Môže sa prijímať glutamín pred spaním a je lepší pred alebo po tréningu a cvičení?

Môže sa prijímať glutamín pred spaním a je lepší pred alebo po tréningu a cvičení?

Nielen za účelom podpory fyzického výkonu pred cvičením alebo pred tréningom, ale aj pre ďalšie účinky a pôsobenie je glutamín dôležitou aminokyselinou pre ľudský organizmus. Hoci obvykle si naše telo vie túto látku vyrobiť, v niektorých situáciách tomu tak nie je.

Vzhľadom na to, že v krvi a v kostrovom svalstva sa spomedzi aminokyselín vyskytuje najviac, je dôležité sledovať hladinu glutamínu a snažiť sa v prípade problémov jeho nedostatok doplniť. To môže byť cez jedlá a potraviny, ale aj cez hotové doplnky výživy a prípravky. Pozor si však dajte nielen na nedostatok, ale aj na predávkovanie.

Čo je glutamín a prečo ho treba prijímať

Glutamín je aminokyselinou, ktorá je označovaná ako podmienečne esenciálna, čo znamená, že telo si ju vie za istých okolností produkovať aj samostatne, no v niektorých prípadoch nie. Vyrába sa v kostrovom svalstve, takže pri jeho poškodení trpí produkcia látky.

Veľmi dôležité je, aby sa v prípade nielen nejakého úrazu, ale aj v prípade náročnejšieho fyzického výkonu glutamín do tela vo zvýšenej miere dopĺňal. Je to hlavne kvôli tomu, že pomáha na zvýšenie športového výkonu a po ňom zas na rýchlejšie zotavenie svalstva a podporu jeho rastu. Má význam aj pri redukčnej diéte, najmä obmedzení sacharidov.

Warrior Glutamine with Stevia

 • Warrior L-Glutamine sladený Stéviou
 • Osviežujúca chuť JAHODY A LIMETKY
 • Glutamín vhodný pre všetky druhy športov
 • Regenerácia + syntéza bielkovín + trávenie + imunita

L-Glutamín

 • Fermentovaný z rastlinných zdrojov!
 • pomáha zabrániť pretrénovaniu
 • zlepšuje regeneráciu
 • ochraňuje svaly a chráni svalovú hmotu pri redukčných diétach

Pokiaľ ide o význam a účinky glutamínu, pre telo je potrebný, nakoľko:

 • sa podieľa na tvorbe bielkovín a aminokyselín vo svaloch, je teda nevyhnutný pre bežnú fyzickú výkonnosť, podporuje aj tvorbu rastového hormónu a testosterónu
 • má veľký význam pre prirodzenú obranyschopnosť a imunitu, rovnako tak zlepšuje funkciu a zdravie čriev a podporuje aj imunitu priamo v črevnom trakte
 • má pozitívny vplyv na fungovanie pečeni a podporuje tvorbu glykogénu v pečeni, rovnako ta upravuje rovnováhu pH a vplýva na metabolizmus bielkovín
 • je veľmi dôležitý aj pre zdravie a stav pokožky a pleti, najmä stimuluje rýchlejšie hojenie poranení a rán vrátane popálenín, pomáha aj na popáleniny

Čo sa týka využívania glutamínu z pohľadu športovcov má význam tak pri intenzívnejšom výkone, napríklad pri kulturistike, ale aj pri bežnom športovaní, napríklad vytrvalostnom behu alebo bojových športoch. Pomáha najmä na výkonnosť a následne zotavenie svalov.

PREČO SÚ NEVYHNUTNÉ AJ HOTOVÉ DOPLNKY

Hoci glutamín je možné čerpať aj z potravín, v nich ho býva obvykle desatina toho, čo v koncentrovaných hotových produktoch. Ideálna denná dávka glutamínu je 5 až 10 mg, väčšina živočíšnych aj rastlinných potravín má najviac do 1 mg na 100 gramov.

Kedy počas dňa a pri akých príležitostiach prijímať lecitín

Glutamín je možné dopĺňať prakticky celý deň, veľa závisí však aj od formy dopĺňania. V prípade, že to bude cez hotové produkty, doplnky výživy a prípravky pre fitness, treba sa držať inštrukcií výrobcu ohľadom dávkovania a to aj pre rôzne situácie.

