Moringa: Skúsenosti, účinky a použitie ako tablety, prášok, olej, kapsule a iné produkty

Moringa: Skúsenosti, účinky a použitie ako tablety, prášok, olej, kapsule a iné produkty

Moringa je o exotický strom, ktorý bol svojho času vyhlásený za „rastlinu roka“ a to práve pre svoj potenciál na ľudské zdravie v mnohých oblastiach. Listy tohto stromu totiž obsahujú stovky prospešných látok a čo je aj pre nás dôležité, všetky podstatné živiny.

Čaj z listov sa už odpradávna využíval v tradičnej medicíne na celkové posilnenie organizmu a obsahuje dokonca viac antioxidantov, ako zelený čaj. Dnes je extrakt či výťažok z Moringy súčasťou viacerých doplnkov výživy aj produktov s vonkajším vplyvom, či už ide o tablety, prášok, kapsule, oleje alebo iné formy. Ak chcete vedie viac, čítajte ďalej.

Čo je Moringa, aký má pôvod a ako sa prejavuje jej nedostatok

Moringa je pomenovanie pre karibský strom, ktorého domovskou oblasťou sú Himálaje a India. Najčastejšie sa z tohto stromu využívajú listy, ktoré sú bežnou potravinou a navyše sa využívajú aj v tradičnej prírodnej medicíne. V kozmetike sa využívajú aj plody stromu, kôra zas ako krmivo pre zvieratá. V menšom množstve sa používa aj koreň.

Listy sú z hľadiska obsahu prospešných látok najdôležitejšie a obsahujú zaujímavú kombináciu rôznych fytochemikálií. Ide hlavne o vitamíny, najmä A a C, rovnako tak o mnoho minerálov typu draslík a železo, ale aj o esenciálne aminokyseliny a antioxidanty.

Moringa Advance

 • Koncentrovaný extrakt 10:1
 • Špičková kvalita spracovania
 • Zdroj vitamínov a minerálov

Viacero týchto látok je pre telo dôležitých a ak ich je málo, prejaví sa to:

Zhoršením obranyschopnosti: Najväčším benefitom spomínaných látok je protizápalové pôsobenie a podpora imunity, čo sa prejaví aj znížením rizika prechladnutí a chrípky.

Metabolickými problémami: Látky nachádzajúce sa v rastline pôsobia na zníženie cholesterolu a cukru v krvi a taktiež na podporu zdravého metabolizmu a trávenia.

Predčasným starnutím: Nedostatok antioxidantov aj z Moringy má na ľudský organizmus negatívny vplyv z pohľadu vplyvu voľných radikálov na predčasné starnutie buniek.

Kvôli účinným látkam aj spomínaným vplyvom sa odporúča Moringa:

 • mužom aj ženám na posilnenie prirodzenej imunity a obranyschopnosti
 • seniorom, ktorí majú častejšie problémy s kĺbmi a pohybovým systémom
 • každému, kto má nadváhu a chce podporiť chudnutie a metabolizmus
 • všetkým ľuďom s problémami s vysokým cholesterolom a cukrom v krvi

MOŽNÉ RIZIKOVÉ VEDĽAJŠIE A NEŽIADUCE ÚČINKY

Pokiaľ ide o možné riziká spojené s nežiaducimi a vedľajšími účinkami, treba si dať pozor hlavne na správne dávkovanie, pri jeho prekročení hrozia laxatívne účinky, prípadne nadúvanie a plynatosť. Pozor tiež na prílišné zníženie krvného tlaku.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Moringy

Moringa sa vo svojej domovskej krajine konzumuje ako bežná potravina, no u nás viete siahnuť aj po rôznych hotových prípravkoch a produktov s vonkajším aj vnútorným pôsobením. Spraviť si však viete aj čas z listov, ktoré si kúpite v drvenej podobe.

Toto sú najviac využívané formy a ich detailnejšie predstavenie:

Listy, semená a prášok: V surovej forme si môžete zakúpiť listy Moringy a to v drvenej a sušenej forme, prípadne vo forme prášku. Na priamu konzumáciu sú tu semená.

Čajoviny: Tradičnou formou využitia byliniek sú čaje, čo platí aj v prípade Moringy. Môžete si ich kúpiť obvykle v sypanej forme, prípadne aj v kombinácii s inými bylinkami.

Tabletky a kapsuly: Ak ide o hotové doplnky výživy, siahnuť môžete po tabletkách a kapsulách. Tie pomáhajú obvykle na srdce, cievy, cholesterol, trávenie a imunitu.

Oleje a vonkajšie prípravky: Na vlasy a podporu ich rastu, ale aj na zdravý stav pokožky a pleti slúžia rôzne vonkajšie formy produktov, napríklad oleje alebo krémy.

Čo sa týka užívania, dávkovania a prípravy Moringy, tu sú odporúčania:

 • ak chcete prášok primiešať do jedla alebo pitia, denne použite 5 gramov
 • na domáci čaj použite 2 lyžičky rastliny, môžete ho piť 2 až 3 krát denne
 • v prípade kapsúl a tabliet sa užívajú 1 až 3 kusy podľa koncentrácie
 • po 3 mesiacoch používania bylinky si dajte aspoň 1 mesiac prestávku

Účinky a na čo Moringa pomáha

Ak nerátame niektoré kozmetické prípravky alebo vonkajšie formy hotových produktov, využitie tejto rastliny je predovšetkým vo vnútri organizmu, kde pôsobí a pomáha prakticky na všetky dôležité orgánové sústavy a oblasti ľudského zdravia.

Toto sú tie účinky, vplyvy a typy pôsobenia, ktoré sú najlepšie:

Spomalenie predčasného starnutia

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov má rastlina pozitívne pôsobenie na voľné radikály a znižuje tak vplyv oxidačného stresu na bunky v tele. Výsledkom je spomalenie predčasného starnutia, čo sa prejaví vo vnútri organizmu, ale napríklad aj na pleti.

Podpora imunity a vitality

Látky obsiahnuté v Moringe majú všeobecné protizápalové, antivirálne a antibakteriálne účinky a zvyšujú tak prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Okrem toho sú dobré na prevenciu chrípky a prechladnutia, pomáhajú pri astme a zvýšenie vitality.

Vplyv na trávenie a vylučovanie

Ak ide o tráviacu sústavu, tu má Moringa viacero prospešných účinkov. Pomáha na celkovú podporu trávenia, na zdravie a proti zápalom v žalúdku ale aj črevách, na správny a rýchly metabolizmus, ale aj na pravidelné vylučovanie a tiež zdravie močových ciest.

Pôsobenie na srdcovocievny systém

Čo sa týka vplyvu na srdce a cievy, Moringa sa odporúča vtedy, ak máte problémy s červenými krvinkami a anémiou, vysokým krvným tlakom, vysokým cholesterolom a zvýšenou hladinou cukru v krvi. Pomáha aj preventívne na srdce a cievy.

Pomoc pri problémoch pohybového aparátu

Vďaka obsahu dôležitých minerálov a vitamínov pomáha rastlina aj na pohybový aparát a to jednak celkovo na svaly, kĺby, kosti a chrupavky, ako aj pri konkrétnych ťažkostiach. Ide napríklad o poruchy zdravia kĺbov, reumu, opuchy či osteoporózu.

Vonkajšie pôsobenie na kožu aj vlasy

Ak ide o pôsobenie navonok, Moringa využíva svoje protizápalové, antibakteriálne a upokojujúce účinky aj v tejto oblasti. Ide o stimuláciu rastu vlasov, redukciu vrások na koži, celkové posilnenie zdravia kože a spomalenie starnutia pokožky a pleti.

ĎALŠIE VPLYVY A ÚČINKY

Medzi ďalšie účinky Moringy patria zmiernenie migrény a bolesti hlavy, podpora laktácie počas dojčenia, zmiernenie únavy a stresu, pomoc na hormonálnu rovnováhu, zlepšenie mozgových funkcií a spánku, podpora libida, zvýšenie libida a pomoc na prostatu.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Moringou

Chceli by ste vedieť, či je možné Moringu alebo produkty s jej extraktom používať aj v tehotenstve? Alebo to, aké prípadné riziká či kontraindikácie sú spojené s touto rastlinou a jej použitím? Nielen tieto, ale aj mnohé ďalšie témy rozoberajú užívatelia pomerne často v rôznych internetových fórach a v diskusiách.

Medzi najviac sa vyskytujúce otázky a dotazy patria:

Môže sa Moringa a napríklad čaje z nej piť v tehotenstve?

V prípade hotových čajov, ktoré majú charakter doplnkov výživy, sa riaďte inštrukciami v príbalovom letáku. Niektoré takéto čaje sú vhodné pre tehotné ženy, iné zas nie. V prípade sušenej rastliny určenej na prípravu doma sa pre istotu poraďte s lekárom.

Ako je to s rastlinou a jej použitím v období dojčenia?

Jedným z pozitívnym účinkov Moringy je, že pomáha ženám počas dojčenia na dostatok materského mlieka. Látky obsiahnuté v listoch rastliny majú totiž stimulačné účinky na laktáciu, čiže na tvorbu materského mlieka. Pozor však na doplnky výživy.

Sú nejaké kontraindikácie alebo prekážky k užívaniu rastliny?

