Kostihoj lekársky: Aké má liečivé účinky, použitie a využitie, obsahové látky a predaj

Kostihoj lekársky: Aké má liečivé účinky, použitie a využitie, obsahové látky a predaj

Medzi známe a často používané liečivé bylinky, ktoré majú predovšetkým vonkajšie využitie, patrí aj Kostihoj lekársky. Je známy tým, že ako hlavná účinná a aktívna látka sa využíva pri problémoch s pohybovým aparátom, hlavne ak ide o krém, masť či gél.

Existuje síce aj čaj, no ten sa používa oveľa menej, podobne ako tinktúra. Práve naopak, koreň, ktorý sa dá kúpiť aj v drvenej a sušenej forme, je vhodný na regeneračný kúpeľ. Plusom je, že rastlinu viete pestovať aj v našich podmienkach. Ak chcete vedieť, na čo všetko Kostihoj pomáha, aký je jeho výskyt, opis rastliny či kedy je zber, čítajte ďalej.

Čo je Kostihoj lekársky, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Kostihoj je trváca rastlina dorastajúca do výšky najviac 1 metra, ktorej prirodzený výskyt je aj u nás, nakoľko rastlina rastie prakticky v celej Európe. Objavuje sa hlavne na vlhkých lúkach, v lužných lesoch alebo pri vode. Má typické kopijovité a dlhé listy a modrofialové kvety. Najčastejšie sa zbiera koreň, no použiť sa môžu aj listy bylinky, hlavne na kúpeľ.

Čo sa týka obsahových látok, rastlina obsahuje predovšetkým triesloviny, alkaloidy, minerály typu fosfor či draslík, vitamíny skupín A, B a C, sliz obsahujúci alantoín, silice či cholín. Vďaka pomerne bohatému zloženiu pomáha bylinka vo viacerých oblastiach.

Kostival

  • Bylinný balzam s kostihojom a pagaštanom konským

Kostihoj lekársky krém

  • Na ošetrenie pomliaždenín, vykĺbenín a krvných podliatin

Hanus kostihoj lekársky

  • Bylinná zmes
  • Protizápalové a hojivé účinky
  • Pri stavoch ako sú zlomeniny, vyvrtnutia, poškodenia kĺbov

Hoci Kostihoj nie je pre telo nevyhnutný, nedostatok jeho látok má vplyv na:

Hojenie poranení: Prvé sú ťažkosti s hojením vonkajších poranení a problémov na kože, napríklad rôznych rezných, hnisajúcich či pooperačných rán.

Pohybový aparát: Problémy nastávajú aj s pohybovým aparátom, hlavne ak ide o kĺby a ich zápaly, degenerácie či bolesti, prípadne tiež šľachy a svaly.

Cievny systém: Ide hlavne o problémy so stavom žíl a krvným obehom, napríklad o kŕčové žily, rovnako tak problémy s podliatinami a opuchmi s nimi súvisiacimi.

Kostihoj by mali využívať vo svoj prospech najmä tieto skupiny ľudí:

  • seniori, ktorí trpia reumatickými ťažkosťami a poškodeniami kĺbov
  • všetci, ktorí utrpeli nejaké zranenie pohybového aparátu, napríklad zlomeninu
  • ľudia s problematickým hojením rôznych rán na koži alebo popálenín
  • muži aj ženy, ktorí chcú podporiť fungovanie tráviacej a močovej sústavy

RIZIKÁ A NEŽIADUCE ÚČINKY

Pokiaľ ide o prípadné vedľajšie účinky a kontraindikácie, vnútorné užívanie musí byť opatrné, inak hrozí poškodenie pečene kvôli obsahu alkaloidov, hlavne pri dlhodobom používaní. Pozor aj na použitie v podobe ústnej vody, niektoré dráždia sliznicu úst.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Kostihoja lekárskeho

Čo sa týka možností využitia Kostihoja lekárskeho, k dispozícii máte buď možnosť pripraviť si niektoré formy prostriedkov v domácom prostredí, alebo môžete siahnuť po hotových prípravkoch a produktoch. Najviac preferované sú vonkajšie formy.

Tu sú 4 možnosti, ako využiť liečivé účinky rastliny:

Koreň a listy: Sušený aj čerstvý koreň, rovnako tak drvené listy Kostihoja, sa dajú kúpiť vo väčších aj menších baleniach a pripravíte si z nich čaje, kaše aj obklady.

Tekuté formy: Doma si viete pripraviť, alebo aj v lekárni zakúpiť, tiež rôzne tinktúry, oleje, kvapky a čajoviny. Ich použitie môže byť navonok, ale aj vo vnútri.

Vonkajšie prípravky: Ak ide o hotové produkty a prípravky, Kostihoj býva bežnou súčasťou rôznych mastí, gélov či krémov s použitím na pohybový aparát aj poranenia.

Kozmetické produkty: Poslednou výraznejšou skupinou prípravkov je kozmetika, kde možno bylinku nájsť v pleťových aj telových krémoch, mliekach a vodách.

Čo sa týka užívania a dennej dávky, držte sa nasledovných pravidiel:

  • nepoužívajte Kostihoj kontinuálne dlhšie ako 2 týždne, čaj aj menej
  • zo 100 gramov sušeného koreňa spravíte odvar na kloktanie aj obklady
  • na prípravu čaju použite 1 lyžicu, pite ho však najviac 2 krát denne
  • tinktúru používajte na ošetrenie vonkajších rán, najviac však 4 krát za deň

Účinky a na čo Kostihoj lekársky pomáha

Kostihoj lekársky môžete využiť vo vyššie spomínaných podobách, ale aj vo formách konkrétnych prípravkov, navonok aj vo vnútri. Ide o jednu z tých liečivých bylín, u ktorých je použitie predovšetkým navonok, hoci aj vnútorné účinky sú určite zaujímavé.

Toto sú tie oblasti, kde vám môže Kostihoj pomôcť najviac:

Zranenia pohybového aparátu

Kostihojové obklady, masti, gély aj krémy sa veľmi často využívajú pri problémoch a zraneniach pohybového aparátu. Ide napríklad o vyvrtnutia členka, natiahnuté svaly a šľachy, zlomeniny, zápaly svalov, zápaly šliach a tiež zápaly kĺbov.

Poranenia na koži

Pokiaľ ide o poranenia, vo forme obkladov či mastí je Kostihoj využiteľný aj na tie druhy zranení, ktoré súvisia s kožou. Môže ísť o otvorené, rezné či hnisajúce rany, rovnako tak o vredy. Pomáha aj na preležaniny, omrzliny a tiež na popáleniny na koži.

Podpora kostí, kĺbov a svalov

Okrem toho, že rastlina je využiteľná pri konkrétnych zraneniach kostí, šliach a kĺbov, má zmysel aj na celkovú podporu pohybového aparátu. Pomáha na regeneráciu svalov aj kostí, na reumatické bolesti, na bolesti šije a tiež pri problémoch prekrvenia nôh.

Kardiovaskulárny systém

Vonkajšie použitie Kostihoja má pozitívny vplyv aj na kardiovaskulárny systém. Ide jednak o pomoc a pôsobenie pri kŕčových žilách, hlavne na ich bolesť, ale aj podpora lepšieho vstrebávania krvných podliatin a s nimi súvisiacich opuchov.

Tráviaca a vylučovacia sústava

Ak ide o vnútorné využitie Kostihoja, krátkodobé užívanie v podobe čajov či iných tekutých foriem môže podporovať trávenie, pomáhať pri žalúdočných vredoch a bolestiach, čistiť obličky a močové cesty a pomáha aj na zápal močového mechúra.

Ďalšie pôsobenie

Pokiaľ ide o ďalšie účinky a vplyvy rastliny, Kostihoj môže v individuálnej miere pomáhať aj na imunitu, paradentózu, zníženie horúčky, na kašeľ a hlieny, v rámci podpory pri astme, pri zápaloch priedušiek a má celkové antibakteriálne a upokojujúce účinky.

AJ POĽNOHOSPODÁRSKE VYUŽITIE

Zaujímavosťou je, že Kostihoj lekársky sa využíva nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Toto využitie môže mať dve podoby, prvou je použitie v niektorých prípravkoch veterinárneho typu, druhé využitie je, že rastlina sa pestuje aj ako krmivo pre ošípané.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Kostihojom lekárskym

Kostihoj lekársky je pomerne známou bylinkou, čo vidno napríklad aj na tom, že mnoho ľudí sa o jeho používanie, účinnosť či niektoré iné praktické vlasy zaujíma aj na internetových fórach a v diskusiách. Ide o otázky týkajúce sa dokonca aj pestovania v našom podnebnom pásme, prípadne aj o témy zdravotných rizík.

Medzi tie najviac sa opakujúce otázky, dotazy a témy patria:

Môže sa Kostihoj užívať u tehotných a dojčiacich žien?

Použitie v tehotenstve a počas dojčenia sa neodporúča, nakoľko látky, ktoré sa v rastline nachádzajú, majú dráždivé účinky na organizmus a viaceré môžu poškodiť placentu, čiže aj ohroziť riadny priebeh tehotenstva. Platí to hlavne pri vnútornom použití.

Je potrebné si dávať pri používaní rastliny aj prestávky?

Áno, či už pôjde o používanie v podobe obkladov, tinktúry alebo dokonca aj vnútorne, je nevyhnutné urobiť si najviac po 2 týždňoch používania rastliny prestávku. V prípad, ak budete piť čaj z Kostihoja, odporúča sa to aj častejšie, napríklad po 10 dňoch.

