Ľanový olej: Použitie a účinky, dávkovanie, zloženie, skladovanie a nežiaduce účinky

Ľanový olej: Použitie a účinky, dávkovanie, zloženie, skladovanie a nežiaduce účinky

Ľanový olej býva pomerne často označovaný ako zázrak prírody, hlavne ak ide o jeho využitie a účinky na veľmi široké spektrum problémov. Pomáha na pleť, vlasy, kožu, chudnutie, zápaly tráviaceho systému, cholesterol aj pohybový aparát.

Jeho použitie je možné aj v kuchyni, napríklad na rôzne dresingy, omáčky, šaláty či iné jedlá, kde potrebujete dochutenie, no menej aromatický a menej výrazný olej. Využiť ho môžete aj v podobe perorálnych doplnkov výživy alebo dokonca aj v kozmetických produktoch. V tejto téme sa bližšie pozrieme na jeho účinky aj možnosti použitia v tehotenstve.

Čo je Ľanový olej, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Ako už hovorí samotný názov, Ľanový olej je za studena lisovaný olej vyrábaný z rastliny zvanej ľan siaty, konkrétne z jej semien. Prirodzene má žltohnedé zafarbenie a horkastú chuť, pričom v minulosti sa používal aj v priemysle. Hoci svojou chuťou príliš nevyniká, využíva sa aj v studenej kuchyni na dochutenie omáčok, šalátov, syrov, zeleniny či mäsa.

Za jeho pôsobením na ľudské zdravie sú viaceré pozitívne látky, predovšetkým nenasýtené mastné omega-3 aj omega-6 mastné kyseliny, lignany, vláknina, vitamíny skupín B aj E a množstvo minerálov, napríklad železo, zinok, vápnik, draslík, horčík a mangán.

Ľan hnedý BIO semená

 • Ľanové semienko možno priamo konzumovať, ako aj pridať do šalátov, jogurtov …

VIRDE ĽAN 100% OLEJ 250ml

 • Posilňuje pocit plnosti a sýtosti,
 • Prispieva k zníženiu apetítu
 • Pomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti

Ľanové semienko kapsule

 • Pre naše trávenie, črevá, kontrolu hmotnosti, menopauzu,
 • Pôsobí na prostatu, srdce, hormonálne funkcie

Mnohé z týchto zložiek sú v tele nevyhnutné a ich nízka hladina spôsobuje:

Zhoršenie metabolizmu a trávenia: Látky obsiahnuté v oleji podporujú správne fungovanie trávenia aj čriev, ich nedostatok zažívacie procesy skôr zhoršuje.

Problémy s cievami a krvným obehom: V tomto prípade sa jedná o zvýšenie hladiny cholesterolu, zvýšenie cukru v krvi a problémy s vysokým tlakom.

Nižšia imunita aj vitalita: Nedostatok viacerých látok môže spôsobiť zhoršenie prirodzenej obranyschopnosti, ale aj viac únavy, vyčerpania a zníženie vitality.

Pokiaľ ide o to, kto a v akej situácii by mal olej využívať najviac, tak sú to:

 • situácie, ak máte dlhodobé problémy so zdravím pokožky alebo vlasov
 • ľudia, ktorí chcú zlepšiť fungovanie tráviacej sústavy a črevnú mikroflóru
 • seniori so zvýšeným rizikom vysokého cholesterolu a ochorení srdca
 • deti aj dospelí so zníženou imunitou a častými zápalmi a infekciami

EXISTUJÚ AJ VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY?

Čo sa týka možných rizík spojených s vedľajšími alebo nežiaducimi účinkami, treba povedať, že v tomto ohľade je Ľanový olej obvykle bezproblémový. Objaviť sa však môže precitlivenosť na pokožke a pri nadmernom užívaní hnačka a zažívacie ťažkosti.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Ľanového oleja

Ľanový olej môže mať rôzne formy, zďaleka nejde iba o klasickú tekutú podobu, kedy máte tento olej k dispozícii vo fľaštičkách s využitím v kuchyni, perorálne aj na kožu a vlasy. Sortiment totiž obsahuje napríklad aj doplnky výživy či vonkajšiu kozmetiku.

Tu sú najčastejšie typy aj formy a dôležité informácie o nich:

Tekutý olej: Najprirodzenejšou formou je samozrejme roztok v podobe tekutého oleja, konkrétne v 100 % čistote. Ľanový olej v tejto podobe môžete nájsť od rôznych výrobcov a značiek, siahnite najmä po tých druhoch, ktoré sú v bio kvalite.

Kapsuly a tabletky: Ak ide o hotové produkty, extrakt a výťažok z oleja týchto semien sa používa aj v niektorých doplnkoch výživy v podobe tabliet a kapsúl. Zväčša je ich zloženie širšie a to so zameraním na podporu trávenia, imunity, srdca a ciev.

Kozmetika a vonkajšie formy: Ak ide o vonkajšie produkty obsahujúce extrakt Ľanového oleja, sem patria najmä krémy, masti, oleje masky či rôzne kúry na vlasy a pokožku s lokálnym pôsobením, prípadne možno nájsť v ponuke aj zubné pasty.

Aby ste mohli účinky Ľanového oleja využiť, treba dodržiavať dávkovanie:

 • pri perorálnom užívaní sa odporúča dávka 1 lyžička ráno a 1 lyžička večer
 • po 2 až 3 mesiacoch takéhoto užívania si spravte aspoň mesiac pauzu
 • navonok možno olej lokálne aplikovať najviac 2 krát denne, podľa potreby
 • na kožu je najlepší teplý olej, na vlasy ho pridajte do kondicionéra

Účinky a na čo Ľanový olej pomáha

Čo sa týka pôsobenia Ľanového oleja, jeho účinky vychádzajú štandardne z pôsobenia samotných semien. Vzhľadom na formu oleja je dobrou správou, že je možné všetky pozitívne látky v semenách využiť nielen vnútorne, ale aj navonok.

Toto sú tie oblasti, kde sú účinky oleja najviac viditeľné:

Trávenie, metabolizmus a chudnutie

Ľanový olej je veľmi známym pomocníkom trávenia. Pomáha na zápchu aj hnačku, prečistenie čriev, pečeni aj obličiek, na detoxikáciu a črevnú mikroflóru a podporuje aj chudnutie, keďže znižuje nadmernú chuť do jedla a stimuluje metabolizmus.

Srdce, cievy a cholesterol

Druhou dôležitou oblasťou pôsobenia Ľanového oleja je kardiovaskulárny systém. Olej môžete využiť na podporu krvného obehu, zlepšenie pevnosti ciev, prevenciu pred srdcovými ochoreniami a pomáha aj na zníženie krvného tlaku, cholesterolu a cukru.

Koža, nechty a vlasy

Vzhľadom na formu tekutého oleja vám môžu látky obsiahnuté v ňom pomôcť aj navonok. Ide o zdravie a posilnenie nechtov aj vlasov, lupiny a pomoc na niektoré problémy pokožky, hlavne na akné, ekzémy, lupienku, psoriázu, zápaly, rany a ich hojenie.

Imunita a vitalita

Látky obsiahnuté v olej zlepšujú fungovanie imunity a preventívne pôsobia proti zápalom v tele. Podporujú tiež výkonnosť a vitalitu, zvýšenie energie, nervový systém, zlepšenie funkcií mozgu, pamäť a pôsobia proti únave, depresii a nervozite.

Pohybový aparát

Ľanový olej možno používať aj v rámci problémov a na podporu zdravia pohybového aparátu. Môže sa využiť pri osteoporóze, na reumu, artritídu, podporuje svalstvo a posilňuje svaly, pôsobí na bolesti kĺbov a zrýchľuje regeneráciu po ochoreniach.

Účinky v ďalších oblastiach

Ak ide o ďalšie účinky oleja, látky v ňom majú antioxidačné pôsobenie, pomáhajú na niektoré klimakterické prejavy, zlepšujú zrak, zlepšujú plodnosť, podporujú prečistenie obličiek, pôsobia na zápaly močových ciest, zdravie prostaty a na hemoroidy.

POZOR NA SPRÁVNE SKLADOVANIE

Aby ste mohli olej naplno využiť, veľmi dôležité je aj jeho uskladnenie. Nie je potrebné ho dať do chladničky, ale určite treba balenie uchovávať na tmavom mieste mimo priameho slnka. Obvykle treba olej použiť do 6 mesiacov od jeho otvorenia.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Ľanovým olejom

V súvislosti s Ľanovým olejom sa mnoho ľudí zaujíma aj o praktické otázky pri jeho používaní, napríklad v kuchyni, alebo aj u niektorých skupín užívateľov, napríklad pre tehotné ženy. Rovnako tak na internetových fórach a v diskusiách rezonujú otázky a dotazy týkajúce sa zdravotných rizík a kontraindikácií.

Toto sú tie otázky a dotazy, ktoré sa objavujú najviac:

Ako rozoznať vhodný a nevhodný Ľanový olej?

Najlepšie je, ak siahnete po extra panenskom a 100 % oleji bez akýchkoľvek prísad a v bio kvalite jeho pôvodu. Pozor si treba dať aj na skladovanie, ak bolo nevhodné, môže byť olej z hľadiska chuti štipľavý a vtedy ho nekonzumujte, je karcinogénny.

Existujú riziká alebo kontraindikácie pri užívaní tohto oleja?

Áno, ale nie je ich príliš veľa a obvykle je jeho použitie bezproblémové. Pozor si treba dať v prípade, ak užívate lieky z kategórie imunosupresív alebo na zníženie hladiny cukru a ak máte problémy s dlhodobou nepriechodnosťou čriev a zápalom pankreasu.

Je možné Ľanový olej užívať aj v tehotenstve?

Hoci Ľanové semená nie sú veľkým problémom, práve olej je najvhodnejšou formou, samozrejme vtedy, ak neobsahuje fytoestrogénne lignany. V druhom a treťom trimestri však pozor na riziko predčasného pôrodu, radšej sa poraďte najskôr s lekárom.

V ktorých jedlách v kuchyni je použitie oleja najlepšie?

Ide hlavne o studenú kuchyňu, nakoľko pri tepelnom spracovaní môže stratiť viacero látok. Ľanový olej viete pridať do jogurtov, šalátov, raňajkových kaší, dochutenie čerstvej zeleniny, k syrom alebo tvarohu alebo do rozličných pomazánok v podobe zálievky.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Ľanový olej

Tak, ako aj v prípade iných druhov olejov, aj v prípade Ľanového oleja, je možné využiť jeho účinky vo viacerých formách a podobách. V zásade platí, že všetky tieto prípravky a produkty sú voľne predajné, čiže netreba recept a ani absolvovať lekárske vyšetrenie.

V ponuke nájdete vonkajšie produkty aj prípravky perorálneho typu:

Okrem formy tekutého oleja viete siahnuť aj po doplnkoch výživy v podobe tabliet a kapsúl , po kozmetike, po krémoch či olejoch na kožu aj vlasy a aj po zubných pastách

Pre užívateľov majú tieto prípravky aj doplnky výživy viaceré výhody:

 • jednak ide o prirodzené zloženie, ktoré je bez rizikových syntetických látok
 • s tým súvisí aj bezproblémové používanie a minimum nežiaducich účinkov
 • máte možnosť siahnuť po komplexných aj špecializovaných produktoch

Najviac využívanou je forma štandardného tekutého oleja, ktorý môžete použiť v kuchyni pri príprave jedál a surovín, na cielené dávkovanie na konkrétne ťažkosti, ale aj navonok, napríklad na popraskanú kožu a ekzémy, prípadne ako súčasť zábalov na vlasy a nechty pre ich vyživovanie. Siahnite však len po 100 % čistých olejoch v bio kvalite.

Extrakt z Ľanového oleja, spoločne aj s inými látkami, napríklad vitamínmi, minerálmi alebo bylinkovými výťažkami, môže byť aj súčasťou perorálnych doplnkov výživy v podobe tabliet a kapsúl. Tie pomáhajú na trávenie, srdce, cievy, imunitu aj proti vyčerpaniu.

Navonok je možné Ľanový olej v tekutej forme využiť tiež, ale siahnuť môžete aj po hotových prípravkoch a produktoch, najmä kozmetického typu. V tomto prípade obsahuje ponuka napríklad zubné pasty, vlasové kúry, krémy na zapareniny, oleje a masky na vlasy, regeneračné krémy a krémy na bolesti a problémy kĺbov a pohybového aparátu.

Ľan hnedý BIO semená

 • Ľanové semienko možno priamo konzumovať, ako aj pridať do šalátov, jogurtov …

VIRDE ĽAN 100% OLEJ 250ml

 • Posilňuje pocit plnosti a sýtosti,
 • Prispieva k zníženiu apetítu
 • Pomáha pri znižovaní telesnej hmotnosti

Ľanové semienko kapsule

 • Pre naše trávenie, črevá, kontrolu hmotnosti, menopauzu,
 • Pôsobí na prostatu, srdce, hormonálne funkcie

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Ľanový olej

Či už siahnete po tekutej forme Ľanového oleja, po doplnkoch výživy alebo po prípravkoch kozmetického typu s vonkajším pôsobením, môžete si tieto produkty kúpiť bez receptu a aj cez internet. Najlepší výber a najlepšie služby majú internetové lekárne.

V ich prípade ponúkajú oproti bežným eshopom aj kamenným lekárňam:

 • odbornejšie zázemie a širší výber sortimentu balení aj značiek skladom
 • jednoduchý nákup cez počítač aj mobil, ktorý trvá zopár minút a kliknutí
 • možnosť platiť nielen v hotovosti, ale aj bezhotovostnou formou
 • maximálne pohodlie, objednávku aj jej doručenie vyriešite z domu

Čo sa týka nákupu v online lekárni, ten sa príliš nelíši od bežnej objednávky v eshope. Vyberiete si tie prípravky, ktoré potrebujete, zadáte svoje údaje, zvolíte si spôsob platby a kuriérnu službu, prípadne vyplníte zľavový vernostný kód a to je všetko.

Ak chcete nielen dobrú cenu, ale aj kvalitný zákaznícky servis, vyberte si pre nákup známejšie a overené lekárne. Získate tak nielen rýchlejšiu dopravu, väčší výber kuriérnych služieb a širšie zľavy a benefity, ale napríklad aj viac možností bezhotovostnej platby či výhodnejšie doručenie.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.42

36 Hodnotení