Máte nádchu? Pozrite sa, čo je na ňu dobré a čo na ňu najlepšie zaberá a pomáha
Nádcha patrí medzi veľmi nepríjemné ochorenia a to hlavne preto, že sťažuje najprirodzenejšiu činnosť organizmu, čiže dýchanie. Hoci sa nejedná o nebezpečný stav, práve týmto svojim prejavom a pôsobením vie narušiť bežný život a dokonca aj spánok.
Býva spojená tak s bežným a nezávažným prechladnutím, ako aj s chrípkou alebo infekciami a zápalmi respiračného typu. Osobitným typom je alergická nádcha, známa aj pod označením senná, ktorá je spôsobená podráždením sliznice nejakým vonkajším faktorom. My sa dnes pozrieme na to, čo na nádchu najviac pomáha a to tak u dospelých, ako aj u detí.
Čo je nádcha, ako vzniká a aké má príznaky
Nádcha je stav infekcie alebo zápalu nosovej sliznice, ktorý môže mať alergický aj nealergický pôvod. Tento zápal sa prejaví zdurením a opuchom nosovej sliznice, pričom výsledkom je ťažšie dýchanie, plný nos a v niektorých prípadoch aj výtok z nosa.
Podľa vyvolávajúcej príčiny sa môže k tomuto stavu pridať aj výskyt hlienov v hornej časti dýchacích ciest, čo so sebou prináša ďalšie prejavy a problémy. Zhruba 10 % prípadov spadá do kategórie alergickej nádchy, zvyšok má obvykle infekčný charakter na podklade vírusovej infekcie. Podľa doby trvania môže byť nádcha akútna aj chronická.
Nurofen STOPGRIP
- Pomoc na chrípku aj prechladnutie
- Pôsobenie na teplotu a horúčku
- Vplyvy na nosovú sliznicu
Nasivin 0,05 %
- Zmiernenie opuchu nosovej sliznice
- Uľahčenie odtoku sekrétov
- Zníženie bolesti pri zápale stredného ucha
S typom a priebehom nádchy súvisia aj niektoré symptómy a problémy:
- najčastejšie sa objavujú spomínané sťažené dýchanie a upchatý nos, nastať môže aj svrbenie nosa, vodnatý výtok z neho a pri väčšom podráždení aj bolesť
- v prípade vážnejšej nádchy, ktorá má súvis s niektorým z respiračných ochorení, sa vyskytujú aj bolesti hlavy, hlieny a ich vykašliavanie či teplota
- pri akútnej nádche sa objavujú aj bolesť a škriabanie v hrdle, celková slabosť, zvýšené prekrvenie nosovej sliznice a jej opuch alebo záchvaty kýchania
- v prípade hnisavo-hlienového výtoku sa jedná o vážnejšiu nádchu, ktorá môže byť prvým štádiom chrípky, niekedy sa na úvod nemusia vyskytovať ani iné prejavy
PREDCHÁDZANIE A PREVENCIA
Hoci proti nádche neexistuje očkovanie, ako napríklad proti chrípke, je možné jej pomerne účinne predchádzať. Základom je posilnenie a podpora imunity, otužovanie a v lete je dôležité rozumné a opatrnejšie používanie klimatizácie v domácnosti či v aute.
Príčiny a kedy vzniká nádcha
Nádcha vzniká buď ako samostatné ochorenie, kedy ide napríklad o reakciu na nejaké vonkajšie dráždivé podnety, alebo sa môže jednať o symptóm súvisiaci s respiračným či iným infekčným ochorením. Faktorov podieľajúcich sa na vzniku je viacero.
Tu je prehľad tých, ktoré sa objavujú najčastejšie:
Alergie: V prípade alergickej nádchy býva za týmto problémom najčastejšie nejaký krátkodobejší alebo sezónny alergén, napríklad ak ide o peľové častice. Súčasťou ďalších prejavov býva aj slzenie očí, prípadne tiež pocit škriabania v hrdle.