Tu sú prípady, o ktorých treba pri dopĺňaní glutamínu vedieť viac:

Glutamín počas dňa: Väčšina potravín ale aj doplnkov výživy s obsahom glutamínu sa môže bez väčších problémov užívať kedykoľvek počas dňa. Ak budete brať viac dávok, snažte sa ich rovnomerne rozvrhnúť už hneď od rána. V prípade vyššej športovania alebo cvičenia je však rozhodnete lepšie užiť glutamín tesne pred fyzickou aktivitou.

Glutamín pred, počas a po cvičení a tréningu: Nenahraditeľný je glutamín v prípade fyzickej aktivity. Môžete ho preto užívať pred aj po tréningu alebo športovaní, nakoľko jednak zabraňuje strate svalovej hmoty a bráni produkcii kyseliny mliečnej vo svaloch, ale zároveň aj podporuje výkonnosť a výbušnosť cez testosterón.

Glutamín večer pred spaním: V prípade použitia napríklad na lepšie a efektívnejšie chudnutie a podporu metabolizmu či trávenia je možné bez väčších problémov užívať doplnky výživy a rôzne prípravky s glutamínom aj na noc pred spaním alebo večer. Látka nemá žiadne stimulačné účinky na psychiku, nie je to problém.

Najlepšie zdroje glutamínu

Glutamín sa nachádza aj v potravinách a to tak živočíšneho ako aj rastlinného pôvodu, takže ich viete veľmi dobre skombinovať a zaradiť do celodenného jedálnička. Vďaka rozmanitému výberu viete pokryť prakticky všetky dôležité jedlá od rána až po večer.

Tu sú najlepšie zdroje potravín, jedál a surovín obsahujúce glutamín:

Chudé mäso a ryby

Glutamín viete veľmi dobre dopĺňať zaradením potravín a surovín živočíšneho pôvodu do každodenného jedálnička. Ide najmä o hydinové mäso, čiže morčacie a kuracie chudé typy mäsa. Doplniť ich môžete o ryby, najmä ako sú losos, tuniak, makrela alebo sleď.

Mlieko, mliečne produkty a vajcia

Okrem mäsa spadajú medzi živočíšne produkty aj mlieko, kde má veľa glutamínu najmä to nízkotučné. Pokojne konzumujte aj nízkotučný grécky jogurt či syry typu ricotta a mozzarella, v menšej miere môžete aj tvaroh. Do jedálnička zaraďte aj vajcia, majú veľa bielkovín.

Sója a sójové produkty

Ak ide o rastlinné zdroje glutamínu, rozhodne tým najlepším je sója a sójové bôby. Glutamín tak nájdete v mnohých produktoch a potravinách s obsahom sóje, napríklad aj v tofu. Plusom je, že sója obsahuje aj veľa bielkovín, zdravé mastné kyseliny, vitamíny a minerály.

Orechy a semená

O orechoch a semienkach platí, že sú odporúčané na každodennú konzumáciu, hoci len v menšom objeme. Majú však plus, že obsahujú veľa aminokyselín a zároveň aj dostatok glutamínu. Ide najmä o tekvicové, ľanové a chia semená, mandle, kešu a arašidy.

Obilniny

Výborným zdrojom glutamínu sú aj niektoré druhy obilnín, najlepšie sú ryža a kukurica. V prípade ryže sa odporúča síce zo zdravotného hľadiska konzumovať hnedú, no na glutamín je oveľa bohatšia biela. Mám málo tukov, naopak, bielkovín a sacharidov je dosť.

Zelenina a strukoviny

Do jedálnička by ste mali počas dňa zaradiť aj zeleninu a viaceré druhy strukovín, ktoré obsahujú tiež glutamín, navyše aj množstvo vlákniny a zdravých tukov potrebných pre telo. Ide najmä o červenú kapustu a fazuľu, môžete ich konzumovať surové aj varené.

ZVOĽTE OPTIMÁLNY MIX

Veľmi dôležité je v prípade dopĺňania glutamínu vhodne skombinovať živočíšne aj rastlinné typy surovín, potravín a jedál. Nepreháňajte to s vajciami, obilninami a ani rybami, snažte sa tiež orechy, obilniny, semená a zeleninu rozložiť na stravovanie počas celého dňa.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce glutamín

Veľmi dôležitým prostriedkom na dopĺňanie chýbajúceho glutamínu môžu byť aj výživové doplnky a prípravky dostupné voľne bez predpisu. Ide o hotové produkty, ktoré majú štandardne formu prášku, tabliet, kapsúl alebo hotových tekutých nápojov.

Čo sa týka zloženia ich látok a zložiek, na trhu nájdete hlavne tieto:

V ponuke sú doplnky a prípravky určené pre rýchlu prípravu a perorálne užitie, ktoré obsahujú najčastejšie L-Glutamín, prípadne aj kreatín alebo ďalšie aminokyseliny

Pre tých ľudí, ktorí sa rozhodnú túto formu doplnkov využiť, prinášajú:

 • rýchlu prípravu, hlavne v prípade prášku stačí len zmiešať s vodou
 • jednoduché dávkovanie presne podľa inštrukcií výrobcu 1 až 3 krát denne
 • možnosť výberu aj z viacerých príchutí v závislosti od typu a výrobcu

Nakoľko je zloženie vždy testované a overené, je používanie týchto prípravkov a doplnkov obvykle bez závažnejších rizík v podobe kontraindikácií, nežiaducich a vedľajších účinkov. Okrem tehotných a dojčiacich žien ich môžu bez problémov užívať všetci dospelí, dávkovanie je možné aj dlhodobo viac mesiacov a viete si ho rozvrhnúť pred aj po cvičení.

Warrior Glutamine with Stevia

 • Warrior L-Glutamine sladený Stéviou
 • Osviežujúca chuť JAHODY A LIMETKY
 • Glutamín vhodný pre všetky druhy športov
 • Regenerácia + syntéza bielkovín + trávenie + imunita

L-Glutamín

 • Fermentovaný z rastlinných zdrojov!
 • pomáha zabrániť pretrénovaniu
 • zlepšuje regeneráciu
 • ochraňuje svaly a chráni svalovú hmotu pri redukčných diétach

Plusom je, že na prípravu nápoja z prášku nie je treba žiadna zložitá príprava, obvykle sa rozmieša 1 odmerka v 250 ml vody. Doplnky je možné užívať pred tréningom aj po ňom, v prípade bežných ľudí aj pred spaním, vtedy je možné použiť aj dve dávky.

Maximálna dávka býva v prípade vyššej záťaže obvykle v objeme 4 bežných dávok, prípravky sú tak vhodné aj vtedy, ak budete vykonávať nejaký intenzívnejší šport alebo náročnejšiu fyzickú aktivitu. V prípade hotových nápojov ak v prípade práškov viete siahnuť aj po rôznych príchutiach, napríklad zelené jablko, ananás či citrón.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce glutamín

Pokiaľ by ste chceli glutamín dopĺňať spomínanou formou doplnkov výživy a hotových prípravkov, nájdete ich najmä v obchodoch pre športovcov a v predajniach športovej a fitness výživy. Okrem kamenných predajní môžete využiť aj online nákup v eshopoch.

Pokiaľ sa rozhodnete nakupovať v internetových obchodoch, získate:

 • viac pohodlia, nákup aj doručenie zásielky vybavíte priamo z domu
 • oveľa lepšiu cenu, v prípade väčšej objednávke aj poštovné zdarma
 • flexibilitu pri nákupe, napríklad aj cez mobil, ale aj pri formách platby
 • úsporu času, nemusíte nič hľadať, eshopy majú lepší výber skladom

Nákup online sa všeobecne vyplatí, no nepozerajte iba na úsporu zopár centov alebo nejaké dočasné akcie. Je lepšie sa zamerať na overené a dlhodobé značky na trhu, napríklad ako je www.namaximum.sk, kde nájdete nielen veľký sortiment, ale aj kvalitnejšie služby.

Warrior Glutamine with Stevia

 • Warrior L-Glutamine sladený Stéviou
 • Osviežujúca chuť JAHODY A LIMETKY
 • Glutamín vhodný pre všetky druhy športov
 • Regenerácia + syntéza bielkovín + trávenie + imunita

L-Glutamín

 • Fermentovaný z rastlinných zdrojov!
 • pomáha zabrániť pretrénovaniu
 • zlepšuje regeneráciu
 • ochraňuje svaly a chráni svalovú hmotu pri redukčných diétach

Tie sa prejavia napríklad v rýchlejšom doručení zásielky aj do 24 až 48 hodín, možnosti nákupu aj bez zdržujúcej registrácie, možnosti doručenia domov aj na odberné miesto zásielkovej spoločnosti či viac foriem platby od dobierky až po internet banking či platobnou kartou. Pochopiteľne, pri väčšom nákupe získate aj finančné benefity a zľavy.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie