Koriander: Aké má liečivé účinky, jeho použitie na čaj aj v kuchyni a nežiaduce účinky

Koriander: Aké má liečivé účinky, jeho použitie na čaj aj v kuchyni a nežiaduce účinky

Koriander je známe korenie, ktoré má pozitívne účinky na trávenie a v kuchyni sa používa či už ako mletý alebo aj celý. Najčastejšie sa používajú jeho plody, ale aj vňať, podobne ako petržlen. Môže sa z neho robiť aj olej, recepty sú naozaj veľmi bohaté.

Málokto však vie, že táto bylinka má využitie aj pre liečivé účinky, napríklad ak ide o čaj, býva tiež súčasťou niektorých kozmetických produktov. Pokiaľ vás zaujíma to, aké má Koriander pozitívne aj vedľajšie účinky, aké je jeho použitie navonok a vo vnútri, ale aj to, či je možné jeho pestovanie v kvetináči, v nasledujúcich riadkoch sa to dozviete.

Čo je Koriander, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Pod názvom Koriander si asociujeme korenie v podobe guličiek s typickou hnedou až hledožltou farbou, ktoré je plodom bylinky zvanej celým menom Koriander siaty. Jedná sa o jednoročnú rastlinu z čeľade mrkvovitých, ktorá pochádza zo Stredomoria, v staroveku bola pestovaná aj v Indii. Vlastnosťami a vzhľadom je Koriander podobný rasci či kôpru.

Pokiaľ ide o jeho pozitívne účinky, tie vychádzajú zo zloženia, pričom dominantné sú hlavne silice a vitamíny, konkrétne skupín B a C. Okrem toho obsahuje korenie aj flavonoidy, mnohé antioxidanty, kyseliny a minerály, napríklad vápnik, železo, fosfor, draslík a meď.

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

  • Očistenie tela od škodlivých látok
  • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
  • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Kompava Yucca Shidigera

  • Pôsobenie na detoxikáciu organizmu

Silymarin Duo

  • Vplyv na pečeň
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora trávenia a očisty tela

Liv.52

  • Zdravie a fungovanie pečene
  • Detoxikácia organizmu
  • Antioxidačné účinky a imunita

Absencia týchto látok v organizme môže vyvolať viacero problémov:

Tráviace ťažkosti: Nedostatok korenia a látok v ňom môže vyústiť vo viaceré zažívacie problémy, najmä plynatosť, zhoršenie vylučovania žlče a pomalšie trávenie.

Priveľa cukru aj cholesterolu: Druhou oblasťou, kde látky obsiahnuté v rastline pomáhajú, je cholesterol a cukor v krvi, pôsobia hlavne na zníženie ich množstva.

Horšia vitalita: Koriander pomáha na fungovanie nervového systému a na odstraňovanie toxínov v tele, ktoré môžu mať za následok zhoršenú fyzickú vitalitu.

Aj kvôli vyššie spomínaným problémom sa odporúča Koriander najmä:

  • mužom a ženám s problémami so správnym fungovaním trávenia
  • každému, kto chce znížiť riziko ochorení súvisiacich s cholesterolom
  • tým, čo hľadajú prirodzenú podporu pri cukrovke a vylučovaní inzulínu
  • na akútne prípady otravy potravinami spojené so žalúdočnými ťažkosťami

MOŽNÉ RIZIKÁ A NEŽIADUCE ÚČINKY

Tak, ako aj mnoho iných korenín, aj v prípade Koriandru platí, že je dôležité dodržiavať správne dávkovanie a množstvo, potom by nemali prísť žiadne vedľajšie účinky. Obvykle sa nevyskytujú ani žiadne alergie, ak k nim príde, prejavia sa zvyčajne na koži.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Koriandru

Ak ide o zdroje, Koriander si viete zakúpiť buď v surovej podobe ako klasické korenie či výber z jeho plodov, ale aj v podobe hotových produktov a prípravkov. V druhom prípade sa môže jednať o perorálne formy, ale aj o kozmetický sortiment.

Toto sú najviac používané formy a ich predstavenie:

Surové listy a plody: Prirodzene viete použiť surové semená, zakúpiť sa dajú tiež celé plody alebo prášok, kde sú plody podrvené. Niektoré značky ponúkajú aj listy. Použitie je možné v kuchyni aj na domáce čaje, zápary a odvary.

Čaje, tabletky a kapsuly: Druhou a často využívanou možnosťou sú perorálne prípravky a doplnky výživy. Najčastejšie ide o čaje, kde je Koriander súčasťou širšieho bylinného zloženia, prípadne o perorálne tabletky a kapsuly.

Vonkajšie produkty: Treťou formou využitia Koriandru sú prípravky s vonkajšou a lokálnou aplikáciou. Môže ísť o krémy, masti a gély na pokožku aj na reumatické problémy, ale aj o kozmetické vlasové séra, balzamy a masky.

