Kolagén v potravinách a strave nájdete bez problémov. V ktorých je ho najviac?
Kolagén patrí medzi najdôležitejšie stavebné zložky v ľudskom tele. Ide o špeciálnu bielkovinu, ktorá sa nachádza v kostiach, pokožke, kĺboch, zuboch, cievach aj v iných tkanivách. V poslednej dobe sa táto bielkovina a jej doplnenie stávajú veľmi aktuálne.
Dôvodom je, že čoraz viac ľudí má problém s pohybovým aparátom, kvalitou kože aj inými tkanivami a ich zdravím či fungovaním. Práve preto existujú viaceré doplnky, napríklad v podobe prášku na pitie či tabliet na perorálne užitie, ktoré obsahujú kolagén na kĺby, pleť aj kosti. V tejto téme sa však pozrieme aj na zaujímavé potraviny s kolagénom.
Čo je kolagén a aký má význam a účinky
Ako už bolo povedané, kolagén je základnou stavebnou zložkou kostí, chrupaviek, kĺbov, zubov, ciev a iných podporných tkanív. Jedná sa o skleroproteín, čo je špeciálna vo vode nerozpustná a extracelulárna bielkovina nachádzajúca sa v medzibunkovej hmote.
V ľudskom organizme sa bežne vyskytuje v podobe kolagénových vlákien, pričom podľa ich stavby, funkcie a lokalizácie poznáme až 27 rôznych typov kolagénu. Väčšina kolagénu je umiestnená v pokožke, kostiach, šľachách a zuboch, percentuálne to je až 90 % zo všetkého jeho objemu. Zo všetkých proteínov v tele je podiel kolagénu až na úrovni 30 %.
Ak ide o tie najdôležitejšie typy kolagénu, tu sú tie najvýznamnejšie:
- najrozšírenejším kolagénom v tele je kolagén typu I, ktorý tvorí stavebné zložky kostí, šliach, zubov a pokožky, má veľký vplyv na pohybový aparát aj pleť
- druhým tiež veľmi dôležitým kolagénom je ten, ktorý je typu II, tento kolagén sa totiž nachádza v chrupavkách a teda aj kĺboch a má vplyv na ich funkčnosť
- tretím typom kolagénu je typ III, ktorý patrí medzi tzv. kolagény embryonálneho vývoja a je počas dospievania nahradzovaný v tkanivách rozšírenejším typom I
- štvrtým dôležitým kolagénom je typ IV, ktorý sa nachádza v bazálnej membráne epitelu, čiže pokožky, v stene krvných ciev zas je stavebnou látkou typ V
Navyše, kolagén je telu vlastná bielkovina a preto je obvykle jeho dopĺňanie bezproblémové a nehrozí ani žiadne významnejšie predávkovanie sa. Navyše, správna hladina kolagénu pozitívne vplýva aj na mozog, nervový systém, spánok a spomaľuje starnutie.
AKO ZISTIŤ, ŽE VÁM CHÝBA KOLAGÉN?
To, že máte v tele nedostatok kolagénu, môže byť viditeľné aj podľa viacerých prejavov a príznakov. Medzi tie najčastejšie patria suchá pleť s výrazným zastúpením vrások, ochabnutá pokožka, lámavé vlasy a nechty a problémy s kĺbmi a chrupavkami.
Ktoré potraviny s kolagénom sú najlepšie
Kolagén patrí medzi tie látky, ktoré sa nevyskytujú v potravinách, strave a v jedle až tak často, ako je tomu v prípade vitamínov či minerálov. Napriek tomu je možné nájsť viaceré bohaté zdroje, ktoré ho buď obsahujú, alebo podporujú jeho tvorbu.
Tu sú najviac odporúčané jedlá, suroviny a potraviny:
Ryby: Mäso z rýb patrí medzi najlepšie suroviny, ktoré môžete využiť tak na podporu stavu pokožky, ako aj na stimuláciu tvorby kolagénu, nakoľko obsahuje množstvo zdravých omega-3 kyselín. Do jedálnička zaraďte lososa, slede a tuniaka.
Semená: Výborným zdrojom zinku, selénu aj zdravých tukov podporujúcich prirodzenú syntézu kolagénu v tele sú aj viaceré druhy semien. Konzumovať by ste mali hlavne tekvicové, chia a ľanové semienka, pôsobia aj proti starnutiu kože.
Vajíčka: Potravinou, ktorá priamo obsahuje kolagén v sebe, sú vajcia, nachádza sa hlavne v ich žĺtku a škrupine. Okrem toho obsahujú aj bielkoviny, zdravé tuky a iné živiny potrebné špeciálne pre zdravie kĺbov, na ich posilnenie a fungovanie.
Citrusové plody: Ak ide o ovocie, to je z hľadiska kolagénu dôležité hlavne obsahom vitamínu C, ktorý pomáha spolu s viacerými aminokyselinami na jeho syntézu v tele. Jedným z najlepších ovocí s jeho obsahom sú citróny, grepy a pomaranče.
Červené ovocie: Druhou významnou kategóriou ovocia, ktorú by ste mali zaradiť do jedálnička, je červené ovocie. Ide hlavne o jablká, čerešne a jahody, ktoré obsahujú veľa antioxidantov, ale aj lykopén, ktorý pomáha priamo na pleť.
Avokádo: Špecifickým druhom ovocia, ktoré môžete tiež konzumovať, je avokádo. To obsahuje rastlinné steroly zlepšujúce vzhľad pokožky, antioxidačný vitamín E, omega-3 mastné kyseliny a ďalšie látky stimulujúce produkciu kolagénu v tele.
Červená zelenina: Antoxidanty, lykopén, množstvo vitamínov a hlavne minerálov podporujúcich tvorbu kolagénu aj stav kože, to všetko možno nájsť v mnohých druhoch červenej zeleniny. Ide o rajčiny, červenú papriku alebo aj červenú repu.
Zelená zelenina: Množstvo vitamínu C dôležitého pre tvorbu kolagénu, látok stabilizujúcich enzýmy, chlorofylu aj antioxidantov s účinkami proti voľným radikálom obsahuje aj zelená zelenina. Ide o špenát, kel, brokolicu, rukolu či listový šalát.
Ostatná zelenina a strukoviny: Medzi ďalšie druhy zeleniny či strukovín, ktoré sa pre podporu tvorby či hladiny kolagénu v tele odporúčajú tiež konzumovať, patria cesnak, fazuľa, mrkva alebo kapusta. Sú tiež dobrým zdrojom vitamínov na imunitu.
Orechy: Bohatým zdrojom minerálu zinok, ktorý je podstatným kofaktorom pre syntézu kolagénu v tele, sú aj orechy. Medzi tie, ktoré ho obsahujú najviac a zároveň majú aj ďalšie pozitívne účinky, patria hlavne vlašské a kešu orechy a mandle.
Olivy: Zaujímavou potravinou, ktorá tiež pomáha na kolagén aj stav kože, sú olivy. Do jedálnička by ste mali vo zvýšenej miere zaradiť tak čierne, ako aj zelené, obe sú zdrojom síry stimulujúcej tvorbu kolagénu aj podporujúcej metabolizmus.
Sója a produkty z nej: Sója, sójové mlieko, sójové syry či rôzne produkty zo sóje, napríklad známy tempeh, môžu tiež pomôcť na tvorbu kolagénu v tele. Deje sa tak vďaka rastlinnej látke genisteín, ktorá tiež blokuje enzýmy spôsobujúce starnutie kože.
Chlorella: Viaceré druhy zelených rias obsahujú látky a živiny podporujúce tvorbu kolagénu v tele, napríklad známe riasy chlorella. Okrem toho obsahuje betakarotén, rastový faktor CGF s obsahom RNA a DNA a látky s imunostimulačnými účinkami.
