Vibrocil: Kvapky na nádchu, opuch nosovej sliznice a zápal prínosových dutín

Vibrocil: Kvapky na nádchu, opuch nosovej sliznice a zápal prínosových dutín
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Rinitída je najčastejším ochorením dýchacích ciest. Ak sa jej chcete zbaviť, farmaceutický trh vám ponúkne niekoľko desiatok produktov, ktoré potlačia alebo úplne odstránia jej nepríjemné príznaky, predovšetkým upchatie nosa. Medzi tieto prípravky patria aj kvapky Vibrocil, ktoré však neúčinkujú iba proti bežnej nádche. Na čo všetko sú určené?

Na vznik nádchy má vplyv niekoľko faktorov, pričom môžu byť i alergénneho pôvodu. Vibrocil môže pomôcť aj v prípade, že vás trápi senná či iná alergická nádcha. Kto môže liek používať? Ako dlho? Čo hovoria skúsenosti ľudí? Nielen to vám prezradí recenzia.

Výrobca a pôvod

Kvapky Vibrocil vyrába Novartis s.r.o. Česká republika. Dodávateľom na slovenský trh je GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Slovakia. Táto globálna farmaceutická firma má tristoročnú tradíciu a zastúpenie v 150 krajinách sveta. Jej cieľom je ponúkať lieky a liečivá pre každého, a to vo viacerých terapeutických formách aj oblastiach.

V portfóliu sú tak inovatívne lieky na predpis a vakcíny, konkrétne cez 40 vakcín, ako aj voľne dostupné produkty, napríklad voľne predajné lieky, nutričné nápoje a produkty k ústnej hygiene a starostlivosti o chrup. Ide o serióznu a známu značku.

Zloženie, účinné látky

Liek Vibrocil patrí do farmakoterapeutickej skupiny topických nosových dekongestantov s antihistaminikom. Obsahuje dve liečivá, konkrétne 2,5 mg fenylefrínu a 0,25 mg dimetindénmaleinátu v 1 ml roztoku.

Komplexné zloženie lieku vrátane doplnkových zložiek:

 • Fenylefrín: Je sympatomimetický amín. Pri použití do nosa má dekongescenčný účinok, to znamená, že má mierne selektívne pôsobiaci vazokonstrikčný účinok na alfa-adrenergné receptory v erektilných venóznych kapacitných cievach nosovej sliznice. Navodzuje rýchlu a dlhodobú dekongesciu v nosovej dutine.

Fenylefrín je teda nosový dekongestant, čiže ide o látku odstraňujúcu upchatie nosa. Tým, že vyvoláva vazokonstrikciu, dočasne zmierňuje opuch súvisiaci so zápalom sliznice nosa a prínosových dutín. Zároveň tak umožňuje voľný odtok tekutiny z prínosových dutín a zabraňuje jej hromadeniu.

 • Dimetindénmaleinát: Dimetindén je antagonista histamínových H-receptorov. V nízkych dávkach má antialergické účinky a vyznačuje sa dobrou znášanlivosťou. Pri nízkych koncentráciách stimuluje histamínové methyltransferázy, čo vedie k deaktivácii histamínu. Vykazuje silnú afinitu k H-receptorom a je silným stabilizátorom mastocytov.

Ide o antihistaminikum, čiže látku pôsobiacu proti alergii. Toto liečivo však môže mať i lokálny anestetický účinok. Nemá ale účinok na H-receptory. Pôsobí tiež ako antagonista bradikínu, sérotonínu a acetylcholínu, výrazne znižuje hyperpermeabilitu kapilár, ktorá sa inak podieľa na vzniku okamžitej alergickej reakcie.

 • Doplnkové zložky: V lieku sa kvôli dosiahnutiu požadovaných účinkov a jeho konzistencie nachádzajú aj ďalšie látky. Sú nimi benzalkóniumchlorid, monohydrát kyseliny citrónovej, hydrogénfosforečnan sodný bezvodý, sorbitol, levanduľová silica a čistená voda.

Dávkovanie a užívanie

Liek môžete používať podľa indikácie od lekára, ale keďže je voľne predajný, zvyčajne stačí dodržiavať pokyny, ktoré uvádza príbalový leták. Kvapky sú určené dospelým, dospievajúcim a deťom od jedného roka. Dávkovacia schéma je nasledovná.

Lokálne podanie nosovej instalácie pre deti vo veku 1 až 12 rokov sa môže vykonať iba pod dozorom dospelej osoby. Kvapky aplikujete tak, že zakloníte hlavu dozadu v prípade, že stojíte alebo sedíte. Ak ležíte, zakloňte hlavu cez okraj postele. Nakvapkajte kvapky do každej nosovej dierky, hlavu držte zaklonenú niekoľko minút, aby sa liek rozptýlil po vnútornom povrchu nosa. Liek Vibrocil sa nesmie nepretržite  používať dlhšie ako 7 dní.

Uchovanie a skladovanie

Kvapky do nosa si nevyžadujú žiadne špeciálne podmienky skladovania. Je však potrebné dodržiavať tie základné, napríklad uchovávanie mimo dohľadu a dosahu detí, aby sa zachovala bezpečnosť lieku a jeho účinnosť počas maximálnej doby použitia, ktorá je 3 roky.

Dodržiavajte tieto pravidlá uchovávania:

 • liek nevystavujte teplote prevyšujúcej 25 ºC
 • nevystavujte ho mrazu, priamemu slnečnému žiareniu
 • po dátume exspirácie uvedenom na obale, liek nepoužívajte
 • ak je nespotrebovaný, vráťte ho do lekárne, nevyhadzujte

Vibrocil

 • Úľava pri nádche
 • Úľava pri alergii
 • Adjuvant pri otitis media

Účinky, indikácie a použitie

Vibrocil je indikovaný na symptomatickú liečbu bežného prechladnutia, nazálnej kongescie, akútnej a chronickej nádchy, sezónnej, sennej a nesezónnej nádchy, akútnej a chronickej sinusitídy, vazomotorickej nádchy. Je tiež určený na pomocnú liečbu pri akútnom zápale stredného ucha, na predoperačnú a pooperačnú starostlivosť v prípade operácie nosa.

Oblasti pôsobenia a účinky kvapiek:

Úľava pri nádche

Nosová instalácia pôsobí ako dekongestívum, navodí rýchlu a dlhodobú úľavu od upchatého nosa počas prechladnutia, uľaví od nádchy spôsobenej celým radom infekcií. Napomáha prečistiť nosové dutiny, prináša úľavu od opuchu nosovej sliznice, pričom nezasahuje do činnosti riasiniek nosovej sliznice.

Úľava pri alergii

Vibrocil sa nepoužíva iba pri akútnej a chronickej nádche, ale tiež pri sennej nádche alebo inej nádche, ktorá je spôsobená alergiou horných dýchacích ciest. Je to vďaka pôsobeniu na histamínové H-receptory. Výsledkom ovplyvnenia cirkulácie histamínu v organizme sú antialergické účinky.

Adjuvant pri otitis media

Adjuvant funguje ako liečivo, ktoré zosilňuje účinky liekov pri inej lekárom stanovenej liečbe. To znamená, že v tomto prípade majú nosné kvapky úlohu pomocného lieku pri akútnom zápale stredného ucha. Čo sa týka zápalu, sú účinné aj pri sinusitíde, teda zápalovom ochorení prínosových dutín.

Starostlivosť pri operácii nosa

Na odporúčanie lekára sa Vibrocil môže podávať ako súčasť predoperačnej alebo pooperačnej starostlivosti pri chirurgii nosa. Pred operáciou sa kvapky aplikujú na odpuchnutie nosovej sliznice, čo umožní presnejšie vyšetrenie, po operácii zase na lokálne ošetrovanie v rámci domáceho pokojového režimu.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Tak ako všetky lieky, aj nosová instilácia Vibrocil môže spôsobiť niektoré nežiaduce účinky, hoci sa neprejavia u každého. Všeobecne patrí medzi dobre znášané lieky. Zriedkavo sa môže vyskytnúť nepohoda v nose, sucho v nose, krvácanie z nosa a pálenie v mieste aplikácie. Pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov sa zvyšuje s nedodržaním dávkovacej schémy.

Doposiaľ boli spozorované iba menované vedľajšie účinky súvisiace s používaním lieku. Ak by sa u vás vyskytol hocijaký iný nežiaduci účinok, obráťte sa na lekára. Takéto účinky môžete nahlásiť aj prostredníctvom národného systému na webovej stránke, prispejete tak k bezpečnosti lieku.

