeobecnú podporu, ale aj v prípade výskytu bolestí rôzneho typu. Kolagén totiž pomáha pri chronických bolestiach pohybového aparátu, bolesti ramenných kĺbov, drobných kĺbov ruky, bedrových kĺbov a kolien a pri bolesti v oblasti krčnej, hrudnej a krížovej chrbtici, ktoré sú trvalého typu.

Zlepšenie imunity a vitality

Vďaka širšiemu zloženiu pôsobí Kolagén 4000 aj v oblasti imunity a vitality, hlavne vďaka vitamínu C a vitamínu D. Tieto vitamíny totiž prispievajú k normálnej funkcii svalstva počas intenzívneho cvičenia, takže znižujú únavu a vyčerpanosť po fyzickom výkone. Vitamín C je aj známy stimulant imunity a obranyschopnosti.

Kardiovaskulárny systém

Poslednou významnou oblasťou účinkov je oblasť kardiovaskulárneho systému. Kolagén je totiž dôležitý aj pre stav ciev, rovnako tak má antikoagulačné vlastnosti a pomáha proti nadmernému rozšíreniu ciev. Látka má význam aj v rámci prevencie pred krvnými zrazeninami a podporuje aj správnu funkciu žíl.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Nakoľko je samotný kolagén pre ľudské telo veľmi prirodzený, jeho užívanie je obvykle bez väčších problémov a to platí tak pre deti, ako aj pre dospelých. Pochopiteľne, neznamená to, že sa nemôžu vyskytnúť žiadne menšie ťažkosti.

Nastať teda môže len jedna situácia a vďaka zloženiu je aj tá len ojedinelá:

 • občas a môže vyskytnúť alergická alebo precitlivená reakcia na niektorú z účinných alebo pomocných či doplnkových zložiek obsiahnutých v prášku

Kontraindikácie a možné interakcie

Okrem možných rizík súvisiacich s výskytom nežiaducich účinkov si treba dať pozor aj na niektoré kontraindikácie. Ide o situácie a prípady, kedy môže byť užívanie Kolagén 4000 zakázané kvôli objektívnym okolnostiam či externým faktorom.

Tu sú najčastejšie situácie vyžadujúce vašu zvýšenú pozornosť:

 • ak sa u vás objaví alergická alebo precitlivená reakcia, užívanie Kolagén 4000 prerušte a poraďte sa s lekárom o ďalšom postupe
 • kontraindikáciou k užívaniu je vek, prípravok nie je určený pre deti do 10 rokov, počas dospievania do 18. roku je potrebné nižšie dávkovanie
 • prášok nie je možné užívať ani počas dojčenia alebo v tehotenstve, nekombinujte ho ani s inými kolagénovými prípravkami
 • ak ste pacientom s medikamentóznou liečbou, kombinovanie je možné, poraďte sa predtým ale s lekárom o vhodnosti súbežného užívania

Balenie a cena

Kolagén 4000 má formu prášku, pričom je balený vo veľkosti 30 vrecúšok, každé obsahuje 1 dávku prášku určeného na rozrobenie s vodou. Vonkajším obalom je papierová škatuľka. Výrobca kolagénu tejto značky teda na rozdiel od ostatných značiek prišiel na trh len s jednou veľkosťou balenia, ktoré je ale plne postačujúce.

Ak ide o ceny Kolagén 4000, tie sú v jednotlivých lekárňach mierne odlišné:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Cena Kolagén 4000 je oproti iným podobným prípravkom na podobnej úrovni, z tohto pohľadu je teda výživový doplnok konkurencieschopný. Vzhľadom na pozitívne skúsenosti s jeho užívaním je pomer ceny a kvality na veľmi dobrej úrovni.

Kde kúpiť

Kolagén 4000 viete kúpiť v kamennej lekárni, ale aj cez internet, či už v online lekárni alebo v eshope so zameraním na prípravky pre podporu zdravia. Dôvodom je, že ide o výživový doplnok, ktorý je navyše voľne dostupný, takže aby ste si ho kúpili či objednali, nemusíte mať recept a ani navštíviť lekára. Práve preto je nákup online najlepšou voľbou.

Ak chcete kúpiť Kolagén 4000 za dobrú cenu, ale mať aj záruku serióznych zákazníckych služieb, vyberte si nákup v internetovej lekárni, ideálne v nejakej väčšej a známejšej.

Online objednávka, doprava a doručenie

Chceli by ste si Kolagén 4000 objednať online? V tom prípade vám stačí počítač, tablet alebo smartfón a pripojenie na internet. Celý proces kúpy je až triviálne jednoduchý a z technického hľadiska je veľmi podobný nákupu v bežnom eshope.

Online objednávka trvá len niekoľko minút a pozostáva z týchto krokov:

 • Najskôr vložíte balenie Kolagén 4000 do online košíka
 • Potom vyberiete spôsob dopravy
 • Zvolíte typ platby, čiže vopred alebo na dobierku
 • Zadáte svoje údaje, adresu doručenia a objednávku odošlete

Rovnako rýchla, ako objednávka, je aj samotná doprava, väčšina lekární vám totiž zásielku odošle už v deň objednania, takže do 1 až 2 dní máte Kolagén 4000 doma. Pokiaľ ide o spôsob platby, vopred viete zaplatiť nielen cez internet banking, ale aj prostredníctvom platobnej karty. Samozrejmosťou je možnosť platby na dobierku.

Kolagén 4000

 • Podpora kĺbov, svalov, chrupaviek, väzív a kostí
 • Bolesti pohybového aparátu
 • Zlepšenie imunity a vitality

Najčastejšie otázky

Kolagén 4000 patrí medzi populárne prípravky určené na doplnenie kolagénu a to nielen z pohľadu kúpy v online lekárňach, ale aj vtedy, ak ide o záujem užívateľov o jeho praktické dávkovanie či účinky. Nejedno internetové fórum alebo diskusia obsahujú viacero otázok a dotazov týkajúcich sa tohto výživového doplnku.

Tu sú tie, ktoré sa objavujú najčastejšie:

Pre koho je prášok ideálny na užívanie?

Najväčšie benefity zo zloženia a pôsobenia jednotlivých účinných látok budú mať určite deti počas dospievania kvôli podpore rastu kostí a seniori, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom. Kolagén sa však hodí aj pre ľudí s väčšou fyzickou záťažou kĺbov.

Treba užívať kolagén každý deň? V akom čase je to najlepšie?

Výrobca nedáva pokyny ohľadom presného času užívania, ale keďže štandardné dávkovanie pre dospelých zahŕňa 3 dávky denne, ideálnou schémou je užívanie ráno, na obed a večer. Pravidelnosť je nevyhnutná, užívajte preto kolagén každý deň bez prestávky.

Môžu sa počas užívania objaviť nejaké vedľajšie účinky?

Vylúčené to nie je, ale ak áno, pôjde o ojedinelý prípad. Prášok je zároveň veľmi dobre znášaný a nezaťažuje tráviaci trakt, takže by nemal spôsobiť zažívacie problémy. Dôležitý je správny pomer s vodou, čiže na 1 vrecko 200 až 300 ml vody.

Ako dlho by sa mal užívať?

Ani v tomto prípade neuvádza informačný a príbalový leták žiadne inštrukcie. Väčšina užívateľov však berie kolagén dlhodobo, hlavne ak ide o seniorov. V prípade, ak sa jedná o športovcov alebo fyzicky pracujúcich ľudí, tak v čase vyššej aktivity.

Skúsenosti s práškom

Pokiaľ ide o skúseností s kolagénom značky Kolagén 4000, tie sú pozitívne a to tak z pohľadu účinkov, ako aj z pohľadu iných parametrov výživového doplnku. Komentáre na recenzných portáloch typu Heureka hovoria úplne jasne, kolagén naozaj pomáha na problémy pohybového aparátu, vrátane bolestí.

Využíva sa hlavne pri bolesti kĺbov, na zlepšenie chôdze u starších ľudí a viditeľne pomáha aj u ľudí, ktorí nadmerne zaťažujú kĺby, napríklad v dôsledku športovania, častejšej fyzickej činnosti alebo u ľudí s nadváhou.

Kolagén 4000

 • Podpora kĺbov, svalov, chrupaviek, väzív a kostí
 • Bolesti pohybového aparátu
 • Zlepšenie imunity a vitality

Medzi ďalšie pozitíva patrí bezproblémové užívanie a dávkovanie, rovnako tak je pozitívne hodnotená aj chuť a aróma, čo je veľké plus oproti väčšine konkurencie. Ojedinele sa však objavujú aj výčitky ohľadom vyššej ceny alebo absencie väčšieho balenia, oboje je ale veľmi subjektívne a individuálne, väčšina užívateľov je spokojná.

Zhodnotenie

Ak hľadáte kolagén v podobe prášku a so širším zložením účinných látok, vďaka čomu je aj pôsobenie v praxi širšie a viditeľnejšie, Kolagén 4000 určite nebude krokom vedľa. Jeho veľkou prednosťou je forma prášku, ktorá nezaťažuje tráviaci trakt.

Prípravok má pre užívateľov aj ďalšie výhody:

 • okrem dospelých ho môžu užívať aj deti
 • na kúpu nepotrebujete recept ani návštevu u lekára
 • užívanie môže byť aj dlhodobejšie
 • širšie zloženie so sebou prináša aj širšie pôsobenie

Menším obmedzením je, že výživový doplnok nemôžu užívať ženy a ani tehotné deti. Pokiaľ ide o formu prášku rozpustného vo vode, treba si najskôr osvojiť postup prípravy a potom to bude bez problémov, na úvod to chce viac úsilia.

Jednoznačným pozitívom je, že Kolagén 4000 má formu výživového doplnku, čo znamená, že je voľne dostupný a voľne predajný. Vďaka tomu si ho nemusíte kupovať len osobne, ale viete si kúpiť kolagén aj cez internet, ideálne v online lekárni. Spojíte tak pohodlie, jednoduchosť, dobrú cenu a tiež úsporu času.

Kolagén 4000

 • Podpora kĺbov, svalov, chrupaviek, väzív a kostí
 • Bolesti pohybového aparátu
 • Zlepšenie imunity a vitality

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

3.76

34 Hodnotení