Mangán: Výskyt v potravinách a v strave, účinky na zdravie a potrebná denná dávka

Stopový prvok dôležitý pre kosti, ale aj pre rôzne metabolické procesy, tak by sa dal charakterizovať mangán. Ide o minerál patriaci do skupiny antioxidantov, ktorý má viaceré prospešné účinky v tele a jeho využitie je aj v pomocnej liečbe viacerých ochorení.

Výhodou tohto minerálu je, že jeho výskyt v potravinách a v strave je naozaj veľmi bohatý, či už ide o zeleninu, ovocie alebo iné rastlinné zdroje. Obsahuje ho tiež nejeden doplnok stravy a to hlavne z oblasti všeobecne podpory imunity. Ak chcete vedieť, kde všade sa mangán nachádza a aký má špecifický účinok pre mužov a pre ženy, čítajte ďalej.

Čo je mangán, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Mangán patrí medzi minerály, ktoré sa v ľudskom tele nevyskytujú na prvý pohľad vo veľkom množstve, no o to významnejší je ich účinok. Bežný človek má v organizme okolo 10 až 40 mg mangánu a to prevažne v kostiach, v menšom množstve aj v pečeni, týmuse, obličkách a vo svalstve, inak si ho telo nevie príliš uskladniť.

Mangán je dôležitý pre metabolizmus viacerých živín, ale napríklad aj pre zdravie kardiovaskulárneho systému. Má tiež významné preventívne a ochranné poslanie, samozrejme, v dostatočnom množstve v tele.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

Béres Drops Plus

  • Podpora imunity a ochrany buniek
  • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
  • Vplyvy súvisiaci s trávením

Pharmaton Geriavit

  • Proti vyčerpanosti
  • Pri nevyváženej strave
  • Počas rekonvalescencie

Preto je aj jeho nedostatok problémom, tu sú jeho najčastejšie príčiny:

Zlé zloženie jedálnička: Najčastejšie je za nízkou hladinou tohto hormónu horšia skladba potravín, ktoré organizmus prijíma a vyhýbanie sa tým, ktoré sú na minerál bohatšie najviac. Týmto problémom trpia aj ľudia s diétami s vylúčením niektorých surovín.

Poruchy vstrebávania: Mangán má nevýhodu v tom, že z potravín ho vie ľudský organizmus vstrebať len vo veľmi malom množstve, čo môžu zhoršiť ešte aj niektoré poruchy vstrebávania, napríklad z dôvodu hnačky či zápalov v črevách.

Iné externé faktory: Konzumácia niektorých iných živín a nápojov môže ovplyvniť tiež hladinu mangánu v tele, konkrétne ide napríklad o stravu s vysokým obsahom fosforu alebo vápnika, čo sú minerály zhoršujúce tiež vstrebávanie minerálu.

Ak ide o deficit mangánu, jeho nedostatok sa v tele prejaví týmito príznakmi:

  • problémy s pamäťou, podráždenosť, trasenie, stres alebo nevoľnosť
  • poruchy sluchu a zraku, kŕče, svalové sťahy, zvýšená lámavosť zubov
  • zvýšenie hladiny cholesterolu, zvýšenie tlaku, zrýchlenie srdcového tepu
  • objaviť sa môžu aj vyrážka, nadmerné potenie či strata telesnej hmotnosti

O NADBYTOK NETREBA MAŤ STRACH

Na rozdiel od iných minerálov, v prípade mangánu platí, že nie je potrebné sa obávať o predávkovanie sa a prípadnú toxicitu s tým spojenú. Pri bežnom stravovaní alebo aj pri užívaní štandardných doplnkov výživy organizmus prebytok vylúči žlčou do čriev.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce mangán

Mangán, podobne ako aj iné minerály, sa dá doplniť najprirodzenejšie práve v potravinách. Nachádza sa v jedle a v strave rozličného typu a charakteru, prevažnej rastlinného pôvodu. Zdroje sú viaceré, no je potrebné zachovávať dostatočnú pestrosť jedálnička.

Tu sú kategórie potravín a ich príklady, kde minerál možno nájsť:

Zelenina, ovocie a orechy: Mangán možno nájsť v zemiakoch, ryži, listovej zelenej zelenine, avokáde, čučoriedkach, papáji a tiež aj v mandliach.

Bylinky: Zaujímavým zdrojom minerálu sú aj niektoré bylinky, ktoré môžete použiť napríklad na čaj. Ide o púpavu, prasličku, ďatelinu, mätu, lucernu, lopúch či rebríček.

Nápoje: Mangán býva súčasťou aj viacerých nápojov, napríklad minerálnych vôd. Veľmi dobrým zdrojom je tiež kvalitná káva a hlavne čaj, ktorý je na minerál bohatý.

Ostatné zdroje: Mangán sa nachádza aj vo vaječných žĺtkoch a niektorých iných rastlinných zdrojoch, napríklad strukovinách, gaštanoch, celozrnnej múke, klinčekoch či zázvore.

Vzhľadom na nízky obsah mangánu je aj potrebná denná dávka nižšia:

  • u kojencov a dojčiat je potrebné denne prijať do tela 0,3 až 0,6 mg mangánu
  • u dospievajúcich detí je to niečo viac, do 2 mg za deň
  • bežný dospelý človek podľa aktuálneho stavu potrebuje od 2 do 5 mg denne
  • najviac mangánu potrebujú dojčiace ženy a to až 9 mg za deň

Účinky a na čo mangán pomáha

Mangán je minerál, ktorý je dôležitý hlavne v rámci ochrannej a preventívnej funkcie a to na viaceré systémy v organizme. Nejde o látku, ktorá by bola dominantná len v jednej oblasti, práve naopak, jej využitie je veľmi široké, no o to dôležitejšie.

Toto sú oblasti, v ktorých je zdravá hladina mangánu najviac potrebná:

Metabolizmus a vstrebávanie

Mangán je nevyhnutný pre metabolizmus bielkovín a tukov, pomáha tiež regulovať hladinu cukru v krvi. Ovplyvňuje aj metabolické procesy v kostiach a v nervovom tkanive. Podporuje tiež správne využitie vitamínu E a tionínu a minerálov vápnik, fosfor a železo.

Pohybový aparát

Minerál je dôležitý aj pre stav a rast kostí a chrupaviek, má význam aj pre produkciu a stav synoviálneho mazu a pomáha pred vznikom osteoporózy. Vplýva tiež na svalstvo, má preventívnu funkciu pred vznikom svalových kŕčov, posilňuje aj rast svalov.

Obranyschopnosť a ochrana

Správna hladina tohto stopového prvku vplýva aj na fungovanie a odolnosť imunitného systému a na podporu prirodzenej obranyschopnosti. Minerál má tiež antioxidačné vlastnosti, čo znamená, že chráni bunky pred voľnými radikálmi a predčasným starnutím.

Vplyv na srdce a nervy

V rámci preventívnych a protektívnych účinkov má mangán zmysel na ochranu pred srdcovými chorobami a ateriosklerózou, ale aj pred duševnými ochoreniami. Je dôležitý v prevencii pred Alzheimerovou chorobu a Parkinsonovou chorobou.

AJ ĎALŠIE ČIASTKOVÉ VPLYVY

Pôsobenie mangánu jednotlivými účinkami zasahuje aj do ostatných oblastí fungovania ľudského organizmu a jeho zdravia. Minerál je dôležitý aj pre tvorbu materského mlieka, na potenciu u mužov, na zníženie cholesterolu, lepšie hojenie rán aj na zdravie chrupu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s mangánom

Ak vás zaujíma niečo viac o mangáne a jeho vstrebávaní, nedostatku, nadbytku či prípadných interakciách s inými látkami, nasledujúce riadky sú určené priamo pre vás. Ako vidno, mangán je nevyhnutný vo viacerých oblastiach, čo znamená, že pre jeho správne dopĺňanie treba mať maximum informácií.

Preto teraz prinášame odpovede na najdôležitejšie otázky:

Ktoré jedlá, nápoje a iné látky môžu zhoršiť vstrebávanie mangánu?

Ide typicky o jedlá a nápoje obsahujúce mlieko, čiže napríklad o rôzne mliečne výrobky a polotovary. Negatívne na vstrebávanie pôsobí aj alkohol, čo platí nielen pre mangán, ale aj pre iné minerály. Konzumácia konzervovaných potravín a antibiotiká sú tiež problém.

Môže dlhodobý nedostatok minerálu spôsobiť aj nejaké ochorenia?

Áno, preto si treba dávať pozor už na prvé prejavy a symptómy nízkej hladiny, ktoré sme spomínali na úvod. Pri dlhodobejšom nedostatku minerálu hrozí vážne zhoršenie zraku, zvyšuje sa riziko vzniku srdcových príhod a hrozí vážne poškodenie pankreasu.

Existujú nejaké interakcie medzi mangánom a ďalšími minerálmi a látkami?

Áno, niektoré z nich kladné, iné ale bohužiaľ záporné a to tak pre mangán samotný, ako aj pre ostatné zložky. Pre vstrebanie mangánu je problém hlavne vápnik a fosfor. Naopak, mangán samotný pomáha na lepšie využitie železa v tele, podporuje aj účinky vitamínov C a E.