Kontraindikácie a možné interakcie

Neužívajte liek, ak ste alergickí na liečivá alebo ktorúkoľvek inú látku, ktorá je súčasťou jeho zloženia. Tiež v prípade, ak užívate alebo ste v priebehu posledných 14 dní užívali inhibítory monoaminooxidázy na liečbu depresie alebo psychiatrických stavov, ďalej ak trpíte atrofickou nádchou alebo máte zvýšený vnútroočný tlak.

Buďte obozretní aj v nasledovných situáciách:

 • používanie kvapiek konzultujte s lekárom, ak máte ochorenie srdca, zvýšenú funkciu štítnej žľazy, cukrovku, epilepsiu, zväčšenú prostatu s retenciou moču
 • kvapky sa neodporúčajú používať v tehotenstve a pri dojčení, môže sa tak urobiť iba vtedy, ak lekár určí, že prínosy liečby prevažujú nad jej možnými rizikami
 • aktívne látky v lieku môžu ovplyvniť účinky iných liekov, preto, ak nejaké užívate alebo ste v poslednom čase užívali, informujte o tom svojho lekára
 • u veľmi citlivých pacientov môže viesť používanie kvapiek k poruchám spánku, závratom a trasu, preto sa poraďte s lekárom, ak sa tieto prejavy začnú objavovať

Balenie a cena

Vibrocil nosová instilácia s dávkovacou pipetou je registrovaná iba v jednom veľkostnom balení, v množstve 15 ml. To je postačujúce na odstránenie nepríjemných príznakov prechladnutia či nádchy, vzhľadom na odporúčané dávkovanie a maximálnu dĺžku liečby. Existujú aj ďalšie variácie produktu, Vibrocil nosová roztoková aerosdisperzia a nosový gél.

Porovnanie cien podľa niektorých lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Odborná pomoc
 • Doprava zadarmo nad 30 €
 • Cena dopravy kurierom od 2,99 €

Cena za Vibrocil kvapky je vyššia, na farmaceutickom trhu sú dostupné aj lacnejšie alternatívy lieku s rovnakou indikáciou. Spomedzi nich však možno daný produkt označiť za cenový priemer, čiže ešte stále ide o prijateľnú sumu.

Kde kúpiť

Nosné kvapky Vibrocil sú oficiálne registrovaným liekom, ktorý si môžete zakúpiť iba v lekárňach. Ich kúpa si nevyžaduje lekársky predpis, a tak máte na výber kamenné alebo internetové lekárne. Výhodou druhých uvedených je okamžitý prehľad o dostupnosti balenia, ale taktiež nižšia cena.

Online nákup sa nemusí nutne navýšiť o sumu za dopravu. Doručenie tovaru môžete mať aj zadarmo, stačí sledovať akcie a zľavy vo vybraných lekárňach.

Online objednávka, doprava a doručenie

Celý proces od zadania objednávky až po doručenie kuriérskou spoločnosťou rovno k vám domov je bezproblémový a nevyžaduje si špeciálne zručnosti. Preto, ak doposiaľ nemáte žiadnu skúsenosť s objednávaním liekov prostredníctvom internetu, nemusíte sa obávať.

Postup objednávky je nasledovný:

 • Vložíte balenie kvapiek Vibrocil do online košíka
 • Vyplňte svoje osobné údaje a kontaktné údaje
 • Vyberte si spôsob platby, vopred alebo na dobierku
 • Vyberte si kuriérsku spoločnosť a objednávku odošlite

Pokiaľ z akýchkoľvek dôvodov uprednostňujete platbu až pri prevzatí tovaru, nemusíte platiť iba v hotovosti. Lekárne v spolupráci s vybranými kuriérskymi spoločnosťami vám umožnia platiť kartou. Doručenie balíčka zvyčajne trvá 24 až 48 hodín, v závislosti od toho, akú internetovú lekáreň si vyberiete a v akom čase uskutočníte objednávku.

