Maca peruánska: Jej účinky pre mužov aj ženy, vedľajšie účinky, dávkovanie a užívanie

Maca peruánska: Jej účinky pre mužov aj ženy, vedľajšie účinky, dávkovanie a užívanie

Maca, u nás skôr známa pod označením Žerucha peruánska, patrí medzi známe juhoamerické rastliny využívané v tradičnej medicíne, ale aj medzi koreňovú zeleninu, ktorá sa dá voľne konzumovať. U nás je populárna hlavne v doplnkoch výživy alebo ako čaj.

Ak ide o hotové produkty, použitie rastliny je v perorálnej forme, najčastejšie sa dajú kúpiť tabletky, prášok alebo kapsule. Ide o prípravky, ktorých predaj nie je podmienený lekárskym receptom a ktoré sa využívajú hlavne ako afrodiziaka a na vitalitu. Ak chcete vedieť, aké sú skúsenosti ľudí s Macou, ale aj to, či má nežiaduce účinky, čítajte ďalej.

Čo je Maca peruánska, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Žerucha peruánska, čiže Maca, je dvojročná bylina a zároveň aj koreňová zelenina, ktorej pôvodom sú peruánske Andy. Okrem Peru sa môže vyskytovať aj v niektorých vyššie položených horských oblastiach Bolívie, obvykle rastie vo výške 3800 až 4000 metrov nad morom. Prvé skúsenosti s ňou sú staré už vyše 3 tisíc rokov dozadu.

Rastlina je vzhľadom a veľkosťou podobná klasickej repe, pričom jej nadzemná časť je zelená, krátka a spravidla opretá aj o zem. Je tvorená listovou ružicou s až 20 listami. V Mace sa nachádzajú vitamíny, minerály, vláknina, aminokyseliny aj mastné kyseliny.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Mega Maca Goldfield

 • zaisťuje aj viac sily a vytrvalosti, rýchlejšiu regeneráciu svalov
 • optimalizuje hormonálny stav a posilňuje imunitný systém
 • zvýšenie sexuálnej potencie u mužov a napomáha plodnosti

Bio Maca – GymBeam

 • Obsahuje spektrum vitamínov, minerálov, mastných kyselín, aminokyselín a sterolov
 • Dodáva energiu a vitalitu, zlepšuje imunitu, zmierňuje stres
 • Prírodné afrodiziakum

Maca Gym Beam

 • efektívna pri zvyšovaní výkonnosti
 • pozitívne upravuje hladiny hormónov
 • zvyšuje libido, plodnosť, znižuje stres

Nedostatok týchto zložiek a látok ovplyvňuje negatívne hlavne tieto oblasti:

Sexuálny apetít aj plodnosť: Ak vás trápi nízka chuť na sex alebo máte problém s plodnosťou, práve toto sú oblasti, kde sa prejavuje nedostatok látok z Macy.

Mentálna vitalita: Maca sa zvykne používať aj na podporu duševného zdravia a vyrovnanosti, či už ide o pamäť, sústredenie, úzkosť, stres a depresiu.

Fyzická výkonnosť: Treťou dôležitou oblasťou je fyzická sila a výkonnosť, čo je aj dôvodom, prečo sa extrakt z rastliny nachádza v doplnkoch pre športovcov.

Na spomínané, ale aj ďalšie oblasti, sa preto rastlinu odporúča užívať:

 • mužom, ktorí chcú podporiť svoje libido a zlepšiť potenciu a plodnosť
 • ženám, ktoré majú problém so sexuálnym apetítom aj hormonálnou nerovnováhou
 • na zlepšenie fungovania krvného obehu aj podporu výkonnosti svalov
 • tiež tým, čo chcú zlepšiť stav pleti, napríklad s akné, ale aj rast vlasov

MOŽNÉ VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY

Dobrou správou je, že Maca peruánska je z hľadiska užívania a dávkovania pomerne bezproblémová, hoci môže mať niektoré negatívne vplyvy. Platí to v istých situáciách na srdce, prijímanie jódu v tele alebo v prípade nádorov hormonálneho typu.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Macy peruánskej

Pokiaľ ide o použitie Žeruchy v praxi, z rastliny sa využíva hlavne jej koreň, ktorý môže mať viacero surových aj spracovaných foriem. V prípade surových sa môže konzumovať aj ako zelenina, prípadne ako sušená rastlina. Kúpiť si viete aj hotové prípravky.

Medzi najčastejšie a najlepšie dostupné zdroje a formy rastliny patria:

Sušená rastlina: Maca sa dá zakúpiť, podobne ako aj iné podobné rastliny, v podobe sušenej a podrvenej rastliny, konkrétne ide o koreň, ktorý viete ďalej využiť.

Čaj: Druhou možnosťou je zakúpenie čajov a čajovín, ktoré môžu mať podobu buď pripravenej sušiny na zaliatie, alebo aj podobu už hotových čajov.

Prášok: Veľmi populárnou formou je prášok, ktorý sa používa na prípravu studených aj teplých nápojov a obsahuje Macu obvykle v kombinácii s inými zložkami.

