Môže byť chudnutie behom účinné? A je lepšie na bežiacom páse alebo v prírode?

Môže byť chudnutie behom účinné? A je lepšie na bežiacom páse alebo v prírode?

Je možné chudnutie behom a ak áno, ako dlho je potrebné behať, aby ste schudli? Tieto, ale aj mnohé iné otázky na tému chudnutia a behu, sa pýta veľa ľudí. Beh je totiž aktivita, ktorá sa dá robiť tak doma na bežiacom páse, ako aj vonku, takže je veľmi flexibilná.

Ak sa rozhodnete schudnúť behom, vedzte, že ide o proces náročný a dlhodobý. Aby bol maximálne úspešný, je potrebné ho zladiť aj s inými typmi pôsobenia, napríklad ďalšími spôsobmi pohybu a cvičenia a hlavne komplexnými opatreniami týkajúcimi sa životosprávy a životného štýlu. Výsledok pri znížení váhy vás potom môže pozitívne prekvapiť.

Ako vplýva na chudnutie beh a aké má ďalšie účinky

Ak chcete využiť beh na chudnutie, hneď na úvod treba vedieť, že výsledky neprídu zo dňa na deň. Beh je však ten typ aktivity, ktorý má veľký potenciál, aby vám pomohla zhodiť nadváhu, hlavne vtedy, ak sú za ňou problémy s metabolizmom a spaľovaním kalórií.

Na úvod, hlavne pre začiatočníkov, je vhodnejšie začať skôr s rýchlejšou a hlavne každodennou chôdzou. Neskôr je už možné pridávať beh a takýmto spôsobom získavať kondíciu. Keď ju už budete mať na dostatočnej úrovni, môžete využívať nielen vytrvalostný, ale aj intenzívnejší beh na to, aby ste behom podporili zníženie nadváhy.

Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,99 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
22,99 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
11,09 €8,39 €
Do obchodu

Tento druh fyzickej a športovej aktivity však má oveľa viac pozitív:

 • okrem toho, že pomáha na chudnutie, celkovo podporuje a vie naštartovať spomalený metabolizmus a rovnako tak vie zlepšiť procesy v tráviacej sústave
 • beh je vynikajúcim preventívnym prostriedkom na kardiovaskulárny systém, zlepšuje krvný obeh, stav ciev a je prevenciou pred srdcovým infarktom
 • okrem toho netreba zabúdať na precvičovanie pohybového aparátu, vo vhodnom prostredí pomáha beh nielen na svalstvo a jeho výkon, ale aj na kosti
 • medzi ďalšie pozitívne účinky patrí tiež zlepšenie nálady vďaka lepšiemu uvoľňovaniu endorfínov, podpora nervového systému a vylučovania stolice

Pochopiteľne, všetky spomínané zdravotné benefity platia iba za predpokladu, že budete behávať pravidelne, technicky správne, odhadnete zdravú mieru intenzity aj dĺžky a zároveň podporíte beh celkovým zlepšením životosprávy a zdravým životným štýlom.

STRIEDAJTE TYPY BEHU AJ TRAŤ

Pri behaní je dôležitá kreativita rovnako tak, ako aj pri každej inej činnosti. Stereotyp demotivuje a má negatívne účinky na efektivitu behania. Raz za čas preto zmeňte intenzitu, trasu, vzdialenosť alebo to, či pôjdete len po rovine alebo niekedy aj do kopca.

Ako behať, aby ste behom schudli

Pokiaľ chcete chudnúť behaním naozaj efektívne, musíte sa držať niekoľkých zásad. Vďaka nim dosiahnete najlepšiu účinnosť, či už pôjde o spaľovanie kalórií, fyzickú kondíciu alebo zlepšenie stavu kardiovaskulárneho systému či zrýchlenie metabolizmu.