S VEKOM KOLAGÉN V ORGANIZME STRÁCAME
Hoci organizmus si dokáže v istom objeme kolagén vyprodukovať aj sám, táto schopnosť nie je samozrejmá a už vôbec nie vo vyššom veku. Od 25. roku života sa táto schopnosť postupne vytráca a podľa štatistík po 40. roku kolagén telo už netvorí vôbec
Výživové doplnky a prípravky s kolagénom
Nie vždy stačí pre doplnenie kolagénu do tela len bežná zmena jedálnička, hlavne ak potrebujete kolagén doplniť rýchlo a efektívne. Vtedy je lepšie siahnuť po hotových produktoch, ktoré ho obsahujú a ktoré sú presne na to určené.
K dispozícii je viacero foriem a typov takýchto prípravkov:
Sortiment obsahuje hlavne doplnky výživy v podobe tabliet, mäkkých kociek na perorálne užívanie, kapsúl, rozpustných práškov aj nápojov s obsahom kolagénov
Tieto doplnky a produkty majú nasledovné vlastnosti a benefity:
- ich kúpa nie je podmienená vyšetrením u lekára a nemusíte mať ani predpis
- užívanie je možné aj dlhodobo, kombinovať môžete viaceré formy
- k dispozícii máte jednozložkové aj viaczložkové prípravky so širším pôsobením
Najčastejšie sa v týchto produktoch nachádza bovinný lyofilizovaný kolagén typu I, prípadne bioaktívny morský kolagén viacerých typov vrátane typu II. Niektoré doplnky obsahujú okrem kolagénu aj vitamíny, napríklad vitamín C, prípadne látky podporujúce zdravie kĺbov a pohybového aparátu, najmä glukosaminsulfát a chondroitinsulfát.
V prípade nápojov môže byť zloženie obohatené aj o rastlinné a bylinné extrakty či výluhy, napríklad z čiernych ríbezlí, o rôzne minerály typu zinok, selén a vápnik, prípadne o látky podporujúce zdravie pokožky, vlasov, nechtov, ciev, šliach, svalov a väzív.
Zloženie vo veľkej miere závisí od toho, či ide o všeobecný kolagén, alebo o doplnkoch s konkrétnejším zameraním. Kolagén totiž možno nájsť aj v prípravkoch napríklad na podporu pokožky a proti striám alebo v doplnkoch proti lámavosti nechtov a vlasov. Najčastejšie je však súčasťou kĺbovej výživy, keďže tam pôsobí najviac.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky s kolagénom
Všetky vyššie uvedené formy prípravkov obsahujúcich kolagén patria medzi voľne predajné produkty, ktoré je možné zakúpiť v obchodoch a eshopoch s podobnými doplnkami, ale najmä v lekárňach. Tie majú širší sortiment a hlavne odbornejšie zázemie.
Kolagén 4000
- Podpora kĺbov, svalov, chrupaviek, väzív a kostí
- Bolesti pohybového aparátu
- Zlepšenie imunity a vitality
ProfiZYM plus
- Pôsobenie proti únave, vyčerpaniu a zápalom
- Podpora imunity a antioxidačná ochrana
- Vplyv na kardiovaskulárny systém
Na výber máte kamenné, ale aj online lekárne, pričom tie internetové:
- majú širší sortiment a výber rôznych značiek a typov a to skladom
- sú rýchlejšou alternatívou nákupu, objednávku spravíte aj cez mobil
- majú štandardne lepšie ceny ako kamenné, niekedy aj dopravu zdarma
- sú pohodlnejšie pre nákup, kuriér vám zásielku s prípravkami donesie až domov
Tak, ako v prípade kamenných lekární, ani v prípade tých internetových nie je úplne jedno, kde nakúpite. Prednosť dajte tým väčším a známejším, ktoré možno majú o pár centov vyššiu cenu, ale oproti menším ponúkajú lepší servis.
Kvalitné zákaznícke služby sú totiž presne to, čo oceníte najviac. Vďaka nim môžete v overených lekárňach platiť nielen na dobierku či prevodom, ale aj platobnou kartou, samozrejme online. Rýchlejšia býva aj doprava, hlavne ak máte väčší výber kuriérov, napríklad aj do 24 či 48 hodín. Samozrejmosťou sú rôzne zľavy, akcie a benefity.