Mrkvová diéta a jej jedálniček, aké sú skúsenosti s ňou a aké má výsledky na chudnutie

Mrkvová diéta a jej jedálniček, aké sú skúsenosti s ňou a aké má výsledky na chudnutie

Mrkvová diéta predstavuje ďalšiu zo skupiny jednostranných diét a ako už hovorí aj jej názov, je založená práve na využívaní mrkvy ako základnej a najdôležitejšej suroviny a potraviny v jedálničku. To so sebou prináša samozrejme viaceré výhody aj nevýhody.

Diéta je aplikovateľná pre mužov aj ženy, je bez cvičenia a ide o krátkodobú diétu, ktorá sa obvykle drží 5 až 7 dní. V prísnejšom variante je povolené konzumovať iba mrkvu alebo mrkvovú šťavu, v tom voľnejšom máte k dispozícii aj iné druhy zeleniny. Táto redukčná diéta je na prvý pohľad síce efektívna, no netreba ani tu zabúdať na riziko jojo efektu.

Čo je mrkvová diéta, aké má pozitívne efekty a aké má negatíva a riziká

Mrkvová diéta je krátkodobým diétnym programom určeným pre ľudí, čo chcú čo najrýchlejšie zhodiť prebytočné kilogramy a ide im o viditeľné výsledky. Základom stravovania je mrkva v surovej, varenej, dusenej a inak tepelne upravenej podobe.

Diétu je možné držať zopár dní aj celý týždeň, pričom medzi jej pozitíva patrí, že je naozaj účinná a zároveň vylučuje niektoré jedlá a nápoje, ktoré sú všeobecne pre organizmus škodlivé. Zaradením mrkvy ako hlavnej suroviny získavate veľmi dobrý zdroj vitamínov a vlákniny, čo je dobré aj pre trávenie, metabolizmus a odbúravanie tukových zásob.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Diéta však má aj pomerne veľa rizík a negatív, o ktorých treba vedieť:

 • čo sa týka dlhodobosti, práve to, že diétu nie je možné zo zdravotného hľadiska držať viac ako týždeň, ju robí nevyužiteľnou pre celkové zlepšenie životosprávy
 • diéta je výživovo veľmi nevyvážená, čo v praxi znamená, že nemáte dostatočne široké spektrum vitamínov, minerálov a hlavne sacharidov a bielkovín
 • chuťová jednotvárnosť diéty je zrejmá, v praxi to znamená, že hoci budete mať dostatok mrkvy, skôr či neskôr sa dostaví hlad po iných jedlách
 • nedostatok proteínov znamená oslabenie svalstva, málo sacharidov zas pocity únavy a vyčerpania, dostaviť sa môžu aj tráviace ťažkosti, hlavne hnačka

Veľkým mínusom každej jednostrannej diéty, čiže aj tej mrkvovej, je fakt, že dochádza k úbytku energie a to je rizikom nielen pre spomínané pocity vyčerpania, ale aj pre nemožnosť väčšej fyzickej aktivity. Táto diéta tak nepriamo vylučuje cvičenie.

MRKVOVÁ DIÉTA NIE JE VHODNÁ PRE KAŽDÉHO

Tak, ako aj v prípade mnohých iných diét, ani mrkvová diéta nie je vhodná úplne pre každého. Nemali by ju dodržiavať deti do 18 rokov, seniori nad 65 rokov, tehotné a dojčiace ženy, ľudia s vážnejšími problémami čriev a ani ťažšie fyzicky pracujúci ľudia.

Aké princípy má mrkvová diéta

Mrkvová diéta patrí medzi tie typy diétnych programov, ktoré sú síce na prvý pohľad jednotvárne a jednoduché, no aj tu sa treba držať určitých princípov. Viaceré pravidlá a zásady sú dôležité hlavne pre efektivitu chudnutia a trávenia.

Medzi najdôležitejšie pravidlá a princípy diéty patria:

Konzumácia mrkvy: Základom jedálnička, hlavne ak ide o raňajky, obed a večeru, je pri mrkvovej diéte logicky mrkva. Tú môžete konzumovať surovú a nastrúhanú, ale aj v rámci smoothie, pripraviť si mrkvovú polievku, podusiť baby mrkvu, spraviť si bohatší mrkvový šalát so zeleninou či mrkvovú nátierku.

Pevná vôľa a časový plán: Ako už bolo povedané, mrkvová diéta patrí medzi jednostranné a jednotvárne, čo si vyžaduje hlavne prvých 24 hodín pevnú vôľu, nakoľko sa môžu dostaviť intenzívnejšie pocity hladu. Vopred si tiež stanovte, ako dlho budete diétu dodržiavať, čiže či pôjde len o tri dni, päť dní alebo týždeň.

Flexibilita stravovania: Ďalšou zásadou, na ktorú by ste nemali zabúdať v prípade tejto diéty, je flexibilita stravovania. Na rozdiel od iných diét si totiž môžete vybrať, či budete jesť len raňajky, obed a večeru počas dňa, alebo pridáte v niektoré dni aj desiatu a olovrant, obvykle obsahujúce zeleninu či ovocie.

Pitný režim: Nemenej dôležitou súčasťou každej diéty je tiež pitný režim, nakoľko práve tekutiny sú dôležité z pohľadu metabolizmu, stimulácie trávenia a tiež z pohľadu chudnutia. Okrem mrkvovej šťavy nezabúdajte piť počas diétovania dostatok vody, zabránite tým výraznejšiemu odvodneniu organizmu.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Vhodné a nevhodné jedlá a nápoje pre mrkvovú diétu

Aj keď sa zdá, že mrkva je jediným základom celého jedálnička počas mrkvovej diéty, nie je tomu tak, aspoň v prípade jej voľnejšej a populárnejšej varianty. Aj v tejto diéte existujú niektoré odporúčané a niektoré neodporúčané potraviny, jedlá a tekutiny.

Toto sú obe kategórie so stručným prehľadom a zoznamom:

Povolené jedlá, potraviny a nápoje

Základom jedálnička je v prípade tejto diéty mrkva a to buď v surovom stave, alebo po nejakej úprave varením či dusením v rámci polievok alebo v rámci širšej kombinácie zeleniny. Ak budete pociťovať hlad, surovú mrkvu môžete jesť aj medzi jedlami.

Čo sa týka iných povolených jedál, v prípade miernejšej formy diéty môžete konzumovať celozrnné pečivo, nízkotučné mliečne výrobky, najmä jogurty a tvaroh, chudé mäso, kam patrí hlavne to kuracie a morčacie a zo živočíšnych zdrojov aj vajíčka.

Pokiaľ ide o rastlinné zdroje potravín, do jedálnička zaraďte zo zeleniny papriku, zemiaky, hrášok, zeler, karfiol a brokolicu, z ovocia ananás, citrón alebo jablko. S mierou môžete používať aj med, olivový olej, čerstvé bylinky alebo provensálske korenie.

Zakázané jedlá, potraviny a nápoje

Medzi tie jedlá a potraviny, ktoré by ste nemali konzumovať počas diéty, patria tučné, vyprážané a ťažké jedlá. Z mäsa ide hlavne o červené mäso a tučné ryby, rovnako tak údeniny a rôzne mäsové produkty typu párky a podobne a to v akejkoľvek úprave.

Zabudnúť treba aj na plnotučné mlieko a plnotučné mliečne produkty, napríklad jogurty a syry. Tabu počas mrkvovej diéty sú aj sladkosti, slané pochutiny a všetky umelo spracované potraviny so soľou a konzervačnými látkami, čiže polotovary a konzervy.

Dôležité je nejesť vysokokalorické potraviny, čiže aj niektoré druhy ovocia. Vyhýbať sa treba nielen nadmerne sladeným jedlám, ale rovnako tak aj nápojom, kam patria limonády, alkohol a energetické nápoje. Zabudnite tiež na kávu a ak budete mať čaj, tak neosladený.

TREBA PRI DIÉTE AJ CVIČIŤ?

Pre mrkvovú diétu, rovnako ako aj pre iné podobné diétne programy založené prevažne na jednej potravine, je typický pokles príjmu kalórií a energie. Ak sa rozhodnete počas diéty cvičiť, bude to náročné a vyčerpávajúce, takže ak pohyb, tak skôr chôdza.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Mrkvová diéta je ako jednostranná diéta z dlhodobého hľadiska nepoužiteľná a hlavne nevyvážená, čo so sebou prináša otázku iných alternatív. Z tohto pohľadu je možné nájsť riešenie v Ketónovej diéte, ktorá je naopak pestrá a aj dlhodobá.

Pokiaľ ide o jej najdôležitejšie charakteristiky a vlastnosti, tak Keto diéta:

 • je založená na zmenách v jedálničku, ktoré smerujú k zníženiu príjmu sacharidov a tukov v potrave a jedlách a naopak k zvýšeniu zastúpeniu bielkovín
 • vďaka tejto zmene prichádza v organizme k navodeniu stavu zvaného ketóza, čo je pre telo prirodzený stav charakteristický zvýšeným spaľovaním tuku
 • diéta tak dosiahne najefektívnejšie možné chudnutie z tukových zásob, pričom vďaka dostatku bielkovín nehrozia pocity hladu a zníženia fyzickej výkonnosti
 • zároveň dochádza k pozitívnym vplyvom nielen na chudnutie, ale vďaka vysokému obsahu vlákniny aj k podpore metabolizmu a trávenia ako takého

Súčasťou diéty je aj zvýšená konzumácia zeleniny, ktorej by ste mali zjesť denne aspoň pol kilogramu, vďaka čomu dostanete do tela dostatok vlákniny, ale aj minerálov a vitamínov. Práve vyváženie jedálnička z hľadiska týchto látok je veľkým plusom.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Rovnako tak možno za výhodu považovať aj pozitívne vplyvy na kardiovaskulárny systém, srdce a cievy. Diéta pomáha na zníženie hladiny tzv. zlého cholesterolu a cukru v krvi, normalizuje tiež krvný tlak a napomáha prevencii voči cukrovke. Držať sa môže dlhodobo, hlavne pokiaľ ide o jej poslednú fázu, ktorá je prevenciou voči jojo efektu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Pre Ketónovú diétu je charakteristické, že je nutné recepty a jedálniček prispôsobiť zníženiu sacharidov a tukov a zvýšeniu bielkovín. Ak by mala byť toto pre vás prekážka, potom je riešením KetoMix, špecializovaná značka sortimentu pre Keto diétu.

V rámci jej diétneho programu získate rozmanitý výber produktov:

Ponuka KetoMix zahŕňa hlavné jedlá pre celodenné stravovanie, slané aj sladké pochutiny, proteínové nápoje a koktaily a taktiež doplnky výživy s L-Karnitínom

Ak ide o najväčšie benefity a plusy tejto diéty, tak sem patria najmä:

 • jednoduchosť, príprava jedál alebo nápojov je triviálna a trvá pár minút
 • komplexnosť, na jednom mieste nájdete potraviny pre celý jedálniček
 • bezpečnosť, hlavne z hľadiska nepoužívania škodlivých chemických prísad

Všetky potraviny a produkty majú kvalitný pôvod jednotlivých surovín, nie je treba ich zarábať s mliekom, obsahujú dostatok vitamínov aj minerálov a viete si ich kúpiť jednotlivo aj v rámci komplexných balíčkov. Môžete si tak naraz zakúpiť všetky jedlá na 7 dní, 14 dní, 3 týždne aj na celý mesiac Ketogénnej diéty a to na mieru priamo pre seba.

Čo sa týka výberu, z hlavných jedál máte v ponuke proteínové kaše, omelety, polievky, sušené mäso, cestoviny, rôzne dresingy a omáčky, pečivo aj nátierky. Sortiment slaných a sladkých pochutín potom obsahuje proteínové chipsy, čokolády či dezerty.

Plusom je, že okrem jedál si môžete zakúpiť v programe KetoMix aj nápoje a to v podobe práškov, ktoré stačí zaliať vodou. Piť môžete aj ochutené koktejly, napríklad čokoládový, banánový, kávový či s príchuťou lesného ovocia. Potraviny s výnimkou pečiva sú bez lepku, takže sú vhodné aj pre celiatikov a z hľadiska konzumácie sú bezproblémové.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak sa rozhodnete pre Ketogénnu diétu s pomocou sortimentu spomínaného vyššie, viete si všetky potraviny aj produkty bez väčších problémov objednať priamo cez oficiálny eshop www.ketomix.sk. Nákup spravíte za pár minút a to cez počítač aj smartfón.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Takýto spôsob nakupovania má niekoľko plusov a výhod:

 • je to jednoduché a ide o vec zopár kliknutí, všetko vyriešite z domu
 • netreba mať pri sebe hotovosť, zaplatiť môžete aj cez internet
 • zároveň máte zaručené, že všetky produkty a potraviny sú originálne
 • máte tiež istotu najlepšej ceny, nakupujete z oficiálneho zdroja

Všetky spomínané výhody dopĺňa rýchle doručenie do 3 pracovných dní, rovnako tak môžete ušetriť na poštovnom v prípade, ak spravíte naraz väčšiu objednávku. Platiť sa dá na dobierku v hotovosti a bezhotovostne vopred cez internet alebo platobnou kartou.

Nákup je otázkou doslova niekoľkých minút a prebieha tak, ako aj v štandardnom eshope. Stačí len do košíka vložiť tie prípravky a produkty, ktoré chcete kúpiť, vybrať si spôsob platby, zvoliť kuriérnu službu, vyplniť svoje údaje vrátane adresy dodania a objednávku odoslať. K dispozícii máte aj online hotlinku s operátom pre poradenstvo.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie