Máte opuch nosovej sliznice? Čo ho spôsobuje, čo je naň dobré a čo na jeho zmiernenie

Máte opuch nosovej sliznice? Čo ho spôsobuje, čo je naň dobré a čo na jeho zmiernenie

Opuchnutie nosovej sliznice patrí medzi základné príznaky pre jej zápal a infekciu. Vyskytuje sa hlavne v dôsledku nádchy alebo respiračných ochorení týkajúcich sa hornej dýchacej sústavy. Ide o stav, ktorý je pomerne bežný a to tak u detí, ako aj u dospelých.

Pochopiteľne, okrem zápalu či infekcie môže byť za opuchom aj niečo iné, napríklad nadmerná suchosť, čiže vplyv okolitého prostredia, rovnako tak to môže byť aj alergia, kedy je už puch chronický a odpuchnutie nastane až po skončení vplyvu alergénu. Čo robiť na zmiernenie opuchu, stačí len domáca liečba a ktoré tabletky a lieky použiť?

Čo je opuch nosovej sliznice, ako vzniká a aké má príznaky

Opuch nosovej sliznice je stav, kedy dochádza k podráždeniu sliznice nachádzajúcej sa v nosohltane a k jej následnému zväčšeniu a zdureniu. Výsledkom tohto stavu býva jednak sťažené dýchanie, ale aj vyššie riziko upchatia nosu a následne tiež výtoku z neho.

Najčastejšie ide o problém, ktorý má súvislosť so zápalom tejto sliznice, ktorá môže mať buď alergický alebo nealergický pôvod. Podľa štatistík len 10 % prípadov je alergického charakteru, ostatné majú hlavne infekčný charakter. Opuch nosovej sliznice môže byť podľa dĺžky trvania buď akútny, alebo chronický, v tom druhom prípade tu je viac faktorov.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Doluxio Combi

 • Zníženie horúčky
 • Uvoľnenie upchatého nosa
 • Zmiernenie bolestí

Vibrocil

 • Úľava pri nádche
 • Úľava pri alergii
 • Adjuvant pri otitis media

Nasivin 0,05 %

 • Zmiernenie opuchu nosovej sliznice
 • Uľahčenie odtoku sekrétov
 • Zníženie bolesti pri zápale stredného ucha

Čo sa týka súvisiacich symptómov a prejavov s opuchom, tak sem patria:

 • typickým prejavom opuchu nosovej sliznice je jej zápal, zdurenie, podráždenie, zväčšenie a začervenanie, môže sa to prejaviť aj na hlase
 • druhou skupinou prejavov súvisiacich s opuchom sú tie viac nepríjemné a bolestivé, či už sa jedná priamo o rôzny typ bolesti, alebo aj o jeho pálenie a svrbenie
 • okrem toho sa bežne vyskytuje aj nádcha, čiže upchatie nosa, výtok z neho a výskyt hlienov, objaviť sa môže aj kýchanie, ktoré vzniká podráždením sliznice
 • individuálne, aj podľa typu príčiny opuchu, sú prítomné bolesti a škriabanie v krku, slzenie z očí, celková slabosť, výskyt hlienov, kašeľ alebo teplota

VPLYV MAJÚ AJ OKOLITÉ PODMIENKY

Nielen faktory vo vnútri organizmu, čiže napríklad infekcie alebo zápaly, ale aj okolité podmienky môžu mať na nosovú sliznicu výrazný vplyv. Napríklad nadmerné používanie klimatizácie, príliš suchý vzduch v zime či veľa prachu jej stav zhoršujú.

Príčiny a kedy vzniká opuch nosovej sliznice

Za opuchom nosovej sliznice býva niekoľko typov a kategórií príčin, avšak z biologického hľadiska sa jedná o stav, ktorý je reakciou na jej podráždenie. Práve podľa toho, aký faktor sa podieľal na tomto podráždení, rozlišujeme aj príčinu opuchu.

Medzi najčastejšie prípady a stavy, kedy opuch nastáva, patria:

Vírusové a iné infekcie: Bežne dochádza k opuchu nosovej sliznice v dôsledku infekcie, hlavne vírusového typu, sekundárne sa môže pridružiť aj bakteriálna. Môže ísť o zápal nosohltanu, prínosových dutín alebo o širšie respiračné zápaly.

