Môže byť chudnutie behom účinné? A je lepšie na bežiacom páse alebo v prírode?

Môže byť chudnutie behom účinné? A je lepšie na bežiacom páse alebo v prírode?

Je možné chudnutie behom a ak áno, ako dlho je potrebné behať, aby ste schudli? Tieto, ale aj mnohé iné otázky na tému chudnutia a behu, sa pýta veľa ľudí. Beh je totiž aktivita, ktorá sa dá robiť tak doma na bežiacom páse, ako aj vonku, takže je veľmi flexibilná.

Ak sa rozhodnete schudnúť behom, vedzte, že ide o proces náročný a dlhodobý. Aby bol maximálne úspešný, je potrebné ho zladiť aj s inými typmi pôsobenia, napríklad ďalšími spôsobmi pohybu a cvičenia a hlavne komplexnými opatreniami týkajúcimi sa životosprávy a životného štýlu. Výsledok pri znížení váhy vás potom môže pozitívne prekvapiť.

Ako vplýva na chudnutie beh a aké má ďalšie účinky

Ak chcete využiť beh na chudnutie, hneď na úvod treba vedieť, že výsledky neprídu zo dňa na deň. Beh je však ten typ aktivity, ktorý má veľký potenciál, aby vám pomohla zhodiť nadváhu, hlavne vtedy, ak sú za ňou problémy s metabolizmom a spaľovaním kalórií.

Na úvod, hlavne pre začiatočníkov, je vhodnejšie začať skôr s rýchlejšou a hlavne každodennou chôdzou. Neskôr je už možné pridávať beh a takýmto spôsobom získavať kondíciu. Keď ju už budete mať na dostatočnej úrovni, môžete využívať nielen vytrvalostný, ale aj intenzívnejší beh na to, aby ste behom podporili zníženie nadváhy.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Tento druh fyzickej a športovej aktivity však má oveľa viac pozitív:

 • okrem toho, že pomáha na chudnutie, celkovo podporuje a vie naštartovať spomalený metabolizmus a rovnako tak vie zlepšiť procesy v tráviacej sústave
 • beh je vynikajúcim preventívnym prostriedkom na kardiovaskulárny systém, zlepšuje krvný obeh, stav ciev a je prevenciou pred srdcovým infarktom
 • okrem toho netreba zabúdať na precvičovanie pohybového aparátu, vo vhodnom prostredí pomáha beh nielen na svalstvo a jeho výkon, ale aj na kosti
 • medzi ďalšie pozitívne účinky patrí tiež zlepšenie nálady vďaka lepšiemu uvoľňovaniu endorfínov, podpora nervového systému a vylučovania stolice

Pochopiteľne, všetky spomínané zdravotné benefity platia iba za predpokladu, že budete behávať pravidelne, technicky správne, odhadnete zdravú mieru intenzity aj dĺžky a zároveň podporíte beh celkovým zlepšením životosprávy a zdravým životným štýlom.

STRIEDAJTE TYPY BEHU AJ TRAŤ

Pri behaní je dôležitá kreativita rovnako tak, ako aj pri každej inej činnosti. Stereotyp demotivuje a má negatívne účinky na efektivitu behania. Raz za čas preto zmeňte intenzitu, trasu, vzdialenosť alebo to, či pôjdete len po rovine alebo niekedy aj do kopca.

Ako behať, aby ste behom schudli

Pokiaľ chcete chudnúť behaním naozaj efektívne, musíte sa držať niekoľkých zásad. Vďaka nim dosiahnete najlepšiu účinnosť, či už pôjde o spaľovanie kalórií, fyzickú kondíciu alebo zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému či zrýchlenie metabolizmu.

Tu sú tri najdôležitejšie pravidlá a zásady behania na chudnutie:

Vhodná pulzová frekvencia: Alfa a omega pre efektívne chudnutie behom je udržiavanie tempa fyzickej aktivity na vhodnej pulzovej frekvencii. Tú si viete odmerať špeciálnym vyšetrením, laicky zas tak, že pri behu budete ešte vládať aj rozprávať.

Striedanie intenzity behu: Pre najefektívnejšie možné chudnutie je nevyhnutné striedať intenzitu behu, čiže vytrvalostný a výbušný. Takýmto spôsobom sa maximálne podporuje jednak metabolizmus, ale aj spaľovanie tukov uložených v tukových zásobách.

