Kremík: Jeho účinky, vlastnosti a využitie, kde v potravinách je a čo spôsobí nedostatok

Jedným z najrozšírenejších minerálov v prírode je kremík. Ide o esenciálny prvok, ktorý má využitie pre kosti, hlavne ich pevnosť, ale jeho pozitívne účinky sa prejavia aj v iných oblastiach zdravia, či už ide o vlastnosti pôsobiace na kožu, na tvár, na vlasy či nechty.

Nakoľko si ho ľudské telo nevie vyrobiť, je odkázané na zdroje najčastejšie v potravinách. Nedostatok minerálu sa prejaví navonok pomerne jednoznačne, hlavne ochabnutím pokožky. Ak chcete vedieť, na čo všetko kremík pomáha, ktorý výživový doplnok s jeho obsahom na doplnenie je najlepší a niektoré iné zaujímavosti, na to všetko sa teraz pozrieme.

Čo je kremík, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Kremík býva prezývaný aj ako minerál krásy a to z dôvodu, že jeho pozitívny vplyv je viditeľný hlavne na pokožke a jej zdravom vzhľade. Nachádza sa totiž hlavne v spojivových tkanivách, aortách, šľachách alebo koži, v menšej miere je prítomný v pečeni, srdci a vo svaloch. V ľudskom tele býva v podobe kyseliny kremičitej.

Kremíka síce nemáme v organizme mnoho, asi len 1 gram, no tento stopový prvok je dôležitý prakticky pre všetky dôležité orgánové sústavy a tkanivá. Minerál ovplyvňuje aj iné látky v organizme, napríklad sa podieľa na syntéze vitamínu B1.

Gelactiv 3-Collagen Forte

 • Podpora pohybového aparátu
 • Ostatné účinky a pôsobenie

Femibion 1

 • Podpora tehotenstva

Biosil plus

 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Účinky na pokožku a pleť
 • Vyššia vitalita a nižšia únava

Pokiaľ ide o nedostatok kremíka, ten má viacero príčin:

Nedostatočný príjem z potravín: Hoci je z hľadiska zdrojov kremík zastúpený vo viacerých potravinách, jeho využiteľnosť zo stravy a z jedla je len necelá polovica objemu. Zle zvolený jedálniček teda môže spôsobiť dlhodobo nízky príjem minerálu.

Poruchy vstrebávania: Nielen s kremíkom, ale aj inými minerálmi či vitamínmi môže mať ľudský organizmus problém vtedy, ak nastávajú poruchy vstrebávania cez tráviacu sústavu. Ide napríklad o rôzne zápaly alebo o chronické problémy čriev.

Vplyv iných faktorov: Na hladinu kremíka môžu vplývať aj niektoré lieky a liečivá, rovnako tak niektoré ochorenia, napríklad tuberkulóza. Takýchto faktorov je však v prípade tohto minerálu oveľa menej, ako tomu je pri iných látkach.

Deficit hladiny kremíka v tele sa prejaví tam, kde prvok najviac pomáha:

 • najviditeľnejšie je zhoršenie stavu a vzhľadu kože a skorá tvorba vrások
 • rovnako tak prichádza k zvýšenej lámavosti nechtov a vypadávaniu vlasov
 • objavujú sa aj rednutie kostí, spomalenie hojenia rán a zhoršenie stavu ciev a žíl
 • pri dlhodobom nedostatku vznikajú aj ochorenia pľúc a srdca a častejšie zápaly

O PREBYTOK SA NEBOJTE

Pokiaľ ide o nadbytok či predávkovanie sa kremíkom, to v prípade tohto minerálu naozaj nehrozí, nakoľko jeho vstrebávanie z potravín aj iných foriem je z tohto pohľadu dostatočne bezpečné. Akýkoľvek menší či väčší prebytok kremíka v tele vie organizmus vylúčiť.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce kremík

Najbežnejším spôsobom príjmu minerálu do tela sú potraviny a jedlá s obsahom surovín, ktoré sú na kremík bohaté. Na rozdiel od iných látok nedominuje žiaden konkrétny druh či typ potravín, ktoré by boli extrémne bohatým zdrojom, skôr je ich viac.

Vďaka pestrosti rozloženia je možné si vybrať z viacerých potravín:

Obilniny: Z pohľadu koncentrácie majú najviac kremíka obilniny, hlavne ovos, jačmeň a pšenica, čiže napríklad aj celozrnné pečivo alebo celozrnné cestoviny.

Ovocie: Ak vám chutia banány, čierne ríbezle, červené ríbezle, melóny, višne, šípky, jablká, pomaranče alebo čerešne, ide o veľmi dobré zdroje kremíka.

Zelenina: Ešte lepšou voľbou je zelenina, kremík hlavne v cibuli, mrkve, červenej repe, paprike, pažítke, petržlenovej vňati, pór, paradajkách, uhorkách alebo v špenáte.

Ďalšie zdroje: Minerál možno nájsť aj v rybách a mliečnych produktov a v ďalších rastlinných zdrojoch, hlavne v penátových orechoch, hrozienkach, mede, hríboch a sóji.

Pokiaľ ide o odporúčanú dennú dávku, ta je v týchto hodnotách:

 • bežný dospelý človek by mal prijať za deň zhruba 25 až 30 mg kremíka
 • u detí a dospievajúcich do 18 rokov stačí o niečo menej, aj 20 mg
 • u ľudí vo veku nad 60 rokov je potreba vyššia, konkrétne 30 až 40 mg
 • pre čo najlepšie doplnenie je dobré kombinovať viac druhov zdrojov

Účinky a na čo kremík pomáha

Význam kremíka v organizme je pre väčšinu ľudí len veľmi málo známy, nakoľko prednosť dostávajú známejšie a populárnejšie minerály. Tento biogénny stopový je však potrebný hlavne pre bezproblémové fungovanie organizmu a má preto preventívny účinok.

Tu sú oblasti, v ktorých má najdôležitejšie pôsobenie:

Koža, vlasy a nechty

Najviditeľnejší vplyv má minerál na pokožke, kde pomáha udržiavať jej zdravý stav, elasticitu, zmierňuje jej ochabnutie a je prevenciou voči vráskam aj suchosti kože. Okrem toho pomáha aj na sliznice, na stav a krásu vlasov a proti lámavosti nechtov.

Kosti a pohybový aparát

Druhou najdôležitejšou oblasťou pôsobenia kremíku je pohybový aparát. V menšom meradle sa minerál nachádza aj vo svaloch, no najväčší význam má pre chrupavky a kosti. Je dôležitý pre zabudovávanie vápnika do kolagénovej matrice a chráni pred osteoporózou.

Obranyschopnosť a zápaly

Kremík podporuje tiež správne fungovanie imunitného systému a prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Chráni pred alergiami, podporuje hojenie rán a lepší priebeh zápalov, aktivuje fagocytózu a má preventívne vplyvy na infekcie dýchacích ciest.

Srdcovocievny a nervový systém

Dostatok kremíka je dôležitý aj pri prevencii kardiovaskulárnych ochorení a pre činnosť srdca, rovnako tak pre pružnosť a pevnosť ciev a žíl. Pomáha aj na nervový systém, napríklad znižuje citlivosť na chlad a má preventívne pôsobenie na riziko Alzheimerovej choroby.

OSTATNÉ ÚČINKY

Medzi ďalšie čiastkové vplyvy a účinky kremíka patria vplyv na metabolizmus tukov, prevencia pred zápalom močových ciest, pôsobenie na hladinu LDL cholesterolu a jej znižovanie či všeobecne pomocná funkcia pre lepšej absorpcii vápnika do tela.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s kremíkom

Kremík je natoľko zaujímavý minerál, že by bola škoda zostať len pri niektorých teoretických informáciách. Naopak, jeho praktické pôsobenie, ale napríklad aj informácie o tom, ktoré rizikové skupiny ľudí by si mali jeho hladinu strážiť najviac, sú dôležité aj pre udržiavanie jeho zdravej hladiny v tele.

Preto sa teraz pozrieme na najdôležitejšie otázky:

Pre ktorých ľudí je najdôležitejšie pozerať na hladinu kremíka v tele?

Minerál je síce potrebný pre každého, ale zvýšenú potrebu majú tri skupiny ľudí. Prvou sú deti v čase rastu, hlavne pre vplyv na kolagén a pohybový aparát. Druhou sú seniori, kde ide o prevenciu osteoporózy. Treťou sú športovci s väčším výdajom minerálu.

Sú lepším zdrojom kremíka potraviny alebo skôr rôzne prípravky?

V prípade potravín sa štatisticky vstrebateľnosť minerálu pohybuje na úrovni okolo 30 až 50 % v závislosti od konkrétnej potravy alebo jej spracovania. Pokiaľ ide o lieky, tam to môže byť až 70 % pri najviac účinných formách. Prirodzenejšie sú ale potraviny.

Prečo je kremík dôležitý na kosti? Akým spôsobom ich ovplyvňuje?

Minerál má v tomto ohľade dva účinky. prvým je, že pomáha na prirodzenú tvorbu kolagénu, čo je základná stavebná zložka kostí, ale aj chrupaviek a kože. Druhým je, že pomáha pre lepšom vstrebávaní vápnika, či už do tela celkovo, alebo do kostí.

Existujú nejaké zdravotné riziká pri nadbytku kremíka v tele?