Iné dráždivé podnety: Dlhodobé dráždenie slizníc nosových dutín, napríklad prachom, chemikáliami alebo nejakými škodlivinami z okolitého prostredia môže tiež viesť k nádche. V tomto prípade sa zas môže vyskytnúť sprievodný suchý kašeľ.
Vírusové infekcie: Najčastejšou nealergickou príčinou nádchy bývajú respiračné infekcie, ktoré spôsobia širšie zápaly v nosových a prínosových dutinách. Bežne ide o rinovírusy, adenovírusy a enterovírusy prenášané kvapôčkovou cestou.
Chrípka: Nádcha veľmi často prerastie do chrípky a to z dôvodu, že je jej úvodným štádiom. Okrem plného nosa sa vtedy môžu objaviť aj teplota, celková slabosť, bolesti hrdla a postupne prichádza začína pokašliavanie. Liečiť sa potom musí hlavne chrípka.
Nesúvisiace ochorenia: Nádcha môže byť spojená nielen priamo s respiračnými problémami alebo infekciami, ale aj s ochoreniami, ktoré s ňou na prvý pohľad nesúvisia. Môže ísť napríklad o osýpky, šarlach či infekčnú mononukleózu.
Riešenie nádchy doma
Prv, než sa vyberiete za lekárom, môže sa pokúsiť riešiť nádchu aj v domácom prostredí. Platí to samozrejme len pre menej závažné prípady nádchy, napríklad chrípka alebo vážnejšie alergie si už vyžadujú aj odborný prístup.
Tu sú možnosti, ktoré môžete uplatniť svojpomocne:
Bylinné čaje
Bylinné čaje sú už dlhodobo overeným prostriedkom s prirodzeným pôsobením na dýchacie cesty, nosové dutiny a nádchu. Kúpiť si ich môžete ako hotové, alebo si ich viete pripraviť čerstvé, napríklad zo zázvoru, bazy, mäty, skorocelu či ibišteku.
Naparovanie a inhalovanie
Okrem vnútorného použitia je možné využiť rastliny a byliny aj navonok a to pre naparovanie alebo inhalovanie. Najviac používané sú rumanček, mäta, eukalyptus alebo zmesi obsahujúce napríklad borovicu či mätový olej, ktoré si viete kúpiť ako hotové produkty.
Režimové opatrenia
V prípade, že máte podozrenie na nádchu vzniknutú z alergie alebo vonkajšieho dráždenia, zmeňte prostredie alebo obmedzte takéto vplyvy. Taktiež obmedzte konzumáciu alkoholu, kávy a dráždivých jedál. Pravidelne vetrajte a zvlhčujte vzduch.
Prípravky na hlieny a preplach nosa
Na uvoľnenie a zmiernenie podráždenia nosa si viete kúpiť aj hotové prípravky, či už vo forme sprejov alebo roztokov s obsahom mineralizovanej alebo morskej vody. Rovnako tak sa dajú zakúpiť prípravky pôsobiace na hlieny a na ich rozpúšťanie.
Voľne dostupné lieky
Poslednou možnosťou je využitie voľne predajných a voľne dostupných liekov, ktoré majú za cieľ na zmiernenie opuchu sliznice v nose, zlepšenie dýchania a na zastavenie výtoku z nosa. K dispozícii sú aj kvapky pôsobiace na kašeľ a hlieny.
PRI DLHODOBEJ NÁDCHE CHOĎTE ZA LEKÁROM
V prípade, ak je nádcha dlhodobá, prípadne sa k nej pridružia aj niektoré iné problémy a komplikácie, zbytočne neotáľajte a navštívte lekára. Len on môže presne stanoviť diagnózu, odhaliť prípadné komplikácie a indikovať liečbu, ktorá vám účinne rýchlo pomôže.
Výživové doplnky a prípravky na nádchu
Jednou z často využívaných možností v prípade nádchy sú produkty, ktoré prinášajú okamžitú úľavu na nosovú sliznicu alebo pôsobia dokonca aj na hlieny v prínosových dutinách a hornej časti dýchacej sústavy. Bežne ide o nosové spreje a perorálne formy.
Ich zloženie a mechanizmus účinku sú veľmi prirodzené:
Základom býva morská alebo mineralizovaná voda, prípadne prírodný roztok pozostávajúci z extraktov a výťažkov rastlín s pôsobením na nosové dutiny a sliznice
Pre užívateľov majú tieto prípravky viacero benefitov:
- pôsobenie je prirodzené, čo vyplýva aj z látok obsiahnutých v zložení
- kúpa nie je podmienená vyšetrením u lekára alebo predpisom
- použitie je možné aj u menších detí alebo v tehotenstve a pri kojení
Cieľom týchto prípravkov býva upokojenie sliznice v nose, zmiernenie jej podráždenia a v prípade niektorých prípravkov so širším zložením aj pôsobenie na hlieny a ich lepšie zriedenie a transport z dýchacích ciest. Použitie prípravkov môže byť aj dlhodobejšie, avšak ak sa priebeh nádchy nezlepší, treba prejsť na silnejšie prípravky.
Lieky na nádchu
Pokiaľ ide o lieky určené na liečbu nádchy, v tejto kategórii možno nájsť najčastejšie dva typy liečiv. Prvým sú tabletky alebo kvapky určené na perorálne užitie prehltnutím, druhým zas nosové spreje, ktoré sa podávajú priamo s pôsobením na sliznicu.
Z hľadiska účinnosti a zamerania fungujú tieto dva typy:
Prvým sú spomínané perorálne prípravky, ktoré pomáhajú na kašeľ a na hlieny s ich lepším uvoľnením, druhým zas spreje do nosa na opuch sliznice a lepšie dýchanie
Bez ohľadu na to, ktorý typ si vyberiete, počítajte s týmto:
- lieky majú silnejšiu koncentráciu účinných a aktívnych zložiek
- vďaka tomu majú rýchlejší nástup účinkov, užívanie je krátkodobejšie
- zároveň je tu ale aj riziko vedľajších vplyvov a kontraindikácií
Pokiaľ ide o zloženie, v niektorých liekoch sa využívajú bylinné extrakty a výťažky, napríklad z muškátu, horca alebo prvosienky, ktoré pôsobia na hlieny a dýchacie cesty, v iných nájdete syntetické účinné látky typu xylometazolíniumchlorid a oxymetazolíniumchlorid. Tie pôsobia priamo na nosovú sliznicu, zmierujú jej opuch a uľahčia tak dýchanie.
Nurofen STOPGRIP
- Pomoc na chrípku aj prechladnutie
- Pôsobenie na teplotu a horúčku
- Vplyvy na nosovú sliznicu
Nasivin 0,05 %
- Zmiernenie opuchu nosovej sliznice
- Uľahčenie odtoku sekrétov
- Zníženie bolesti pri zápale stredného ucha
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na nádchu
Voľne dostupné prípravky, doplnky výživy aj lieky bez predpisu si viete kúpiť veľmi jednoducho a rýchlo v lekárni. Nakoľko predaj nie je podmienený receptom, nemusí ísť len o osobný nákup, ale aj o pohodlnejšiu objednávku z domu cez internet.
Online lekárne sú čoraz populárnejšou alternatívou a to pre viac dôvodov:
- veľkým plusom je pohodlie, nemusíte nikam ísť a nič osobne zisťovať
- zároveň si viete z domu, aj cez mobil, pozrieť celú ponuku prípravkov
- tie si viete porovnať, či už z pohľadu ceny, alebo aj zloženia
- objednávku spravíte z počítača aj cez smartfón a to aj bez registrácie
Navyše, online lekárne ponúkajú obvykle oveľa lepší a bohatší výber, ako je tomu v prípade kamenných lekární. Viac prípravkov máte aj na sklade a to v rôznych baleniach, čo platí hlavne pre tie väčšie lekárne.
Zároveň viete v známejších a overených lekárňach využiť aj viaceré možnosti platby vopred, napríklad nielen cez internet banking, ale aj platobnou kartou, prípadne máte doručenie zásielky domov s výberom viacerých dopravcov. Samozrejmosťou je možnosť sledovania priebehu objednávky a rýchlejšie dodanie, niekedy aj do 24 či 48 hodín.