Ktoré potraviny na prostatu sú vhodné a ktoré nevhodné? Tu sú tipy na jej podporu

Jednou z možností, ako pôsobiť na zdravú prostatu, sú aj potraviny. Tak, ako mnohé iné orgány a sústavy v tele, aj pohlavná sústava, do ktorej prostata patrí, môžu byť ovplyvnené životosprávou a tým, čo konzumujete. Platí to predovšetkým z dlhodobejšieho hľadiska.

Správne zvolený jedálniček je dôležitý nielen pre zdravie, na podporu prostaty či v rámci prevencie, ale má pozitívny vplyv prakticky na celú pohlavnú sústavu a jej fungovanie. Pochopiteľne, nemožno sa na to spoliehať v prípade vážnych problémov či ochorení prostaty, no zlepšenie stravovania vám určite neublíži. Poďte sa pozrieť, čo pre to spraviť.

Čo je prostata a aké problémy a príznaky s ňou súvisia

Prostata, predstojnica, predstojná žľaza, to sú názvy, ktoré sa používajú na identifikáciu tohto žľaznatého orgánu vo veľkosti orecha, ktorý je súčasťou mužskej pohlavnej sústavy. Ide o žľazu, ktorej úlohou je tvorba prostatického sekrétu, ktorý je súčasťou ejakulátu.

Tento sekrét je dôležitý pre zachovanie dostatočnej pohyblivosti spermií, má teda priamy zmysel z pohľadu plodnosti. Samotná prostata je tvorená až 50 žľazami, ktoré tento sekrét vylučujú, má tvar a veľkosť orecha a u mužov dorastá obvykle do veku 17 rokov. Nachádza sa na panvovom dne v tesnej blízkosti močových ciest a močového mechúra.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

To je aj dôvod, prečo sa mnohé problémy s ňou prejavujú ťažkosťami s močením:

 • zrejme najčastejšie sa objavuje zväčšenie prostaty, hlavne to nerakovinové, ktoré býva sprevádzané ťažkosťami s bežným močením a častým nutkaním na močenie
 • druhým rozšíreným ochorením prostaty je zápal, ktorý môže mať akútnu aj chronickú formu a býva sprevádzaný hlavne bolesťami prostaty a pocitom pálenia
 • najvážnejším problémom je rakovina prostaty, ktorá sa prejavuje častým močením aj viac ako 7 krát za deň alebo výskytom krvi v močení, hoci len v malom množstve
 • medzi ďalšie časté príznaky spojené s viacerými problémami prostaty patria prerušovaný prúd moču, bolesti a pálenie počas močenia alebo bolesti v panve

Ktoré potraviny na prostatu sú najlepšie

Ak ide o potraviny vhodné na podporu prostaty a na jej zdravie, zmyslom ich zaradenia do jedálnička je pôsobenie na riadne fungovanie prostaty, ale aj na fungovanie močových ciest. Viaceré z týchto potravín môžu vplývať na prostatu aj preventívne.

Medzi tie, ktoré by ste určite mali zaradiť do jedálnička, patria:

 • Ryby a morské plody: Losos, sleď, tuniak či ustrice, tieto plody mora a morské ryby majú na prostatu naozaj veľmi pozitívny vplyv. Je to hlavne kvôli obsahu selénu či zinku, ale aj kvôli omega-3 mastným kyselinám na prevenciu voči rakovine.
 • Semienka: Pozitívny efekt na prostatu majú aj známe tekvicové, či menej známe ľanovéchia jadierka. Tiež ide o veľmi dobrý zdroj spomínaných minerálov a mastných kyselín, ale aj alfa-5 reduktázy znižujúcej riziko zväčšenia prostaty.
 • Orechy: Na podporu zdravia prostaty sa odporúča do jedálnička zaradiť aj orechy. Medzi tie najlepšie druhy patria para orechy, ktoré obsahujú najviac zinku a selénu znižujúcich riziko rakoviny, siahnuť môžete aj po para orechoch a arašidoch.
 • Cesnak a cibuľa: Tieto dva druhy zeleniny majú spoločného oveľa viac, než len štipľavosť. Cibuľa aj cesnak podporujú u mužov potenciu, plodnosť, libido a môžu tiež znížiť riziko vzniku ochorení prostaty, obsahujú totiž minerál selén.
 • Paradajky: Ešte lepším druhom zeleniny sú paradajky obsahujúcu lykopén, ktorý je veľmi silným antioxidantom. Táto látka má pozitívne účinky na ochranu buniek a tkanív prostaty pred predčasným starnutím spôsobeným voľnými radikálmi.
 • Fazuľa: Medzi prospešné druhy zeleniny pre prostatu patrí aj fazuľa, ktorá je plná živín, hlavne tá čierna. Obsahuje veľké množstvo bielkovín aj železa, ktoré podporujú zdravé fungovanie prostaty, rovnako tak viaceré esenciálne aminokyseliny.
 • Brokolica: Ak budete pravidelne konzumovať brokolicu, môžete znížiť podľa viacerých výskumov pravdepodobnosť väčšieho rozvinutia tretej a štvrtej fázy rakoviny prostaty. Jesť sa však musí polosurová, doba varu nesmie prekročiť 5 minút.
 • Sója: Sója a produkty s jej obsahom, napríklad tofu, sójová múka, pražené bôby či fermentované produkty, môžu tiež prispieť k zdravému fungovaniu prostaty. Obsahujú totiž izoflavonoid genistén s preventívnym účinkom na rakovinové bunky.
 • Červený melón: Dobrým zdrojom spomínaného lykopénu s antioxidačným pôsobením je aj červený melón. Tento druh ovocia obsahuje navyše aj niektoré významné aminokyseliny pre potenciu a tvorbu spermií, hlavne ak ide o L-Argnín a L-Citrulín.
 • Granátové jablko: Prospešným ovocím pre prostatu aj potenciu je granátové jablko. To má dva veľmi pozitívne vplyvy, jednak obsahuje tiež alfa-5 reduktázu, ale podporuje aj oxid dusnatý zlepšujúci prekrvenie pohlavnej sústavy.
 • Bobuľovité ovocie: Symptomatické pôsobenie na močové cesty a ťažkosti s močením v prípade problémov s prostatou majú viaceré druhy bobuľovitého ovocia. Všeobecne známe močopudné účinky majú hlavne černice, maliny, čučoriedky a jahody.
 • Droždie: Droždie, známe aj pod označením pivovarské kvasnice, možno nemá ideálnu chuť, ale z pohľadu zdravia prostaty ide doslova o superpotravinu. Obsahuje totiž významné množstvo vitamínov skupiny B v čisto organickej podobe.

Výživové doplnky a prípravky na prostatu

Na podporu fungovania prostaty, ale aj proti niektorým ťažkostiam spojených s jej problémami, môžete využiť viaceré formy doplnkov výživy a podporných prípravkov. Štandardne sa jedná o tabletky, kapsuly, prášky alebo čajoviny.

Ak ide o mechanizmus ich pôsobenia, ten je nasledovný:

Cieľom týchto prípravkov je udržanie správnej funkcie močových ciest, pomoc pri fungovaní prostaty a podpora močového pohodlia a zdravia močového mechúra

U mužov sú tieto prípravky obľúbené a to hlavne kvôli:

 • bezproblémovému užívaniu bez vedľajších účinkov a kontraindikácií
 • prírodnému zloženiu a teda aj prirodzeným účinkom na prostatu
 • jednoduchému dávkovaniu a aj možnosti preventívneho užívania

Bez ohľadu na formu, cieľom týchto produktov je všeobecná podpora lepšieho stavu tak prostaty, ako aj močových ciest a podpora zdravého priebehu močenia. K tomu výrazne napomáhajú hlavne prírodné látky v podobe bylinných extraktov a výťažkov, napríklad zo saw palmetto, pŕhľavy, africkej slivky alebo z peľu žita.

Lieky na prostatu

Okrem podporných prípravkov určených na prostatu a jej zdravie viete siahnuť aj po liekoch. Nejedná sa však o liečivá na predpis, ale o voľne predajné lieky. Ich cieľom je symptomatické pôsobenie na niektoré negatívne prejavy súvisiace s prostatou.

Aj v tomto prípade môžete siahnuť po rozličných typoch:

Najčastejšie nájdete v ponuke tabletky a kvapky, ktoré môžete použiť na podporu močenia a ťažkosti s močením hlavne v dôsledku nezhubného zväčšenia prostaty

Tieto liečivá ponúkajú mužom nasledovné charakteristiky:

 • majú viac koncentrovanejšie zloženie, hlavne z prírodných látok
 • užívanie je možné aj dlhšiu dobu, napríklad viac mesiacov po sebe
 • môžu sa použiť aj ako podpora doliečenia po operáciách prostaty

Väčšina liekov je určená na podporu a liečenie ťažkostí súvisiacich s benígnou hyperpláziou prostaty v I. alebo II. štádiu. Niektoré značky však možno využiť v rámci podpory aj pri dráždivom močovom mechúre alebo chronickom zápale prostaty.  V liekoch nájdete najčastejšie rastlinné extrakty, hlavne zo sabalovej palmy a zo žihľavy.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na prostatu

Voľne dostupné tabletky a kapsuly, rôzne čajoviny, prípravky či liečivá na prostatu s obsahom prírodných látok a extraktov viete najjednoduchšie kúpiť v lekárni. Môžete siahnuť po osobnom nákupe v kamennej lekárni, ale aj v tej internetovej.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Online nákup je pritom čoraz viac využívaný a to hlavne pre tieto benefity:

 • je cenovo výhodnejší, internetové lekárne majú zvyčajne lepšie ceny
 • je pohodlnejší, nemusíte nikam ísť, objednávku spravíte aj cez mobil
 • máte k dispozícii širší sortiment, prípravky sú zväčša dostupné skladom
 • nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, zaplatiť viete aj cez internet

Pochopiteľne, nie všetky internetové lekárne ponúkajú rovnaké výhody a aj preto je dôležité, kde budete nakupovať. Najširší sortiment skladom, ale aj najlepšie zákaznícke služby, majú hlavne tie známejšie a väčšie značky lekární.

V ich prípade máte k dispozícii možnosť platiť aj platobnou kartou cez internet, čo je najpohodlnejšia a najrýchlejšia možnosť. Na výber máte zvyčajne aj viac kuriérnych služieb a dopravcov, takže si viete zvoliť aj rýchlejšie doručenie, napríklad do 24 či 48 hodín. Samotná objednávka pritom môže byť aj bez registrácie a je tak vecou zopár minút.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

33 Hodnotení