Z hľadiska možných rizík je Moringa pomerne bezproblémová, no aj tak si treba v niektorých situáciách a prípadoch dávať pozor. Vzhľadom na konkrétne pôsobenie rastliny nie je Moringa vhodná pre ľudí s poruchami štítnej žľazy a pre tých s nízkym tlakom.

Je možné použitie Moringy aj v kuchyni? Ak áno, kde?

Čo sa týka využitia lístkov alebo aj prášku z nich, Moringu viete pridávať napríklad do koktejlov, smoothie a rôznych zeleninových a ovocných štiav, ale aj do polievok, rôznych omáčok, raňajkových ovsených kaší, tiež do šalátov alebo aj do gulášu.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Moringu

Všetky pozitívne vplyvy Moringy viete využiť v podobe rôznych hotových produktov, ale aj čajov a čajovín. Zakúpiť si viete tiež surovú rastlinu a to v rôznych podobách, pričom práve z nej si môžete v domácich podmienkach pripraviť rôzne čaje a odvary.

Moringa Advance

 • Koncentrovaný extrakt 10:1
 • Špičková kvalita spracovania
 • Zdroj vitamínov a minerálov

Pokiaľ ide o šírku sortimentu, nájdete tu viacero foriem a typov:

K dispozícii máte biely aj tmavý celozrnný Kuskus, siahnuť môžete dokonca aj po celozrnnom špaldovom Kuskuse, k dispozícii sú aj hotové potraviny a to aj pre deti

Nech už si vyberiete ktorúkoľvek podobu, všetky majú tieto výhody:

 • ide o prípravky a produkty, ktoré nepodliehajú lekárskemu receptu
 • zloženie je prírodné a pozostáva iba z látok, ktoré sú bezproblémové
 • aj vďaka tomu sú riziká vedľajších účinkov a kontraindikácií minimálne

Ak sa rozhodnete pre kúpu surových listov, viete si ich zakúpiť v podobe celých lístkov, ale aj v podobe pomletého prášku. Usušené listy sú ideálne pre prípravu domáceho čaju alebo nálevov, prášok zas viete rozmiešať s vodou alebo ovocnou šťavou a slúži na prípravu studených nápojov, niektoré typy bio práškov viete pridávať aj do hotových jedál.

Zaujímavosťou je, že niektoré eshopy a online lekárne majú v ponuke aj surové semienka Moringa s vysokým podielom zdravých olejov, ktoré stačí namočiť a priamo konzumovať. Zakúpiť si viete aj čajoviny alebo hotové čaje, môžete ich piť 3 krát denne.

Ak ide o hotové produkty, tu máte k dispozícii doplnky výživy v podobe tabliet a kapsúl, ktoré obsahujú buď čisto iba extrakty listov Moringy, alebo majú širšie zloženie s pridaním rôznych vitamínov či iných bylinných výťažkov. Čo sa týka využitia účinkov rastliny na kožu alebo vlasy, k dispozícii sú aj prípravky v podobe olejov a olejových esencií.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Moringu

Bez ohľadu na to, ktorá forma vás oslovila najviac, spomínané produkty patria do kategórie voľno predajných prípravkov. To v praxi znamená, že nemusíte mať recept na ich kúpu a nie ste odkázaní iba na osobný nákup. V ponuke ich majú lekárne aj eshopy.

Z hľadiska výhod a benefitov sa najviac oplatí nákup v online lekárni:

 • máte tu široký sortiment a to nielen týchto prípravkov, ale aj iných
 • nemusíte nikam ísť, objednávku vyriešite z domu aj cez smartfón
 • zároveň máte k dispozícii možnosť platiť aj bezhotovostne
 • na jednom mieste si viete všetky prípravky a produkty porovnať

V prípade, ak sa rozhodnete pre nákup v internetovej lekárni, najlepšie spravíte, ak budete pozerať nielen na čo najnižšiu cenu daného produktu, o ktorý máte záujem, ale aj na to, či ide o kvalitnú lekáreň s dostatkom referencií, napríklad ako je [lekaren].

Moringa Advance

 • Koncentrovaný extrakt 10:1
 • Špičková kvalita spracovania
 • Zdroj vitamínov a minerálov

Tie známejšie a väčšie značky majú výhodu v nefinančných podmienkach. Ide napríklad o možnosť jednoduchšieho nákupu bez registrácie, rýchlejšieho doručenia kuriérom aj do 24 až 48 hodín, možnosť vyzdvihnutia na najbližšej pobočke alebo o lepšie a pohodlnejšie spôsoby platenia, či už cez internet banking alebo platobnou kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.25

57 Hodnotení

môžu moringu užívať onkologický pacienti ?

František Ďuriš píše 12 júna 2020 o 09:40

Pridať komentár