Tabletky a kapsuly: Ak ide o doplnky výživy, tu prevládajú predovšetkým perorálne formy kapsúl a tabliet, či už všeobecné, špeciálne pre mužov alebo pre športovcov.

Čo sa týka užívania a dávkovania, v prípade Macy dodržujte tieto zásady:

 • v prípade sušenej rastliny sa odporúča denne objem najviac 3 gramy
 • ak budete piť čaj, držte sa informácií od výrobcu, obvykle je dávka 1 čaj denne
 • pokiaľ ide o prášok, tu býva dávkovanie zvyčajne 2 až 3 krát po 2 gramy
 • v prípade tabliet a kapsúl je bežná dávka 1 až 2 kusy denne

Účinky a na čo Maca peruánska pomáha

Dobrou správou je, nielen to, že môžete vyššie spomínané formy a zdroje navzájom skombinovať, ale aj to, že Maca ponúka naozaj širokospektrálne pôsobenie. Hoci najznámejšie je jej použitie v oblasti sexuálneho zdravia, nie je jediné.

Tu sú tie oblasti, kde prináša Žerucha najviditeľnejšie účinky:

Zvýšenie sexuálneho apetítu

Najdôležitejším účinkom Macy je podpora sexuálneho apetítu a libida. V praxi to znamená zvýšenie chuti na sex a to hlavne ovplyvňovaním hladiny pohlavných hormónov, u žien estrogénov, u mužov testosterónu. Rastlina má totiž stimulačný účinok.

Podpora plodnosti a potencie u mužov

Špeciálne u mužov podporuje Žerucha zvýšenie plodnosti a to práve ovplyvnením hladiny testosterónu a jeho prirodzeným zvýšením. V praxi to znamená ovplyvnenie produkcie spermií a ich dozrievania, no zároveň aj zlepšenie erekcie a prekrvenia penisu.

Zlepšenie mentálnej vitality

Maca patrí nielen medzi stimulanty sexuálnej výkonnosti a pohlavného zdravia, ale vplýva aj na mentálnu vitalitu. Výsledkom je tak povzbudenie duševnej výkonnosti, hlavne ak ide o fungovanie pamäte a koncentráciu a zmiernenie nervozity a napätia.

Zvýšenie fyzického výkonu

Ďalšou oblasťou, kde rastlina pomáha predovšetkým mužom, je podpora fyzickej sily, výkonnosti a kondície svalstva. Viaceré štúdie dokázali, že dlhodobé užívanie rastliny pomáha budovať tak objem, ako aj silu svalov, čo sa prejaví na ich výkone.

Pozitívny vplyv na pleť aj vlasy

Maca je známa nielen účinkami smerom do vnútra organizmu, ale aj navonok. V situáciách hormonálnej nerovnováhy dokáže pôsobiť na pokožku a akné, ktoré pomáha zmierniť. Okrem toho podporuje zdravý rast vlasov, ale aj ako prevencia voči ich strate.

Ďalšie individuálne pôsobenie

Čo sa týka ďalších vplyvov a účinkov Žerucha môže individuálne pomáhať napríklad aj na posilnenie zubov a kostí, na zlepšenie krvného obehu, na fungovanie štítnej žľazy, v rámci prevencii voči osteoporóze a celkovo na nárast pocitu energie.

ŠPECIÁLNE ÚČINKY U ŽIEN

Kým špeciálne u mužov pomáha Maca na potenciu, u žien zas má osobitné postavenie v prípade problémov a stavov súvisiacich s hormonálnou nerovnováhou. Ide hlavne o obdobie menopauzy alebo o problémy s príznakmi tzv. premenštruačného syndrómu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Macou peruánskou

Maca peruánska patrí u nás medzi pomerne známe rastliny a to tak u mužov, ako aj u žien. Najčastejšie sa objavuje v súvislosti s doplnkami výživy zameranými na sexuálne zdravie, no ako vidno, má oveľa širšie pôsobenie a účinky. To je aj dôvod, prečo sa veľa ľudí zaujíma o jej využitie, ale aj niektoré praktické záležitosti spojené s užívaním.

Medzi najdôležitejšie kladené otázky a dotazy patria tieto:

Ako dlho sa môže Žerucha užívať, treba robiť aj prestávky?

Pravidelné a dlhodobé užívanie je možné, no nemalo by byť úplne každodenné, občas si treba dať od rastliny pauzu. Hoci neexistuje univerzálne odporúčanie pre každého, ak budete napríklad užívať Macu dva mesiace, spravte si potom aj dva týždne voľno.

Existujú nejaké prekážky užívania rastliny či prípravkov z nej?

Áno, no nie je ich príliš veľa. Čo sa týka tých najdôležitejších, medzi kontraindikácie patrí u žien tehotenstvo a dojčenie a všeobecne problémy so štítnou žľazou či hormonálnou nerovnováhou. Pozor si musia dať aj ľudia s nadmerným búšením srdca.

Aké látky, vitamíny, minerály a stopové prvky obsahuje Maca?

