Ktoré sú najlepšie cviky na prostatu, jej uvoľnenie či posilnenie? Jógove aj Kegelove

Prostata, čiže predstojnica, je špecifickým žľaznatým orgánom, ktorý má veľký význam z hľadiska plodnosti a kvality sexuálneho života. Nakoľko ide o orgán, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti močovej sústavy, problémy s ňou sa prejavia aj v tejto oblasti.

Jedným z možných riešení, ako zlepšiť jej zdravý stav a podporiť správne fungovanie, je aj cvičenie. Existujú špeciálne cviky na uvoľnenie či zmenšenie prostaty, či už všeobecné alebo aj špeciálne joga cviky. Ak chcete vedieť, ktoré sú najlepšie, ako ich vykonávať a aj to, čo ďalšie vám môže na prostatu a jej zdravý stav pomôcť, práve teraz sa to dozviete.

Čo je prostata a aké problémy a príznaky s ňou súvisia

Prostata je špeciálna žľaza, nazývaná aj predstojná žľaza. Ide o orgán, ktorý má tvar orecha a veľkosť okolo 3 až 4 cm v priemere. V prostate sa nachádza až 50 žliaz, ktorých úlohou je tvoriť prostatický sekrét. Sekrét býva súčasťou ejakulačnej tekutiny.

Hlavnou úlohou sekrétu je zvlhčiť močovú rúru a zároveň pôsobiť na celý ejakulát tak, aby sa vytvorili podmienky vhodné pre životaschopnosť a pohyblivosť spermií. Z hľadiska objemu tvorí prostatický sekrét skoro tretinu celého ejakulátu, ide teda o veľmi dôležitú súčasť tejto tekutiny. Význam má hlavne pre udržanie plodnosti u muža na zdravej úrovni.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Ak ide o možné problémy, symptómy a javy, ktoré s prostatou súvisia, tak:

 • bežne sa so zvyšujúcim vekom objavuje zväčšenie prostaty, ktoré môže byť spôsobené problémami s hladinou dihydrotestosterónu, no aj možným nádorom
 • druhým problémom býva zápal prostaty, ktorý môže byť bakteriálneho aj vírusového charakteru a v niektorých extrémnych prípadoch sa môže aj rozšíriť
 • zhoršenie zdravia prostaty sa prejaví na príliš častom močení, problémom so začiatkom močenia, prerušovaním prúdu moču a pocitom neúplného vymočenia
 • medzi ďalšie prejavy patria bolesti v podbrušku a v rozkroku, niekedy aj bolesť a pálenie počas močenia, najvážnejším príznakom je výskyt krvi v moči

Ktoré cviky na prostatu sú najlepšie

Ak ide o cviky určené na podporu, posilnenie či uvoľnenie prostaty, základom ich úspešnosti je dlhodobé a hlavne pravidelné cvičenie. Kombinovať môžete tiež rôzne druhy a techniky cvikov, no na druhú stranu, netreba od nich očakávať zázraky za pár dní.

Tu sú tri najčastejšie kategórie a typy cvikov na prostatu:

Kegelove cviky: Najčastejšie využívané cviky na prostatu sú známe Kegelove cviky. Ide o cviky, ktoré vyvinul americký gynekológ Arnold Kegel a ktorých pôvodným zmyslom bolo posilnenie svalstva panvového dna u žien.

Dnes sa však tieto cviky využívajú aj u mužov. Cvik je jednoduchý, stačí si ľahnúť alebo v pokoji sadnúť a striedavo sťahovať a uvoľňovať svaly, ktorými zastavujete močenie. Spravte tak najskôr raz, potom trikrát denne a v 6 sériách po 10 opakovaní.

Joga cviky: Jógové cviky sa tiež môžu využívať na podporu fungovania prostaty a jej stavu. Cieľom je hlavne uvoľnenie prostaty, ale aj precvičenie svalstva, ktoré sa v jej okolí nachádza a môže výrazne podporiť zdravie predstojnej žľazy.

Medzi najviac využívané polohy v rámci joga cvičenia na podporu prostaty a panvového dna patrí pozícia sviečky, pozícia pluhu, pozícia vysokého polmesiaca, pozícia hlbokého predklonu a pozícia kobry. Dobré je ich pravidelne obmieňať.

Ostatné typy cvikov na prostatu: Na podporu stavu prostaty môžete využiť aj niektoré ďalšie cviky a techniky. Ak chodíte do posilňovne, využite precvičovanie drepov s pomocou jednoručnej alebo obojručných činiek, prípadne Kettlebell činky.

Ak viete, že nemáte nádor či rakovinu prostaty, ale ide len o bežné zväčšenie vplyvom veku, môžete vyskúšať aj masážne techniky. Prostatu možno masírovať nepriamo cez hrádzu, alebo aj priamo prstom cez análny otvor, najlepšie prostredníkom.

Ďalšie spôsoby riešenia problémov s prostatou doma

Okrem cvikov môžete v prípade podpory riadneho fungovania a zdravia prostaty využiť aj niektoré iné možnosti a spôsoby. Najlepšie je kombinovať cvičenie spolu s režimovými opatreniami, pôsobením byliniek a zlepšením životosprávy a životného štýlu.

Tu sú najlepšie spôsoby a možnosti, ktoré môže využiť v domácej liečbe:

Zlepšenie životosprávy

Základom podpory zdravia prostaty je zlepšenie životného štýlu a stravovania. Znamená to hlavne dostatočný a pravidelný pohyb v podobe chôdze či plávania, konzumáciu ovocia, zeleniny, rýb, orechov a semienok, dostatok spánku a tiež pravidelné močenie.

Obmedzenie negatívnych vplyvov

Okrem podpory tých pozitívnych faktorov sa treba zamerať aj na minimalizáciu negatívnych. Treba prestať s fajčením, radikálne znížiť konzumáciu alkoholu a kofeínu, utlmiť vplyv stresu a pozor si dajte aj na niektoré typy liekov, napríklad antihistaminiká.

Bylinky a prírodné prostriedky

V podobe čajov, tinktúr a odvarov môžete využiť na podporu zdravia prostaty a celého močového systému aj niektoré rastlinné extrakty či výťažky z plodov. Ide napríklad o brusnice, žihľavu, serenou plazivú, ostružnicu, ríbezle alebo maliny

Prípravky a lieky na prostatu

Ak hľadáte prípravky, ktoré majú už komplexnejšie zloženie a hotovú formu, siahnuť môžete po tabletkách aj kapsulách na prostatu. Ide o voľne dostupné produkty, ktoré je možné kúpiť ako doplnky výživy alebo ako lieky a môžete ich použiť aj preventívne.

Výživové doplnky na prostatu

Veľmi dobrým prostriedkom s pôsobením na zdravie prostaty a zároveň s prirodzeným zložením sú aj doplnky výživy. Tie majú buď podobu tabliet alebo kapsúl, zriedkavejšie podobu roztokov a kvapiek. Dostupné sú bez predpisu od lekára.

Pokiaľ ide o ich zloženie, to pozostáva z prírodných látok:

Najčastejšie sú v prípravkoch používané extrakty z kustovnice, ľanu, zlatobyľa, vrbovky či serenoy plazivej, ale aj minerály, vitamíny a extrakty z brusníc či iných plodov

Medzi najdôležitejšie pozitíva, ktoré prípravky majú, patria:

 • jednoduché užívanie, stačí sa držať príbalovej informácie od výrobcu
 • možnosť dlhodobého používania a to aj v rámci prevencie
 • komplexné účinky na prostatu, ale aj na zdravý priebeh močenia

Ak ide o mechanizmus účinku, tak tieto prípravky sú určené jednak na pôsobenie na správnu funkciu prostaty, čo je dôsledok hlavne obsahu saw palmetta, ale zároveň majú význam aj z pohľadu močového ústrojenstva. Napomáhajú totiž správnemu močeniu, viaceré zložky v nich podporujú prečistenie aj dezinfekciu celých močových ciest.

Lieky na prostatu

Perorálnu formu prípravkov majú aj lieky určené na prostatu, pričom okrem tých, ktoré vám predpíše lekár a pôsobia priamo na konkrétnu diagnózu, viete siahnuť aj po voľne dostupných. Tie majú oproti bežným prípravkom lepšie zloženie.

Odlišujú sa tiež aj konkrétnejším mechanizmom účinku:

Pôsobia na ťažkosti spojené s riadnym močením v dôsledku nezhubného zväčšenia prostaty, ale pomáhajú aj pri chronických zápaloch a poruchách vyprázdňovania

Tieto lieky ponúkajú pre mužov nasledovné charakteristiky:

 • na ich kúpu nemusíte mať recept a ani navštíviť vopred lekára
 • nemusíte sa obávať ani žiadnych vážnejších nežiaducich vplyvov
 • liečivá majú rýchlejší nástup účinku a intenzívnejšie pôsobenie

Pokiaľ ide o zloženie týchto prípravkov, najčastejšie obsahujú rastlinné extrakty typu žihľava dvojdomá alebo sabalová palma, ktoré majú preukázané podporné a priaznivé účinky na močovú sústavu aj na prostatu. Treba si však dať pozor na ich nasadenie, môžu sa totiž využiť zväčša iba v prvom alebo druhom štádiu benígneho zväčšenia prostaty.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na prostatu

Všetky spomínané lieky, liečivá a doplnky výživy si viete zakúpiť bez nutnosti mať recept a teda aj bez nutnosti osobného nákupu. Vďaka tomu môžete využiť nielen kamenné lekárne, kde sú uvedené prípravky bežne dostupné, ale aj online lekárne s lepším výberom.

Stoporex® Prostate

 • Pre zdravú a fungujúcu prostatu
 • Zloženie iba z prírodných látok
 • Bez vedľajších účinkov

Okrem neho ponúka takýto spôsob nákupu aj niektoré ďalšie benefity:

 • maximálne pohodlie, nemusíte totiž vôbec opustiť obývačku či domov
 • jednoduchý spôsob objednávky aj cez mobil alebo aj bez registrácie
 • doručenie zásielky s liekmi či doplnkami výživy kuriérom až domov
 • možnosť rýchleho a jednoduchého porovnania všetkých parametrov

Rovnako tak viete pri online nákupe platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostným typom platby a to či už prostredníctvom internet bankingu, alebo aj platobnou kartou. Druhá možnosť je typická hlavne pre väčšie lekárne.

Známejšie lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, ponúkajú zároveň aj väčší výber priamo na sklade, čiže s možnosťou okamžitej kúpy. Celá objednávka je obvykle vecou niekoľkých minút a kliknutí, doručenie môže byť v ideálnom prípade aj do 24 až 48 hodín. Výhodou online nákupu je aj finančná úspora, hlavne ak ide o vernostné akcie a zľavy.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.49

35 Hodnotení