L-Karnitín: Skúsenosti s ním, účinky na chudnutie aj iné, vedľajšie účinky a dávkovanie

L-Karnitín: Skúsenosti s ním, účinky na chudnutie aj iné, vedľajšie účinky a dávkovanie

L-Karnitín je jeden z dvoch izomérov látky zvanej karnitín, pričom ide o aminokyselinu využívanú predovšetkým v prípravkoch určených na spaľovanie tukov, chudnutie a podporu fyzického výkonu pri športovaní. To sú jeho najdôležitejšie vplyvy a účinky.

Samotná aminokyselina sa dá prijímať z každodennej stravy, hoci v istom obmedzenom množstve si ju telo vie vyrobiť aj samo. Ak však chcete ťažiť z jeho spomínaných pozitívnych účinkov čo najviac, tak okrem potravín by ste sa mali zamerať na jeho dopĺňanie aj prostredníctvom špeciálnych doplnkov výživy. Viac sa dozviete nižšie.

Čo je L-Karnitín, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Karnitín je neesenciálna aminokyselina veľmi podobná svojimi vlastnosťami vitamínom skupiny B. Táto aminokyselina má dve formy a to D-Karnitín a L-Karnitín, pričom tá druhá je známejšia a pre telo aj prospešnejšia. Ide o prirodzený izomér, ktorý na seba viaže mastné kyseliny, zintenzívňuje premenu tukov a má význam aj na fyzickú výkonnosť.

V ľudskom tele sa dokáže vytvoriť zhruba 25 % dennej potreby L-Karnitínu a to z esenciálnych aminokyselín lyzín a metionín. Zvyšok, čiže až 75 %, je do tela potrebné dostať z externého prostredia. Látka ako taká má v tele totiž veľmi široké pôsobenie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

AMINO BCAA MEGA STRONG

 • aminokyseliny L-leucín, L-izoleucín, L-valín
 • pre regeneráciu svalovej hmoty

SCITEC NUTRITION Amino 5600

 • úplné spektrum aminokyselín

kompava AMINO BCAA forte

 • pre tvorbu energie a k zníženiu vyčerpania
 • urýchľujú regeneráciu svalov a tvorbu bielkovín
 • odbúravajú kyselinu mliečnu

Čo sa týka oblastí, kde možno vidieť nedostatok L-Karnitínu najviac, sem patria:

Vplyv na svaly a výkonnosť: Najvýraznejšie sa nízka hladina tejto látky prejavuje zhoršenou funkciou svalov, nižšou fyzickou výkonnosťou a väčšou únavou po cvičení.

Fungovanie srdca a ciev: Aminokyselina je dôležitá z hľadiska viacerých účinkov na srdcovocievny systém, či už ide o zdravie srdca, krvný obeh alebo stav ciev.

Zhoršenie metabolizmu: Poslednou treťou výraznou oblasťou je metabolizmus, nakoľko L-Karnitín ovplyvňuje jeho účinnosť, rovnako ako ovplyvňuje aj spaľovanie tukov.

Okrem spomínaných oblastí je dopĺňanie L-Karnitínu obzvlášť vhodné pre:

 • športovcov, ktorí potrebujú vyšší výkon počas tréningu a aktivity
 • mužov aj ženy, ktoré pociťujú zvýšenú únavu, vyčerpanosť a málo energie
 • každého, kto chce efektívnejšie spaľovať tuky a schudnúť
 • ľudí, čo chcú preventívne pôsobiť na zdravie kardiovaskulárneho systému

NEŽIADUCE A VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Pokiaľ ide o možné riziká spojené s dopĺňaním aminokyseliny, tie sú minimálne a dostavia sa iba pri zvýšených dávkach. Medzi problémy tohto typu patria nevoľnosť, závraty, hnačka, zvýšená chuť do jedla, napínanie na zvracanie, vyrážky či telesný zápach.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie L-Karnitínu

L-Karnitín sa nachádza bežne vo viacerých druhoch potravín, ale aj v podobe doplnkov výživy. V ľudskom tele sa ho nachádza priemerne 20 až 25 gramov, pričom maximálna denná dávka prijatá z externých zdrojov, či už potravín alebo prípravkov je 6.000 mg.

Ak ide o potraviny, aminokyselinu nájdete hlavne v týchto druhoch:

Mäso: Najlepším zdrojom aminokyseliny je červené mäso, hlavne hovädzie, prípadne bravčové. O niečo menej obsahuje hydinové mäso, no aj ryby, hlavne treska.

Iné živočíšne produkty: Okrem mäsa môžete siahnuť v jedálničku aj po mliečnych produktoch, hlavne jogurtoch, samotnom mlieku, prípadne aj po niektorých syroch.

Rastlinné suroviny: Čo sa týka rastlinných surovín, v avokáde, pšenici, špargle, arašidových orieškoch, sóji a v tempehu je tiež v istej miere aminokyselina obsiahnutá.

Zmrzlina: Zaujímavosťou je, že L-Karnitín možno nájsť aj v zmrzline, hlavne s vyšším obsahom mlieka. Ideálne sú preto smotanové a tvarohové mrazené pochúťky.

Čo sa týka doplnkov a prípravkov, k dispozícii máte nasledovné formy:

 • pre športovcov sú určené hlavne nápoje, sirupy alebo sušený prášok
 • na všeobecné doplnenie sú tu kapsuly ako doplnky výživy
 • k dispozícii máte aj špecializované prípravky na chudnutie v podobe tabliet
 • siahnuť môžete aj po šumivých tabletách s bohatším zložením látok

Účinky a na čo L-Karnitín pomáha

Dobrou správou je, že okrem využitia L-Karnitínu pre športovcov má táto aminokyselina oveľa univerzálnejšie a komplexnejšie pozitívne účinky. Tie môžu využiť nielen muži alebo tí, čo pravidelne športujú a majú intenzívnejšie tréningy, ale prakticky všetci.

Medzi oblasti s najviditeľnejším pôsobením aminokyseliny patria:

Zlepšenie fyzickej výkonnosti

Najviac využívaný je L-Karnitín na zvýšenie fyzickej výkonnosti, či už pre športovcov alebo všeobecne. Pomáha na budovanie svalovej hmoty, zlepšuje zásobenie svalov kyslíkom a teda ich výkonnosť, pomáha zvyšovať vytrvalosť výkonu a intenzity svalov.

Zníženie únavy a vyčerpania

Druhým dôležitý účinkom je pomoc s únavou alebo vyčerpaním, hlavne čo sa týka fyzických príznakov a prejavov. Aminokyselina zlepšuje regeneráciu svalstva a jeho okysličenie aj prekrvenie, takže po dlhšej námahe sa dokáže telo zregenerovať skôr.

Podpora kardiovaskulárneho systému

Treťou významnou oblasťou je vplyv na srdce a cievy. L-Karnitín znižuje hladinu triglyceridov v krvi, zvyšuje okysličenie srdcového svalu a chráni ho pred poškodením, zlepšuje krvný obeh a preventívne podporuje stav ciev ako aj činnosť srdca.

Efektívnejšie spaľovanie tukov

Výrazným vplyvom, ktorý aminokyselina má, je lepšie spaľovanie tukov. To je dosiahnuté podporou mechanizmu efektívnejšieho prenosu mastných kyselín do miesta ich spaľovania v tele. Vďaka tomu sa L-Karnitín využíva, okrem iného, aj na chudnutie.

Celkové posilnenie organizmu

Ak máte problémy s vplyvom stresových externých faktorov, s nadmernou fyzickou aj mentálnou preťaženosťou tela, prípadne máte nevyváženú stravu a chýbajú vám niektoré živiny, môžete L-Karnitín využiť aj na komplexné posilnenie vitality organizmu.

Ochrana organizmu aj buniek

Posledným výraznejším účinkom aminokyseliny môže byť podpora obranyschopnosti tela. Jednak má aminokyselina imunostimulačný účinok, čiže zvyšuje imunitnú reakciu, no zároveň v kombinácii s vitamínom C podporuje aj antioxidačné pôsobenie.

NIEKTORÉ ĎALŠIE ČIASTKOVÉ A INDIVIDUÁLNE ÚČINKY

Podľa situácie môže mať pravidelné a dlhodobejšie dopĺňanie tejto aminokyseliny aj niektoré ďalšie pozitívne vplyvy čiastkového typu, napríklad na ochranu nervov pred toxickými látkami, podporu tvorby koenzýmu Q10 na pomoc pri príjme glukózy.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s L-Karnitínom

Zaujíma vás, či nie je L-Karnitín braný ako doping, alebo to, či hrozí jeho predávkovanie? Nielen tieto, ale aj mnohé iné praktické otázky sa pýtajú ľudia a potenciálni budúci užívatelia na internetových fórach a v diskusiách. Rovnako tak sa zaujímajú aj o praktické témy užívania alebo možných rizík či kontraindikácií pri dopĺňaní aminokyseliny.

Medzi najviac kladené a najdôležitejšie otázky patria:

Môžu L-Karnitín prijímať športovci, nejedná sa o doping?

Môžu, z pohľadu klasifikácie nie je L-Karnitín dopingom a nepatrí ani medzi zakázané látky, ktoré by boli z tohto pohľadu akokoľvek rizikové. Látka nie je ani na zozname zakázaných alebo nebezpečných stimulantov, práve naopak, je veľmi prirodzená.

Je potrebné na doplnenie využívať aj doplnky?

Podľa štatistík sa zhruba len 25 % potrebného L-Karnitínu dokáže vyprodukovať v tele, zvyšok je potrebné prijímať z externých zdrojov. Za bežných okolností stačia aj potraviny, no ak chcete lepšiu účinnosť na spaľovanie tukov či fyzický výkon, treba aj doplnky výživy.

Sú nejaké prekážky k užívaniu aminokyseliny?

V zásade platí, že L-Karnitín je bezproblémovou látkou, no vďaka mechanizmu jeho účinkov a pôsobenia treba rátať s niektorými kontraindikáciami. Ide o užívanie niektorých antibiotík a antiepileptík, pozor aj na interakcie s ochoreniami pečene a obličiek.

Hrozí pri dopĺňaní L-Karnitínu aj jeho predávkovanie?

Pri klasickom dopĺňaní zo stravy žiadne predávkovanie nehrozí, o to sa netreba obávať. Väčšie užívanie pred spaním však môže spôsobiť poruchy spánku, dávku nad 3 gramov denne by mali prijímať iba športovci, ktorí majú v ten deň zvýšenú záťaž.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce L-Karnitín

Dobrou správou je, že L-Karnitín viete do tela doplniť aj veľmi efektívnou formou a to prostredníctvom doplnkov výživy a rôznych voľne predajných prípravkov. V nich sa využíva látka buď ako dominantná zložka, alebo v rámci širšieho obsahu a zloženia.

Pokiaľ ide o typy a zameranie týchto prípravkov, sortiment zahŕňa:

V ponuke nájdete všeobecné doplnky výživy na zlepšenie sily a vitality, špeciálne nápoje, prášky, kapsuly a tablety pre športovcov, ale aj tabletky určené na podporu chudnutia

Všetky tieto typy a formy prípravkov majú spoločných viacero výhod:

 • môžete si ich kúpiť bez toho, aby ste museli predtým navštíviť lekára
 • zloženie je prirodzené, vďaka čomu je možné aj dlhodobejšie užívanie
 • riziká spojené s vedľajšími účinkami a kontraindikáciami sú minimálne

Plusom prípravkov je široký výber foriem, či už ide o klasické tabletky, rôzne hotové nápoje, prášky na prípravu nápojov alebo aj šumivé tablety. L-Karnitín býva využívaný samostatne, napríklad v doplnkoch výživy na zvýšenie pocitu energie, ale častejšie je tomu v kombinácii s inými aminokyselinami, minerálmi, vitamínmi a stopovými prvkami.

Najznámejšie je jeho využitie v prípravkoch pre športovcov. Tu sa využíva v produktoch určených na posilnenie svalstva pred tréningom a počas neho, na podporu spaľovania tukov pri cvičení aj na zlepšenie regenerácie a zníženie pocitu vyčerpania.

Veľmi zaujímavým využitím L-Karnitínu je aj jeho použitie v doplnkoch výživy špeciálne určených na podporu chudnutia a metabolizmu. V nich býva veľmi často vyžívaný s rastlinnými extraktmi, napríklad z chilli, ktoré ešte viac zlepšujú jeho schopnosť na spaľovanie tukov a trávenie, čo má vplyv na znižovanie telesnej hmotnosti.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Nutrend DELUXE 100% WHEY

 • kvalitný srvátkový proteín

BioTech USA 100% Pure Whey

 • srvátkový bielkovinový komplex s pridanými aminokyselinami

GymBeam ProAMINO

 •  inovatívny komplex aminokyselín

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce L-Karnitín

Bez ohľadu na to, akú formu prípravkov si zvolíte, všetky z nich sú dostupné voľne a máte dve možnosti ich zakúpenia. Tie, ktoré sú špecializované pre športovcov, kúpite v eshopoch s takýmto zameraním, no veľký výber všetkých typov majú aj lekárne.

V ich prípade nie ste odkázaní iba na osobnú kúpu, využiť môžete aj internet:

 • vďaka tomu viete nakupovať priamo z pohodlia domova a aj cez mobil
 • nie ste odkázaní iba na platbu v hotovosti, platiť sa dá aj online
 • sortiment je oveľa širší, hlavne v známejších značkách
 • ušetríte na cenách prípravkov, niektoré lekárne majú aj dopravu zdarma

Práve tie známejšie a väčšie online lekárne sú zárukou nielen širšieho výberu značiek a typov alebo maximálneho možného využitia spomínaných benefitov online objednávky, ale aj zárukou kvalitnejších služieb. To sa prejaví v doručení, platbe či objednávke.

Mnohé internetové lekárne, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, podporujú napríklad platbu platobnou kartou, majú rýchlejšie doručenie aj do 24 či 48 hodín, umožňujú zjednodušenú objednávku aj bez zdržujúcej registrácie a zároveň majú aj rôzne finančné benefity, zľavy a akcie. Práve takéto lekárne, kam patrí aj spomínaná značka, sú najlepšou voľbou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.47

17 Hodnotení