Tu sú tri najdôležitejšie pravidlá a zásady behania na chudnutie:

Vhodná pulzová frekvencia: Alfa a omega pre efektívne chudnutie behom je udržiavanie tempa fyzickej aktivity na vhodnej pulzovej frekvencii. Tú si viete odmerať špeciálnym vyšetrením, laicky zas tak, že pri behu budete ešte vládať aj rozprávať.

Striedanie intenzity behu: Pre najefektívnejšie možné chudnutie je nevyhnutné striedať intenzitu behu, čiže vytrvalostný a výbušný. Takýmto spôsobom sa maximálne podporuje jednak metabolizmus, ale aj spaľovanie tukov uložených v tukových zásobách.

Pozor na technické chyby a zanedbanie: Čo sa týka efektivity behu na chudnutie, zabúdať netreba ani na správnu obuv, strečing vždy pred začiatkom behania, postupné pridávanie dĺžky aj intenzity a hlavne disciplínu ohľadom pravidelnosti behania.

Riešenie chudnutia doma ďalšími prostriedkami

Okrem behu je možné samozrejme podporiť svoje chudnutie a zníženie nadváhy aj ďalšími prostriedkami. Ide predovšetkým o kombináciu pozitívnych režimových opatrení, zníženia negatívnych vplyvov a použitia hotových prostriedkov a prípravkov.

V tomto ohľade máte na výber nasledovné možnosti a spôsoby:

Iný typ pohybu

Okrem behu je pre chudnutie dôležitá celková fyzický a pohybová aktivita. V tomto prípade sa oplatí beh skombinovať s chôdzou, plávaním a bicyklovaním, prípadne raz či dva krát do týždňa zaradiť do svojho harmonogramu aj kardio cvičenie vo fitku.

Zdravý pitný režim

Na rozhýbanie a naštartovanie metabolizmu aj spaľovania tukov je nevyhnutný zdravý pitný režim. Do neho by mala patriť hlavne voda, prípadne voda s citrónom alebo iným ovocím či zeleninou, ktorú by ste mali piť napríklad po 2 dcl každé dve hodiny.

Zmena spôsobu stravovania

Nielen to, či budete konzumovať zdravé alebo nezdravé potraviny, ale aj to, aký máte spôsob stravovania, môže vo veľkej miere rozhodnúť o úspešnosti chudnutia. Základom je jesť menšie porcie a častejšie, ideálne 5 jedál denne, no najmä pravidelne.

Koniec zlozvykov a zlepšenie životosprávy

To, že alkohol do pitného režimu nepatrí a má negatívny vplyv na chudnutie, snáď nie je potrebné príliš zdôrazňovať. Snažte sa však obmedziť aj fajčenie a počas dňa viac oddychujte, aby ste eliminovali stres. Nezabúdajte ani na kvalitný a dostatočne dlhý spánok.

Podporné doplnky výživy

Pokiaľ chcete zlepšiť svoje trávenie a metabolizmus za účelom efektívnejšej optimalizácie hmotnosti, siahnuť môžete aj po viacerých doplnkoch výživy. Tie obsahujú najmä vitamíny, minerály, zdravé omega mastné kyseliny alebo niektoré druhy aminokyselín.

Spaľovače tukov

V prípade, ak chcete schudnúť, je spálenie tukov nevyhnutnou súčasťou úspešnosti tohto procesu. Podporiť ho môžete pomocou špeciálnych spaľovačov tukov, ktoré majú najčastejšie podobu nápojov a sú určené najmä pre športovcov s užitím pred tréningom.

Komplexné prípravky na chudnutie

Poslednou možnosťou, ako zefektívniť zníženie nadváhy a obezity, sú komplexné prípravky určené na podporu chudnutia. Najčastejšie ide o tabletky alebo kapsuly s perorálnym užívaním, ktoré majú kombinované zloženie a treba ich brať dlhodobejšie.

VÝSLEDKY SA NEMUSIA DOSTAVIŤ HNEĎ

Možno poznáte to známe heslo, že trpezlivosť ruže prináša a to platí aj v prípade chudnutia. Tak pri behu, ako aj pri zmenách v stravovaní či iných režimových opatreniach, všade treba pamätať na to, že ich pôsobenie musí byť dlhodobejšie a predovšetkým pravidelné.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Pokiaľ budete chcieť podporiť svoje chudnutie a zníženie hmotnosti cez hotové produkty, sortiment obsahuje rôzne druhy, typy a značky tabliet, práškov, olejov, roztokov, nápojov a iných perorálnych foriem. Všetky sú dostupné bez lekárskeho receptu.

Podľa zamerania máte na výber nasledujúce typy produktov:

Sortiment obsahuje hlavne prípravky špeciálne na zníženie hladu alebo na lepšie spaľovanie tukov, prípadne všeobecné doplnky výživy na komplexné chudnutie

Dobrou správou je, že bez ohľadu na formu ponúkajú prípravky tieto výhody:

 • z hľadiska zloženia sú aktívne látky prírodného a prirodzeného charakteru
 • nemusíte sa obávať ani žiadnych vážnejších rizík vedľajších vplyvov
 • užívanie môže byť pokojne aj dlhodobejšie a to aj viac mesiacov

Zloženie týchto produktov závisí predovšetkým od toho, akého zamerania daný prípravok je. Pri spaľovačoch tukov sa ako aktívne látky využívajú predovšetkým aminokyseliny typu L-Karnitín, pri tabletkách na zníženie chuti do jedla zas bylinné výťažky, napríklad zo zeleného čaju. Komplexnejšie produkty potom odrážajú svojim zložením aj svoje účinky.

Práve tieto druhy prípravkov sú obvykle populárnejšie, nakoľko nielen, že obsahujú aj iné prírodné látky, hlavne ak ide o stimulanty metabolizmu typu vitamínov, minerálov a extraktov z korenia či kofeínu, ale aj preto, že majú širšie pôsobenie na viac oblastí.

Výsledkom je tak naozaj komplexný vplyv, napríklad aj na rýchlejší metabolizmus, lepšie trávenie a zníženie ukladania tukov. Siahnuť možno aj po prípravkoch s obsahom vlákniny, rôznych probiotických látok alebo zelených rias, ktoré môžu pomôcť napríklad na detoxikáciu čriev, zlepšenie stavu tráviacej sústavy alebo na celkovo rýchlejšie trávenie.

Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,99 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
22,99 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
11,09 €8,39 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Bez ohľadu na to, ktorý typ produktov vás osloví najviac, všetky tieto prípravky a doplnky výživy si viete zakúpiť nielen osobne, ale aj cez internet. Či už pôjde o eshopy pre fitness, alebo o známejšie online lekárne s väčším sortimentom, napríklad DrMax.

Ak premýšľate, prečo si vybrať práve online lekárne, tu sú ich benefity:

 • nákup vyriešite z pohodlia domova cez počítač, tablet alebo mobil
 • rovnako tak vám zásielku kuriérna služba doručí až domov priamo k dverám
 • objednávka je vecou zopár minút, prípravky sú väčšinou priamo skladom
 • netreba mať hotovosť, zaplatiť sa dá aj vopred a samozrejme cez internet

Nákup je v online lekárňach veľmi jednoduchý a podobný bežnej objednávke v eshope. Do internetového košíka vložíte všetky tie prípravky, o ktoré máte záujem, vyplníte svoje osobné údaje, adresu dodania, zvolíte si spôsob doručenia, typ platby a objednávku odošlete.

Potom už len počkáte na doručenie, ktoré nemusí v prípade tých najväčších a najznámejších lekární trvať dlhšie ako 1 či 2 dni. Platiť viete v hotovosti na dobierku, cez internet banking, bankovým prevodom a aj platobnou kartou, samozrejme online. Viaceré online lekárne majú aj rôzne finančné benefity, okrem tradičných akcií môžu ponúkať aj dopravu zdarma.

Môže byť chudnutie behom účinné? A je lepšie na bežiacom páse alebo v prírode?
Počet hlasov: 30 Priemer:4.7 (94.67%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *