Metabolické typy a chudnutie pre sacharidový, proteínový a zmiešaný metabolický typ

Metabolické typy a chudnutie pre sacharidový, proteínový a zmiešaný metabolický typ

Metabolizmus, čiže látková premena, je proces, ktorým telo spracováva prijaté živiny a ďalej ich využíva na okamžitú spotrebu alebo sa ukladajú do tela ako zásoba pre budúcnosť. Teória metabolických typov preto hovorí, že každý človek má iný typ metabolizmu.

Práve podľa toho, aký typ živín vie telo lepšie spracovať, existujú sacharidový, proteínový a zmiešaný metabolický typ. Tomu treba prispôsobiť jedálniček a stravovanie a výsledkom by mala byť minimalizácia priberania, lepšie trávenie, efektívnejší metabolizmus a podpora chudnutia. V nasledujúcich riadkoch si metabolické typy predstavíme bližšie.

Čo sú metabolické typy a aké oblasti metabolizmus ovplyvňuje

Metabolizmus je súhrn chemických a fyziologických procesov tela, ktoré vplývajú na látkovú výmenu. Výsledkom procesov a rýchlosti metabolizmu je to, koľko kalórií telo spotrebuje pre vlastné potreby a koľko ich naopak ukladá. Čím viac ich ukladá, tým viac priberá.

Tu je dôležitý bazálny metabolizmus a jeho rýchlosť, ktoré ovplyvňujú to, koľko kalórií alebo energie telo spotrebuje pre vlastné fungovanie a koľko je už veľa, čiže ich musí uložiť ako tukové zásoby. Podľa toho, aká by mala byť prevaha bielkovín alebo sacharidov v jedálničku, aby ich organizmus vedel čo najlepšie spracovať, existujú aj metabolické typy.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Okrem toho na metabolizmus a chudnutie vplývajú taktiež:

 • pravidelnosť a intenzita pohybu, v tomto ohľade platí, že čím viac je pohybu, tým je metabolizmus rýchlejší, no pre každého človeka ide o iný druh pohybu
 • jedálniček, konkrétne pôvod a typ bielkovín a sacharidov, ich pomer k tukom, rovnako aj zastúpenie vlákniny a nemenej dôležitý je objem zdravých mastných kyselín
 • pitný režim, v tomto ohľade ide o pravidelnosť a objem pitia, ale aj o skladbu nápojov, kde by mala byť základom voda a čo najmenej sladkých a energetických nápojov
 • na zrýchlenie metabolizmu pozitívne vplýva aj zníženie teploty tela, ideálne studenou sprchou, rovnako aj podpora termogenézy konzumáciou štipľavých jedál

SÚČASŤOU CHUDNUTIA BY MAL BYŤ AJ POHYB

To, že pomocou zvolenia vhodných potravín viete ovplyvniť metabolizmus, je len jedna stránka mince. Akokoľvek je metabolizmus dôležitý pre chudnutie, netreba zabúdať ani na druhý dôležitý faktor a tým je pohyb. Snažte sa hýbať čo najviac a pravidelne.

Sacharidový, proteínový a zmiešaný metabolický typ

Podľa toho, aký typ jedálnička je pre daný metabolizmus najlepší, poznáme buď sacharidový, bielkovinový alebo zmiešaný typ metabolizmu. Odlišujú sa nielen tým, aký by mal byť pomer živín, ale aj tým, kde sa na tele najviac priberá a aký typ pohybu je efektívny.

Tu sú jednotlivé typy popísané viac aj s tipmi na chudnutie:

Sacharidový metabolický typ

Pre ľudí s týmto metabolickým typom je typické, že majú menšiu chuť do jedla a dosť často vynechávajú hlavné jedlá počas dňa. Látková premena je pomalšia, najviac sa priberá okolo pásu a na chudnutie je najlepšia kombinácia pravidelného, ale menej intenzívneho pohybu spoločne s oddychom cez deň a spánkom v noci. Extrémne cvičenie nepomáha.

Ideálny pomer živín v jedálničku by mal byť 70:20:10 % a v poradí sacharidy, bielkoviny a tuky. Medzi vhodné sacharidy patria tie, ktoré sú obsiahnuté v potravinách ako sú napríklad ovsené vločky, ryža, proso, hrach, uhorka, baklažán, špenát, ananás, jablko, banán, bobuľové plody, kiwi, papája, melón, čerešne, broskyňa alebo všeobecne citrusové ovocie.

Pokiaľ ide o odporúčané bielkoviny do jedálnička, človek so sacharidovým metabolickým typom by mal jesť chudé bravčové a hydinové mäso, rovnako tak ryby, najmä lososa, pstruha alebo tresku. Z mliečnych produktov sú ideálne nízkotučné, najmä jogurt, syr, mlieko, kefír, tvaroh a cmar. Naopak, vyhýbajte sa orechom a semenám, kofeínu a ťažkým jedlám.

Proteínový (bielkovinový) metabolický typ

Ak ste proteínový metabolický typ, organizmus dokáže veľmi dobre spracovať potraviny, ktoré majú viac bielkovín a tukov. Ľudia bývajú viac hladný a metabolizmus je rýchlejší, na chudnutie je preto dôležité mať stravu pravidelne a viac krát za deň. Nízkotučný jedálniček tu nemá veľký zmysel, pomer bielkovín, sacharidov a tukov by mal byť 50:30:20.

Organizmus s bielkovinovým metabolickým typom by mal jesť najmä mäso a ryby, najmä jahňacie, morčacie, hovädzie, divinové a hydinové mäso. Ryby by mali byť viac bohatšie na tuk, napríklad slede, pstruh, sardinky v oleji, šproty, tuniak alebo matjesy. Z mliečnych výrobkov sú ideálne tvaroh, smotana, camembert, kefír, ale nie tie nízkotučné.

Čo sa týka sacharidov, prednosť treba dávať takým, ktoré sú v ovsených vločkách, pečive, hubách, zeleri, karfiole, ananásu, avokáde alebo banánoch. Konzumovať môžete aj oleje, či už pôjde o ľanový alebo olivový olej. Vhodné sú aj orechy, najmä vlašské. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré sú odtučnené, napríklad ako je mlieko. Piť môžete aj ovocné šťavy a džúsy.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Zmiešaný metabolický typ

V populácii je samozrejme najčastejší zmiešaný metabolický typ, ktorý kombinuje výhody aj nevýhody oboch predošlých typov. Tu by mal byť pomer sacharidov, tukov a bielkovín 50 ku 30 ku 20, prípadne 40 ku 40 ku 20. Ľudia s týmto typom metabolizmu nemajú žiadne vážne problémy s priberaním iba na jednom mieste, priberá aj chudne sa dosť rovnomerne.

Medzi vhodné bielkoviny patria jednak mäso, najmä kuracie mäso, jahňacina, bravčové a hovädzie mäso a morčacie prsia, ale aj ryby a morské plody, napríklad tuniak, treska, pstruh, losos alebo kalamáre. Z mliečnych produktov sa odporúča do stravovania zaradiť kefír, tvrdé syry, tvaroh, mlieko a sladká smotana. Pozor ale na tučné mlieka alebo zmrzlinu.

Vhodné sú aj ryža, ovsené vločky, hlávkový šalát, brokolica, mrkva, paprika, citrusy, jablká, bobuľové ovocie, z olejov najmä olivový. Nízkotučné potraviny by nemali byť problémom, no nie dlhodobo, rovnako tak ani nadmerná konzumácia jednoduchých cukrov. Ľudia s týmto metabolizmom majú optimálnu situáciu pri cvičení, pomáha u nich každý pohyb.

ZÁSADY STRAVOVANIA PODĽA METABOLIZMU

Pri chudnutí s pomocou stravovania podľa metabolizmu je dôležité nielen to, čo jete a pijete, ale aj to, aby jedlá, potraviny a nápoje boli v čo najviac pôvodnom a prirodzenom stave, čo znamená viac nutrientov pre telo. Vyvarujte sa vyprážaniu a podobnej úprave.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Jednou z overených možností, ako dosiahnuť efektívne, viditeľné a dlhodobé zníženie nadváhy či hmotnosti je Keto diéta. Nejde o diétu, ktorá by bola podobná  bežným extrémnym a redukčným diétam, práve naopak, je dlhodobá a bez toho, aby ste hladovali.

Tu sú najdôležitejšie zásady Keto diéty ohľadom jedálnička:

 • v prvom rade sa jedná o nízkosacharidovú diétu, čo znamená, že sa znižuje zastúpenie sacharidov v jedle a strave, konkrétne by to malo byť do 50 gramov denne
 • zároveň sa zvyšuje podiel bielkovín v stravovaní, vďaka tomu dochádza k vyššiemu zastúpeniu živín dôležitých pre zníženie pocitu hladu a zvýšenie nasýtenia
 • dôležitá je aj zelenina, ktorá je významným zdrojom vlákniny, počas Keto diéty by mala byť súčasťou každodenného stravovania, nakoľko pomáha tráveniu
 • nemenej dôležitý je spôsob stravovania počas dňa, v tomto prípade ide o zásadu 5 jedál denne v pravidelných intervaloch, čím sa stimuluje metabolizmus

Keto diéta je založená teda na zmenách v stravovaní, ktorých cieľom je navodenie ketózy. Ide o metabolický stav, počas ktorého dochádza k zmene zdrojov energie a telo si primárne berie energiu nie z cukrov, ale z tukových zásob, čiže spaľovaním tukových tkanív.

Výsledkom je chudnutie tým najzdravším možným spôsobom a zároveň zníženie pocitu hladu vďaka bielkovinám. Viac bielkovín v tele pôsobí preventívne aj voči chradnutiu svalstva a na podporu fyzického výkonu. Diéta má plusy aj v tom, že je rozdelená do fáz, možno ju držať aj 3 a viac mesiacov a pomáha aj na cholesterol, hladinu cukru a zdravie srdca.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Nakoľko je Ketónová diéta spojená so zásadnou zmenou pomeru živín, je zrejmé, že pôjde o zmenu stravovania. Pre niekoho však môže byť prispôsobenie jedálnička náročné, najmä ak ide o domáce recepty. S riešením v tejto oblasti prichádza značka KetoMix.

Ide o výrobcu hotových produktov, jedál a nápojov pre diétu:

KetoMix má vo svojom sortimente väčšie aj menšie potraviny, hlavné jedlá, raňajky, obedy aj večere, tiež nápoje a aj doplnky výživy na podporu metabolizmu

Okrem jednoduchej a rýchlej príprave ponúkajú aj tieto plusy:

 • ideálne zloženie pre Keto diétu, najmä bielkovín, sacharidov a tukov
 • bezproblémová konzumácia, minimum rizikových prísad a zložiek
 • v ponuke sú aj potraviny, jedlá a nápoje pre vegánov alebo celiatikov

Väčšina jedál sa pripravuje jednoducho zmiešaním hotovej zmesi s vodou a ide o záležitosť na pár minút. KetoMix si dáva záležať, aby v potravinách neboli obsiahnuté škodlivé éčka, prísady a konzervačné látky, je tu aj minimum alergénov. Veľké plus je v optimálnom zložení aj z pohľadu vitamínov, minerálov a stopových prvkov, rovnako tak vlákniny.

Čo sa týka výberu, z jedál nájdete v ponuke značky proteínové pečivo, omelety, kaše, tyčinky, cestoviny, palacinky, sušené mäso, omáčky, dresingy, nátierky, pomazánky, polievky a ďalšie potraviny na prípravu celodenného jedálnička ideálneho pre Ketogénnu diétu.

V rámci nápojov si môžete vybrať hotové sirupy a ovocné nápoje, ale aj proteínové kokteily, ktoré obsahujú dostatok srvátkových alebo sójových bielkovín, na výber máte viacero druhov a príchutí. Na doplnenie môžete siahnuť po tabletkách alebo kapsulách určených či už na lepšie trávenie, detoxikáciu alebo spaľovanie tukov s pomocou L-Karnitínu.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Spomínaný sortiment jedál, nápojov a ostatných produktov v rámci značky KetoMix si viete pozrieť detailne na oficiálnom webe značky a to na www.ketomix.sk. Ide o webstránku, kde získate všetky informácie o stravovaní počas Keto diéty a aj o diéte samotnej.

Nachádza sa tu aj oficiálny internetový obchod, kde nakúpite:

 • bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, priamo z pohodlia svojho domova
 • rýchlo a jednoducho, objednávka je vecou zopár minút alebo kliknutí
 • bez toho, aby ste niekam museli ísť, nákup spravíte aj cez smartfón
 • maximálne pohodlne, kuriér vám donesie balíček priamo k vám domov

Nákup prebieha podobne, ako v bežnom eshope, čiže si pozriete ponuku jedál a nápojov, do košíka vložíte tie, ktoré chcete, vyplníte svoje osobné údaje, zvolíte spôsob platby a doručenia a je to. Kuriér vám môže balíček doručiť aj do najbližšej pobočky Zásielkovni.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Potraviny a produkty si môžete objednávať po jednom, ale aj po balíkoch na viac týždňov či až na mesiac. Plusom je aj to, že značka má oficiálnu infolinku, kde dostanete odpovede na všetky vaše otázky. Platiť sa dá v hotovosti aj vopred, či už cez internet banking alebo platobnou kartou. Pri väčšej objednávke ušetríte, nemusíte platiť žiadne poštovné.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

2 Hodnotení