Ktoré prílohy pri chudnutí sú diétne a fitness tipy, aké si zvoliť na obed a aké na večeru

Ktoré prílohy pri chudnutí sú diétne a fitness tipy, aké si zvoliť na obed a aké na večeru

Prílohy k jedlám sú takpovediac večnou témou. Aj v prípade, že sa nepozeráte cielene na chudnutie, môže príloha z inak zdravého jedla spraviť sacharidové peklo a kalorickú bombu. Knedle, biele cestoviny, biela ryža alebo pečené zemiaky, na to zabudnite.

No niekedy môžu byť aj na prvý pohľad zdravé suroviny, napríklad batáty, kuskus, pohánka či tortily, problematické. Je to vtedy, ak zvolíte nesprávny spôsob ich tepelnej úpravy alebo ich používate nadmerne často. Ktoré prílohy sú teda na chudnutie alebo pri podpore zdravého štýlu najlepšie a aké zvoliť na obed alebo večeru? Čítajte a dozviete sa viac.

Čo sú prílohy k jedlám a ich vplyv na chudnutie

Pod pojmom príloha sa myslí surovina a potravina, ktorá má z hľadiska živín sekundárnu funkciu, no zároveň dopĺňa hlavný pokrm a dominantnú zložku v jedle. Kým ryby alebo mäso sú príkladom základu jedla, naopak zemiaky a ryža sú typickou prílohou.

K najčastejším kategóriám príloh patria zemiaky a rôzne produkty z nich, cestoviny, obilniny a strukoviny. Z pohľadu chudnutia môžu byť prílohy dobrým zdrojom vlákniny a zložených sacharidov, ktoré sa v tele spotrebúvajú na energiu, ale dlhšiu dobu. Naopak, prílohy by nemali byť o vysokom obsahu jednoduchých cukrov a nezdravých tukov.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Pri výbere príloh a ich príprave dodržujte tieto zásady:

 • dbajte na čo najlepšie zastúpenie vitamínov, minerálov a stopových prvkov, snažte sa v prílohách striedať ovocie, zeleninu, strukoviny alebo rôzne obilniny
 • vyhýbajte sa pri príprave príloh vyprážaniu a používaniu nejakých tukov, naopak, ideálnym spôsobom je dusenie, varenie a pečenie bez nezdravých olejov
 • pozerajte na množstvo prílohy na jednu porciu, na obed by to nemalo byť cez 150 gramov, v prípade prílohy na večeru menej, ideálne do 120 gramov
 • nekombinujte príliš veľa rozličných druhov príloh naraz, napríklad ovocie a zeleninu, môže to spomaliť a zhoršiť trávenie, čo ovplyvňuje metabolizmus

PREČO NEVYNECHÁVAŤ PRÍLOHY?

Mnoho výživových poradcov bude hovoriť, že pri chudnutí je najlepšie prílohy úplne z jedla vynechať. Je to však zlá rada, prílohy sú nezastupiteľné a to ako zdroj sacharidov a energie, podporujú zasýtenie, slúžia ako zásoba živín a zlepšujú chuť tiež z jedla.

Aké prílohy k jedlám sú na chudnutie najlepšie

Okrem uvedených pravidiel je potrebné zamerať sa na výber vhodných príloh z hľadiska ich zloženia. Prílohy na večeru sú zhodné s tými, ktoré použijete na obed, rozdielom by malo byť, že by ich malo byť menej a mali by obsahovať menej sacharidov a cukru.

Toto je 10 najlepších príloh pre zdravý obed aj večeru:

Listová zelenina: Dať si ako prílohu šalát z listovej zeleniny je rozhodne najlepšou voľbou, akú môžete spraviť a to bez ohľadu na to, či ide o obed alebo večeru. Ideálne je zmixovať čínsku kapustu, hlávkový šalát, špenát alebo vňať, obsahujú množstvo horčíka, železa aj kyseliny listovej. Bez problémov k nim viete pridať reďkovku alebo karfiol.

Farebná zelenina: Rovnako zaujímavou a prospešnou alternatívou je farebná zelenina, z ktorej viete spraviť tiež miešaný šalát, alebo ju nakrájať na surovo k mäsu či rybe. Skúste si tak pripraviť cibuľu, cesnak, mrkvu, paradajky, brokolicu, cviklu a červenú, žltú alebo zelenú papriku. Dochutiť ich môžete korením, napríklad čiernym, bielym a chilli.