Ak budete konzumovať bežné potraviny, takýto stav nehrozí. Väčšinou si telo poradí aj dočasným prebytkom pri kombinácii s liekmi či doplnkami výživy. Jediným problémom je vystavenie pľúc prostrediu, kde by ste dlhodobo vdychovali kryštáliky kremíka.

Výživové doplnky obsahujúce kremík

Pre doplnenie minerálu do tela sa najčastejšie využívajú výživové doplnky. Z pohľadu formy ide najčastejšie o tablety, ale nájsť sa dajú aj niektoré iné podoby, napríklad prášok na rozmiešanie vo vode alebo kapsule. Výber si teda viete prispôsobiť sebe.

Bez ohľadu na formu je možné v ponuke nájsť dva typy produktov:

Prvým sú doplnky, ktoré obsahujú iba kremík a majú účinky hlavne na pokožku, druhým sú tie, kde je silnejšie zloženie, napríklad obohatené o selén či biotín

Takéto prípravky slúžia na zvýšenie hladiny kremíku a ponúkajú:

 • jednoduchú kúpu bez predpisu a aj z online lekárne
 • bezproblémové dávkovanie z pohľadu vedľajších účinkov
 • možnosť užívania pre dospelých, ale aj pre deti či v tehotenstve

Veľkým plusom prípravkov s bohatším zložením je aj širší záber účinkov, napríklad môžete takéto doplnky výživy použiť na podporu vlasov, kože, nechtov, detoxikáciu všeobecne, na kosti alebo podporu energetického metabolizmu. Dávkovanie je možné aj dlhodobejšie, pokojne aj viac týždňov, čo zvýši hladinu kremíka dlhodobo.

Lieky obsahujúce kremík

V prípade humánnych liekov a liečiv sa tento minerál používa ako aktívna či účinná zložka veľmi málo a ak, tak len ako súčasť širšieho zloženia. Aj v tomto prípade môže ísť o rozličné formy, najčastejšie však perorálneho typu, kde prevládajú tabletky.

Typickou charakteristikou liekov a liečiv sú hlavne tieto vlastnosti:

V zložení sa nachádza obvykle viacero účinných látok, použitie je na konkrétny problém, najčastejšie s kosťami, pokožkou, sliznicami, vlasmi a nechtami

Oproti doplnkom výživy sú tu aj niektoré ďalšie rozdiely:

 • nie všetky lieky a liečivá patria medzi voľne predajné
 • koncentrácia kremíka je vyššia ako pri doplnkoch výživy
 • z toho vyplývajú aj jeho intenzívnejšie pôsobenie a vplyv

Pri liekoch je potrebné tiež dávať obvykle väčší problém aj na užívanie, ktoré býva časovo ohraničené a krátkodobejšie, nakoľko je tu vyššie zastúpenie rôznych látok a účinných zložiek. Rizikom môžu byť aj vedľajšie účinky, pozor treba dávať aj na kontraindikácie a interakcie. Na druhú stranu, účinnosť liekov je na lepšej úrovni.

Gelactiv 3-Collagen Forte

 • Podpora pohybového aparátu
 • Ostatné účinky a pôsobenie

Femibion 1

 • Podpora tehotenstva

Biosil plus

 • Pôsobenie na vlasy a nechty
 • Účinky na pokožku a pleť
 • Vyššia vitalita a nižšia únava

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce kremík

Ak sa rozhodnete doplniť kremík zo spomínaných voľne dostupných produktov a prípravkov, ich veľký výber nájdete najčastejšie v ponuke lekární. Platí to tak pre kamenné lekárne s osobným nákupom, ako aj pre tie internetové, kde nakúpite online.

Druhý spôsob je čoraz populárnejší a existuje pre to viacero dôvodov:

 • najviditeľnejším je cena, ktorá býva v online lekárňach nižšia
 • samozrejmosťou je aj viac pohodlia, nemusíte totiž nikam osobne ísť
 • plusom je možnosť lepšieho porovnania prípravkov
 • úspora času, či už pri objednávke alebo doručení, je tiež zaujímavá

Nákup v online lekárni pritom prebieha zhodne, ako aj bežná objednávka v eshope, nie je to teda nič náročné. Mnoho lekární vám umožní kúpu aj bez zdržovania sa s registráciou a objednávku viete zadať nielen cez počítač, ale aj cez mobilný telefón.

Pri výbere však pozerajte aj na známosť značky lekárne, ako dlho na trhu je a aký je jej sortiment. Platí totiž, že tie väčšie a viac overené lekárne, majú lepší servis ohľadom možností platby, rýchlejšieho dodania aj do 24 či 48 hodín a rovnako tak aj lepší výber viacerých značiek prípravkov k dispozícii skladom.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.60

43 Hodnotení