Alergická reakcia: Pomerne bežnou situáciou je, že opuch nosovej sliznice a ďalšie príznaky s upchatím nosa, slzením očí alebo kýchaním súvisia s alergiou. Ide hlavne o alergiu na peľ, trávy, kvetiny, prach, roztoče a iné vonkajšie či vnútorné alergény.

Podráždenie okolím: Opuchnutie nosovej sliznice môže súvisieť aj s jej podráždením a vznikom suchosti a zdurenia. Medzi najčastejšie dráždivé faktory patria príliš suchý vzduch a jeho pôsobenie, prach, inak znečistený vzduch či chlad.

Ostatné faktory a príčiny: Na opuch nosa majú vplyv aj niektoré externé faktory alebo vplyvy, ktoré trvajú dlhšiu dobu. S opuchom môžu súvisieť nadmerné užívanie nosových kvapiek, dlhodobé pôsobenie slanej vody či vedľajšie účinky liekov.

Riešenie opuchu nosovej sliznice doma

Pokiaľ ide o opuch nosovej sliznice a jeho riešenie, primárne sa treba zamerať na príčinu alebo ochorenie, ktoré tento opuch spôsobili. Sekundárne je však možné pôsobiť aj symptomaticky, či už na dýchanie alebo iné oblasti.

Toto sú možnosti, ktoré patria medzi najviac overené:

Režimové opatrenia

Prvou možnosťou, ako zmierniť opuch nosovej sliznice a pôsobiť aj na iné problémy, sú režimové opatrenia. Vzduch v miestnosti treba častejšie vetrať a zvlhčovať ho, na noc si pridať jeden vankúš pod hlavu a piť veľa tekutín, najmä vody.

Naparovanie a inhalovanie

Priame pôsobenie na nosovú sliznicu, jej upokojenie po podráždení a zlepšenie priechodnosti nosových dutín ponúkajú aj naparovanie alebo inhalovanie. Stačí si len pripraviť do hrnčeka špeciálne výluhy, napríklad z harmančeka, eukalyptu, borovice alebo mäty.

Bylinky a prírodné prostriedky

Pri nádche, ktorá opuch nosovej sliznice bežne sprevádza, ale aj na celkový zápal či podráždenie nosa, na to všetko môžete využiť aj rôzne bylinky a prírodné prostriedky v podobe čajov. Skúste napríklad ibištek, skorocel, zázvor alebo mätu.

Prípravky a doplnky na upokojenie

V prípade, že chcete zmierniť podráždenie nosovej sliznice a jej opuch, viete využiť aj voľne dostupné kvapky, spreje či roztoky určené do nosa s obsahom prírodných látok. Taktiež si viete zakúpiť pomôcky využívané na celkový preplach dutín.

Lieky do nosa

V prípade vážnejšieho opuchu, upchatia nosa alebo výtoku z neho viete siahnuť aj po účinnejších produktoch a nimi sú lieky. Okrem klasických kvapiek, sprejov a roztokov sú v ponuke aj sirupy a tabletky s perorálnym užívaním a pôsobením.

Širšia liečba

Okrem prípravkov a prostriedkov priamo do nosa a na nosovú sliznicu by ste mali siahnuť v prípade širšieho zápalu či infekcie aj po komplexnejšej liečbe. Tá môže zahŕňať rôzne voľne dostupné prípravky a lieky na kašeľ, bolesť hrdla alebo teplotu.

POZOR NA VZNIK ZÁVISLOSTI NA LIEČIVÁCH

V prípade viacerých nosových kvapiek, roztokov alebo sprejov môže vzniknúť na sliznici návyk na látky, ktoré tieto prípravky či liečivá obsahujú. Preto sa odporúča používať ich najviac 5 až 7 dní. Zmena značky či účinnej látky použitej v lieku nepomôže.

Výživové doplnky a prípravky na opuch nosovej sliznice

V prípade, že sa rozhodnete pôsobiť na plný nos, nádchu či výtok z nosa, čo sú bežné prejavy súvisiace s opuchom nosovej sliznice, ešte účinnejšie, siahnuť môžete po niektorých špeciálnych prípravkoch, hlavne s lokálnym pôsobením.

Ak ide o ich pôsobenie, to je pomerne široké:

Zakúpiť si môžete prípravky na výplach nosa, roztoky na prečistenie nosa, rôzne kvapky na upokojenie sliznice a zmiernenie opuchu, lokálne spreje aj masti

Pokiaľ ide o výhody, ktoré ponúkajú, najviac využijete tieto:

 • jednoduchú kúpu, nemusíte mať recept a ani ísť za lekárom na vyšetrenie
 • možnosť kombinácia viacerých typov, interakcie sú minimálne
 • prirodzené pôsobenie na sliznicu, takže aj bezproblémové užívanie

V týchto prípravkoch bývajú používané napríklad morská voda, rôzne bylinky s priaznivým vplyvom na nosovú sliznicu, meď s antibakteriálnymi a antivirotickými účinkami, mentol, gáfor a rastlinné látky z klinčeka, mäty či rozmarínu. Okrem prípravkov a doplnkov môžete siahnuť aj po pomôckach určených na mechanické prepláchnutie nosa.

Lieky na opuch nosovej sliznice

Pokiaľ bude u vás opuch nosovej sliznice spojený so zápalom, infekciou či nádchou výraznejší, môžete siahnuť aj po účinnejších prostriedkoch, čiže po liekoch. Nemajte žiadne obavy, dostupné sú bez predpisu alebo návštevy u lekára.

K dispozícii sú hlavne tieto formy a typy liečiv:

V ponuke možno nájsť predovšetkým špeciálne nosové spreje, roztoky alebo kvapky s priamym použitím, ale aj perorálne formy, hlavne ak ide o tabletky a sirupy

Medzi najdôležitejšie charakteristiky týchto liekov patria:

 • koncentrované zloženie, či už syntetického alebo prírodného typu
 • špecializované aj komplexné použitie podľa druhu a značky lieku
 • rýchlejší a zároveň intenzívnejší nástup účinku aj na vážnejšie prípady

V prípade liekov so syntetickým zložením, napríklad s obsahom látok typu tramazolín, xylometazolín či oxymetazolíniumchlorid treba počítať aj s možnými vedľajšími účinkami, našťastie sú ojedinelé. Siahnuť možno aj po rastlinných tabletkách a sirupoch. Lieky zmierňujú tak opuch nosa, ako aj uľahčujú dýchanie a uvoľňujú nos.

Sencor zvlhčovač vzduchu

 • Ultrazvukový vysokofrekvenčný zvlhčovač
 • Pozitívny vplyv na pokožku a sliznice
 • Pre zdravý a nerušený spánok

Vibrocil

 • Úľava pri nádche
 • Úľava pri alergii
 • Adjuvant pri otitis media

Nasivin 0,05 %

 • Zmiernenie opuchu nosovej sliznice
 • Uľahčenie odtoku sekrétov
 • Zníženie bolesti pri zápale stredného ucha

Olynth 0,1 %

 • Zmiernenie opuchu sliznice nosa
 • Na urýchlenie uvoľňovania hlienu
 • Pri rôznych typoch nádchy

Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na opuch nosovej sliznice

Dobrou správou pre každého, kto by chcel po vyššie spomínaných prípravkoch, liekoch a produktoch siahnuť je to, že ich kúpa je naozaj veľmi jednoduchá. Uľahčuje ju najmä dostupnosť bez receptu a rozmach internetových lekární na trhu.

Tie majú oproti klasickým kamenným prevádzkam viacero výhod:

 • v prvom rade ide o pohodlie, nakúpiť totiž takto môžete aj z domu
 • zároveň ušetríte čas pri hľadaní prípravkov, sortiment je oveľa širší
 • samozrejmosťou je výhodnosť, ceny v online lekárňach sú spravidla nižšie
 • nemusíte sa obávať ani o jednoduchosť, nákup spravíte aj cez smartfón

Obzvlášť bohatý sortiment liekov aj bežných zdravotníckych pomôcok majú hlavne tie známejšie a väčšie online lekárne, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu. V ich prípade však využijete nielen širší výber, ale aj lepšie služby.

Čo to znamená v praxi? Predovšetkým rýchlejšie doručenie, aj do 1 či 2 dní od objednávky, viac možností bezhotovostnej platby aj prostredníctvom platobnej karty, jednoduchší proces objednávky bez zdržujúcej registrácie alebo viac zákazníckych benefitov. Niektoré online lekárne umožňujú tiež detailne sledovať priebeh doručovania.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.71

35 Hodnotení