Zemiaky a batáty: Zemiaky sú veľmi často využívanou prílohou u nás a ak ich už chcete konzumovať, najlepšie, čo viete spraviť, je si ich uvariť. Vyhýbajte sa ich vyprážaniu a ak sa dá, aj pečeniu. Zdravšou alternatívou sú tzv. sladké zemiaky, nazývané aj batáty. Majú oveľa nižší glykemický index, menej kalórií a viac vitamínov a karotenoidov.

Strukoviny: Hoci strukoviny majú o niečo viac kalórií, ako napríklad zemiaky, stále sú ešte dobrou voľbou ako príloha k hlavnému jedlu na obed či večeru. Vyskúšajte šošovicu, hrach, fazuľu alebo sóju, všetky tieto druhy majú množstvo prospešných bielkovín. Obsahujú aj veľa zdravých tukov, vitamínov najmä skupiny B či draslík, vápnikželezo.

Celozrnné cestoviny: Cestoviny môžu byť hlavným jedlom, ale aj prílohou. Ak chcete chudnúť a žiť zdravšie, zabudnite na tie biele, ideálne sú celozrnné, napríklad zo špaldovej múky. Najlepšou prípravou cestovín je varenie, ale nie príliš dlho, stačí 5 či 6 minút, tak, aby boli „al dente“, lepšie vás zasýtia. Navyše, sú najlepší zdroj vlákniny.

Tmavá ryža: Tak, ako pri cestovinách, aj pri ryži platí, že zdravšia nie je tá biela, ale naopak, tmavšia. Niekedy sa nazýva aj hnedá ryža, či natural a najlepší spôsob jej prípravy je jednoducho ju uvariť s vodou. Oproti bielej má tmavá ryža nepomerne viac vlákniny, oveľa menej kalórií, zhruba o 20 %, menej sacharidov a naopak viac vitamínov aj minerálov.

Celozrnné a zdravé pečivo: Pod pojmom celozrnné pečivo sa myslí pečivo, ktoré je vyrobené z celého obilia, čiže aj z jeho vonkajšej šupky. Môže ísť o chlieb, rožky, žemle aj bagetky, výber je len na vás. Ideálne je, ak je posypané zdravými ľanovými či sezamovými semiačkami. Skvelou alternatívou je knackebrot, celozrnný ražný chlieb.

Kuskus: Kuskus je technicky cestovina, ktorá sa vyrába z krupice, pšenice, ovsu a prosa a má podobu menších guľôčok. Ako prílohu si ho viete pripraviť na pare, dať ho do hrnca a len zaliať horúcou vodou, prípadne ho môžete aj jemne orestovať na olivovom oleji na panvici so zeleninou. Jeho plusom je, že obsahuje veľa zdravých omega kyselín.

Quinoa: Mnoho ľudí si myslí, že quinoa je obilnina, no nie je to celkom tak. Hodí sa ako príloha k mäsu aj k zeleninovým pokrmom a jej príprava je vo varení po dobu 20 minút. Jej plusom, okrem univerzálneho využitia, je aj zloženie esenciálnych aminokyselín, vlákniny, železa, vápnika a vitamínov B a E. Naopak, je tu minimum kalórií.

Mliečne produkty: Menej tradičnou, no o to zdravšou a viac fitness prílohou, môžu byť aj niektoré mliečne produkty. Nízkotučný tvaroh alebo nízkotučný biely a grécky jogurt sú ideálny príklad, navyše, ich príprava je jednoduchá a za studena. Sú dobrým zdrojom bielkovín a zdravých tukov a obsahujú veľmi málo nezdravých sacharidov.

POZERAJTE NA GLYKEMICKÝ INDEX

Pri výbere príloh pozerajte nielen na to, aby ste ich pravidelne striedali a zachovali tak pri svojom stravovaní pestrosť, ale aj na glykemický index. Pozor dajte na nadmerné používanie bežných cestovín, ryže a zemiakov, majú veľa sacharidov a teda aj kalórií.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Okrem výberu vhodných príloh je dobré pri cielenom chudnutí dodržiavať aj komplexnejší stravovací režim. Vyhýbajte sa rýchlym a príliš redukčným diétam, ktoré prinášajú len riziko jojo efektu a problémy s chradnutím svalov. Naopak, lepšie sú tie dlhodobé.

