Kuskus: Čo to je, účinky na zdravie, zloženie a čo obsahuje, nutričné hodnoty a kde kúpiť

Kuskus: Čo to je, účinky na zdravie, zloženie a čo obsahuje, nutričné hodnoty a kde kúpiť

Kuskus patrí medzi čoraz viac vyhľadávané suroviny z kategórie cestovín. Vzhľadom ide o malé guličky pripomínajúce čiastočne tarhoňu. Ide o potravinu pripravovanú z pšenice, jačmeňa alebo prosa, čo znamená, že Kuskus nie je bezlepkový, naopak, je z obilnín.

Jeho výhodou je, že príprava zaberie minimum času a viete si z neho pripraviť obed aj večeru v kombinácii s mäsom či zeleninou behom niekoľkých minút. Neobsahuje nadmerné kalórie a preto nie je problém ani to, ak je súčasťou vášho jedálnička napríklad diéta na chudnutie. Na výber máte biely aj celozrnný Kuskus, no v zásade platí, že ide o zdravú potravinu.

Čo je Kuskus, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Kuskus je jednou z najviac využívaných surovín a potravín v severoafrickej kuchyni, odkiaľ aj pochádza. Ide o cestovinu vyrábanú prevažne zo pšenice, niekedy aj z prosa a jačmeňa, ktorá má podobu žltých guličiek. Biely Kuskus je vyrábaný z bielej tvrdej pšenice, celozrnný zo pšenice so šupkou a preto má tmavšie zafarbenie. Pôvodom pochádza z Magrebu.

Jeho veľkou výhodou sú bohaté zloženie a zaujímavé nutričné hodnoty. Čo obsahuje? Ide predovšetkým o bielkoviny, vlákninu, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, železo, horčík, selén a iné minerály, vitamíny B, E a K, antioxidanty a rôzne kyseliny.

ENSA Kuskus špaldový

 • Ľahko stráviteľný, nenadúva, uľahčuje pohyb čriev
 • Veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok a vlákniny
 • Znižuje hladinu cholesterolu

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava Yucca Shidigera

 • Pôsobenie na detoxikáciu organizmu

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

Liv.52

 • Zdravie a fungovanie pečene
 • Detoxikácia organizmu
 • Antioxidačné účinky a imunita

Nedostatok viacerých týchto látok v tele má niekoľko negatívnych vplyvov:

Zhoršenie vitality: Vzhľadom na to, že Kuskus obsahuje veľa antioxidantov, ich nedostatok umožňuje pôsobiť v tele voľným radikálom, čo sa prejaví zhoršením výkonnosti.

Ťažkosti tráviaceho charakteru: Ak vás trápi pomalšie trávenie a spomalený metabolizmus alebo častejšia zápcha, tiež môže ísť o nedostatok spomínaných látok.

Srdcovocievne problémy: Látky obsiahnuté v tejto plodine pomáhajú na zníženie hladiny cukru a lepší krvný obeh, rovnako tak preventívne podporujú zdravie srdca a ciev.

Do svojho jedálnička by mali Kuskus zaradiť hlavne nasledovné skupiny ľudí:

 • všetci, čo trpia nadváhou a obezitou a hľadajú prírodnú pomoc chudnutia
 • muži aj ženy s ťažkosťami tráviaceho charakteru, najmä častou zápchou
 • seniori, u ktorých je vyššie riziko ochorení srdca a ciev či cukrovky
 • vegetariáni a športovci, u ktorých je vyššia potreba prísunu bielkovín

NIE JE BEZLEPKOVÝ A MÁ AJ NIEKTORÉ RIZIKÁ

Kuskus patrí medzi potraviny, ktoré obsahujú lepok, čo znamená, že nie sú vhodné pre celiatikov s potravinou alergiou na túto látku. Zároveň si treba dávať pozor na nadmernú konzumáciu, vzhľadom na vysoký podiel vlákniny má laxatívne účinky.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Kuskusu

Pokiaľ ide o formy využitia Kuskusu, podobne, ako aj v prípade niektorých iných obilnín, aj tu platí, že táto surovina sa zatiaľ používa iba v surovej podobe. To znamená, že vo forme nejakých extraktov alebo výťažkov ju neviete využiť v hotových prípravkoch.

Na výber máte dve podoby a to svetlý alebo tmavý Kuskus:

Svetlý Kuskus: Prvou voľbou je Kuskus zo štandardnej bielej pšenice, ktorý má maslovú a jemnú chuť. V tomto prípade si v obchode kúpite túto cestovinu už bez šupky, čo urýchľuje a zjednodušuje jeho prípravu. Typickými je pravidelnejší guľatý tvar, belšia až krémová farba a lepšia chuť.  Ak sa dá, siahnite po bio kvalite.

Tmavý Kuskus: Zdravší a o niečo výživnejší je tmavý, čiže celozrnný Kuskus. Tento sa vyrába tiež z celých zŕn, avšak aj so šupkami a tak obsahuje viac vlákniny, ale aj minerálov a vitamínov. Môžete ho využiť aj vtedy, ak držíte rôzne redukčné diéty, nakoľko je ľahšie stráviteľnejší a viac podporuje trávenie a chudnutie.

Ak ide o prípravu, užívanie, konzumáciu a dávkovanie, držte sa tohto:

 • bežne dostanete kúpiť Kuskus v podobe predvarenej suroviny
 • stačí ho teda v pomere 1:2 zaliať vriacou vodou a nechať 10 až 15 minút spariť
 • alternatívne môžete namiesto vriacej vody použiť aj vývar alebo mlieko
 • najlepšie je Kuskus konzumovať v prvej polovici dňa, zaistíte si tak bielkoviny

Účinky a na čo Kuskus pomáha

Pokiaľ ide o použitie Kuskusu na podporu zdravia v konkrétnych oblastiach, účinky tejto potraviny vychádzajú predovšetkým zo zloženia jednotlivých látok a tiež z ich kombinácie. Práve preto je táto cestovina nenahraditeľná a to hlavne na trávenie.

Nie je to však zďaleka jediná oblasť, kde má účinky, je ich viac:

Zrýchlenie a zlepšenie trávenia

Kombinácia mastných kyselín, vitamínov a minerálov obsiahnutých v Kuskuse pomáha na zlepšenie činnosti tráviacej sústavy. Ak máte problém so zápchou alebo nepravidelnou stolicou, bolesťou a kŕčmi žalúdka, pokojne ho môžete konzumovať.

Pomoc na metabolizmus a chudnutie

Ak chcete schudnúť alebo držíte redukčnú diétu, Kuskus môžete do jedálnička bez problémov zaradiť. Neobsahuje veľa kalórií a práve naopak, pomáha na ich lepšie spaľovanie a to vplyvom na zrýchlenie metabolizmu. Dokáže tiež vyvolať pocit sýtosti.

Prečistenie a detoxikácia čriev

Látky obsiahnuté v tejto potravine majú aj detoxikačný a prečisťujúci účinok a to predovšetkým na črevá. Okrem toho, že zlepšujú črevnú peristaltiku, pomáhajú aj na zbavenie sa rôznych škodlivín, toxínov, parazitov a škodlivých mikroorganizmov.

Vplyv na kardiovaskulárny systém

Kuskus pomáha aj na stav srdca, krvného obehu a na zdravie celého kardiovaskulárneho systému. Znižuje napríklad hladinu cukru v krvi, rovnako tak pomáha aj na zníženie cholesterolu. Je vhodný aj pre ľudí s vysokým krvným tlakom poškodzujúcim cievy.

Zlepšenie výkonnosti a vitality

Viaceré látky, ktoré Kuskus obsahuje, pomáhajú aj na fyzickú a psychickú vitalitu. Ide o podporu energetického metabolizmu, fungovania nervovej sústavy, podporu mozgových funkcií, zmiernenie depresie, únavy, migrény a pôsobenie proti nervozite.

Ďalšie pôsobenie

Čo sa týka ďalších účinkov, tie sú už u každého individuálne a v rôznej intenzite a majú skôr preventívny a podporný charakter. Ide napríklad o antioxidačné pôsobenie, podpora svalov, kostí a zubov, zlepšenie stavu pokožky, podporu potencie a imunity.

DLHÁ DOBA SPOTREBY AJ SKLADOVANIA

Ak si kúpite Kuskus v surovom stave, má dlhú dobu spotreby, najmä ak ho budete uchovávať na suchom a tmavom mieste. Aj pripravený Kuskus  vám však vydrží dlhšiu dobu, no ak si chcete naplno vychutnať jeho chuť, konzumujte ho najlepšie čerstvý.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Kuskusom

Môžem Kuskus konzumovať aj počas tehotenstva? Sú s ním spojené nejaké kontraindikácie či prekážky k používaniu? Ako je najlepšie túto cestovinu pripravovať? Otázky tohto typu sú na internetových fórach pomerne bežné a časté, čo dokazuje aj to, že o potravinu sa ľudia zaujímajú a to aj z hľadiska jej praktického použitia.

Toto sú tie témy, otázky a dotazy, ktoré sú najvýznamnejšie:

Ako často alebo ako pravidelne treba konzumovať Kuskus?

To záleží iba na vás, ide o potravinu, u ktorej nehrozia žiadne vážnejšie riziká predávkovania. Vzhľadom na obsah vlákniny, zachovanie pestrosti jedálnička a pôsobenie na trávenie však postačuje zaradiť tento druh cestoviny do jedálnička 3 až 4 krát do týždňa.

Je Kuskus bezlepkový a môžu ho konzumovať aj celiatici?

Nie, Kuskus nie je bezlepkový, nakoľko sa vyrába štandardne práve z obilnín, ktoré lepok obsahujú a preto v prípade, že máte neznášanlivosť na lepok, nekonzumujte ho. Výnimkou sú špeciálne balenia od výrobcov, ktorí vyrábajú túto cestovinu z kukurice.

Môže sa táto potravina konzumovať aj v tehotenstve?

Áno, pre tehotné ženy, ale aj pre ženy počas dojčenia, nie je Kuskus žiadnym vážnejším spôsobom rizikový a jeho konzumácia je bezproblémová. Dajte si však pozor na jeho množstve, ak ho budete konzumovať moc často, má laxatívne účinky.

Hodí sa Kuskus iba do hlavných jedál alebo má aj iné využitie?

Z pohľadu receptov je Kuskus univerzálny a môžete si ho pripraviť na slano aj na sladko. Viete ho použiť ako prílohu namiesto ryže k mäsu, zelenine alebo hríbom, ale aj do rôznych sladkých pokrmov, napríklad v kombinácii s ovocím a orieškami.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Kuskus

Kuskus si viete zakúpiť v surovej podobe a to od viacerých výrobcov v rôzne veľkých baleniach. Aktuálne sa nedajú jeho pozitívne účinky využiť v inej forme, dobrou správou ale je, že výber je pomerne veľký a to vrátane produktov a prípravkov v bio kvalite.

V ponuke môžete nájsť viacero druhov, predovšetkým tieto:

K dispozícii máte biely aj tmavý celozrnný Kuskus, siahnuť môžete dokonca aj po celozrnnom špaldovom Kuskuse, k dispozícii sú aj hotové potraviny a to aj pre deti

Bez ohľadu na to, ktorý produkt si vyberiete, tak získate prípravok:

 • s prírodným zložením bez akýchkoľvek rizikových syntetických prísad
 • voľne dostupný a voľne predajný, viete si ho zakúpiť aj cez internet
 • univerzálnu surovinu pre využitie v rámci slaných ale aj sladkých jedál

Čo sa týka bieleho Kuskusu, ten je vyrobený zo štandardnej pšenice, viacero výrobcov ho ponúka vo vysokej bio kvalite. Veľmi populárne sú však už aj celozrnné varianty, v ich prípade ide o zdravšiu alternatívu, ktorá obsahuje lepšiu koncentráciu všetkých dôležitých živín. Siahnuť môžete dokonca aj po celozrnnom špaldovom Kuskuse.

Špeciálne pre deti je možné v niektorých eshopoch alebo online lekárňach zakúpiť aj hotové produkty obsahujúce túto cestovinu, čiže hotové jedlá. Sortiment zahŕňa dokonca aj také, ktoré sú vhodné pre deti už od 6. mesiaca a obsahujú mäso aj zeleninu.

Ak ide o konzumáciu a použitie všetkých týchto prípravkov a produktov, Kuskus viete v tejto podobe využiť na prípravu akýkoľvek bežných jedál a použiť ho napríklad namiesto ryže, prípadne ho konzumovať aj samostatne. Dodržiavajte podmienky a pravidlá skladovania, čiže na tmavom mieste, pri izbovej teplote a vlhkosti najviac do 75 %.

ENSA Kuskus špaldový

 • Ľahko stráviteľný, nenadúva, uľahčuje pohyb čriev
 • Veľké množstvo vitamínov a minerálnych látok a vlákniny
 • Znižuje hladinu cholesterolu

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava Yucca Shidigera

 • Pôsobenie na detoxikáciu organizmu

Silymarin Duo

 • Vplyv na pečeň
 • Antioxidačné účinky
 • Podpora trávenia a očisty tela

Liv.52

 • Zdravie a fungovanie pečene
 • Detoxikácia organizmu
 • Antioxidačné účinky a imunita

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Kuskus

Ak vás Kuskus oslovil a premýšľate o jeho kúpe, k dispozícii máte viacero možností. Ako surovinu si ho viete kúpiť aj v potravinách a bio obchodoch, tiež v niektorých eshopoch. Vo svojom sortimente ho však majú aj online lekárne.

Nákup v online lekárni má oproti iným možnostiam tieto plusy:

 • je tu širší sortiment a to aj doplnkov a prípravkov špeciálne na trávenie
 • nemusíte nikam ísť, objednávku aj doručenie vybavíte priamo doma
 • zároveň máte výhodu v tom, že nemusíte platiť len v hotovosti
 • nákup je jednoduchší, spravíte ho cez počítač, tablet alebo aj smartfón

Postup objednávky v online lekárni sa príliš nelíši od nákupu v bežnom eshope, takže nejde o nič zložité. Navyše, tie známejšie a väčšie online lekárne majú výhodu aj v tom, že väčšinu sortimentu a balení majú k dispozícii skladom, takže na nič nemusíte čakať.

Pokiaľ ide o jednotlivé podmienky nákupu, platby či doručenia, viaceré online lekárne umožňujú aj rýchlejšiu objednávku bez zdržujúcej registrácie, možnosť platiť platobnou kartou alebo si vybrať kuriéra aj s doručením do 24 až 48 hodín. Samozrejmosťou sú rôzne zákaznícke benefity, napríklad doprava zdarma či zľavové kódy do budúcnosti.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.63

19 Hodnotení