Aby ste mohli Koriander využiť naplno, dodržujte tieto pravidlá:

  • pri priamom použití do jedál nepoužívajte nikdy viac, ako hrsť korenia
  • čo sa týka čajov, pripravíte ich 2 lyžičiek, čaj môžete piť 1 až 2 krát za deň
  • na zápar sa používajú 1 až 2 čajové lyžičky, užívajte ho pred jedlom 3 krát denne
  • na odvar na hnačku pre deti použite 1 lyžičku semien a zalejte 200 ml vody

Účinky a na čo Koriander pomáha

Čo sa týka konkrétneho pozitívneho pôsobenia koreniny, jej využitie je predovšetkým vo vnútri organizmu, no v prípade napríklad obkladov s použitím čajov a odvarov, prípadne kozmetických prípravkov, má Koriander pozitívny vplyv aj na kožu a vlasy.

Tu sú tie účinky a vplyvy, ktoré sú najviac pozitívne:

Zlepšenie trávenia

Ak vás trápia tráviace ťažkosti, kŕče a bolesti žalúdka a čriev, nechutenstvo a znížená chuť do jedla alebo hnačka, Koriander vám môže pomôcť. Pomáha na prečistenie čriev a črevnú mikroflóru, vylučovanie žlče, nadúvanie a nafukovanie a tiež plynatosť.

Očista a detoxikácia tela

Látky obsiahnuté v Koriandri majú antioxidačné pôsobenie a znižujú vplyv voľných radikálov v tele. Okrem toho majú detoxikačné účinky na pečeň a tráviaci systém, odstraňujú ťažké kovy a toxíny z jedál a pomáhajú aj na akútne prípady otravy potravinami.

Pomoc pri cukrovke a na cholesterol

Koriander pomáha usmerňovať pankreas a pôsobí pozitívne na vylučovanie inzulínu, čím ovplyvňuje hladinu cukru v krvi a nepriamo napríklad aj menštruačné kŕče. Okrem toho pomáha vďaka kyselinám na stav ciev a krvný obeh a to znižovaním cholesterolu.

Zlepšenie obranyschopnosti

Veľmi dôležitou oblasťou pôsobenia koreniny je imunita a prevencia v tejto oblasti Látky obsiahnuté v Koriandri ničia choroboplodné zárodky, majú antibakteriálne vplyvy, napríklad aj salmonellu v tráviacom trakte a má antimykotické a antiseptické účinky.

Vonkajšie pôsobenie

Ak ide o vonkajšie vplyvy, rastlina podporuje dobrý stav kože aj vlasov a využíva sa na lepšie hojenie rán, na plesne a mykózy na koži, na vredy, ekzémy, zápaly aj vyrážky. Posilňuje tiež vlasy od korienkov a pomáha aj na zápaly očných spojiviek.

Ďalšie vplyvy

Čo sa týka ďalšieho pôsobenia, Koriander pomáha aj na vykašliavanie, na podporu kĺbov a na reumatizmus, povzbudzuje mozgové funkcie a zlepšuje stav nervovej sústavy, zvyšuje sústredenosť, zlepšuje spánok, pomáha na bolesti hlavy a migrénu a na libido.

POUŽITIE KONKRÉTNYCH ČASTÍ

Čo sa týka využitia jednotlivých častí, plod a listy sa využívajú hlavne na liečebné účinky a pôsobenie spomínané aj vyššie, ak ide o použitie v kuchyni a gastronómii, tak sa skôr siaha po vňati a semenách. Ideálne je obe formy skombinovať.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Koriandrom

Môže sa táto korenina používať v tehotenstve? Je jej pestovanie doma v kvetináči alebo v záhrade náročné a aké si vyžaduje podmienky? Kde v kuchyni má Koriander využitie a na dochutenie akých jedál je najlepší? Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky, sa dozviete na viacerých internetových fórach alebo v diskusiách.

Medzi témy, ktoré sú rozoberané najviac, patria aj tieto:

Hrozia nejaké kontraindikácie a zdravotné riziká pri korení?

V prípade, že to nebudete preháňať s užívaním a dávkovaním, tak obvykle nie. Vyskytnúť sa ojedinele môžu bolesti hlavy, závrate alebo nevoľnosť. Ak ide o nejaké priame kontraindikácie, pozor by si mali dať iba osoby s poruchami zrážanlivosti krvi.

Môže sa Koriander používať aj pre tehotné a dojčiace ženy?

Áno, ale s mierou, netreba to preháňať pri jeho použití v kuchyni a ani pri čajoch. V prípade hotových výživových doplnkov sa riaďte inštrukciami od výrobcu. Korenina podporuje tvorbu materského mlieka, je možné použitie aj počas obdobia dojčenia.