Keto diéta je populárna a účinná kvôli svojim zásadám:

 • základom je obmedzenie príjmu sacharidov v potravinách počas celého dňa, aby ste dosiahli stav ketózy, čo je energetická zmena metabolizmu organizmu
 • príjem sacharidov počas dňa by mal klesnúť pod hranicu 50 gramov, naopak, treba viac konzumovať bielkovín a najmä vlákniny, ktorá pomáha tráveniu
 • zmena tohto pomeru so sebou prinesie stav ketózy, kedy telo začína energiu primárne čerpať nie z cukrov, ale z tukov, efektívnejšie spaľuje tukové zásoby
 • výsledkom je chudnutie práve z uložených tukov, pričom súčasťou diéty by mala byť zelenina, vďaka čomu doplníte do tela prospešné vitamíny a minerály

Keto diéta je primárne o zmene jedálnička, nie je potrebné počas nej žiadne extrémne cvičenie alebo pohyb, hoci sa to nevylučuje. Ide o dlhodobú diétu, ktorá má tri fázy, v tej prvej ide o dosiahnutie ketózy, v druhej o spaľovanie tuku a v tej tretej o stabilizáciu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak sa rozhodnete  pre túto diétu, môžete ju držať aj 3 mesiace vkuse. Vďaka tomu, že budete mať dostatok bielkovín, nehrozí vám hladovanie a ani chradnutie svalov, diéta podporuje aj pravidelné stravovanie a to päť krát do dňa. Okrem podpory spaľovania tukov a trávenia má aj pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu, hladinu cukru a aj krvný tlak.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Aby ste mohli dodržiavať Keto diétu, máte dve možnosti. Tou prvou je zmena jedálnička a teda aj všetkých receptov a jedál tak, aby ste zvýšili objem bielkovín a znížili sacharidy. Tou druhou je možnosť jednoducho a pohodlne držať diétu s KetoMixom.

Ide o značku hotových potravín, nápojov a produktov:

Ponuka KetoMix obsahuje jedlá, kokteily a rôzne iné potraviny a nápoje, ktoré majú optimálny pomer živín a viete si ich pripraviť rýchlo a jednoducho

Môžu po nich siahnuť muži aj ženy, tu sú ich výhody:

 • optimálne zloženie z pohľadu bielkovín, cukrov, vlákniny a tukov
 • bezproblémová príprava jedál s pridaním vody a to aj pre laikov
 • veľký výber a možnosť zložiť si jedálniček aj pitný režim naraz

Jedlá KetoMix zahŕňajú menšie aj väčšie potraviny, napríklad proteínové polievky, omelety, kaše, palacinky, sušené mäso, cestoviny, pečivo, nátierky, pomazánky, dresingy, dipy, omáčky a ďalšie prílohy. Na svoje si prídu aj tí, čo chcú maškrtiť, značka ponúka proteínové čokolády, perníky aj chipsy, ktoré majú iba minimum kalórií a sacharidov.

Sortiment nápojov je tiež pomerne bohatý a obsahuje hotové ovocné drinky a nápoje, ale predovšetkým proteínové kokteily v prášku, ktoré si pripravíte s vodou. Na výber sú viaceré príchute od vanilky po kokos a nápoje obsahujú veľa bielkovín a vlákniny.

KetoMix ponúka na podporu diéty aj výživové doplnky, či už na prečistenie čriev alebo na lepšie spaľovanie tuku s využitím známej a overenej aminokyseliny L-Karnitín. Všetky jedlá a nápoje sú kvalitné z pohľadu zloženia, neobsahujú žiadne škodlivé emulgátory, konzervačné látky alebo prísady a viete si ich kúpiť jednotlivo aj po väčších balíčkoch.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Keto diéta spolu s výberom vhodných príloh vám môže naozaj efektívne pomôcť schudnúť. Aby ste ju mohli aj efektívne a pohodlne dodržiavať, práve značka KetoMix vám to môže uľahčiť. Viac informácií o sortimente nájdete na webe www.ketomix.sk.

Ten má z pohľadu konečného spotrebiteľa viac plusov:

 • dozviete sa tu všetky informácie o celej Keto diéte a jej pravidlách
 • nájdete tu informácie a zloženie produktov, potravín, jedál a nápojov
 • k dispozícii je online poradňa ohľadom stravovania a jedálničku
 • ak by ste chceli, značka prevádzkuje online aj telefonickú infolinku

Najdôležitejší je však eshop KetoMix. V ňom viete nakúpiť bez akýchkoľvek problémov cez svoj počítač, tablet aj smartfón a to bez ohľadu na to, kde bývate. Netreba nikam osobne ísť, kuriér vám prinesie balíček domov, prípadne aj do pobočky Zásielkovne.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Plusom je, že okrem dobierky viete platiť aj vopred a cez internet, či už cez internet banking alebo platobnou kartou online. Doručenie trvá štandardne 3 dni, pri väčšej objednávke ušetríte na poštovnom, nakoľko je zdarma. Nakupovanie je rýchle a jednoduché, ide o vec pár minút a kliknutí. Produkty si viete kúpiť aj balíčkoch na viac týždňov diétovania.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie