Mačingovej diéta, skúsenosti s ňou, aké recepty obsahuje jedálniček a aké sú výsledky

Mačingovej diéta, skúsenosti s ňou, aké recepty obsahuje jedálniček a aké sú výsledky

Diéta podľa Antónie Mačingovej je čoraz viac populárnejším spôsobom diéty, ktorého cieľom nie je iba jednoduché chudnutie, ale aj zlepšenie stravovacích návykov a životosprávy. Jej najväčšou výhodou je jednoduchý a precízny stravovací program na 28 dní.

Mačingovej diéta trvá 4 týždne, počas ktorých by malo prísť jednak k schudnutiu, zároveň aj detoxikácii tela od rôznych škodlivín. Veľmi dôležité, podobne ako aj pri iných diétach, však je, čo nastane po spomínaných 28 dňoch. Viaceré pravidlá z diéty je vhodné si osvojiť dlhodobejšie, najmä ak ide o pitný režim či vylúčenie alkoholu a sladkostí.

Čo je Mačingovej diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Diéta podľa Mačingovej je 28 dňový diétny program, ktorý je založený na presnom jedálničku vopred určených surovín, potravín a jedál počas 4 po sebe idúcich týždňov. Okrem toho je dôležitý pitný režim a konzumácia aspoň 3,5 litra vody každý deň diéty.

Okrem schudnutia nadbytočných kilogramov by mala diéta priniesť aj detoxikáciu tela od rôznych škodlivín. Ako vedľajšie efekty v rámci zmeny jedálnička a stravovania možno očakávať normalizáciu hladiny cholesterolu a cukru v krvi, úpravu krvného tlaku a zlepšenie jedálnička smerom k zdravším jedlám. Diéta ale nie je iba o pozitívach.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Naopak, má aj viacero negatív, ktoré treba tiež brať v rámci možností do úvahy:

 • jedálniček síce obsahuje na prvý pohľad dostatok jedál, ale z technického hľadiska je ich príliš málo a príliš často sa opakujú, hlavne v prvý týždeň
 • v stravovaní absentuje viac porcií jedla v menšom objeme počas dňa, bez ohľadu na to, v ktorej fáze diéty ste, môžete konzumovať len 3 jedlá denne
 • aj s ohľadom na celý jedálniček nie je táto diéta príliš dlhodobá, hoci má svoje pozitíva pri niektorých stravovacích návykoch, tie ale nie sú dostatočné
 • mínusom je aj spomínaný pitný režim, ktorý je síce dostačujúci, pre mnohých ľudí ale môže byť takýto objem tekutín počas dňa až príliš vysoký

Rizikom tejto diéty je, že pri nej hrozí jojo efekt v prípade, ak sa po skončení 28 dňového programu znova vrátite naspäť do pôvodného spôsobu stravovania. Naopak, plusom je, že z hľadiska objemu je jedálniček zostavený tak, že hlad ani chuť na sladké mať nebudete.

NIE PRE KAŽDÉHO JE VHODNÁ

Diéta podľa Mačinovej nie je vhodná úplne pre každého a to aj pre prísnosť jedálnička. Ak máte alergiu na niektorú z potravín z jedálnička, nemôžete sa diéty držať. Rovnako tak by ju nemali používať ani ľudia s tráviacimi ťažkosťami a tí, čo majú nízky tlak.

Aké fázy má Mačingovej diéta

Diéta podľa Mačingovej trvá 28 dní, teda 4 týždne. Tieto 4 týždne možno označiť ako jednotlivé fázy, ktoré sa odlišujú práve jedálničkom a potravinami, ktoré môžete konzumovať. Veľkým plusom je, že chudnutie začína už hneď od úvodu.

Tu je prehľad jednotlivých fáz a ich bližší popis:

 1. fáza: Prvý týždeň Mačingovej diéty býva najťažší a to preto, že na raňajky sa konzumuje mrkva s jablkom, na obed sa strieda rozličná zelenina a na večeru tiež. Zároveň s tým ide ruka v ruke aj zvýšený príjem tekutín, až do 3,5 litra, čo môže byť pre niektorých ľudí pomerne šokujúce. Vďaka tejto kombinácii nastáva chudnutie aj detoxikácia.
 2. fáza: Druhý týždeň je už o niečo pestrejší z hľadiska jedálnička, kde sa už striedajú aj jogurty a viac druhov ovocia. Zaujímavejšie sú aj obedy a večere, kde už môžete siahnuť aj po cestovinách, mäse a vajciach, čo je posun oproti zeleninovej fáze v prvom týždni. Zároveň sa môže stať, že u niekoho sa dostavia v tomto týždni známky únavy.
 3. fáza: Tretí týždeň diéty je jedálniček znova o niečo bohatší a širší a to sa týka prakticky všetkých jedál od raňajok až po večeru. Na raňajky už môžete mať napríklad aj varené pšeno a rôzne nátierky, na obed zas pribudnú do stravovania ryby, na večeru taktiež a už aj mäso so zeleninou. Dobrou správou je, že v tento týždeň si už naozaj doprajete.
 4. fáza: Štvrtý týždeň diéty obsahuje variácie jedál z predošlých fáz, pričom už pribudnú napríklad aj tvaroh, sójové mlieko a oveľa viac konzumujete v rámci hlavných jedál mäso a ryby. Veľký dôraz sa kladie na pitný režim, ktorý podporuje práve čo najlepšie a čo najviac efektívne trávenie a metabolizmus. Nehrozí tak žiaden nadmerný hlad.

Princípy, vhodné a nevhodné jedlá pre Mačingovej diétu

Ak ide o hlavnú zásadu, diéta podľa Mačingovej je pomerne jednoduchá. Založená je na presnom jedálničku, ktorý obsahuje vhodné jedlá a to podľa konkrétnych fáz. Všetky ostatné sú v tomto ohľade nevhodné, neodporúčané a teda zakázané.

Tu je prehľad vhodných jedál podľa konkrétnej fázy a pitný režim:

Povolené jedlá 1. fázy

V prvý týždeň sú raňajky zložené z postrúhanej mrkvy a jablka, ochutené medom, hrozienkami a orechmi. Na obed sa striedajú brokolica, fazuľa, šalát z červenej repy a cuketa. Na večeru zas šalát z červenej repy, mrkvový perkelt, cuketa a brokolica.

Povolené jedlá 2. fázy

Druhý týždeň k raňajkám pribudnú biely jogurt, škorica, kiwi a banán v rôznych variáciách. Na obed zas pribudnú široké bezvaječné cestoviny, kaleráb, cesnak, zázvor, vajcia, špenát, zeler a kuracie karbonátky. Na večeru sa striedajú rôzne druhy polievok.

Povolené jedlá 3. fázy

V tretí týždeň pribudnú k raňajkám napríklad šťava z čerstvého grepu, grahamové či sójové pečivo a kakao zo sójového mlieka. Bohatší je aj obed, napríklad o morčacie mäso alebo ryby. Na večeru zas môžete pridať do jedálnička bryndzu, morčacie prsia a tuniaka.

Povolené jedlá 4. fázy

Ak ide o posledný štvrtý týždeň, tak tu do raňajok pribudnú napríklad pohánkové vločky, inak je jedálniček pôvodný. Na obed zas môžete skúsiť boršč či morskú tresku na masle. Večera obsahuje zas variácie z predošlých jedál, napríklad aj zelerové hranolčeky.

Pitný režim

Čo sa týka pitného režimu, v rámci diéty by ste mali piť denne aspoň 3,5 litra vody, čo podporí vyplavenie toxínov, ale zároveň aj metabolizmus a trávenie. Najlepšia je čistá voda, povolené sú aj 3 zelené čaje denne. Naopak, vylúčiť treba kávu a alkohol.

JEDÁLNIČEK PODĽA KRVNEJ SKUPINY

Po úvodnom období 28 dní je vhodné prejsť na princíp striedania tzv. sacharidového dňa s bielkovinovým dňom a zároveň prejsť na jedálniček v závislosti od krvnej skupiny. Presné detaily vám prezradí už samotná diéta v rámci komplexnej dokumentácie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Vzhľadom na možné viaceré negatíva a riziká diéty podľa Mačingovej je vhodné zamyslieť sa aj nad alternatívami. Jednou z nich, ktorá je tiež pomerne populárna a žiadaná, je aj Ketogénna či inak nazvaná Ketónová diéta. Platí to tak pre ženy, ako aj mužov.

Čo sa týka jej zásad a princípov, táto diéta je jednoduchá a efektívna:

 • cieľom diéty je konzumovať vo vyššom množstve bielkoviny, naopak, obmedzuje sa príjem tuku a cukrov na minimálnu hranicu a konzumujú sa iba tie zdravé
 • vďaka takýmto zmenám sa organizmus dostane do stavu zvaného ketóza, pričom v tomto stave dochádza k spaľovaniu tukových zásob namiesto sacharidov
 • zároveň neprichádza k oslabeniu fyzickej výkonnosti organizmu, nakoľko práve príjem bielkovín zaručuje dostatok živín hlavne pre pohybový aparát
 • tak, ako aj iné diéty, aj Keto diéta má povolené a zakázané potraviny či nápoje, pričom zeleninu s vlákninou viete konzumovať každý deň a to v objeme pol kilogramu

Pri Ketogénnej diéte nastáva teda chudnutie priamo z tuku a to bez oslabenia svalstva či organizmu ako takého. Nemusíte sa báť ani žiadneho hladu a už vôbec nie jojo efektu. Okrem toho má diéta priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu a preventívne aj na cukrovku.

Je tiež veľmi jednoduché ju dodržať, stačí sa pridržiavať pravidla ohľadom bielkovín, tukov a sacharidov. Pokiaľ ide o nejaké riziká, negatíva či nevýhody, tie v tomto prípade príliš nehrozia, diétu však nemôžu držať tehotné a dojčiace ženy a rovnako tak ani ľudia s niektorými metabolickými ochoreniami. Nejde však o nič nebezpečné.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že by ste si chceli diétovanie s Ketónovou diétou maximálne uľahčiť, môžete siahnuť aj po špeciálnom programe zvanom KetoMix. Ide v podstate o eshop s potravinami a produktmi určenými pre tento typ diéty, ktorý obsahuje kompletný jedálniček.

V ponuke KetoMix nájdete rôzne druhy potravín, surovín a doplnkov:

Sortiment ponúka veľký výber proteínových jedál aj pochutín, rovnako tak rôzne miešané nápoje a koktaily a tiež doplnky výživy, pričom všetko si viete zvoliť na mieru

Ak ide o najdôležitejšie vlastnosti a benefity programu, medzi ne patria:

 • jednoduché zostavenie jedálnička podľa obdobia alebo nadváhy
 • komplexnosť, nájdete tu jedlá a suroviny využiteľné po celý deň
 • pohodlnosť, či už ide o prípravu jedál, čo trvá do 5 minút, alebo spôsob nákupu

Čo sa týka výberu, značka KetoMix ponúka najrôznejšie druhy väčších aj menších proteínových jedál, potravín a surovín. Ide predovšetkým o kaše, cestoviny, omelety, polievky, nátierky, dresingy, omáčky a aj sušené mäso, no aj o menšie jedlá a slané a sladké pochutiny, napríklad chipsy, čokolády, tyčinky a sladkosti. Jedálniček je pestrý.

Okrem jedál si viete zakúpiť v sortimente KetoMix aj nápoje a rôzne druhy proteínových koktejlov s príchuťami. V ponuke sú napríklad čokoláda, káva, lesná zmes, vanilka alebo banán. Nájdete tu aj doplnky výživy s L-Karnitínom na lepšie spaľovanie tuku.

Veľkým plusom programu KetoMix je, že si viete zložiť jedálniček presne na mieru. To platí tak v závislosti od toho, akú veľkú máte nadváhu, ako aj v závislosti od toho, na ako dlho chcete Keto diétu držať. Štandardne si viete zakúpiť balíčky na obdobie 7 dní, 14 dní, 3 týždňov alebo celého mesiaca, pričom v balíčku nájdete kompletné stravovanie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

V prípade, že vás program KetoMix zaujal a rovnako tak vás zaujala aj samotná Ketogénna diéta, nie je nič jednoduchšie, ako si vybrať zo sortimentu priamo v oficiálnom eshope www.ketomix.sk. Okrem potravín a produktov tú nájdete aj doplnky výživy.

Pre užívateľov je tento spôsob online nákupu moderný a zároveň:

 • finančne výhodný, nakoľko v originálnom eshope nájdete najlepšie ceny
 • jednoduchý, objednávku pokojne spravíte cez počítač aj smartfón
 • rýchly, celý proces trvá niekoľko minút a doručenie je do 3 dní
 • pohodlný, nemusíte nikam ísť, kuriér vám donesie zásielku k dverám

V prípade, že sa rozhodnete pre nákup cez oficiálny eshop, celý postup je vecou niekoľkých kliknutí. Najskôr do online košíka vložíte tie prípravky, ktoré vás zaujali, potom vyplníte svoje osobné údaje, vyberiete spôsob platby a dopravy a objednávku odošlete.

Platiť môžete na dobierku v hotovosti, ale aj bezhotovostnou formou vopred, či už v podobe internet bankingu, klasického prevodu alebo aj najpohodlnejším možným spôsobom a to platobnou kartou cez internet. Pri väčšej objednávke máte dokonca aj dopravu zdarma, čím znova niečo viac ušetríte. Veľkým plusom je záruka originality a najlepšej ceny.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.47

34 Hodnotení