Kurie oká môžu byť na nohách aj rukách, tu je 5 tipov na ich liečbu a odstránenie

Kurie oká môžu byť na nohách aj rukách, tu je 5 tipov na ich liečbu a odstránenie

Jedným z najznámejších a najviac rozšírených problémov na pokožke sú kurie oká. Vyskytujú sa najčastejšie na nohách, či už na päte alebo chodidle, ale aj na rukách, kde ich možno nájsť hlavne na dlani alebo na prste. Postihujú hlavne dospelých, ale môžu byť aj u detí.

Pri kurom oku je dôležité aj to, aby ste vedeli rozoznať, či ide o pravé kurie oko, alebo skôr o bradavicu, otlak či mozoľ. Rozdiel medzi nimi je nielen v tom, aká je príčina ich vzniku, ale aj v tom, ako na ich odstránenie. Dobrou správou je, že na kurie oká existuje viacero prostriedkov, či už ide o náplasť, ceruzku alebo roztok a ponúka ich každý lekáreň.

Čo sú kurie oká na nohách a rukách, ako vznikajú a aké majú príznaky

Kurie oko, nazývané odborne niekedy aj clavus, bula, tyloma či vezikula, je ochorenie kože lokálneho typu, ktoré je charakteristické zhrubnutím vrstvy pokožky. K tomuto stavu dochádza najčastejšie na nohách alebo rukách a to vplyvom dlhodobého tlaku.

Kurie oká sa objavujú hlavne tam, kde je tento tlak dostatočne silný a zároveň pôsobí na takú oblasť, kde sa pokožka nachádza blízko kosti. Vtedy vzniká ohraničené ložisko zhrubnutej a zrohovatenej vrstvy kože, ktoré býva obvykle v priemere do 1 centimetra a môže zasahovať nielen vrchnú vrstvu pokožky, ale aj väzivový oblasť kosti, cievy a aj nervy.

WARTNER Bradavičník

 • Zmrazením odstraňuje bradavice a kurie oká
 • Jednoduchá aplikácia

COSMOS na kurie oká

 • Hydroaktívne náplasti na kurie oká, bez obsahu kyseliny

Compeed náplasť na kurie oká Active

 •  náplasť s obsahom kyseliny salicylovej napomáha odstrániť kurie oko

Čo sa týka príznakov a súvisiacich javov s kurími okami, sem patria:

 • samotné kurie oko sa prejavuje stvrdnutím pokožky na konkrétom mieste, stvrdnutie má oválny charakter a koža má obvykle žltú až šedú farbu na danom mieste
 • kurie oko je zároveň bolestivé, čo je ďalší typický syndróm, avšak najviac intenzívne až po stlačení, nakoľko tŕň kurieho oka smeru do vnútra tkanív
 • často sa objavuje okolitý zápal pokožky, čo sa prejaví začervenaním, v prípade väčšieho podráždenia či narušenia môže prísť dokonca ku krvácaniu a hnisaniu
 • hoci je pokožka kurieho oka inak sfarbená a ohraničená, odlíšiť ho od bežného mozoľu môžete aj podľa toho, že strede kurieho oka je tŕň čiernej farby

DIFERENCIÁLNA DIAGNOSTIKA

V prípade, že nie je jasné, či sa jedná o kurie oko alebo bradavicu, je lepšie zájsť za lekárom kvôli odbornému vyšetreniu. Vtedy sa robí mikroskopické vyšetrenie pokožky a sleduje sa napríklad aj prítomnosť zápalovej tekutiny alebo sekundárnej infekcie.

Príčiny a kedy vznikajú kurie oká na nohách a rukách

Kurie oká, či už na nohách alebo na rukách, vznikajú teda dlhodobejším pôsobením nejakého vonkajšieho faktoru na dané miesto na pokožke. Okrem tejto príčiny však treba rátať aj s niektorými faktormi a vplyvmi, ktoré riziko vzniku kurieho oka zvyšujú.

Medzi tie, ktoré sú najčastejšie a najvýznamnejšie, patria tieto faktory:

Dlhodobý tlak na nohu či ruku: Čo sa týka prvotnej príčiny, kedy vzniká kurie oko, ide o pôsobenie nejakého lokalizovateľného vonkajšieho tlaku na pokožku. Tento tlak musí byť dlhodobý, sústavný a intenzívny, výsledkom čoho je zrohovatenie kože.

Fyziologické deformácie: Problémom, ktorý patrí medzi faktory zvyšujúce pravdepodobnosť vzniku kurieho oka, ale zároveň je ťažko ovplyvniteľným, sú vrodené deformácie na nohách či rukách. Môže ísť o postavenie prstov, plochú nohu či padnutú klenbu.

Problém s obuvou: Významným vplyvom, ktorý zvyšuje riziko vzniku kurieho oka a zároveň je možné ho ovplyvniť, je problém s obuvou. Nová obuv bez použitia gélových vložiek či nevhodne zvolená obuv, napríklad na turistiku, sú veľkým rizikom.

Nedostatočná ochrana rúk: Posledným významnejším rizikovým faktorom v prípade vzniku kurích ôk na rukách je ich nedostatočná ochrana, hlavne pri fyzickej práci. Sem patrí hlavne absencia dostatočne hrubých rukavíc, hlavne ak ide o kurie oká na dlani.

Riešenie kurích ôk na nohách a rukách doma

Či už máte kurie oko na nohe alebo na ruke, viete na neho pôsobiť v rámci domácej a podpornej liečby viacerými prostriedkami a spôsobmi. Základom je skombinovať všetky dostupné možnosti tak, aby bola účinnosť čo najkomplexnejšia a najintenzívnejšia.

Na zmiernenie prejavov aj odstránenie môžete využiť tieto prostriedky:

Obmedzenie pôsobenia tlaku

Prvoradou úlohou v rámci domácej liečby je eliminovať pôsobenie tlaku, ktorý zapríčinil zrohovatenie a stvrdnutie pokožky a následne aj vznik kurieho oka. Nakoľko ide najčastejšie o obuv a kurie oko na nohe, vymeňte ju a buďte čo najviac na boso.

Zmäkčovacie kúpele na kurie oko

Druhým dôležitým prostriedkom je zmäkčenie kurieho oka, čo môže so sebou priniesť jeho rýchlejšie odstránenie, napríklad aj pedikúrou. Na zmäkčenie sú ideálne kúpele v teplej vode s pridaním mydla, prípadne aj s využitím byliniek, napríklad harmančeka.

Náplasti aj ceruzky na kurie oká

Ak by ste chceli na odstránenie kurieho oka pôsobiť intenzívnejšie, môžete využiť aj zdravotnícke pomôcky v podobe ceruziek či náplastí na kurie oká. Tie podporujú zmäkčenie pokožky a môžete ich použiť opakovane na kurie oká na nohách aj rukách.

Roztoky v podobe liekov

Ešte účinnejšou formou pôsobenia na kurie oká sú liečivá v podobe roztokov. Tie obsahujú kombináciu viacerých kyselín a iných látok, ktoré narúšajú kurie oko, zmäkčujú pokožku a pomáhajú na jeho odstránenie a to zároveň maximálne šetrným spôsobom.

Preventívne opatrenia do budúcnosti

Nielen aktuálne opatrenia na akútny problém s kurím okom, ale aj prevencia do budúcnosti je veľmi dôležitá. V praxi to znamená používať ortopedickú obuv alebo vložky do topánok, na rukách pri práci rukavice a pravidelne pokožku zmäkčovať rôznymi krémami.

NEPODCEŇUJTE MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE

Hoci kurie oko je na prvý pohľad banálny problém, nemal by sa podceňovať a to ani pri domácej liečbe. Ak bude takáto liečba nedostatočná, alebo ak budete kurie oko úplne ignorovať, hrozí vznik sekundárnych plesňových a bakteriálnych infekcií.

Výživové doplnky a prípravky na kurie oká na nohách a rukách

Pre jednoduchšie odstránenie bradavíc aj kurích ôk na nohách či rukách môžete využiť aj niektoré špecializované prípravky v podobe zdravotníckych pomôcok. Ich výhodou je veľký výber foriem, ktoré majú bezproblémové použitie lokálneho typu.

Sortiment rozličných druhov a foriem je pritom bohatý:

K dispozícii sú rôzne roztoky na opakované a dlhodobé pôsobenie na kožu, náplasti zmäkčujúce kurie oko alebo špeciálne ceruzky na ošetrenie aj na bradavice

Čo sa týka najdôležitejších výhod týchto produktov, sem patria:

 • jednoduchá kúpa, nemusíte mať recept ani navštíviť lekára
 • prirodzené zloženie s čím súvisí aj maximálne prirodzení pôsobenie
 • možnosť kombinácie viacerých druhov, interakcie sú minimálne

Tieto prípravky ponúkajú viacero mechanizmov účinku, ktoré viete skombinovať a môžu sa tak úspešne dopĺňať. V prípade ceruziek ide o pomoc s odstránením kurieho oka na základe opakovaného pôsobenia a jeho zmäkčením, náplasti zas obsahujú kyselinu salicylovú s vplyvom na koreň kurieho oka a roztoky zmäkčujú celkovo kožu.

Lieky na kurie oká na nohách a rukách

V prípade, že vás bude trápiť kurie oko dlhšiu dobu a bežne dostupné prostriedky spomínané aj vyššie vám naň nepomôžu, k dispozícii máte ešte lieky. Ide o riadne registrované humánne liečivá, ktoré sú však dostupné voľne, nemusíte teda navštíviť lekára.

Čo sa týka ich zloženia, obsahujú veľmi účinné látky:

Mechanizmus pôsobenia liečiv je založený na obsahu lastovičníka, ricínového oleju, bylinných extraktov z thuje, kolódia alebo kyseliny salicylovej a mliečnej

Spomínané lieky ponúkajú oproti bežným prípravkom navyše:

 • kvalitnejšie zloženie, s čím súvisí aj intenzívnejšie pôsobenie
 • jednoduchšiu aplikáciu lokálnou formou priamo na kurie oko
 • komplexnejšie účinky, okrem pôsobenia na kurie oká aj na bradavice

Výhodou liekov je, že pôsobia oveľa rýchlejšie a pomáhajú efektívnejšie rozrušiť tuhú, zrohovatenú a hrubú pokožku, čo je typický sprievodný znak bradavíc aj kurích ôk. Zároveň vďaka širšiemu zloženiu pôsobia liečivá aj antisepticky, podporujú prekrvenie tkaniva a podporujú granulačný proces. Najčastejšie sa jedná formu roztokov.

WARTNER Bradavičník

 • Zmrazením odstraňuje bradavice a kurie oká
 • Jednoduchá aplikácia

COSMOS na kurie oká

 • Hydroaktívne náplasti na kurie oká, bez obsahu kyseliny

Compeed náplasť na kurie oká Active

 •  náplasť s obsahom kyseliny salicylovej napomáha odstrániť kurie oko

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na kurie oká na nohách a rukách

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek z vyššie spomínaných prostriedkov, prípravkov alebo liečiv, prakticky každá lekáreň ponúka celkom slušný výber značiek a typov. Obzvlášť to však platí v prípade internetových lekární, najmä tých známejších typu [lekaren].

Oproti kamenným lekárňam majú tie internetové nasledovné výhody:

 • väčší sortiment a výber, hlavne ak sa jedná o produkty a liečivá skladom
 • jednoduchší nákup, ide o vec zopár minút a spravíte ho aj cez mobilný telefón
 • maximálne pohodlie, nielen objednávku, ale aj doručenie vybavíte doma
 • možnosť lepšieho porovnania jednotlivých prostriedkov alebo liekov

Práve online lekárne sú známe tým, že tu nájdete veľký výber, no v prípade tých väčších, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, sa môžete spoľahnúť nielen na veľký sortiment alebo viac pohodlia pri nákupe, ale aj kvalitnejšie zákaznícke služby, napríklad pri doprave.

Vďaka tomu môžete mať nákup vybavený za pár minút a zásielku vám kuriér donesie domov do 24 až 48 hodín od objednávky. Okrem toho môžete mať aj zjednodušenú platbu s využitím platobnej karty a platby cez internet. Zároveň majú väčšie lekárne aj bonus v podobe ponuky dopravy zdarma a umožňujú nákup aj bez zdržujúcej a zdĺhavej registrácie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.65

26 Hodnotení