Je možné pestovanie koreniny aj doma? Aké vyžaduje podmienky?

Pestovanie Koriandra je možné klasicky v záhone v záhrade, ale aj v kvetináči a to počas celého roka. Ideálne je použiť substrát s obsahom vápnika, dôležitý je dostatok vody a najmä slnečné miesto. Zbierať môžete semienka aj listy, semená vysušte a pomeľte.

Ako dochutenie a prísada ktorých jedál je Koriander ideálny?

Koriander sa používa ako korenina tak v studenej, ako aj v teplej kuchyni, či už ide o varené alebo inak pripravované jedlá. Môžete ho použiť na dochutenie mäsa, rýb, zeleninových aj cestovinových šalátov, zemiakov, polievok alebo studených nátierok.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Koriander

Chceli by ste si zakúpiť Koriander alebo prípravky, ktoré ho obsahujú a využiť tak naplno všetky jeho pozitíva? Nie je nič jednoduchšie, stačí vám pozrieť si ponuku niektorých eshopov, alebo ešte lepšie internetových lekární, sortiment je dosť bohatý.

Pokiaľ ide o výber konkrétnych typov, ten zahŕňa hlavne:

V ponuke sú surová korenina, či už v drvenej alebo celej podobe, rovnako tak koreninové čaje a čajoviny, siahnuť môžete aj po tabletkách, kapsulách a kozmetike

Dobrou správou je, že v prípade všetkých prípravkov získate:

  • produkty s prirodzeným pôsobením a zložením z prírodných látok
  • overené prípravky, ktoré majú minimalizované všetky kontraindikácie
  • možnosť využiť všetky pozitívne účinky korenia a to vo vnútri aj navonok

Či už si budete chcieť kúpiť surovú rastlinu alebo niektoré z hotových produktov a doplnkov výživy, všetky tieto prípravky sú voľne predajné, čo znamená, že na ich kúpu nemusíte mať recept či predpis a ani navštíviť lekára. Platí to tak o kozmetike, ako aj o perorálnych doplnkoch a prípravkov. Minimálne sú aj riziká spojené s vedľajšími účinkami.

Ak ide o ponuku produktov, ktoré sa môžu užívať perorálne, najpopulárnejšie sú čaje, tu býva Koriander skombinovaný aj s inými bylinkami, napríklad mätou, škoricou, zázvorom či rakytníkom. Takéto čaje pôsobia tak na imunitu, ako aj na trávenie a zažívanie.

V rámci tabliet a kapsúl býva extrakt z korenia použitý ako jedna z viacerých zložiek, ide teda skôr o doplnkovú látku. Podobne to platí aj v prípade prípravkov určených na vonkajšie pôsobenie, napríklad ak ide o  séra, kondicionéry a masky na vlasy, prípadne krémy a gély. V tomto prípade viete jednoducho a rýchlo využiť účinky Koriandru navonok.

Naturvita Spirulina + chlorella + inulín

  • Očistenie tela od škodlivých látok
  • Podpora obranyschopnosti a ochrany buniek
  • Vplyv na trávenie a látkovú premenu

Kompava Yucca Shidigera

  • Pôsobenie na detoxikáciu organizmu

Silymarin Duo

  • Vplyv na pečeň
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora trávenia a očisty tela

Liv.52

  • Zdravie a fungovanie pečene
  • Detoxikácia organizmu
  • Antioxidačné účinky a imunita

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Koriander

Či už si chcete kúpiť mletý alebo celý Koriander, čaje s jeho obsahom alebo niektoré doplnky a prípravky, ktoré obsahujú extrakty a výťažky z korenia, najlepšou voľbou pre kúpu sú lekárne. Okrem tých kamenných môžete siahnuť aj po internetových.

Nákup cez internet má oproti klasickej osobnej kúpe viacero benefitov:

  • nemusíte nikam ísť, objednávku aj doručenie vybavíte doma
  • máte k dispozícii oveľa širší výber značiek a balení, hlavne skladom
  • nemusíte mať pri sebe hotovosť, zaplatiť viete aj online a vopred
  • všetky produkty si viete porovnať v pohodlí domova a to vrátane zloženia

Hlavne v tých väčších a známejších online lekárňach, máte k dispozícii veľmi dobrý výber rôznych typov a produktov. Takéto viac overené lekárne ponúkajú aj kvalitnejšie služby, napríklad možnosť platiť platobnou kartou.

Spravidla platí, že aj doprava je o niečo rýchlejšia, hlavne ak ide o doručenie kuriérom, to môže byť aj do 24 až 48 hodín. Dobrou správou je, že si viete vybrať aj osobné prevzatie na najbližšej kamennej pobočke. Nemusíte sa obávať ani o bezpečnosť, nákup v internetových lekárňach je obvykle totožný s bežnou objednávkou prakticky v každom eshope.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.54

26 Hodnotení