Ak chceme použiť Kostihoj na kúpeľ, aký je najlepší recept?

Využitie rastliny navonok nemusí mať len podobu obkladov, ale drvené čerstvé či sušené listy z nej viete použiť aj na prípravu bylinkového kúpeľa. Najskôr nechajte 500 gramov listov odstáť cez noc v 5 litroch vody, potom doveďte do varu a pridajte do vane.

Je možné pestovanie bylinky aj v našich podmienkach?

Áno, dokonca je to pomerne časté, nakoľko Kostihoj je považovaný doslova za nezničiteľnú bylinku. Výsadba je ideálna na jar, má rád humózne pôdy, viete ho pestovať aj v kvetináči, dôležitý je dostatok slnka a vlahy. Inak si rastlina nevyžaduje pozornosť.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Kostihoj lekársky

Kostihoj lekársky sa využíva vo viacerých doplnkoch výživy a rôznych voľne dostupných prípravkoch a produktoch. Ide hlavne o tie, ktoré sa používajú navonok, kde býva extrakt či výťažok z rastliny buď jedinou účinnou látkou, prípadne sú tu aj iné bylinky.

Pokiaľ ide o výber týchto produktov, sortiment je široký:

V ponuke nájdete predovšetkým masti, gély a krémy, prípadne tiež bylinné liehové roztoky, z kozmetiky sú to pleťové vody, krémy, telové mlieka, šampóny a kondicionéry

Či už pôjde o zdravotnícke alebo kozmetické produkty, tak:

  • v každom prípade nemusíte mať na kúpu recept a predpis od lekára
  • z hľadiska zloženia sú v prípravkoch látky s prirodzeným pôsobením
  • použitie je možné prakticky pre všetky skupiny užívateľov vrátane seniorov

Najviac je Kostihoj používaný v krémoch, géloch a mastiach, či už samostatne, alebo aj s inými prírodnými látkami, napríklad gáfrom, konopným olejom, koloidným striebrom, pagaštanom alebo inými bylinkami. Tieto prípravky sa používajú najmä na problémy so žilami, kĺbmi, kosťami, šľachami, svalmi alebo na stvrdnutú pokožku.

Čo sa týka iných prípravkov a produktov, ide hlavne o kozmetiku, napríklad pleťové krémy alebo vody, posilňujúce kondicionéry, posilňujúce šampóny alebo širokospektrálne regeneračné krémy. Rastlinu v podobe extraktu možno nájsť aj v zubných pastách

Na rozdiel od iných liečivých byliniek, v prípade Kostihoja lekárskeho sa menej využívajú perorálne formy prípravkov. Zakúpiť si však môžete aj sušený a drvený koreň rastliny v menších aj väčších baleniach, z ktorého si spravíte doma odvar alebo tinktúru. Druhou možnosťou sú čaje a čajoviny, najčastejšie v sypanej forme a tiež z koreňa.

Kostival

  • Bylinný balzam s kostihojom a pagaštanom konským

Kostihoj lekársky krém

  • Na ošetrenie pomliaždenín, vykĺbenín a krvných podliatin

Hanus kostihoj lekársky

  • Bylinná zmes
  • Protizápalové a hojivé účinky
  • Pri stavoch ako sú zlomeniny, vyvrtnutia, poškodenia kĺbov

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Kostihoj lekársky

Spomínané masti, ale aj kozmetické prípravky, bylinné roztoky a rôzne iné produkty a doplnky si viete zakúpiť prakticky v každej lekárni. Vzhľadom na to, že všetky tieto prípravky sú dostupné voľne bez receptu, nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu.

Práve naopak, čoraz populárnejší je pohodlný nákup v online lekárňach:

  • v nich nájdete širší sortiment, hlavne v tých väčších
  • ušetríte na cenách týchto prípravkov, niekde máte aj výhodnú dopravu
  • zároveň nemusíte nikam osobne chodiť, doručenie je priamo domov
  • zaobídete sa aj bez platby v hotovosti, platíte vopred a cez internet

Objednávka v online lekárni prebieha veľmi podobne, ako v klasickom eshope, čiže stačí len do online košíka vložiť tie prípravky a produkty, ktoré chcete, vyplniť svoje údaje a adresu dodania, zvoliť spôsob platby, vybrať si kuriérnu službu a to je všetko.

Tak, ako aj v prípade kamenných lekární, aj v prípade tých internetových je lepšie spoliehať sa na väčšie a známejšie značky. Získate totiž nielen výbornú cenu, ale predovšetkým kvalitné zákaznícke služby, či už v podobe rýchlejšej dopravy, pohodlnejšej platby aj cez platobnú kartu, možnosti osobného vyzdvihnutia na pobočke či nákupu aj bez registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.59

17 Hodnotení