Máte preťažené svaly? Tu sú rady, čo na ne najlepšie pomáha a ako ich uvoľniť
Najčastejšie bývajú preťažené svaly na nohách ako následok cvičenia, športovania alebo inej aktivity. Podľa toho, aký druh športu alebo fyzického výkonu ste robili, však môžu byť preťažené aj brušné svaly alebo svaly chrbta, napríklad pri nosení bremien.
Preťaženie svalstva obvykle nie je závažným problémom, prejavuje sa len miernou bolesťou a únavou svalov. Ak sa však objaví aj natiahnutie alebo natrhnutie svalstva, treba sa stavom zaoberať vážnejšie. V nasledovných riadkoch sa pozrieme na to, ako rozoznať preťažené svaly, čo je na ne dobré, ako ich uvoľniť alebo na to, ktorá masť zaberá najviac.
Čo sú preťažené svaly, ako vznikajú a aké majú príznaky
Preťaženie svalstva je z biologického pohľadu stav, ktorý súvisí s nadmerným alebo prudkým natiahnutím svalových vlákien, v najhorších prípadoch aj s ich pretrhnutím. Môže ísť o následok dlhodobej činnosti, ale aj o prirodzenú reakciu na krátkodobé preťaženie.
Vo väčšine prípadov je preťaženie krátkodobým stavom, ktorý si nevyžaduje špeciálne lekárske riešenie alebo liečbu a poradiť si s tým viete aj doma. Sú však situácie, kedy môže byť preťaženie vážnejšie, čo závisí hlavne od prítomnosti jednotlivých problémov a symptómov, ktoré s preťažením súvisia a s trvaním týchto príznakov.
Zdrovit Stop kŕčom
- Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
- Pôsobenie na nervovú sústavu
- Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek
Ibalgin DUO EFFECT
- Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
- Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
- Účinky na úrazy a poúrazové stavy
Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U
- Zdravé kosti, zuby a svaly
- Vplyv na minerály vápnik a fosfor
- Podpora imunitného systému
Preťaženie svalov sa môže ukázať hlavne nasledovnými prejavmi:
- bolesť svalstva, obvykle celková a bez jasného ohraničenia, ktorá je typickým prejavom zvýšenej námahy svalových partií pri fyzickej nadmernej aktivite
- únava svalov a ich stuhnutosť, taktiež nemožnosť väčšieho uvoľnenia a relaxácie svalov, ak ide o svaly na nohách, tak sa môžu objaviť aj problémy s chôdzou
- pre extrémnejšom preťažení sa môže objaviť aj svalová horúčka, ľudovo nazývaná svalovica, ktorá by však mala postupne odznieť v priebehu 24 hodín
- objaviť sa môžu aj pocity ťažkých nôh, ak ide o svaly dolných končatín, alebo problémy týkajúce sa hybnosti svalových partií a obmedzenia hybnosti
S LEKÁROM POČKAJTE ASPOŇ 3 DNI
Ak sa spomínané príznaky a prejavy budú objavovať aj po troch dňoch domácej liečby, ide už o stav, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou nevyriešite len doma, ale treba ísť za lekárom. To isté platí aj vtedy, ak sa objavujú intenzívne bolesti či obmedzenie hybnosti svalov.
Príčiny a kedy vznikajú preťažené svaly
Preťaženie svalov má príčinu v preťažení svalových vlákien, ktoré sú zodpovedné sa sťahy svalstva a za jeho fyzický výkon. Na vzniku takéhoto stavu sa však podieľa viacero vplyvov a faktorov, ktorých ovplyvnenie môže byť veľmi dobrou prevenciou.
Tu sú tri najčastejšie vplyvy s pôsobením na svalstvo a jeho preťaženie:
Absencia strečingu: Medzi rizikové vplyvy, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť preťaženia svalstva, patrí aj nedostatok rozcvičenia pred samotnou fyzickou aktivitou. Nedostatočné natiahnutie svalových vlákien môže pôsobiť problémy pri ich vyššej záťaži.
Dlhodobo nadmerné zaťaženie: Najčastejšou príčinou a vyvolávajúcim faktorom vzniku preťaženia svalstva býva jeho dlhodobejšie a nadmerné zaťaženie. Môže sa jednať o opakovanú športovú aktivitu, nejaké cvičenie alebo o fyzickú prácu.
Prudký pohyb: Treťou možnou situáciou, kedy nastáva preťaženie svalov, je prudký pohyb s nejakou konkrétnou svalovou partiou. Na rozdiel do predošlého faktoru, kedy ide skôr o dlhodobejšie zaťaženie daných svalov, sa jedná v tomto prípade o krátkodobé.
Riešenie preťažených svalov doma
Pokiaľ sa už u vás preťažené svaly objavili, môžete na ne pôsobiť v dvoch smeroch. Prvým je utlmenie negatívnych prejavov, ktoré s nimi súvisia, druhým zas pôsobenie priamo na svalstvo, hlavne pokiaľ ide o jeho regeneráciu, uvoľnenie a zlepšenie hybnosti.
V týchto dvoch oblastiach môžete použiť nasledovné spôsoby a prostriedky:
Oddych svalov
Prvým opatrením, ktoré pôsobí a pomáha najlepšie na preťažené svaly, je ich oddych. Pokoj, nezaťažovanie prvých 24 hodín a maximálna relaxácia svalstva sú nevyhnutnými podmienkami pre postupné uvoľnenie aj utlmenie bolestí či natiahnutia.
Postupné rozhýbanie
Po dostatočnom času oddychu je možné aj zaťažovanie a postupné rozhýbanie preťažených svalov. Všetko však vykonávajte postupne, ideálne najskôr s menšou a kratšou záťažou daných svalov, neskôr môžete zvýšiť tempo a fyzickú aktivitu.
Studené aj teplé obklady
Na svaly pomáha aj striedavé pôsobenie chladu a tepla. Na úvod, hlavne počas prvých 24 hodín, používajte ľadové obklady, ktoré prikladajte v pravidelných hodinových intervaloch. Ďalších 24 až 48 hodín potom môžete používať horúce obklady.
Masáž a špeciálne cviky
Na zregenerovanie, uvoľnenie aj obnovu hybnosti preťažených svalov sa tiež hodia masáže. Sami si môžete masírovať svaly napríklad aj s použitím studenej a teplej vody v sprche. Pokiaľ ide o cviky, tie vykonávajte najlepšie na podložke na zemi.
Fixácia v prípade potreby
Ak to bude potrebné napríklad kvôli preťaženiu svalstva spolu s jeho natiahnutím, je možné krátkodobo použiť aj fixáciu konkrétnych svalových partií, napríklad zakúpením špeciálnych bandáži. Tie sa využívajú najčastejšie na malé svaly nôh a rúk.
Prostriedky na utlmenie príznakov
V prípade viac intenzívnych negatívnych príznakov preťaženia svalstva, napríklad pri jeho bolesti, obmedzení hybnosti, natiahnutí alebo nedostatku uvoľnenia. Na všetky tieto problémy je možné zakúpiť špeciálne masti, krémy, gély alebo náplasti.
Lieky a liečivá určené na svaly
Na preťažené svaly a ich domácu liečbu môžete využiť aj niektoré lieky, hlavne v podobe rozličných mastí a liečiv s vonkajšou aplikáciou. Plusom týchto typov prostriedkov je, že pôsobia symptomaticky, ale môžu zlepšovať aj regeneráciu svalstva.
NEVYHÝBAJTE SA ANI ODBORNÍKOM
Pokiaľ to bude nevyhnutné a vyplynie to z intenzívnych problémov s bolesťou alebo obmedzením používania preťaženého svalstva, nemali by ste sa vyhýbať ani odborným riešeniam. Tie môžu spočívať aj v profesionálnej rehabilitácii a cvičeniach.
Výživové doplnky a prípravky na preťažené svaly
Pokiaľ ide o prípravky a voľne dostupné prostriedky určené na preťažené svalstvo, na výber máte viacero možností. Môže ísť o prípravky s vonkajšou aplikáciou typu krém, gél či masť, ale aj o prostriedky s lokálnym pôsobením, hlavne náplasti a bandáže.
Cieľom ich pôsobenia sú nasledovné oblasti:
Primárne sa jedná o pôsobenie na bolesti, stuhnutosť a regeneráciu svalstva, pričom podľa konkrétneho typu sa môže pôsobiť na svaly aj chladom alebo teplom
Medzi najväčšie výhody a benefity prípravkov patria:
- jednoduchá dostupnosť aj bez lekárskeho vyšetrenia a receptu
- lokálne pôsobenie priamo na postihnutú oblasť preťaženého svalstva
- možnosť využitia pre každého vrátane tehotných žien alebo aj detí
Na výber máte viacero druhov týchto prípravkov, väčšina však má symptomatické pôsobenie a to s využitím prírodných látok a ich prirodzeného pôsobenia. Veľkým plusom je možnosť kombinácie viacerých typov a foriem prípravkov súčasne. Medzi najpopulárnejšie patria konopné masti, krémy s obsahom hadieho jedu či chladivé gély.
Lieky na preťažené svaly
Druhou a účinnejšou možnosťou pôsobenia na preťažené svaly sú lieky, ktoré majú tiež formu liečiv s vonkajším použitím. Podobne, ako v prípade vyššie spomínaných prípravkov, aj tieto liečivá sú dostupné na kúpu voľne, nemusíte mať predpis od lekára.
Ak ide o ich formy, v ponuke nájdete hlavne tieto:
Na problémy svalov sa využívajú najviac špeciálne zábaly, krémy, masti, gély, náplasti a iné rozotieraľné prípravky, čisto na bolesť potom možno užiť aj tabletky
Pokiaľ ide o vlastnosti liečiv, väčšinou sú:
- oveľa účinnejšie oproti bežným prípravkom, keďže majú syntetické zložky
- určené len na časovo obmedzené a krátkodobé použitie
- špecializované na konkrétny svalový problém alebo symptóm
Niektoré gély a krémy obsahujú napríklad diklofenak, čo je látka s protizápalovými účinkami a tak pomáhajú aj na prípadne zápaly vo svaloch. Zakúpiť sa dajú aj hrejivé či chladivé náplasti so symptomatickým pôsobením na bolesť svalov, taktiež rozličné masti určené na natiahnuté svaly, prípadne na ich uvoľnenie a regeneráciu.
Zdrovit Stop kŕčom
- Vplyv na svalstvo a jeho funkčnosť
- Pôsobenie na nervovú sústavu
- Pomoc s únavou, imunitou a ochranou buniek
Ibalgin DUO EFFECT
- Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
- Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
- Účinky na úrazy a poúrazové stavy
Biomin Vitamin K2 + D3 1000 I.U
- Zdravé kosti, zuby a svaly
- Vplyv na minerály vápnik a fosfor
- Podpora imunitného systému
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na preťažené svaly
Všetky spomínané gély, krémy, tabletky, bandáže a iné pomôcky či prípravky na svaly si viete zakúpiť v najlepšom výbere v lekárňach. Nakoľko na kúpu nie je potrebné mať lekársky predpis, môžete tak spraviť v kamenných aj v online lekárňach.
Nákup cez internet pritom ponúka pre spotrebiteľa viacero výhod:
- je pohodlnejší a rýchlejší, objednávku viete spraviť aj cez mobil
- nemusíte nikam chodiť, kuriér vám zásielku s prípravkom donesie domov
- ušetríte, ceny v online lekárňach bývajú nižšie ako v tých kamenných
- na jednom mieste máte najväčší výber značiek aj typov prípravkov
Veľkým plusom, hlavne v tých väčších lekárňach býva lepší výber z väčšieho množstva prípravkov dostupných skladom. Zakúpiť si ich tak viete okamžite a bez toho, aby ste museli hľadať ideálne balenie danej značky niekde inde.
Navyše, pri kúpe online sa zaobídete aj bez hotovosti, platiť môžete dokonca aj platobnou kartou, hlavne v tých známejších lekárňach. Rýchle je nielen objednávka, ale zvyčajne aj doručenie, v ideálnom prípade nemusí trvať dlhšie, ako 24 či 48 hodín. Mnohé lekárne ponúkajú aj možnosť nákupu bez zdĺhavej a otravnej registrácie.