Kolostrum: Na čo pomáha, aké má účinky na imunitu, skúsenosti s ním a dávkovanie

Kolostrum: Na čo pomáha, aké má účinky na imunitu, skúsenosti s ním a dávkovanie

Pod označením Colostrum, známe aj ako Kolostrum alebo Mledzivo, sa myslí špecifická tekutina produkovaná mliečnymi žľazami cicavcov, ktorá obsahuje látky mimoriadne dôležité a prospešné pre imunitu. Ide hlavne o imunoglobulíny, čo sú protilátky.

Okrem človeka produkujú túto tekutinu aj iné cicavce, pričom Kolostrum sa využíva aj v rámci viacerých doplnkov výživy a prípravkov určených na posilnenie imunity. Ide buď o tekuté, napríklad sirupy, alebo tuhé, napríklad kapsule. Ktoré Colostrum je najlepšie, čo ponúka kozie a čo bovinné a či je možné použitie aj pre deti, to sa dozviete ďalej.

Čo je Kolostrum, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Colostrum je špecifická tekutina, ktorá má prirodzene mierne žltkastú farbu, ktorá je produktom mliečnej žľazy cicavcov v prvých dňoch po pôrode. Pozitívne účinky Kolostra nie sú žiadnou novinkou, práve naopak, boli známe už v starovekom Grécku či Ríme, pričom viaceré štúdie preukázali, že tieto vplyvy sú prospešné pre deti aj dospelých.

Kolostrum obsahuje viacero dôležitých látok, pričom tie najdôležitejšie sú imunoglobulíny. Ide o špeciálne imunitné látky, ktoré sa nasadzujú pri kontakte s cudzorodými patogénmi v tele ako prvé. Ich nedostatok spôsobuje zníženie celkovej obranyschopnosti.

Colostrum Advance

 • 100 % čisté, bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • Z farmy v ČR

Okrem nich obsahuje Kolostrum aj ďalšie dôležité zložky, predovšetkým:

Laktoferín: Ide o špecifickú látku, ktorá je dôležitá pre imunitu tým, že odoberá železo baktériám, čím aktívne znemožňuje ich rozmnožovanie a rozširovanie.

Vitamíny, minerály a stopové prvky: V Colostre možno nájsť napríklad vápnik, sodík, horčík, fosfor alebo draslík a viaceré vitamíny, hlavne typu A, C, E a B12.

Enzýmy, aminokyseliny a rastové faktory: Tieto zložky pôsobia na hojenie zlomenín aj iných zranení, proti bunkovému starnutiu a aj na spaľovanie tukov.

Aj vďaka týmto obsahovým zložkám by mali Colostrum užívať hlavne:

 • deti a dospievajúce deti, ktoré majú dlhodobé problémy s imunitou a infekciami
 • muži aj ženy s tráviacimi ťažkosťami a častými infekciami žalúdka aj čriev
 • seniori, ktorí trpia rôznymi problémami kĺbov, kostí a svalov, napríklad ich zápalmi
 • všetci, čo chcú preventívne podporiť zdravie pokožky a lepšie hojenie rán

MÁ COLOSTRUM AJ NEJAKÉ NEŽIADUCE ÚČINKY?

Pokiaľ ide o vedľajšie účinky, ktoré by mohli byť spojené s Colostrom, netreba sa obávať žiadnych závažných rizík. U niekoho sa môžu na úvod objaviť menšie zažívacie ťažkosti či bolesti hlavy, nejde však o nič vážne a rozhodne sa nejedná o dlhodobé stavy.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Kolostra

Čo sa týka najviac využívaných foriem prípravkov, ktoré obsahujú Colostrum, k dispozícii sú hlavne 4 typy. Na výber máte tekuté podoby produktov, ktoré sú ideálne hlavne pre menšie deti, ale aj klasické perorálne doplnky výživy určené na prehltnutie.

Toto sú najviac využívané podoby prípravkov a ich predstavenie:

Tabletky a kapsuly: Čo sa týka najviac využívanej podoby, ide určite o doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl. Niektoré môžu obsahovať aj pridané vitamíny či minerály.

Cmúľacie pastilky: V prípade, že potrebujete užívať Colostrum v čase zápalu a bolesti hrdla, ideálnou formou sú cmúľacie pastilky, ktoré pomáhajú na bolesti a podráždenie v krku.

Rozpustné prášky: Ak ide o formy vhodnejšie hlavne pre deti, sem patria rozpustné prášky. Tie môžete pridať do nápojov aj potravín, napríklad jogurtov, tvarohu alebo smoothies.

Tekuté formy: K dispozícii sú aj rôzne sirupy, kvapky a roztoky, ktoré sú tekuté, obvykle bez akéhokoľvek zápachu a chuti, no viete si zakúpiť aj tie ochutené, napríklad jahodové.

Ak ide o používanie týchto prípravkov, dávkovanie závisí aj od ich formy:

 • kapsuly a tabletky sa užívajú 1 až 3 denne podľa potreby zvýšenia imunity
 • cmúľacie pastilky sa dávkujú 2 krát denne po 1 kuse, najlepšie po jedle
 • pri rozpustných práškoch sa používa dávka v objeme 4 odmeriek
 • ak ide o tekuté formy, pre dospelých je to 1 celá lyžica, pre deti polovica

Účinky a na čo Kolostrum pomáha

Colostrum je známe tým, že pomáha predovšetkým na imunitu, no to ani zďaleka nie je jeho jediné určenie, práve naopak. Pozitívnych účinkov a vplyvov má veľa, čo je dôsledkom širšieho zloženia, hoci práve obranyschopnosť je najdôležitejšia.

Tu sú jednotlivé oblasti pôsobenia a najdôležitejšie vplyvy:

Všeobecná podpora obranyschopnosti

Prvým a najdôležitejším účinkom Kolostra je jeho pôsobenie na obranyschopnosť a to vďaka imunostimulačnému účinku. Má protizápalové účinky, celkovo podporuje regeneráciu organizmu a pôsobí aj proti aktívnemu množeniu baktérií pri infekciách.

Pôsobenie proti mikroorganizmom

Colostrum má vďaka svojmu zloženiu pôsobenie pre viaceré kategórie parazitov a mikroorganizmov. Má antifungálne pôsobenie, antimikrobiálne účinky, vysokú antivírusovú aktivitu, pôsobenie na chlamýdie a kvasinky a tiež protibakteriálne vplyvy.

Vplyv na tráviacu sústavu

Kolostrum posilňuje aj špecifickú imunitu v tráviacom trakte, hlavne v črevách, čo má aj viacero následkov. Pomáha na bakteriálne infekcie žalúdka, pomáha na Crohnovu chorobu, využíva sa ako podpora pri hnačke a podporuje črevnú mikroflóru.

Vonkajšie pôsobenie

Látky obsiahnuté v Colostre podporujú lepšie hojenie rôznych poranení na pokožke, pôsobia proti zápalom na koži, využívajú sa aj na herpes, pomáhajú pri popáleninách na koži a na atopickú dermatitídu. Okrem toho pôsobia aj na pevnosť nechtov a vlasov.

Pohybový aparát

Kolostrum vám môže pomôcť aj na rôzne zápalové ochorenia šliach a kĺbov, vplýva na lepšie hojenie zlomenín, podporuje zdravie kostí a ich pevnosť, vplýva na regeneráciu svalov a aj na reumu a artritídu. Využíva sa na podporu pri osteoporóze v každom veku.

Iné vplyvy a účinky

Colostrum možno použiť aj na chrípku, nachladnutie, podporu srdca a ciev, celkovo krvný obeh, cukrovku, sklerózu multiplex, podporu nervovej sústavy a na zlepšenie vitality, pocitu energie, proti únave, proti depresii a tiež na chronický únavový syndróm.

ROZHODUJE AJ KVALITA COLOSTRA

Deklarované účinky síce platia všeobecne pre Kolostrum ako také, no vyberajte si veľmi dobre konkrétny prípravok, aby bola jeho kvalita čo najvyššia. Zvolený produkt by nemal obsahovať farbivá, cukor, umelé sladidlá a ani iné chemické prísady.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Kolostrom

Chceli by ste vedieť, ktoré Colostrum je lepšie? Alebo to, či je možné užívať doplnky výživy s jeho obsahom aj u detí, tehotných žien alebo v iných prípadoch? Zaujímajú vás praktické témy týkajúce sa možných rizík a kontraindikácií? Ak by ste radi vedeli odpovede nielen na tieto otázky, navštívte niektoré internetové fóra.

V diskusiách padajú hlavne tieto otázky a dotazy:

Je lepšie kravské, čiže bovinné Colostrum, alebo to kozie?

Väčšina prípravkov obsahujúcich Kolostrum je založená na obsahu toho kravského, kozie je zastúpené v menšine. Kravské Kolostrum obsahuje v porovnaní s tým ľudským viac imunoglobulínov IgG, no to kozie v tomto ohľade tiež príliš nezaostáva.

Môže sa Kolostrum podávať v tehotenstve a počas dojčenia?

V drvivej väčšine doplnkov výživy a prípravkov sa ich podávanie v týchto situáciách neodporúča a má to aj svoj dobrý dôvod. Ide totiž o riziko alergie a precitlivenej reakcie, ktorá by neprospela nielen telu matky, ale ani plodu či malému bábätku.

Môžem užívať Kolostrum, ak mám alergiu na mlieko a mliečne výrobky?

Nie, nakoľko sa v ňom nachádzajú tie isté látky a zložky, ktoré môžu podnietiť precitlivenosť alebo alergiu aj v prípade mlieka a mliečnych výrobkov. Výnimkou môžu byť niektoré produkty, ktoré takéto látky obsahujú len v minimálnom množstve.

Pre koho nie je Colostrum odporúčané na užívanie?

Tak, ako aj v prípade niektorých iných látok prírodného typu, aj v prípade Kolostra existuje zopár kontraindikácií. Nemali by ho užívať ľudia s diagnostikovaným onkologickým ochorením alebo jeho rizikom a ani tí, ktorí užívajú súčasne imunosupresíva.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Kolostrum

Čo sa týka praktického využitia všetkých pozitívnych účinkov Colostra, najlepšie spravíte, ak si vyberiete adekvátne formy doplnkov výživy a rôznych prípravkov s ich obsahom. K dispozícii máte tak produkty určené pre dospelých, ako aj tie pre deti

Colostrum Advance

 • 100 % čisté, bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • Z farmy v ČR

Sortiment zahŕňa viacero foriem, typov a značiek prípravkov:

V ponuke nájdete sirupy, kvapky, roztoky, tabletky, kapsuly, rozpustné prášky aj cmúľacie pastilky, niektoré len s obsahom Colostra, iné aj so širším zložením

Všetky tieto prípravky a doplnky ponúkajú viacero benefitov:

 • v prvom rade ide o dostupnosť voľne bez lekárskeho receptu a vyšetrenia
 • zároveň máte istotu maximálne prírodného zloženia z pohľadu látok
 • s tým sú spojené aj prirodzené pôsobenie a bezproblémové užívanie

Dobrou správou pre všetkých je, že bez ohľadu na to, po akej forme siahnete, v každom prípade máte jednoduché a presné dávkovanie. Najjednoduchšie pre dospelých sú tabletky a kapsuly, ktoré sú vhodné aj pre celoročné a dlhodobé užívanie, deti zas určite radšej siahnu po tekutých formách alebo prášku rozpustnom v mlieku, jogurte či smoothie.

Viaceré doplnky výživy obsahujú nielen samotné Colostrum, ale aj niektoré iné látky, prevažne prírodného pôvodu. Ide napríklad o vápnik, niektoré vitamíny, extrakt z arónie či vlákninu inulín. Všetky tieto látky majú podporný účinok na imunitný systém.

V prípade, ak siahnete po cmúľacích pastilkách, okrem podpory imunity viete využiť aj ich účinky na utlmenie bolesti a zápalu v krku, utlmenie bolesti a zníženie podráždenia slizníc. Ak ide o užívanie, to môže byť v prípade akútnych problémov, kedy je dávkovanie obvykle vyššie a intenzívnejšie, ale aj dlhodobé a na prevenciu, kedy je dávka udržiavacia.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Kolostrum

Či už sa rozhodnete pre tekuté alebo iné formy Colostra, či siahnete po čistom alebo komplexnejšom zložení, všetky tieto prípravky a produkty ponúkajú v najlepšom sortimente hlavne lekárne. Dobrou správou je, že nie ste odkázaní iba na tie kamenné.

Tieto produkty sú voľne dostupné a preto viete využiť aj online lekárne:

 • nákup v nich je oveľa výhodnejší, ceny prípravkov sú tu nižšie
 • zároveň nemusíte nikam chodiť, objednávku spravíte aj doma cez mobil
 • máte k dispozícii oveľa širší sortiment produktov a to skladom
 • platiť môžete nielen v hotovosti, ale aj cez internet a to vopred

Práve tie väčšie a známejšie online lekárne, majú okrem spomínaných výhod aj ďalšie benefity, napríklad rýchlejšie doručenie, väčší výber kuriérnych služieb, možnosť platby platobnou kartou online či nákup aj bez registrácie.

Colostrum Advance

 • 100 % čisté, bez prídavných látok
 • Špičková kvalita spracovania
 • Z farmy v ČR

Samotný postup objednávky je veľmi podobný bežnému nákupu v eshope, stačí len vložiť do online košíka tie prípravky, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje, vybrať adresu dodania, zvoliť kuriérnu službu a vybrať si spôsob platby. Samozrejmosťou sú rôzne zľavy, cenové akcie a iné benefity, no práve pohodlie a jednoduchosť sú najväčšou devízou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.76

34 Hodnotení