Žerucha je považovaná nielen za bežnú rastlinu, ale predovšetkým za skvelý zdroj viacerých živín. V rastline sa nachádza bohatý výber látok, či už ide o bielkoviny, vlákninu, esenciálne aminokyseliny, vitamíny A, B, C aj D a minerály železo či draslík.

Hrozí v prípade užívania rastliny aj riziko predávkovania?

V zásade nie, avšak aj jej používanie musí mať isté medze a hranice. V prípade doplnkov výživy sa treba držať odporúčaného spôsobu a rozsahu dávkovania, pričom by tu mala platiť veková úmera, že čím je človek starší, tým menšiu dávku by mal zvoliť.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Macu peruánsku

Ak by ste chceli využívať benefity rastliny naplno, môžete tak spraviť cez rôzne doplnky výživy. Na výber máte viacero foriem, no spoločné majú to, že sú perorálneho typu. Platí to tak pre tabletky, kapsuly, prášok, čaje alebo sušené čajoviny z Macy.

Čo sa týka ich pôsobenia, to závisí od daného typu prípravku:

Najčastejšie ide buď o doplnky zamerané na sexuálne zdravie a zvýšenie libida, no k dispozícii sú aj prípravky so širším zložením a podporou celkovej vitality a sviežosti

Bez ohľadu na formu alebo zameranie ponúkajú doplnky tieto výhody:

 • bezproblémové užívanie s minimom vedľajších účinkov a kontraindikácií
 • voľnú kúpu, nemusíte mať recept a ani predtým absolvovať vyšetrenie
 • možnosť dlhodobého užívania a jednoduché dávkovanie počas dňa

Pokiaľ ide o výber prípravkov obsahujúcich extrakt či výťažok z Macy, najčastejšie sú hlavne tie, ktoré sú určené pre mužov a zamerané na rôzne oblasti reprodukčného zdravia. Tieto prípravky môžete využiť na zvýšenie libida, zlepšenie potencie aj na pomoc pri neplodnosti. Niektoré pomáhajú dokonca aj na prostatu a jej zdravé fungovanie.

Druhým častým typom doplnkov výživy obsahujúcich Macu peruánsku sú prášky, ktoré si viete zarobiť s vodou alebo inými tekutinami, napríklad mliekom, ovocným džúsom alebo si ich viete pridať aj do zeleninovej šťavy pripravenej z domácich surovín.

Ide o všeobecné typy prípravkov s využitím na celkovú podporu a posilnenie tak fyzickej výkonnosti, ako aj mentálne vitality. Tieto prášky môžu obsahovať aj ďalšie aktívne látky v podobe vitamínov a minerálov, takže ešte účinnejšie podporujú zdravie. Plusom všetkých doplnkov je, že ich viete kombinovať a užívať aj viac mesiacov po sebe.

Stoporex® Klasik

 • Efektívna podpora lepšieho stoporenia
 • Prirodzené pôsobenie cez prírodné látky
 • Žiadne nežiaduce účinky

Mega Maca Goldfield

 • zaisťuje aj viac sily a vytrvalosti, rýchlejšiu regeneráciu svalov
 • optimalizuje hormonálny stav a posilňuje imunitný systém
 • zvýšenie sexuálnej potencie u mužov a napomáha plodnosti

Bio Maca – GymBeam

 • Obsahuje spektrum vitamínov, minerálov, mastných kyselín, aminokyselín a sterolov
 • Dodáva energiu a vitalitu, zlepšuje imunitu, zmierňuje stres
 • Prírodné afrodiziakum

Maca Gym Beam

 • efektívna pri zvyšovaní výkonnosti
 • pozitívne upravuje hladiny hormónov
 • zvyšuje libido, plodnosť, znižuje stres

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Macu peruánsku

Či už si zvolíte tabletky, kapsuly, prášok, čaj alebo inú formu, všetky tieto prípravky nájdete bez väčších problémov prakticky v každej lekárni. Nakoľko kúpa nie je podmienená receptom, nemusí ísť nevyhnutne iba o osobný nákup v kamennej lekárni.

Naopak, internetové lekárne majú tiež veľký výber a aj tieto výhody:

 • viac prípravkov skladom, hlavne ak ide o tie väčšie lekárne
 • finančná úspora, či už za samotný produkt, ale niekde aj za dopravu
 • maximálne pohodlie, objednávku spravíte z domu aj cez mobilný telefón
 • úspora času, nákup je vecou zopár minút, doručenie aj do 1 či 2 dní

Samozrejmosťou je možnosť nákupu tak cez počítač, ako aj tablet či smartfón, väčšinou ide len o niekoľko kliknutí. Hlavne v tých väčších lekárňach máte nákup zjednodušený aj tým, že môžete spraviť objednávku bez zdržujúcej alebo obťažujúcej registrácie.

Okrem toho tu nájdete oveľa širší sortiment a výber rôznych značiek, foriem aj typov prípravkov, ktoré sú skladom a viete si ich tak objednať ihneď. Lepšie a viac overené lekárne zároveň ponúkajú aj rýchlejšiu dopravu a lepší výber kuriérnych spoločností, viac možností bezhotovostnej platby vrátane platenia kartou či viac zliav, akcií a bonusov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.59

37 Hodnotení