Florsalmin: Kvapky na zápaly v ústnej dutine, na zápach z úst a na zníženie potenia

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Trápia vás zápaly v ústach, napríklad afty? Ste po operácii a hľadáte prostriedok proti mikróbom a pooperačným zápalom? Alebo chcete potlačiť nepríjemný zápach z úst? Na všetky tieto problémy, ale nie nielen na tie, vám môžu pomôcť kvapky Florslamin, ktoré sú založené na účinkoch šalvie lekárskej a môžete ich použiť aj ako kloktadlo.

Florslamin je zároveň liekom, ktorý pomáha na potenie rôzneho pôvodu, vrátane klimakterického potenia u žien v prechode. Ako liek účinky, na čo všetko sa používa a aké sú skúsenosti s ním, to vám prezradí naša recenzia, ktorá vám kvapky komplexne predstaví.

Výrobca a pôvod

Kvapku patria do produktového portfólia známej spoločnosti Zentiva, ktorá je držiteľom rozhodnutia o registrácii, výrobcom je spoločnosť Saneca Pharmaceuticals. Zentiva je lídrom v oblasti liečiv a generík na našom trhu a patrí medzi známe medzinárodné firmy.

Viac ako 500 produktov v rôznych liekových formách pomáha ľuďom s najrôznejšími problémami. Či už ide o kardiovaskulárne ochorenia, poruchy krvi, infekcie, metabolické poruchy či problémy so zápalmi a bolesťami, v ponuke je riešenie pre každú situáciu. Ide teda o solídnu značku a to isté platí aj o kvalite a účinkoch samotného lieku Florsalmin.

Zloženie, účinné látky

Veľkou výhodou kvapiek je, že ich jediná účinná látka je prírodného a bylinného pôvodu. Základom účinnosti lieku je totiž tekutá tinktúra zo známej liečivej byliny, šalvie lekárskej. Ten je doplnený o dve pomocné látky a to 60 % etanol a čistenú vodu.

Hlavná účinná látka má nasledovné pôsobenie a účinky:

 • Šalvia lekárska: V kvapkách Florsalmin sa nachádza tekutá tinktúra z extraktu rastliny šalvie lekárskej a to v pomere 1 ku 6,6. Samotná rastlina patrí medzi veľmi známe liečivé byliny využívané v ľudovej a tradičnej medicíne, ale napríklad aj v kuchyni. V prípade použitia k jedlu sa využíva ako korenie k mäsovým pokrmom, prípadne do omáčok.

Ak ide o využitie rastliny v rámci tradičnej a ľudovej medicíny, najčastejšie sa rastlina využíva pri problémoch dýchacieho aparátu a na tráviacu sústavu. Pomáha na kašeľ, pri zápaloch horných dýchacích ciest a tiež na bolesť zubov alebo pri paradentóze. V ústnej dutine sa využívajú jej protizápalové a antibakteriálne účinky.

Okrem nich má šalvia aj antivirotické účinky a pomáha aj pri črevných virózach alebo iných problémoch tráviaceho aparátu. Najčastejšie sa využíva pri nadúvaní, hnačke, ťažkostiach so žlčníkom a celkovo na trávenie. Dočítať sa možno aj o pozitívnych účinkoch na krvný obeh a sústavu. Z rastliny sa najviac na tieto účinky využívajú vňať a tiež listy.

Zaujímavosťou je, že okrem vnútorného použitia sa šalvia lekárska využíva aj navonok, hlavne proti poteniu nôh. Rastlina tiež zabraňuje celkovo nadmernému poteniu, hlavne ak je toto potenie spôsobené kolísaním hormonálnej hladiny, čiže v puberte alebo u žien počas klimaktéria. Ženám pomáha aj s menštruáciou a nadmernou tvorbou mlieka.

Dávkovanie a užívanie

Florslamin používajte podľa indikácie od lekára, v prípade, že ste ho kupovali bez predošlej návštevy, môžete sa riadiť odporúčaniami lekárnika alebo dávkovacou schémou od výrobcu. Liek je možné použiť na kloktanie, na výplach ústnej dutiny a aj na vnútorné užitie.

Pri vnútornom užití zapite kvapky trochou tekutiny. Ak ide o zriedenie roztoku za účelom vyplachovania ústnej dutiny alebo kloktania, kvapky treba nakvapkať do teplej vody a to v pomere polovice čajovej lyžičky na 150 ml teplej vody. Kvapky by sa nemali užívať pred konzumáciou jedla aspoň 20 minút, či už ide o požitie alebo kloktanie.

Uchovanie a skladovanie

Kvapky si nevyžadujú žiadne špeciálne skladovanie alebo uchovanie, dôležité je vždy po nadávkovaní príslušných kvapiek roztok použiť a skladovať ho inak len v originálnom obale. Kvôli bezpečnosti treba liek uchovávať mimo dohľadu a dosahu detí.

Zároveň nezabúdajte ani na ďalšie základné podmienky:

 • kvapky nevystavujte vlhkosti ani priamemu slnečnému svetlu
 • uchovávajte liek v dobre vetrateľných priestoroch pri teplote 15 až 25 °C
 • po exspirácií kvapky neužívajte, nespotrebovaný liek vráťte do lekárne
 • nelikvidujte kvapky ani odpadovou vodou, ani bežným odpadom

Florsalmin

 • Použitie na zápaly v ústnej dutine
 • Podporná liečba v rámci iných problémov v ústnej dutine
 • Účinky na nadmerné potenie

Účinky, indikácie a použitie

Florslamin je liekom, ktorý naplno využíva svoje zloženie, hlavne extrakt z liečivej rastliny šalvia lekárska. To sa prejavuje aj v pestrosti účinkov, no primárne sa využíva protizápalový účinok v ústnej dutine a s ním spojené sekundárne pôsobenie.

Kvapky majú viacero možností použitia, tu sú tri najdôležitejšie:

Použitie na zápaly v ústnej dutine

Primárnym využitím kvapiek Florsalmin je využitie protizápalových a protimikrobiálnych účinkov šalvie lekárskej v ústnej dutine. Kvapky môžete použiť pri zápalových ochoreniach ústnej dutiny, napríklad pri zápale ďasien. Rovnako tak sa môže využiť aj pri zápalových problémoch v hornej časti dýchacích ciest, najčastejšie pri zápale hltana.

Podporná liečba v rámci iných problémov v ústnej dutine

Kvapky sú využiteľné nielen na zápalové problémy v ústnej dutine, ale aj v rámci podpornej liečby pri problémoch iného typu. Ide napríklad o použitie po chirurgických výkonoch v ústnej dutine, kedy sa využívajú tiež protizápalové účinky šalvie, na potlačenie zápachu z úst a v rámci podpornej liečby sa Florsalmin môže používať aj pri angíne.

Účinky na nadmerné potenie

Vďaka obsahu šalvie pomáhajú kvapky Florsalmin aj na nadmerné potenie a to pri vnútornom užití. Liek je vhodný v rámci podpornej liečby väčšieho potenia rôzneho pôvodu. Medzi indikácie patrí použitie na potenie pri poruchách rovnováhy v oblasti vegetatívneho nervstva, stresovej záťaži, obezite, zvýšenej činnosti štítnej žľazy a v období klimaktéria.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Výhodou Florslaminu je, že jeho užívanie je zväčša bezproblémové, čiže sa nemusíte obávať o príliš častý výskyt nežiaducich účinkov. Podobne ako pri iných liekoch, aj tu však treba rátať s tým, že u niektorých ľudí sa môžu niektoré vedľajšie účinky počas užívania objaviť.

Príbalový leták spomína našťastie len zopár:

 • štandardne sa pri takýchto liekoch objavuje precitlivená alebo alergická reakcia na niektorú z látok, ktoré sú súčasťou zloženia
 • v ojedinelých prípadoch sa počas užívania lieku môže dostaviť aj suchosť alebo pálenie sliznice
 • ak sa ktorýkoľvek problém u vás objaví, prerušte užívanie kvapiek a upovedomte o tom svojho lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe

Kontraindikácie a možné interakcie

Okrem možných nežiaducich a vedľajších účinkov treba pri užívaní kvapiek Florsalmin dávať pozor aj na niektoré faktory, ktoré môžu byť dôvodom ukončenia alebo nemožnosti dávkovania a užívania lieku, čiže na možné kontraindikácie a interakcie.