Vibrocil

 • Úľava pri nádche
 • Úľava pri alergii
 • Adjuvant pri otitis media

Najčastejšie otázky

Ak rozmýšľate nad tým, že kvapky Vibrocil by mohli byť pre vás tou správnou voľbou pri nádche a prechladnutí, ponúkame vám prehľad ďalších informácií o danej nosovej instalácii. Ide o odpovede na otázky, ktoré boli predmetom niekoľkých internetových diskusií a fór.

Dotazy týkajúce sa používania kvapiek v praxi:

V čom je lepší oproti konkurenčným kvapkám do nosa?

Vibrocil nie je účinný iba pri upchatom nose, ktorý je dôsledkom bežnej nádchy pri prechladnutí, ale dokáže odstrániť i nepríjemné príznaky alergickej nádchy. Zároveň môže poslúžiť aj ako pomocný liek pri zápale stredného ucha či operácii nosa. Môžu ho používať všetky vekové kategórie, s výnimkou detí do jedného roka.

Sú lepšie kvapky do nosa, sprej alebo gél?

Vibrocil sa vyrába vo všetkých uvedených liekových formách. Každá z nich obsahuje rovnaké liečivá. Samotný výber je predovšetkým otázkou osobných preferencií, najmä, čo sa spôsobu aplikácie týka. Hlavným rozdielom je stanovenie vekovej hranice, od ktorej je možné ich používanie. Gél je navyše určený na suchú nosovú sliznicu, aj s tvorbou takzvaných krúst.

Môžu kvapky spôsobiť závislosť?

Áno, pri nedodržaní odporúčaného dávkovania. Sprej do nosa, kvapky či gél by sa nemali používať dlhšie ako jeden týždeň. Sedem dní nepretržitého podávania lieku môže jednak oslabiť účinok lieku odstraňujúci upchatie nosa, ako aj zvýšiť prekrvenie nosovej sliznice. To môže viesť k zápalu nosovej sliznice, k takzvanej liekovej rinitíde.

Skúsenosti

Za výborný produkt je nosová instalácia Vibrocil označovaná opakovane. Hodnotenia sú v drvivej väčšine pozitívne, s kvapkami sú užívatelia spokojní a odporučili by ich v prípade bežnej i alergickej nádchy. Za účinné ich považujú u dospelých aj u detí. Ide vraj o liek, na ktorý sa dá pri prechladnutí vždy spoľahnúť.

Spomedzi kvapiek do nosa dostupných v lekárňach je mu často pripisované prvenstvo, o čom svedčí nejedna internetová diskusia. Niektoré mamičky ho kúpili na podnet detskej lekárky a keďže sa osvedčil, používajú ho vždy, keď je to potrebné.

Vibrocil

 • Úľava pri nádche
 • Úľava pri alergii
 • Adjuvant pri otitis media

Deti zvyčajne nosové kvapky dobre znášajú, i keď pre najmenších je niekedy aplikácia nepríjemná. Skúsenosti, ktoré sme našli, sa týkali iba použitia pri nádche. Recenzie o starostlivosti pri chirurgickom zákroku nosa či zápale stredného ucha absentujú. Čo sa týka ceny, názory na ňu sa líšia. Niektorí ju pripisujú k mínusom lieku, iní zase naopak.

Zhodnotenie

Nosová roztoková instalácia Vibrocil patrí medzi často vyhľadávané lieky predovšetkým pre deti, ale aj dospelých. Svedčia o tom aj kladné recenzie a spokojnosť zákazníkov v internetových lekárňach.

Výhody lieku z nášho pohľadu:

 • použitie pri rôznych druhoch nádchy
 • preukázané účinky aj pri adjuvantnej liečbe
 • minimálny výskyt vedľajších účinkov
 • dostupnosť bez lekárskeho predpisu

K plusom patrí i to, že ho môžu používať deti od jedného roka, mínusom zase, že tehotné a dojčiace ženy by sa mu mali vyhnúť. Cena je z pohľadu maximálnej možnej dĺžky liečby prijateľná.

Prevažujúce výhody kvapiek Vibrocil a veľmi dobré výsledky jeho používania z neho robia produkt, ktorý bude správnou voľbou v prípade spomínaných zdravotných ťažkostí. Ak si ho zakúpite prostredníctvom internetovej lekárne, môžete ušetriť čas, peniaze i energiu.

Vibrocil

 • Úľava pri nádche
 • Úľava pri alergii
 • Adjuvant pri otitis media

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.67

3 Hodnotení