Hrozí nejaké riziko ohrozenia zdravia pri nadmernom užívaní mangánu?

V prípade bežného príjmu z potravín je takýto stav nepravdepodobný, telo vie prebytok bez problému vylúčiť. Problémom však môže vdychovanie mangánu v priemyselnom prostredí, pri dlhodobom vplyve zvyšuje riziko demencie či Parkinsonovej choroby.

Výživové doplnky obsahujúce mangán

Vzhľadom na široké pôsobenie minerálu v rôznych orgánových sústavách je mangán pomerne často súčasťou viacerých doplnkov výživy. Tie môžu účinkovať napríklad na respiračný systém a nosovú sliznicu, na kosti a pohybový aparát alebo na imunitu.

Všetko závisí od toho, aké je zloženie daného prípravku:

Mangán býva v tomto prípade jedným z viacerých minerálov a aktívnych látok, štandardne ide buď o multiminerály alebo špecializované produkty

Všetky výživové doplnky majú zároveň obvykle aj tieto výhody:

  • môžete ich užívať dlhodobejšie, pokojne aj viac týždňov
  • vzhľadom na zloženie je minimálne riziko vedľajších účinkov
  • dávkovanie je možné aj pre deti, tehotné ženy a počas dojčenia

V prípade väčšiny prípravkov je síce koncentrácia mangánu nižšia, nakoľko obsahujú viacero zložiek, ale pôsobenie je dostatočne viditeľné. Najčastejšie ide o doplnky výživy v podobe tabliet, prípadne kapsúl, čo uľahčuje užívanie. Mangán však nájde uplatnenie aj v špecifických formách, môže byť súčasťou kvapiek či sirupov.

Lieky obsahujúce mangán

Vyššiu koncentráciu mangánu obsahujú lieky a liečivá. Ide spravidla tiež o voľne dostupné prípravky, ktoré si môžete zakúpiť bez receptu či predpisu, ktoré sú však už určené na konkrétne problémy a ich pôsobenie je intenzívnejšie a viac viditeľné.

Lieky môžete kúpiť len v lekárni a spravidla ide najčastejšie o tieto typy:

Buď sa jedná o lieky určené všeobecne na úpravu hladiny mangánu spolu s ďalšími minerálmi, alebo ide o lieky určené špeciálne na niektorú oblasť pôsobenia

Liečivá obsahujúce mangán ponúkajú tiež niektoré benefity:

  • vďaka koncentrovanejšiemu zloženiu stačí kratšia doba užívania
  • ide o voľne dostupné lieky, nemusíte teda mať recept od lekára
  • je možné nájsť lieky presne na konkrétny problém s viditeľnými výsledkami

Najčastejšie sa mangán nachádza v zložení s inými minerálmi, napríklad vápnikom, prípadne aj s vitamínmi, čo platí hlavne pri liečivách určených na pohybový aparát a kosti. Okrem tabliet, čo je štandardná forma, môže mať aj podobu tekutých prípravkov, kde je napríklad súčasťou liekov v podobe nosového spreju na prejavy alergie.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

Béres Drops Plus

  • Podpora imunity a ochrany buniek
  • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
  • Vplyvy súvisiaci s trávením

Pharmaton Geriavit

  • Proti vyčerpanosti
  • Pri nevyváženej strave
  • Počas rekonvalescencie

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce mangán

Kým nákup doplnkov výživy je možný aj v niektorých eshopoch, napríklad s vitamínmi a minerálmi, v prípade liekov je predaj realizovaný iba cez lekárne. Prípravky obsahujúce mangán sú spravidla bez receptu, čo dáva možnosť kúpy aj cez internet.

Ide hlavne o online lekárne, ktoré majú oproti kamenným viac výhod:

  • najviac viditeľnou je úspora financií vďaka lepšej cene produktu
  • nemusíte nikam chodiť, stačí vám internet a napríklad smartfón
  • objednávku viete zrealizovať aj s platbou vopred bez hotovosti
  • doručenie je rýchle, obvykle do 1 až 2 dní a priamo k vám domov

Nemalou výhodou je aj to, že už pred kúpou si viete na jednom mieste porovnať viacero prípravkov a liekov, nielen z hľadiska ceny, ale aj zloženia, značky, veľkosti balenia a podobne. Navyše, v online lekárňach bývajú spravidla všetky skladom.

To platí hlavne pre tie väčšie a známejšie lekárne, ktoré sú na trhu už dosť dlho. Takéto overené lekárne majú aj lepší zákaznícky servis, čo sa prejaví jednoduchšou objednávkou bez registrácie alebo viacerými možnosťami platby, nielen cez internet banking, ale aj platobnou kartou, samozrejme, priamo cez internet.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.54

24 Hodnotení