Toto sú situácie a prípady, ktoré si vyžadujú najviac pozornosti:

 • kontraindikáciou k užívaniu je výskyt nežiaducich účinkov, precitlivenej reakcie alebo alergickej reakcie, vtedy treba užívanie prerušiť
 • liek obsahuje alkohol, napriek tomu je možné ho užívať počas tehotenstva a dojčenia, aspoň tak uvádza výrobca v príbalovom letáku
 • interakcie s inými liekmi a liečivami nie sú známe, o vhodnosti súbežného užívania lieku s inými produktmi musí rozhodnúť lekár
 • kvapky môžu užívať nielen dospelí, ale aj seniori, deti a tiež dospievajúci pacienti, samozrejme, pri dodržaní odporúčaného spôsobu dávkovania

Balenie a cena

Florsalmin je liekom v podobe kvapiek, ktoré sú k dispozícii v sklenej a uzatvárateľnej liekovke. Vonkajším obalom kvapiek je štandardná papierová škatuľka. Výrobca uviedol na trh len jednu veľkosť balenia a to s objemom 50 ml kvapiek, ktoré obsahujú zriedený vodno-alkoholový extrakt šalvie lekárskej.

Kvapky môžu mať mierne odlišné ceny v jednotlivých lekárňach:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

50 ml balenie kvapiek vystačí na 25 štandardných dávok pri výplachu úst alebo na kloktanie, čo znamená použitie zhruba na 8 dní. Tento čas je dostatočný aj vzhľadom na odporúčanú dobu užívania pri samoliečbe, takže jedno balenie lieku by vám malo stačiť.

Kde kúpiť kvapky

Florsalmin je registrovaným liekom, čo znamená, že sa predáva v lekárni. Dobrou správou však je, že ide o voľne dostupný a voľne predajný liek, čo znamená, že jeho kúpa nie je viazaná na lekársky predpis alebo lekárske vyšetrenie pred kúpou. Pokiaľ však budete mať vážnejšie problémy, určite lekára navštívte.

Dostupnosť bez receptu je ale výhodou pre kúpu aj bez osobnej návštevy kamennej lekárni, takže kvapky si môžete kúpiť aj z pohodlia domova cez internet. Nájdete ich v sortimente každej väčšej a známejšej lekárni.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak sa vám kúpa v internetovej lekárni pozdáva, máme pre vás dobrú správu, technicky sa vôbec neodlišuje od bežnej kúpy v eshopoch a iných internetových obchodoch. Stačí vám telefón, tablet alebo počítať s pripojením na internet.

Postup objednávky z internetovej lekárne je nasledovný:

 • Nájdite Florslamin v ponuke a vložte kvapky do online košíka
 • Vyplňte svoje meno, osobné údaje a adresu doručenia.
 • Vyberte si spôsob doručenia, čiže kuriérsku službu
 • Zvoľte spôsob platby a objednávku môžete odoslať

Platiť vo väčšine lekární môžete nielen na dobierku pri prevzatí liekov, ale aj vopred, kde sa najviac využíva bankový prevod cez internet banking alebo platba kartou cez internet. Kuriér vám liek v diskrétnom balíčku prinesie až k vchodovým dverám a podľa konkrétnej lekárne a času objednávky môžete mať Florsalmin doma do 1 až 2 dní.

Florsalmin

 • Použitie na zápaly v ústnej dutine
 • Podporná liečba v rámci iných problémov v ústnej dutine
 • Účinky na nadmerné potenie

Najčastejšie otázky

Je možné užívať Florslamin aj dlhodobo? A ako pôsobí napríklad na afty alebo opar v ústnej dutine? Toto je len ukážka niektorých otázok, ktoré sa užívatelia pomerne často pýtajú v súvislosti s kvapkami a ich účinkom v praxi. Ide o dotazy, ktoré sa hojne vyskytujú hlavne na rôznych fórach alebo v diskusiách.

Na tie najčastejšie teraz prinášame odpovede:

Ako dlho by sa mal liek užívať? Kedy prídu prvé účinky?

Výrobca odporúča užívanie a dávkovanie kvapiek Florsalmin až do úplného vymiznutia problému alebo príznakov, pri samoliečbe však najviac 5 dní. Prvé zlepšenie by sa malo dostaviť v priebehu niekoľkých dní. Ak sa však príznaky nezlepšia, kontaktujte lekára.

Čo robiť, ak zabudnem užiť dávku lieku počas dňa?

V tomto prípade pokračujte v bežnom užívaní, neužívajte dvojnásobnú dávku a ani neprekračujte maximálne denné dávkovanie. Časté vynechávanie dávok alebo predčasné ukončenie liečby však môžu spôsobiť návrat alebo zhoršenie príznakov.

Môžu užívať Florsalmin vodiči alebo deti, aj keď obsahuje alkohol?

Áno, výrobca udáva, že kvapky sú vhodné na užívanie aj pre deti alebo dospievajúcich pacientov. Rovnako tak nehovorí nič o tom, že by liek mohol vážnym spôsobom ovplyvniť koncentráciu pri vedení motorového vozidla alebo obsluhe pracovných strojov.

Pomáhajú kvapky Florsalmin aj na afty alebo na opar?

Áno, podľa skúseností užívateľov je možné liek použiť aj na afty, nakoľko obsahuje účinnú látku zo šalvie lekárskej, ktorej odvary a tinktúry boli na afty v minulosti používané. Veľmi podobné je to aj s oparom, aj keď tu je účinnosť podľa komentárov o niečo nižšia.

Skúsenosti s kvapkami

Kvapky patria medzi pomerne často využívané a to tak všeobecne proti zápalom v ústnej dutine, ako aj u žien proti nadmernému poteniu, hlavne počas klimaktéria. Oba účinky sú viditeľné, hoci výplachy úst a kloktanie má rýchlejší nástup účinnosti. Kvapky používajú prevažne dospelí a prevažne na výplachy úst.

Pozitívne hodnotená je aj cena Florsalminu, či už v pomere k veľkosti balenia, alebo v pomere k účinnosti a pôsobeniu v praxi. Skúsenosti tiež ukazujú, že užívanie je obvykle bez väčších problémov či nežiaducich účinkov.

Florsalmin

 • Použitie na zápaly v ústnej dutine
 • Podporná liečba v rámci iných problémov v ústnej dutine
 • Účinky na nadmerné potenie

Ak ide o nejaké mínusy, tie by ste v prípade týchto kvapiek museli hľadať lupou. Pokiaľ ich budete užívať bez odporúčania lekára, čiže na samoliečbu, menším mínusom môže byť obmedzená doba užívania len na 5 dní. Kvapky sú dosť známe a preto nebýva väčšinou ani žiaden väčší problém s dostupnosťou.

Zhodnotenie

Ak vás trápia zápaly ďasien, nosohltanu, angína alebo afty, môžete po Florslamine siahnuť bez problémov. Väčšina užívateľov kvapky dokonca ďalej odporúča, čo je asi najlepšia reklama. Skúsenosti s účinnosťou sú jednoznačne pozitívne.

Liek okrem toho ponúka aj ďalšie benefity:

 • užívanie je možné pre dospelých, deti aj seniorov
 • paleta účinkov je široká, rovnako tak možnosti dávkovania
 • kvapky kúpite bez predpisu alebo lekárskeho vyšetrenia
 • liek má pozitívne hodnotený pomer ceny a veľkosti balenia

Jednoznačným plusom je aj možnosť užívania u žien v tehotenstve alebo počas dojčenia, čo býva dosť častou kontraindikáciou v prípade mnohých konkurenčných značiek. Užívanie je obvykle bez viditeľných vedľajších účinkov.

To, že Florsalmin je možné zakúpiť bez predpisu, viete využiť pri spôsobe nákupu, kde nie ste nútení osobne navštevovať kamenné lekárne a hľadať tú, kde sú kvapky skladom. Liek si viete pohodlne a rýchlo objednať online z internetovej lekárne. Je to rýchlejšie, pohodlnejšie, lacnejšie a tiež dostupnejšie.

Florsalmin

 • Použitie na zápaly v ústnej dutine
 • Podporná liečba v rámci iných problémov v ústnej dutine
 • Účinky na nadmerné potenie

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.76

21 Hodnotení