Pozor na technické chyby a zanedbanie: Čo sa týka efektivity behu na chudnutie, zabúdať netreba ani na správnu obuv, strečing vždy pred začiatkom behania, postupné pridávanie dĺžky aj intenzity a hlavne disciplínu ohľadom pravidelnosti behania.

Riešenie chudnutia doma ďalšími prostriedkami

Okrem behu je možné samozrejme podporiť svoje chudnutie a zníženie nadváhy aj ďalšími prostriedkami. Ide predovšetkým o kombináciu pozitívnych režimových opatrení, zníženia negatívnych vplyvov a použitia hotových prostriedkov a prípravkov.

V tomto ohľade máte na výber nasledovné možnosti a spôsoby:

Iný typ pohybu

Okrem behu je pre chudnutie dôležitá celková fyzický a pohybová aktivita. V tomto prípade sa oplatí beh skombinovať s chôdzou, plávaním a bicyklovaním, prípadne raz či dva krát do týždňa zaradiť do svojho harmonogramu aj kardio cvičenie vo fitku.

Zdravý pitný režim

Na rozhýbanie a naštartovanie metabolizmu aj spaľovania tukov je nevyhnutný zdravý pitný režim. Do neho by mala patriť hlavne voda, prípadne voda s citrónom alebo iným ovocím či zeleninou, ktorú by ste mali piť napríklad po 2 dcl každé dve hodiny.

Zmena spôsobu stravovania

Nielen to, či budete konzumovať zdravé alebo nezdravé potraviny, ale aj to, aký máte spôsob stravovania, môže vo veľkej miere rozhodnúť o úspešnosti chudnutia. Základom je jesť menšie porcie a častejšie, ideálne 5 jedál denne, no najmä pravidelne.

Koniec zlozvykov a zlepšenie životosprávy

To, že alkohol do pitného režimu nepatrí a má negatívny vplyv na chudnutie, snáď nie je potrebné príliš zdôrazňovať. Snažte sa však obmedziť aj fajčenie a počas dňa viac oddychujte, aby ste eliminovali stres. Nezabúdajte ani na kvalitný a dostatočne dlhý spánok.

Podporné doplnky výživy

Pokiaľ chcete zlepšiť svoje trávenie a metabolizmus za účelom efektívnejšej optimalizácie hmotnosti, siahnuť môžete aj po viacerých doplnkoch výživy. Tie obsahujú najmä vitamíny, minerály, zdravé omega mastné kyseliny alebo niektoré druhy aminokyselín.

Spaľovače tukov

V prípade, ak chcete schudnúť, je spálenie tukov nevyhnutnou súčasťou úspešnosti tohto procesu. Podporiť ho môžete pomocou špeciálnych spaľovačov tukov, ktoré majú najčastejšie podobu nápojov a sú určené najmä pre športovcov s užitím pred tréningom.

Komplexné prípravky na chudnutie

Poslednou možnosťou, ako zefektívniť zníženie nadváhy a obezity, sú komplexné prípravky určené na podporu chudnutia. Najčastejšie ide o tabletky alebo kapsuly s perorálnym užívaním, ktoré majú kombinované zloženie a treba ich brať dlhodobejšie.

VÝSLEDKY SA NEMUSIA DOSTAVIŤ HNEĎ

Možno poznáte to známe heslo, že trpezlivosť ruže prináša a to platí aj v prípade chudnutia. Tak pri behu, ako aj pri zmenách v stravovaní či iných režimových opatreniach, všade treba pamätať na to, že ich pôsobenie musí byť dlhodobejšie a predovšetkým pravidelné.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Pokiaľ budete chcieť podporiť svoje chudnutie a zníženie hmotnosti cez hotové produkty, sortiment obsahuje rôzne druhy, typy a značky tabliet, práškov, olejov, roztokov, nápojov a iných perorálnych foriem. Všetky sú dostupné bez lekárskeho receptu.

Podľa zamerania máte na výber nasledujúce typy produktov:

Sortiment obsahuje hlavne prípravky špeciálne na zníženie hladu alebo na lepšie spaľovanie tukov, prípadne všeobecné doplnky výživy na komplexné chudnutie

Dobrou správou je, že bez ohľadu na formu ponúkajú prípravky tieto výhody:

 • z hľadiska zloženia sú aktívne látky prírodného a prirodzeného charakteru
 • nemusíte sa obávať ani žiadnych vážnejších rizík vedľajších vplyvov
 • užívanie môže byť pokojne aj dlhodobejšie a to aj viac mesiacov

Zloženie týchto produktov závisí predovšetkým od toho, akého zamerania daný prípravok je. Pri spaľovačoch tukov sa ako aktívne látky využívajú predovšetkým aminokyseliny typu L-Karnitín, pri tabletkách na zníženie chuti do jedla zas bylinné výťažky, napríklad zo zeleného čaju. Komplexnejšie produkty potom odrážajú svojim zložením aj svoje účinky.

Práve tieto druhy prípravkov sú obvykle populárnejšie, nakoľko nielen, že obsahujú aj iné prírodné látky, hlavne ak ide o stimulanty metabolizmu typu vitamínov, minerálov a extraktov z korenia či kofeínu, ale aj preto, že majú širšie pôsobenie na viac oblastí.

Výsledkom je tak naozaj komplexný vplyv, napríklad aj na rýchlejší metabolizmus, lepšie trávenie a zníženie ukladania tukov. Siahnuť možno aj po prípravkoch s obsahom vlákniny, rôznych probiotických látok alebo zelených rias, ktoré môžu pomôcť napríklad na detoxikáciu čriev, zlepšenie stavu tráviacej sústavy alebo na celkovo rýchlejšie trávenie.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Kompava ThermoFit

 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov

Garsin

 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla

Dialevel

 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky

Chilliburner

 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru

Forfemina Slim

 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Bez ohľadu na to, ktorý typ produktov vás osloví najviac, všetky tieto prípravky a doplnky výživy si viete zakúpiť nielen osobne, ale aj cez internet. Či už pôjde o eshopy pre fitness, alebo o známejšie online lekárne s väčším sortimentom, napríklad [lekaren].

Ak premýšľate, prečo si vybrať práve online lekárne, tu sú ich benefity:

 • nákup vyriešite z pohodlia domova cez počítač, tablet alebo mobil
 • rovnako tak vám zásielku kuriérna služba doručí až domov priamo k dverám
 • objednávka je vecou zopár minút, prípravky sú väčšinou priamo skladom
 • netreba mať hotovosť, zaplatiť sa dá aj vopred a samozrejme cez internet

Nákup je v online lekárňach veľmi jednoduchý a podobný bežnej objednávke v eshope. Do internetového košíka vložíte všetky tie prípravky, o ktoré máte záujem, vyplníte svoje osobné údaje, adresu dodania, zvolíte si spôsob doručenia, typ platby a objednávku odošlete.

Potom už len počkáte na doručenie, ktoré nemusí v prípade tých najväčších a najznámejších lekární trvať dlhšie ako 1 či 2 dni. Platiť viete v hotovosti na dobierku, cez internet banking, bankovým prevodom a aj platobnou kartou, samozrejme online. Viaceré online lekárne majú aj rôzne finančné benefity, okrem tradičných akcií môžu ponúkať aj dopravu zdarma.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Beh a celkovo pohyb sú samozrejme prospešné pre chudnutie aj zdravie, no bez kompletnej zmeny životosprávy a jedálnička sa zrejme nezaobídete. Práve preto je vhodné siahnuť po správnej diéte, pochopiteľne vôbec nemusí ísť o žiadnu drastickú zmenu.

Čoraz populárnejšou sa stáva Keto diéta, ktorá má tento princíp:

 • základným cieľom diéty je ketóza, čo je špecifický fyziologický stav, počas ktorého dochádza k zmene energetického metabolizmu a spaľovaniu tukov
 • tie totiž telo začína využívať ako primárny zdroj energie a to namiesto sacharidov, čo je z pohľadu chudnutia dôležité, keďže sa spaľujú uložené tuky
 • aby ku ketóze prišlo, je nevyhnutná zmena jedálnička, čo znamená zvýšenie príjmu bielkovín, ale najmä zníženie príjmu sacharidov pod 50 gramov denne
 • spomínaná zmena má za následok práve ketózu, no spolu s ňou treba znížiť aj príjem nezdravých tukov a naopak zvýšiť príjem zeleniny, orechov a semien

Ketónová diéta, ako sa tiež niekedy nazýva, má tri fázy a trvá dlhodobejšie, 12 až 14 týždňov, nejde teda o žiadnu príliš drastickú a redukčnú diétu. Chudnutie je dlhodobejšie a vďaka poslednej fáze nehrozí ani jojo efekt. Zároveň dochádza k podpore trávenia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

To je dosiahnuté práve zvýšením príjmu zeleniny, ktorá je bohatým zdrojom vlákniny. Okrem toho je diéta prospešná aj pre srdce, cievy a krvný obeh. V prípade zníženia tukov a sacharidov v potravinách totiž môžete rátať s prevenciou voči vzniku cukrovky a zároveň k pozitívnemu pôsobeniu a normalizáciou cholesterolu, cukru a krvného tlaku.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pre tých, ktorí vidia v Ketogénnej diéte problém práve s nutnosťou zložitejšieho skladania jedálnička, je dobrou správou to, že existuje už aj pohodlnejšia alternatíva. Ide o diétny program značky KetoMix, ktorý zahŕňa sortiment špeciálne pre túto diétu.

V ponuke nájdete hotové potraviny, nápoje aj iné produkty:

KetoMix má veľký výber proteínových hlavných jedál, polievok aj menších pochutín, to je doplnené o rôzne koktejly a doplnky výživy, ktoré tiež podporujú chudnutie

V prípade, že sa vám KetoMix zapáčil, jeho využitím získate:

 • produkty a potraviny s veľmi jednoduchou prípravou do pár minút
 • zaručené zloženie z pohľadu minimálneho rizika nežiaducich prísad
 • kvalitné zastúpenie všetkých potrebných živín, vitamínov a minerálov

Čo sa týka konkrétnych produktov, v ponuke KetoMix nájdete hlavné jedlá aj menšie potraviny na doplnenie celodenného jedálnička. Ide napríklad o proteínové polievky, omelety, kaše, palacinky, cestoviny, pečivo, nátierky, dresingy, tyčinky, slané pochutiny a chipsy, sladkosti, proteínové čokolády aj rôzne dezerty nenarušujúce diétu.

Ak ide o pitný režim, tu viete siahnuť po koktejloch, ktoré pripravíte s vodou za pár minút a na výber máte neochutené aj ochutené nápoje, napríklad s kokosovou a vanilkovou príchuťou. Pre tých, čo sú vegáni, je v ponuke KetoMix tiež výber.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Všetky spomínané potraviny a nápoje sú z hľadiska zloženia bezproblémové, rovnako tak sa nemusíte obávať lepku, s výnimkou pečiva ho nenájdete v žiadnom produkte a potravine. Okrem nákupu jednotlivo si môžete nechať zostaviť aj jedálniček na mieru podľa výšky vašej nadváhy a zároveň si zvoliť aj balíčky na obdobie týždňov či celého mesiaca.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Sortiment potravín a produktov KetoMix, vďaka ktorým vaša diéta oveľa jednoduchšia, viete kúpiť osobne v značkovej predajni, ale aj cez internet na oficiálnom webe www.ketomix.sk. Tu nájdete eshop s celým sortimentom aj viac informácií o samotnej Keto diéte.

Ak sa rozhodnete pre nákup cez internet, má to viacero benefitov:

 • je to rýchlejšie, doslova za pár minút alebo kliknutí všetko vybavíte
 • je to pohodlné, objednávku aj prebratie zásielky vyriešite priamo doma
 • je to flexibilné, hlavne ak ide o možnosti hotovostnej aj bezhotovostnej platby
 • je to výhodné, v prípade väčšieho nákupu neplatíte ani poštovné

Pre tých, čo sa rozhodnú využiť nákup cez eshop, je dobrou správou to, že ho vybavíte nielen cez počítač, notebook alebo tablet, ale aj prostredníctvom mobilného telefónu. Stačí do košíka vložiť tie potraviny a produkty, ktoré chcete a vyplniť zvyšok objednávky.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Jej súčasťou je aj voľba vhodného spôsobu platenia, na výber máte dobierku s hotovosťou alebo bezhotovostnú platbu cez internet banking či platobnou kartou. Ak ide o doručenie, to trvá spravidla do 3 pracovných dní, môžete si zvoliť z viacerých kuriérov a tiež dodanie domov alebo do Zásielkovne. Ak máte ďalšie otázky, eshop má aj hotlinku.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.73

30 Hodnotení