Krabičková diéta, aký má jedálniček a recepty, jej výhody aké sú skúsenosti s ňou

Krabičková diéta, aký má jedálniček a recepty, jej výhody aké sú skúsenosti s ňou

Pre tých, čo sa chcú zdravšie stravovať, ale zároveň nechcú riešiť zložitý jedálniček či náročné recepty, je zaujímavou možnosťou Krabičková diéta. Ak si pod týmto pojmom neviete nič konkrétne predstaviť, to vôbec nevadí, diéta je totiž rozmanitá.

Jej princípom je, že ide o rozvoz hotových jedál po jednotlivých porciách v krabičkách alebo samostatných obaloch. Firmy, ktoré túto diétu ponúkajú, možno nájsť vo väčších mestách, napríklad ako je Bratislava, Nitra či Trnava, ale aj v tých menších, napríklad Michalovce, Pezinok a Liptovský Mikuláš. Ak chcete vedieť niečo viac, čítajte ďalej.

Čo je Krabičková diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Krabičková diéta je názov pre spôsob stravovania vo forme vopred pripravených jedál v samostatných obaloch. Nejde teda o nejakú diétu s konkrétnym účelom, ale o spôsob prípravy a konzumácie potravín a to externou firmou, ktorá ich dovezie k vám.

Výhodou tejto diéty je, že si môžete vybrať rôzne programy, či už celkovo pre zdravie, na chudnutie, na posilnenie svalov, pre športovcov pre seniorov, pre dojčiace mamičky, pre vegetariánov a vegánov alebo pre ľudí s laktózovou intoleranciou. Väčšina diét obsahuje zdravé potraviny, ktoré si nemusíte chystať, čo je pohodlné, rýchle a jednoduché.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Tak, ako iné diéty, ani Krabičková však nie je bez nevýhod:

 • oproti klasickému vareniu a prípravy jedál doma je samozrejme nevýhodou finančná náročnosť, cena za jeden deň stravovania býva obvykle zhruba dvojnásobná
 • nevýhodou je aj to, že strava je pripravovaná niekde inde, jej kvalita a pôvod môžu byť otázne a hlavne je to veľmi individuálne, v každom meste to býva iné
 • miernou nevýhodou je aj to, že nemáte takú flexibilitu a ste viazaní tým, aká je ponuka, niektoré typy diétnych programov vám nemusia na 100 % vyhovovať
 • jedlo nebudete mať okamžite čerstvé, obvykle vám ho prinesú na jeden krát a deň vopred alebo ráno, cez víkendy nemusí byť diéta všade k dispozícii

Problémom môže byť situácia, ak vykonávate nejakú intenzívnejšiu fyzickú aktivitu, kedy potrebujete prijať počas dňa viac kalórií. V tomto prípade si treba voliť z ponuky diét také programy, ktoré budú zvýšený príjem odrážať, no nie vždy to je aj možné.

PRE KOHO NIE JE TÁTO DIÉTA VHODNÁ?

Veľmi dobrou správou je, že Krabičková diéta je vcelku bohatá svojou ponukou, takže je len veľmi málo ľudí, ktorí by si nemohli vybrať tú svoju. Spravidla ide iba o malé deti alebo o tehotné ženy. Problémom môžu byť aj niektoré vážnejšie tráviace ťažkosti.

Aké princípy má Krabičková diéta

Krabičková diéta ako spôsob stravovania je založená na troch základných princípoch. Prvým je, že máte k dispozícii viacero možností konkrétneho diétneho programu a to podľa zámeru diéty. Druhým je, že získavate komplexný jedálniček, tretím rovnováha živín.

Tu sú jednotlivé zásady a princípy diéty popísané detailnejšie:

Výber konkrétneho programu: Prvou zásadou Krabičkovej diéty je, že si presne podľa účelu viete zvoliť konkrétny diétny program. Najčastejšie sú na výber diéta na chudnutie, diéta na nabratie svalovej hmoty, diéta pre zdravé srdce a cievy, bezmäsitá alebo vegánska diéta, diéta pre dojčiace mamy, diéta pre seniorov alebo diéta bez laktózy.

Komplexný jedálniček: Krabičková diéta má veľkú výhodu v tom, že poskytuje komplexný jedálniček na celý deň. Štandardne obsahuje 5 jedál, čiže raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Každé jedlo je balené zvlášť a po rozbalení ho stačí skonzumovať, prípadne ohriať. Podľa konkrétneho programu obsahuje jedálniček určitý počet kalórií.

Vyváženie všetkých látok: Tretím princípom diéty je, že bez ohľadu na výber konkrétneho programu, sa môžete spoľahnúť na to, že do tela dostanete všetky potrebné látky a živiny. Či už ide o bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny, minerály alebo aminokyseliny, máte záruku, že v celodennom jedálničku budú látky zastúpené. Nejde o žiadnu drastickú diétu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre Krabičkovú diétu

Čo sa týka odporúčaných alebo naopak zakázaných jedál, veľa závisí od toho, aký konkrétny diétny program si v rámci Krabičkovej diéty zvolíte. Ak siahnete po vegetariánskom alebo vegánskom, očakávajte iný zoznam jedál, ako pri jedálničku pre kulturistov.

Všeobecne platí, že niektoré potraviny nájdete všade:

Povolené a odporúčané potraviny a jedlá

Najviac sa v jedálničku Krabičkovej diéty bez ohľadu na konkrétny typ vyskytuje kombinácia zeleniny, ovocia, orechov a semien. Tieto potraviny patria medzi najlepšie z pohľadu vitamínov, minerálov, aminokyselín a vlákniny a okrem orechov nie sú alergénmi.

U diét na chudnutie prevládajú hlavne zelenina a chudé mäso s rybami, ak ide naopak o diéty na nabratie svalstva, nájdete tu veľa živočíšnych a rastlinných bielkovín. Z mäsa sa využívajú hlavne kuracie a morčacie mäso, z rýb dostávajú prednosť losos či tuniak.

Neodporúčané a zakázané jedlá a potraviny

Bez ohľadu na jedálniček platí aj to, že niektoré druhy jedál, surovín či potravín by ste v Krabičkovej diéte hľadali márne. Ide hlavne o sladkosti, slané pochutiny, vyprážané jedlá, tučné mäso a jedlá s vysokým obsahom soli, tukov a nezdravých sacharidov.

Podľa konkrétnej diéty potom môžu patriť medzi nevhodné jedlá napríklad mliečne produkty, ak ide o lakto diétu, živočíšne produkty v prípade vegánskej diéty, ovocie a zelenina s vysokým obsahom sacharidov, ak ide o chudnutie či biela múka a pečivo.

Vhodné a nevhodné nápoje a tekutiny

Vo väčšine prípadov neobsahuje rozvoz Krabičkovej diéty nápoje, čo znamená, že pitný režim je plne vo vašej réžii. Z nápojového lístka treba vylúčiť sladené nápoje a limonády, alkohol, energetické nápoje, kupované ovocné džúsy a minimalizujte aj kávu.

Pokiaľ ide o tekutiny, ktoré by ste naopak prijímať mali, základom je čistá, neochutená a nebublinková voda a to v objeme aspoň 2,5 litra denne. Doplniť ju môžete o nesladené čaje, hlavne bylinkové, prípadne zelený, čierny alebo ovocný čaj najviac raz denne.

POZERAJTE PREDOVŠETKÝM NA KALÓRIE

Čo sa týka jedál v rámci menu alebo jedálnička Krabičkovej diéty, v prvom rade treba pozerať ani nie tak na zloženie, nakoľko väčšina týchto diétnych programov je sama o sebe zdravá, ale skôr na počet kalórií. Od toho závisí, či budete chudnúť alebo priberať.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

V prípade, že by ste chceli chudnúť komplexnejšie, zdravšie a zároveň vám chýba aj čerstvé jedlo pripravované doma, existujú aj niektoré ďalšie alternatívy diétnych programov. Jedným z nich je Ketogénna diéta, ktorá si získava popularitu postupne aj u nás.

Táto diéta je špeciálne zameraná na chudnutie a má nasledovné princípy:

 • jej cieľom je dosiahnutie metabolického stavu zvaného ketóza, pre ktorý je typické, že telo začína viac a efektívnejšie spaľovať tuky namiesto sacharidov
 • z pohľadu chudnutia je ketóza základom úspechu, keďže práve tukové zásoby tvoria najväčší podiel obezity a nadváhy a ich úspešné odbúravanie je nevyhnutné
 • aby došlo ku ketóze, je nevyhnutné spraviť zmeny v jedálničku a to tak, že sa zníži príjem sacharidov pod 50 gramov na deň, rovnako tak aj príjem tukov
 • na druhú stranu dochádza k zvýšeniu bielkovín v strave, vďaka čomu sa posilňuje svalstvo a neprichádza k jeho chradnutiu, zvyšuje sa aj podiel zeleniny

Diéta je dlhodobejšia, možno ju držať aj niekoľko mesiacov, pričom je zložená z troch fáz. V prvej dochádza k naštartovaniu ketózy, v druhej k jej udržaniu a najefektívnejšiemu chudnutiu a posledná fáza je určená na udržanie hmotnosti a zdravej životosprávy.

Navyše, okrem pôsobenia na chudnutie má Ketónová diéta aj viacero ďalších pozitívnych vplyvov. Jednak vďaka vyššiemu obsahu vlákniny zo zeleniny podporuje metabolizmus a trávenie celkovo, zároveň aj znížením príjmu sacharidov a tukov zlepšuje stav srdca, ciev a krvného obehu, pôsobí na cholesterol, cukor v krvi a na vysoký krvný tlak.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ketogénna diéta je založená primárne na zmenách v jedálničku, čo so sebou prináša aj nutnosť prispôsobiť recepty novej životospráve. Ak sa vám však nechce tento aspekt diéty príliš riešiť, môžete vyskúšať hotové potraviny a produkty značky KetoMix.

V sortimente značky nájdete všetko potrebné pre celodenné stravovanie:

Ponuka KetoMix zahŕňa jednak hlavné jedlá a potraviny od polievok po omelety, ale aj proteínové tyčinky a koktejly, všetky produkty spĺňajú podmienky Keto diéty

Tieto produkty a potraviny majú pre bežného užívateľa viacero výhod:

 • rýchla príprava jedál a nápojov, obvykle to netrvá dlhšie ako 5 minút
 • jednoduchosť, na jednom mieste máte na výber celodenný jedálniček
 • kvalita, v zložení sa nenachádzajú žiadne problémové chemické látky

Spomínaný diétny program je veľmi bohatý hlavne ak ide o bežné jedlá. KetoMix ponúka proteínové polievky rôznej príchuti, cestoviny a dresingy k nim, proteínové pečivo a nátierky, omelety, kaše, palacinky aj sušené mäso. Siahnuť môžete po proteínových tyčinkách, čokoládach, perníkoch a rôznych dezertov, tiež po slaných pochutinách a chipsoch.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Čo sa týka nápojov, k dispozícii máte proteínové nápoje so srvátkovou aj sójovou bielkovinou a s rôznymi možnosťami príchutí, napríklad kávovou, čokoládovou, ovocnou a podobne. Ponuka obsahuje aj nápoje špeciálne určené pre vegetariánov, vyberie si každý.

Pre tých, čo by chceli zefektívniť svoje chudnutie, sú k dispozícii aj doplnky výživy založené na obsahu aminokyseliny L-Karnitín a to v podobe tabliet či kapsúl. Táto aminokyselina podporuje efektívnejšie spaľovanie tukov. Všetky spomínané potraviny, nápoje a produkty si môžete zakúpiť jednotlivo alebo v rámci balíčkov napríklad na 7 dní, 2 týždne či mesiac.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás Keto diéta oslovila a chceli by ste ju skúsiť práve s využitím programu KetoMix, nie je nič ľahšie. Na oficiálnej webstránke www.ketomix.sk nájdete totiž nielen informácie o diéte samotnej, ale aj eshop s kompletným sortimentom produktov.

Pre tých, čo sa rozhodnú pre online nákup, ponúka eshop niekoľko výhod:

 • na jednom mieste máte najlepší výber a záruku originality aj ceny
 • nákup je vecou niekoľkých minút a kliknutí, spravíte ho aj cez mobil
 • nemusíte nikam ísť, doručenie kuriérom je priamo k vašim dverám
 • na výber máte viac možností platenia a to hotovostne aj bezhotovostne

Ak ide o spôsob nákupu, ten je podobný, ako v bežnom eshope. Stačí len vložiť do online košíka tie produkty a potraviny, ktoré potrebujete, vyplniť svoje údaje vrátane adresy doručenia, vybrať spôsob dopravy a kuriérnu službu, zvoliť platbu a to je všetko.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri platení môže využiť viacero možností a to vrátane najpohodlnejšej platby platobnou kartou cez internet. Doručenie trvá spravidla 3 pracovné dni a môže byť k vám, ako aj na odberné miesto pobočky vo vašej blízkosti. Eshop disponuje aj online a telefonickou infolinkou, kde vám operátor zodpovie otázky týkajúce sa diéty aj produktov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie