Máte anémiu? 5 rád, čo na ňu pomáha, čo je dobré jesť a ktoré prípravky sú najlepšie
Chudokrvnosť, čiže anémia, je stav, kedy dochádza k poklesu hemoglobínu, čiže červeného farbiva, v krvi. Najčastejšie sa tento problém prejavuje výraznou bledosťou kože a u detí aj celkovým neprospievaním a spomalením rozvoja. Vyskytovať sa môže aj u dospelých.
Anémia môže byť spôsobená rôznymi príčinami, či už pôjde o krátkodobé faktory typu strata krvi v dôsledku zranenia, alebo o dlhodobejšie vplyvy spojené s nedostatkom železa alebo poruchou jeho absorpcie. Základom liečby je lekárske vyšetrenie a doplnenie železa do tela. V tomto článku si však povieme niečo aj o tom, čo môžete spraviť s anémiou sami.
Čo je anémia, ako vzniká a aké sú jej príznaky
Anémia, nazývaná aj anemický syndróm, je ochorenie charakterizované poklesom červeného krvného farbiva hemoglobín v krvi. Toto farbivo je dôležité pre viazanie kyslíka, takže zabezpečuje transportnú funkciu kyslíka v krvi a jeho prenos do jednotlivých tkanív.
V prípade, že je hemoglobínu nedostatok, dochádza k nedostatočnému okysličeniu jednotlivých orgánových sústav a celkovo celého organizmu. To so sebou prináša viaceré problémy a príčiny. Zároveň môže byť anémia aj prejavom porúch či ochorení priamo kostnej drene alebo krvotvorby. V každom prípade platí, že s ňou súvisia viaceré iné problémy.
Ide hlavne o nasledovné javy, symptómy a vonkajšie príznaky:
- prejavy na pokožke, čím je anémia typická na prvý pohľad, hlavne ide o bledosť, v prípade, ak je anémia sprevádzaná náhlym rozpadom červených krviniek, aj žltačka
- kvôli nedostatku okysličenia tkanív, orgánových sústav a celého organizmu dochádza aj k pocitom únavy a celkovému neprospievaniu, čo sa týka hlavne detí
- typicky sa vyskytujú aj bolesti hlavy, točenie hlavy, zvýšenie krvného pulzu, pocit búšenia srdca, nechutenstvo do jedla, nastať môžu aj problémy s dýchaním
- pri dlhodobej anémií, kedy je dlhšiu dobu znížená schopnosť transportu kyslíka po organizme, dochádza k pocitom vyčerpanosti a celkovej fyzickej slabosti
ANÉMIA JE VEĽMI ČASTO ROZŠÍRENÁ
Chudokrvnosť patrí medzi jednu z najviac rozšírených chorôb a porúch vôbec. Štatistiky udávajú, že anémiou trpí skoro tretina celosvetovej populácie, pričom najčastejšie ide o nutričnú anémiu, ktorá vzniká na základe nedostatku živín potrebných pre hemoglobín.
Príčiny a kedy vzniká anémia
Za anémiou je nedostatok hemoglobínu, pričom tento stav môže vzniknúť na základe viacerých príčin a s prispením viacerých vplyvov a faktorov. Niektoré z nich nie je možné ovplyvniť, napríklad poruchy kostnej drene, na iné zas pôsobiť viete.
Medzi tie, ktoré sú z hľadiska vplyvu najvýznamnejšie, patria:
Nedostatok vitamínov a minerálov: Najčastejšie dochádza k výskytu anémie v dôsledku nedostatočného príjmu niektorých živín a látok. Jedná sa hlavne o samotné železo, ale aj o meď, zinok, kobalt, mangán a vitamíny C, A, E a B, konkrétne B5, B6 a B12.
Zhoršené vstrebávanie železa: Nielen nedostatok spomínaných živín, ale aj ich zhoršené vstrebávanie môže spôsobiť chudokrvnosť. Ide hlavne o prípady poruchy absorpcie v črevách v dôsledku chronických problémov, či už ide zápalového alebo funkčného charakteru.
Zvýšené krvné straty: Veľmi častou situáciou, kedy príde k anémii krátkodobo, je stav zvýšených strát krvi. V tomto prípade môže ísť napríklad o menej viditeľné prípady ako intenzívnejšia menštruácia či krvácanie z vredov, alebo o zranenia so stratou krvi.
Zvýšená tvorba krvi: Jedným z možných dôvodov, prečo tiež môže prísť ku vzniku anémie, je zvýšená tvorba krvi, kedy dochádza zároveň s ňou k poklesu objemu hemoglobínu. Tento stav nastáva typicky počas rýchlejšieho vývoja v puberte alebo v druhej polovici tehotenstva.
Ostatné faktory: Ďalšie vplyvy, ktoré môžu spôsobiť anémiu krátkodobo aj dlhodobo, sú nadmerný príjem niektorých látok zhoršujúcich vstrebávanie železa, vedľajšie účinky liekov, poruchy krvotvorby v kostnej dreni, ochorenia obličiek alebo znížená funkcia štítnej žľazy.
Riešenie anémie doma
Hoci stav anémie patrí určite do rúk lekára, hlavne ak ide o vážny nedostatok hemoglobínu, ktorý trvá dlhšie, viete využiť aj niektoré režimové opatrenia alebo prostriedky v rámci domáceho riešenia. To je zamerané hlavne na doplnenie železa a iných živín.
Tu sú najdôležitejšie zásady, ako pôsobiť na anémiu:
Zmeny v jedálničku
Ak chcete mať dobrú krvotvorbu a dostatok hemoglobínu, zaraďte do jedálnička sóju, tofu, šošovicu, špenát, brokolicu, cviklu, kapustu, paradajky, cibuľu, cesnak a pór. Okrem rastlinných zdrojov konzumujte tiež červené mäso, vnútornosti a vajcia.
Zlepšenie pitného režimu
Okrem potravín môžete vplývať na dostatok železa aj krvotvorbu tiež zmenami v rámci pitného režimu. Základom je dostatok čistej vody, prípadne vody s citrónom, obmedzenie pitia mlieka a sladených limonád a radšej ich nahradenie pomarančovou šťavou.
Pôsobenie na ďalšie faktory
Aby ste zlepšili vstrebateľnosť železa aj iných dôležitých minerálov a vitamínov, obmedzte príjem kávy a silného čierneho čaju, rovnako tak úplne vylúčte alkohol a cigarety. Rovnako tak môžete krvotvorbu podporiť pohybom spojeným s hlbokým dýchaním.
Voľne dostupné doplnky výživy
Veľmi dobrým prostriedkom na boj s anémiou doma je využívanie výživových doplnkov, ktoré môžete užívať aj dlhšiu dobu. tie obsahujú železo aj iné minerály, prípadne v kombinácii s vitamínmi a majú rôzne podoby od kapsúl po sirupy.
Lieky so železom a vitamínom B12
Okrem liekov s obsahom železa, ktoré vám môže indikovať lekár a ktoré môžu mať aj formu injekcií, sú k dispozícii aj voľne dostupné liečivá. Tie obsahujú buď samotné železo v podobe síranu železnatého, alebo vitamín B12, tiež dôležitý pre hemoglobín.
KOMPLEXNÝ PRÍSTUP
Všetky spomínané prostriedky, prípravky aj opatrenia by ste mali vhodne skombinovať tak, aby ste dosiahli komplexný prístup. Anémia totiž nie je len izolovaným problémom týkajúcim sa krvi, ale zasahuje celý organizmus a tak k nej treba aj pristupovať.
Výživové doplnky na anémiu
Pokiaľ ide o voľne dostupné prípravky, ktoré máte k dispozícii a sú použiteľné na prípady anémie, najlepšou voľbou sú výživové doplnky obsahujúce železo, prípadne aj iné minerály. Viete si ich kúpiť bez toho, aby ste museli chodiť za lekárom.
K dispozícii je viacero foriem prípravkov:
V ponuke sú tabletky, šumivé tablety, kapsuly aj tekuté formy obsahujúce železo, ale aj iné minerály a vitamíny, napríklad vitamín C, vitamín B12, meď či zinok
Pokiaľ ide o ich výhody pre užívateľov, tak:
- bez ohľadu na formu je ich užívanie bezproblémové
- pôsobenie je prirodzené, zloženie založené na prírodných látkach
- užívanie môže byť tak pre dospelých, ako aj pre deti a v tehotenstve
K dispozícii tak máte pomerne veľký výber prípravkov prakticky pre každého, komu chýba v tele železo alebo vitamín B12. Siahnuť môžete po bežných tabletkách, pivovarských kvasniciach, rôznych sirupoch a kvapkách aj s prídavkom ovocných štiav pre deti alebo po špeciálnych kapsulách s postupným uvoľňovaním látok.
Lieky na anémiu
Okrem liekov na predpis, ktoré vám indikuje lekár a najčastejšie ide o injekčné formy dopĺňania železa, máte v rámci liečiv k dispozícii aj voľne dostupné prípravky obsahujúce železo, ktoré sú bez receptu. Najčastejšie majú perorálnu formu.
V ponuke liekov nájdete hlavne tieto typy:
Najčastejšie sa jedná o kvapky, tabletky a kapsule obsahujúce priamo železo v podobe síranu železnatého, alebo vitamín B12, ktorý je tiež dôležitý pre hemoglobín
Lieky sa od voľne dostupných doplnkov odlišuj tým, že:
- majú kvalitnejšiu a účinnejšiu koncentráciu účinných látok
- prinášajú rýchlejší efekt, sú však určené na krátkodobé užívanie
- zároveň treba počítať s rizikom vedľajších účinkov a kontraindikácií
V rámci voľne dostupných liečiv si viete vybrať perorálne kvapky a kapsuly s obsahom síranu železnatého určené pre deti aj dospelých na doplnenie hladiny železa, napríklad aj v tehotenstve. Druhou skupinou sú liečivá obsahujúce hlavne vitamín B12, ale aj iné vitamíny, ktoré majú komplexnejšie pôsobenie na krv a hemoglobín.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky na anémiu
Či už siahnete po doplnkoch výživy v podobe rôznych kvapiek, kapsúl alebo tabliet, prípadne po liekoch s obsahom účinných foriem železa, všetky tieto prípravky si viete zakúpiť bez väčších problémov v lekárni a to aj bez toho, aby ste museli mať recept.
Vďaka tomu viete využiť nákup nielen v kamennej, ale aj v online lekárni:
- nákupom cez internet šetríte čas, objednávku vybavíte aj cez mobil
- zároveň šetríte peniaze, ceny v online lekárni sú lepšie, ako v tej kamennej
- na jednom mieste viete porovnať väčší sortiment liekov a doplnkov
- je to pohodlné, zásielku s prípravkami vám kuriér doručí až domov
Ak sa rozhodnete pre nákup cez internet, čo je čoraz populárnejšia preferencia viacerých užívateľov, vyberte si radšej väčšie a overené lekárne, napríklad ako je [lekaren]. Nielen, že majú širší sortiment a sú známejšie, majú aj lepšie služby.
To sa prejavuje napríklad už pri objednávke, ktorá môže byť aj bez nejakej zdĺhavej registrácie a samotný proces objednania je vecou niekoľkých minút. Okrem toho si viete pri platbe aj doručení vybrať z viacerých možnosti, takže môžete platiť napríklad aj platobnou kartou a doručenie zásielky nemusí trvať dlhšie, ako 24 či 48 hodín.
Kajetana K. píše 19 apríla 2020 o 22:45