Menštruácia v menopauze, jej vynechanie a čo robiť, ak je nepravidelná, silná či slabá

Menštruácia v menopauze, jej vynechanie a čo robiť, ak je nepravidelná, silná či slabá

Menopauza je obdobím, kedy dochádza k významným hormonálnym zmenám v ženskom tele a ich výsledkom sú viaceré prejavy vrátane zmien v menštruačnom cykle a menštruácii. Tie môžu spôsobiť, že menštruácia bude nepravidelná, silná, slabá alebo iné zmeny.

Okrem toho je obdobie prechodu poznamenané vplyvom narušenia hormonálnej rovnováhy aj inými prejavmi, hlavne návalmi tepla, nočným potením, znížením sexuálneho apetítu a problémami so zvýšenou suchosťou pošvy. Na viaceré takéto problémy vrátane zmien v pravidelnosti a intenzite menštruácie je možné čiastočne pôsobiť viacerými spôsobmi.

Menštruácia v menopauze a jej priebeh

Menopauza je typická viacerými hormonálnymi zmenami, hlavne poklesom estrogénu, z čoho vyplývajú mnohé problémy a to aj v oblasti menštruácie. Už od začiatku menopauzy, čo môže byť okolo 40 až 45. roku, sa objavuje zhoršenie jej pravidelnosti, hlavne na úvod.

Práve úvodná časť, zvaná aj perimenopauza, je charakteristická tým, že vaječníky produkujú postupne menej estrogénu. Výsledkom tohto procesu je vzostup folikulo stimulačných hormónov, ktoré sú zodpovedné aj za rast a dozrievanie vajíčok. Zároveň tak ovplyvňujú dĺžku menštruačného cyklu, ktorý sa postupne skracuje a ovplyvní aj menštruáciu.

Stoporex Women

 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

V tejto súvislosti sa počas menštruácie začínajú objavovať tieto javy a príznaky:

 • typickým prejavom v menopauze v súvislosti s menštruáciou je jej nepredvídateľnosť, niekedy môže byť pravidelnejšia, inokedy zas vôbec a je to vlastne náhodné
 • dochádza tiež k pravidelnému vynechávaniu menštruácie, vytráca sa celý proces ovulácie, čo môže spôsobiť, že niekedy sa menštruácia neobjaví aj 3 mesiace
 • okrem nestálosti dochádza postupne k skracovaniu menštruácie, ak sa krvácanie objaví, môže byť veľmi silné s výraznými hrčami, dostaviť sa môžu aj kŕče
 • opačným stavom môže byť príliš slabá menštruácia, ktorá sa môže striedať s tou silnou, pri tej slabej ide niekedy o krvácanie doslova len v objeme zopár kvapiek

Okrem problémov s menštruáciou dochádza počas menopauzy aj k iným javom, hlavne ak ide o spomínané návaly tepla a z toho vyplývajúce nočné potenie a nespavosť, ale aj problémy s častejšími vaginálnymi infekciami, čo sa prejaví napríklad aj zvýšením močových infekcií.

AJ ZMENY TÝKAJÚCE SA PSYCHICKEJ VITALITY

Medzi časté zmeny, ktoré nastávajú v období menopauzy, patria nielen tie fyziologické, ale aj tie psychologické a psychogénne. Najčastejšie sa dostavujú časté zmeny nálad, všeobecne depresia, väčšia nervozita a strach a niekedy až úzkosť a silné pocity zúfalstva.

Aká môže byť menštruácia v menopauze a aké sú jej problémy

Nepravidelnosť a nestálosť sú dve najdôležitejšie vlastnosti, ktoré sú s menštruáciou v prípade menopauzy spojené najviac. Práve na menštruačnom krvácaní a v súvislosti so zmenou jeho intenzity či pravidelnosti je najviac vidieť, kedy sa u ženy začala menopauza.

V súvislosti s menštruáciou tak môžu nastať tieto problémy:

Nepravidelná menštruácia: Nepravidelnosť menštruácie počas menopauzy nie je nič výnimočné, práve naopak, je to veľmi častá situácia. K nepravidelnosti sa pridávajú obvykle tiež bolesti a kŕče, čo býva typické hlavne na úvod menopauzy.

Vynechanie menštruácie: Zmiznutie menštruácie býva častým prejavom zakončenia obdobia prechodu, kedy prišlo k zastaveniu menštruačného a ovulačného cyklu. Ak však k tomu príde skôr, môže sa jednať o problém polycystických vaječníkov.

Slabá menštruácia: Niektoré ženy majú počas menopauzy problém so slabším menštruačným krvácaním, niekedy doslova len v objeme zopár kvapiek. Tento stav býva typický hlavne v úvode menopauzy, kedy prichádza k prvým zmenám cyklu.

Silná menštruácia: Opačným prípadom je naopak intenzívna menštruácia, niekedy aj s hrčkami krvi. Za týmto stavom môžu byť aj myómy, polypy a iné útvary v maternici, hlavne, ak sa intenzívna menštruácia objavuje dlhodobo a nie je vystriedaná slabšou.

Príliš dlhá menštruácia: Jedným z posledných problémov, ktorý sa môže vyskytnúť súčasne so silnejším krvácaním, je príliš dlhá doba menštruácie. Ide o jeden z typických prejavov nerovnováhy progesterónu a estrogénu, no aj o problémov s vaječníkmi.

Riešenie problémov s menštruáciou v menopauze doma

Ak chcete podporiť stav menštruácie, ale pôsobiť aj na iné prejavy a symptómy súvisiace s menopauzou, okrem odbornej liečby v podobe hormonálnej substitučnej terapii viete siahnuť aj po niektorých možnostiach dostupných v domácom prostredí.

Tu sú najlepšie spôsoby a prostriedky, ktoré možno využiť:

Zmena jedálnička

To, aké potraviny jete, vo veľkej miere ovplyvňuje aj to, aká bude vaša menštruácia a iné príznaky. Zredukovať treba jedlá bohaté na tuky, soľ a cukry, naopak, treba sa zamerať na potraviny bohaté na vápnik a železo, čiže mäso, strukoviny, vajcia a listovú zeleninu.

Obmedzenie negatívnych faktorov

Nemenej dôležité je tiež obmedziť niektoré negatívne vplyvy na životosprávu a životný štýl, ktoré môžu prispieť k zhoršeniu menštruácie a jej problémov. Ide o konzumáciu alkoholu, fajčenie a vplyv stresu, ktorý môže narušiť pravidelnosť a intenzitu menštruácie.

Cvičenie a pravidelný pohyb

Veľmi dôležitým je práve počas menopauzy pohyb alebo cvičenie a to pravidelne. Jednak tým posilňujete aj krvný obeh a cirkuláciu krvi, zároveň zmierňuje aj prípadné nadmerné krvácanie a výskyt hrčiek v krvi. Podporujete tiež spaľovanie kalórií a metabolizmus.

Zlepšenie spánku

Veľmi dôležitý práve v čase menopauzy je spánok. Ten totiž pomôže tak na oddych z hľadiska fyzickej výkonnosti, ako aj na psychické upokojenie. Aby bol spánok dostatočne kvalitný, musí byť pravidelný a tesne pred ním sa snažte o maximálnu relaxáciu mysle.

Doplnky výživy a prípravky

Na nadmernú suchosť pošvy môžete použiť vaginálne lubrikanty alebo estrogénové krémy, celkovo na podporu hormonálnej rovnováhy zas doplnky výživy s obsahom fytoestrogénov a dôležitých minerálov. Najčastejšie majú podobu tabliet, kapsúl, sirupov a kvapiek.

AJ HORMONÁLNA ANTIKONCEPCIA

Počas menštruácie má pozitívny vplyv na problémy s menštruáciou a tiež návaly tepla a nočné potenie užívanie hormonálnej antikoncepcie. V tomto prípade platí, že siahnuť môžete aj po tej, ktorá obsahuje estrogén, ale aj po tej, ktorá obsahuje iba progesterón.

Výživové doplnky a prípravky na podporu v menopauze

Jednou z možností, ako podporiť zlepšenie stavu v menopauze, sú aj voľne dostupné prípravky a produkty. Môžu mať podobu doplnkov výživy s perorálnou formou, ale aj spomínaných krémov a produktov na zvýšenie zvlhčenia sliznice pošvy.

Pokiaľ ide o charakteristiku týchto produktov, tak:

V ponuke možno nájsť tabletky, kapsuly, kvapky, čajoviny a iné perorálne formy, ktoré obsahujú látky zlepšujúce hormonálnu rovnováhu a zmierňujúce negatívne symptómy

Ide o špeciálne prípravky a produkty určené len pre ženy, ktoré sú:

 • dostupné voľne bez predošlej návštevy lekára alebo bez predpisu
 • majú prirodzené pôsobenie a je možné ich užívať aj dlhodobejšie
 • z pohľadu rizikových vplyvov a nežiaducich účinkov bezproblémové

Z hľadiska vplyvov a účinkov sa tieto produkty a prípravky zameriavajú predovšetkým na zmiernenie hormonálnej nerovnováhy a z toho plynúce ďalšie benefity. Ide hlavne o pôsobenie na príznaky typu nadmerné potenie, nespavosť, rednutie kostí, zhoršenie stavu pokožky a vlasov, problémy s nervozitou, návaly tepla a zníženie libida.

Siahnuť sa dá po pomerne širokej palete prípravkov so spomínaným pôsobením. Niektoré sú špecifické a špecializované iba na niektoré konkrétne prejavy, napríklad na zvýšenie libida alebo na problémy s kosťami, iné majú zas komplexnejšie a širšie pôsobenie.

Primárne to závisí od zloženia, kde sa využívajú viaceré prírodné latky. Ide jednak o extrakty zo sóje, ktorá obsahuje izoflavóny s pôsobením na hormonálnu rovnováhu, ale aj o bylinné výťažky z rastlín obsahujúcich fytoestrogény, napríklad ako je ľan siaty či šalvia lekárska. Často sa vyskytujú v prípravkoch aj vápnik a iné minerály a vitamíny.

Stoporex Women

 • Hormonálna rovnováha
 • Libido a chuť na sex
 • Zlepšenie priebehu menštruácie

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na podporu v menopauze

Ak sa rozhodnete pôsobiť na niektoré problémové javy týkajúce sa menopauzy aj cez spomínané prípravky a doplnky výživy, najjednoduchšie si ich zakúpite v lekárňach a to tak v kamenných ako aj v internetových. Ich predaj nie je podmienený receptom.

Vďaka tomu je online nákup populárnejší čoraz viac, navyše má aj výhody:

 • je výhodnejší, ceny v internetových lekárňach sú nižšie, ako v kamenných
 • je rýchlejší, objednávku spravíte aj cez mobil a to za pár minút
 • je pohodlnejší, nemusíte nikam ísť, kuriér vám prípravky donesie domov
 • je jednoduchší, na jednom mieste si viete porovnať všetky produkty

Pri kúpe v tých väčších a známejších lekárňach navyše získate nielen širší sortiment značiek aj typov prípravkov, ale taktiež aj lepší výber z tých, ktoré sú na ihneď na sklade.

Vďaka tomu môžete napríklad pohodlnejšie a jednoduchšie platiť prostredníctvom platobnej karty a cez internet, ale napríklad máte aj lepší výber kuriérnych služieb, čo znamená rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín. Väčšie lekárne majú tiež viac akcií a zliav, vernostných benefitov a umožňujú lepšie sledovať celý proces objednávky a nákupu.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.66

64 Hodnotení