Molybdén: Aké účinky minerál v tele má, jeho použitie a ako sa prejavuje nedostatok

Molybdén: Aké účinky minerál v tele má, jeho použitie a ako sa prejavuje nedostatok

Molybdén je minerál a zároveň jeden z ťažkých kovov, ktorého použitie je aj v rámci priemyslu a to s cieľom zušľachtenia ocele. V ľudskom tele sa nachádza v menšom množstve oproti ostatným minerálom, no to neznamená, že by tu nemal význam alebo účinky.

Práve naopak, tento stopový prvok je účinným antioxidantom s vplyvom aj pre pohybový aparát alebo kardiovaskulárny systém. Jeho nedostatok sa prejaví dokonca aj v sexuálnom živote, hlavne u mužov. Práve pre všetky tieto, ale aj mnohé iné účinky, sa pozrieme na molybdén bližšie a to vrátane toho, v ktorých potravinách nájdete najlepšie zdroje.

Čo je molybdén, aké sú príčiny a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Molybdén patrí medzi stopové prvky, ktoré sú v ľudskom tele obsiahnuté v menšom množstve. Bežný dospelý človek má v organizme asi 20 g tohto minerálu, pričom jeho celoživotná spotreba je od 8 do 12 g. Najviac sa ho spotrebuje v dôsledku jeho pôsobenia ako kofaktoru v rámci degradácie organických zlúčenín zvaných purín.

Okrem toho je molybdén aj antioxidantom a tak chráni bunky pred predčasným starnutím v dôsledku pôsobenia voľných radikálov. Tento jeho účinok z neho robí aj minerál známy ako prírodný stimulant dlhovekosti, samozrejme, pri dostatočnej koncentrácii.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

Béres Drops Plus

  • Podpora imunity a ochrany buniek
  • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
  • Vplyvy súvisiaci s trávením

Pokiaľ ide o jeho nedostatok, ten sa obvykle neobjavuje, ale môžu za ním byť:

Nedostatok potravinových zdrojov: Najdôležitejším zdrojom minerálu sú potraviny, predovšetkým zelenina a niektoré druhy strukovín či celozrnných výrobkov. Ak tieto typy potravín absentujú v jedálničku, môže vzniknúť deficit molybdénu v tele.

Poruchy vstrebávania: Za nízkou hladinou molybdénu, ale aj iných minerálov, môžu byť problémy s jeho vstrebaním v žalúdku alebo v tenkom čreve. Ide buď o krátkodobé faktory, napríklad hnačka, alebo dlhodobejšie príčiny, napríklad zápaly a chronické poruchy.

Vplyv iných faktorov: Vzhľadom na to, že minerál je uložený hlavne v pečeni, slezine a v obličkách, problémy s týmito orgánmi a ukladaním látky do nich môže vyvolať tiež nižšiu hladinu molybdénu v tele a s tým súvisiace prejavy, aj keď až po dlhšom čase.

Nedostatok alebo nízka hladina minerálu sa prejavia cez tieto príznaky:

  • problémy s červenými krvinkami a ich tvorbou, nepravidelná činnosť srdca
  • podráždenosť nervového systému, problémy s mentálnou a psychickou vitalitou
  • zvýšená kazovosť zubov, dna a oslabenie kostného tkaniva a stavu kostí
  • zvýšené riziko rakoviny hltana a špeciálne u mužov aj zníženie pohlavnej aktivity

PREDÁVKOVANIE A NADBYTOK PRÍLIŠ NEHROZIA

Dobrou správou je, že na rozdiel od väčšiny ostatných stopových prvkov, týmto minerálom sa len tak jednoducho nepredávkujete. Najčastejšie sa jeho vysoká hladina či prebytok prejavia zvýšením kyseliny močovej alebo tráviacimi problémami spojenými s hnačkou.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a potraviny obsahujúce molybdén

Vzhľadom na potrebu denného príjmu minerálu je najprirodzenejším a obvykle aj dostatočným zdrojom molybdénu bežná potrava. Minerál sa nachádza takmer výlučne iba v rastlinných zdrojoch, v živočíšnych potravinách je zastúpený pomenej.

Ak by ste ho chceli v tele doplniť, zaraďte do jedálnička nasledovnú stravu:

Zelenina: Dobrým zdrojom minerálu sú niektoré druhy zeleniny, konkrétne ide hlavne o zelenú zeleninu typu kôpor, špenát, petržlenová vňať a tiež zemiaky.

Zrná a poľnohospodárske produkty: Molybdén možno nájsť tiež v cereáliách a kukurici, obsahuje ho aj ovos a nachádza sa tiež v pšeničných klíčkoch.

Živočíšne zdroje: Pokiaľ ide o živočíšne typy potravy, tu je minerál zastúpený už pomenej, nájsť ho však možno aspoň vo vnútornostiach, mlieku a vajciach.

Ďalšie významnejšie zdroje: Medzi ostatné zdroje minerálu patria pivovarské droždie, strukoviny, ryža, fazuľa, sójová múka alebo tiež pšeničná múka.

  • keďže za celý život sa spotrebuje najviac 12 gramov minerálu, stačia menšie dávky
  • u dospelých ľudí by mal byť denný príjem od 150 do 200 mcg
  • v prípade detí je obvykle nižšia denná spotreba, od 50 mcg podľa veku
  • pri jeho dopĺňaní je dôležitá hlavne pestrá strava s ohľadom na rôzne zdroje

Účinky a na čo molybdén pomáha

Ak ide o význam minerálu v ľudskom tele, ten treba hľadať v mnohých oblastiach. Molybdén totiž nie je, na rozdiel od niektorých iných stopových prvkov, dominantný len v jednej oblasti, jeho pôsobenie je rozložené vo viacerých vplyvoch od metabolizmu až po vplyv na zuby.

Toto sú oblasti, kde má minerál najviac viditeľné vplyvy a účinky:

Biochemické funkcie v metabolizme

Molybdén je prvkom dôležitým pre metabolizmus dusíkatých látok, pomáha napríklad štiepiť puríny. Okrem toho sa podieľa na zabudovávaní vápnika do kostí a pre využitie fluóru na stav zubov. Podieľa sa tiež na efektívnejšom odvádzaní kyseliny močovej z tela.

Význam pre enzýmy a ich pôsobenie

Rovnako tak je molybdén dôležitý aj pre niektoré enzýmy. Pôsobí ako kofaktor, čiže nízkomolekulová štruktúra, pre viacero enzýmov, hlavne xantínoxidázy, aldehydoxidázy a siričitan oxidázy. Je súčasť enzýmov prenášajúcich genetické informácie.

Účinky na chrup a pohybový aparát

Nakoľko molybdén sa podieľa aj na lepšom vstrebávaní a hlavne využití vápnika či fluóru, pomáha na udržanie zdravého fungovania pohybového aparátu a tiež preventívne aj proti zubnému kazu. Má tiež preventívne účinky voči artritíde a tiež voči dne.

Antioxidačné vlastnosti

Významným využitím minerálu je jeho pôsobenie na dlhovekosť a proti predčasnému starnutiu buniek. Za týmto vplyvom treba hľadať antioxidačné vlastnosti molybdénu, ktorý pomáha na ochranu buniek voči voľným radikálom a teda aj voči oxidačnému stresu.

ĎALŠIE ZAUJÍMAVÉ PÔSOBENIE

Molybdén a jeho dostatočná hladina v organizme sú tiež nevyhnutné pre znášanlivosť a vstrebanie niektorých látok, napríklad ak ide o alkohol. Rovnako tak podporuje tvorbu červených krviniek a tým pádom aj správne okysličenie všetkých tkanív a orgánov.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s molybdénom

Pokiaľ ide o interakcie s inými látkami či liečivami, rovnako tak vplyv molybdénu na iné minerály, aj tieto faktory zohrávajú úlohu pri správnom dopĺňaní molybdénu do tela. Rovnako tak je dobré vedieť odpovede aj na niektoré praktické otázky týkajúce sa koncentrácie minerálu alebo rizík spojených s jeho nedostatkom.

Tu sú tie najdôležitejšie témy:

Hrozia pri predávkovaní molybdénom aj nejaké vážnejšie poruchy?

Áno, pri vážnejšom predávkovaní a dlhodobo zvýšenej hladiny minerálu v tele je tento minerál významným rizikovým faktorom pre niektoré ochorenia a poruchy. Ide hlavne o dnu, anémiu z nedostatku medi a tzv. molybdenózu, čiže celkové spomalenie rastu.

Ako je na tom nedostatok minerálu? Je takýto stav nebezpečný?

Podobne ako predávkovanie, aj nedostatok molybdénu môže byť rizikový a aj tu platí, že dôležitá je doba nedostatku a jeho intenzita. V najhorších prípadoch hrozia mentálna retardácia, zvýšené riziko vzniku rakoviny hltana a u detí v extrémnom prípade smrť.

V ktorých častiach tela sa molybdén nachádza najviac?

Minerál sa z hľadiska koncentrácie nachádza v tele v objeme okolo 20 gramov. Najviac z tohto množstva možno nájsť v pečeni a slezine, o niečo menej potom v obličkách a svaloch. Vstrebáva sa v žalúdku a črevách, vylučuje sa cez žlč a cez obličky.

Má molybdén aj nejaké interakcie s ostatnými látkami?

Áno, podobne ako ďalšie stopové prvky, aj molybdén sa môže navzájom ovplyvňovať s niektorými inými minerálmi. Sulfát a meď jeho vstrebávanie znižujú, naopak, molybdén brzdí vstrebávanie medi. Podporuje však využitie fluóru a vápniku.

Výživové doplnky obsahujúce molybdén

Molybdén je súčasťou viacerých druhov a typov doplnkov výživy. Z hľadiska liekovej formy máte na výber viacero podôb, či už tabletky, šumivé tablety, kvapky alebo žuvacie tablety. Najčastejšie je v nich prítomný v chemickej podobe molybdénu sodného.

Pokiaľ ide o zloženie a pôsobenie, najčastejšie sú tieto produkty:

Buď je molybdén súčasťou všeobecných multiminerálových prípravkov, alebo sa nachádza v doplnkoch výživy zameraných na konkrétnejšiu oblasť pôsobenia

V jednom aj druhom prípade však majú tieto prípravky spoločné výhody:

  • sú dostupné voľne, na kúpu nepotrebujete mať predpis od lekára
  • užívanie je možné bez vedľajších účinkov aj dlhodobo
  • niektoré prípravky sú určené aj pre deti alebo pre tehotné ženy

V rámci všeobecných minerálových prípravkov sa vyskytuje molybdén často v šumivých tabletách ako jedna z viacerých aktívnych látok. Pokiaľ ide o produkty s konkrétnymi účinkami, môže ísť napríklad o prípravky na podporu tehotenstva, metabolizmus, imunity, činnosti srdca alebo s účinkami proti únave či na hladinu cholesterolu.

Lieky obsahujúce molybdén

Pokiaľ ide o lieky, molybdén je spomedzi ostatných minerálov v tejto kategórii prípravkov využívaný o niečo menej. Väčšinou sa nachádza len v liečivách indikovaných lekárom na predpis, vo voľne dostupných liekoch je naozaj výnimočný.

Pre lieky a liečivá s jeho obsahom platí táto charakteristika:

Najčastejšie sa jedná o liečivá, ktoré obsahujú kombináciu viacerých minerálov a stopových prvkov, napríklad aj chróm, mangán, meď, selén, fluór či jód

Medzi najdôležitejšie praktické vlastnosti liekov a liečiv patria:

  • vyššia koncentrácia účinných látok na hranici denného príjmu
  • z toho vyplývajúce intenzívnejšie a rýchlejšie pôsobenie
  • a s tým súvisiace aj možné kontraindikácie a vedľajšie účinky

Lieky, ktoré obsahujú molybdén, môžu mať formu perorálneho užívania, ale aj podobu infúznych roztokov podávaných priamo do žily. V prvom aj druhom prípade je cieľom celková výživa a doplnenie minerálnych látok do tela pri ich rozsiahlej strate, napríklad následkom úrazov, popálenín či zažívacích ťažkostí.

Jamieson Prenatal

  • Podpora plodu aj ženy v tehotenstve a počas dojčenia

GS Mamavit

  • Na plánovanie tehotenstva
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

Béres Drops Plus

  • Podpora imunity a ochrany buniek
  • Zlepšenie vitality a pôsobenie proti únave
  • Vplyvy súvisiaci s trávením

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a lieky obsahujúce molybdén

Či už sa rozhodnete pre výživový doplnok alebo o niektorý z voľne dostupných liekov s obsahom molybdénu, najlepším miestom na kúpu je lekáreň. Nakoľko však predaj týchto prípravkov nie je podmienený receptom, nemusí ísť len o kamenné lekárne.

Práve naopak, čoraz populárnejšia je kúpa online z tých internetových:

  • v online lekárni nájdete najväčší výber značiek aj druhov prípravkov
  • cena je obvykle nižšia, ako pri kúpe osobne v kamennej lekárni
  • v prípade väčších balení môžete ušetriť aj na doprave zdarma
  • porovnanie prípravkov ako aj ich objednanie môžete spraviť z pohodlia domova

Pri nákupe online ušetríte aj čas, nakoľko nemusíte nikam chodiť a hľadať prípravky k dispozícii na sklade, v internetových lekárňach sú obvykle všetky typy a balenia dostupné ihneď. Rýchle je aj doručenie, spravidla do 1 až 2 pracovných dní.

Ak k tomu prirátame možnosť bezhotovostnej platby vopred, či už cez internet banking alebo platobnou kartou online, je takýto spôsob nákupu naozaj najlepší. Dvojnásobne to platí hlavne v prípade väčších a známejších online lekární, ktoré ponúkajú široké zákaznícke služby, objednávku aj bez registrácie a ešte pohodlnejší nákup.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.80

45 Hodnotení