Muconasal Plus: Sprej do nosa na upchatý nos, uvoľnenie hlienov a proti opuchu

Muconasal Plus Sprej do nosa na upchaty nos, uvolnenie hlienov a proti opuchu
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak ste sa dostali do druhého štádia nosových príznakov pri nádche, znamená to, že máte veľa vodnatého hlienu, upchatý nos, slzenie očí. Vtedy sa odporúča uvoľniť nos dekongestívami určenými na odpuchnutie nosovej sliznice. Do tejto skupiny liekov patrí aj Muconasal Plus. Aké sú jeho ďalšie účinky?

Tento nosový sprej je dostupný bez lekárskeho vyšetrenia, avšak jeho používanie na uvoľnenie hlienov pri zápale prínosových dutín a infekcií stredného ucha je možné iba na základe lekárskeho odporúčania. Viac o lieku vám prezradí naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Liek Muconasal Plus vyrába firma Insituto de Angeli S.R.L. v Taliansku. Držiteľom rozhodnutia a dodávateľom na slovenský trh je spoločnosť sanofi-aventis Slovakia s.r.o. Skupina Sanofi funguje na medzinárodnej úrovni, u nás spoločnosť poskytuje farmaceutické prípravky od konca deväťdesiatych rokov minulého storočia.

Jej portfólio zahŕňajú inovatívne lieky, voľne predajné lieky, vakcíny a lieky na vzácne ochorenia. Cieľom je zvýšiť povedomie o ochoreniach u odbornej, ale aj u laickej verejnosti. Medzi ich známe lieky patria Endiex, Ibalgin, Guttalax, Mucosolvan, Novalgin a iné.

Zloženie, účinné látky

Aerodisperzia Muconasal Plus patrí do farmaceutickej skupiny dekongestív a sympatomimetík, ktoré sú určené na lokálne použitie. Obsahuje liečivo tramozolíniumchlorid, a to v množstve 1,18 mg na 1 ml nosového roztoku.

V lieku sa nachádzajú nasledovné účinné a pomocné zložky:

 • Tramazolíniumchlorid: Je alfa-sympatomimetikum s vazokonstrikčným účinkom. Zužuje cievy a tým zmenšuje opuch nosovej sliznice. To vedie k dlhodobému spriechodneniu nosa. Po vstreknutí aktívnej látky do nosa tento čas činí 8 až 10 hodín, pričom samotný účinok sa po lokálnom podaní dostaví do 5 minút.

Tramazolíniumchlorid a jeho metabolity sa distribuujú do všetkých vnútorných orgánov. Konštantne najvyššia koncentrácia sa zistila v pečeni. V moči sa našli tri hlavné metabolity. Ich terminálny polčas eliminácie, ako aj samotného tramazolínu z krvi je 5 až 7 hodín. Eliminujú sa prevažne renálne.

Tramazolín hydrochlorid pri štúdiách toxicity nepreukázal žiadne nežiaduce nálezy, génové mutácie, neodhalil sa ani žiadny dôkaz teratogénneho alebo iného embryotoxického účinku. V prípade predávkovania liekom môže byť klinický obraz intoxikácie mätúci, kvôli striedaniu fáz stimulácie kardiovaskulárneho a centrálneho nervového systému.

 • Doplnkové látky: Benzalkóniumchlorid, cineol – eukalyptol, levomentol, gáfor racemický, glycerol, kyselina citrónová, hydroxid sodný, hypromelóza, povidón, heptahydrát síranu horečnatého, hexahydrát chloridu horečnatého, dihydrát chloridu vápenatého, hydrogénuhičitan sodný a chlorid sodný.

Dávkovanie a používanie

Liek je voľne dostupný, a preto mu nepredchádza lekárske vyšetrenie. Pri jeho používaní je ale potrebné presne dodržiavať všetky pokyny výrobcu, ktoré uvádza príbalový leták. Sprej do nosa Muconasal Plus má nasledovnú dávkovaciu schému.

Pred použitím lieku si dôkladne vysmrkajte nos. Po vložení sprejového adaptéra do nosovej dierky jedenkrát aktivujte fľaštičku s rozprašovačom, postup opakujte aj pri druhej nosovej dierke. Keď sa sprej uvoľní, jemne sa nadýchnite nosom. Muconasal Plus nepoužívajte dlhšie ako 5 až 7 dní, pokiaľ váš lekár neurčil inak.

Uchovanie a skladovanie

Nosový roztok si nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky skladovania. Je však potrebné dodržiavať tie základné, aby sa zachovala bezpečnosť lieku a jeho účinnosť, na maximálnu dobu použitia, ktorá je v tomto prípade 3 roky.

Dodržiavajte tieto pravidlá uchovávania:

 • sprej do nosa skladujte mimo dohľadu a dosahu detí
 • nevystavujte ho mrazu ani priamemu slnečnému žiareniu
 • po dátume exspirácie, ktorý je na obale, liek nepoužívajte
 • ak je nespotrebovaný, vráťte ho do lekárne, nevyhadzujte

Muconasal Plus

 • Zmenšenie opuchu nosovej sliznice
 • Uvoľnenie hlienov
 • Dlhodobé spriechodnenie nosa

Účinky, indikácie a použitie

Liek Muconasal Plus je určený na uvoľnenie opuchu sliznice nosa, to znamená kongescie nosovej sliznice pri nádche a sennej nádche, teda polinóze. Na odporúčanie lekára sa používa aj na uľahčenie odtoku sekrétov pri sínusitíde a otitis media, čiže uzávere Eustachovej trubice.

Oblasti pôsobenia a účinky nazálneho spreja:

Zmenšenie opuchu nosovej sliznice

Opuch nosovej sliznice je spôsobený výstupom tekutiny do medzibunkového priestoru. Liečivo tramazolíniumchlorid po lokálnom podaní spôsobí, že cievy v nose sa stiahnu, vďaka čomu dochádza k zníženiu opuchu nosovej sliznice. Nosová priechodnosť je výrazne zlepšená, dostaví sa voľnosť dýchania.

Uvoľnenie hlienov

Po zúžení ciev v nose je prísun tekutín do sliznice nižší, znižuje sa aj tvorba hlienov. Aj to sa podieľa na lepšom dýchaní. Keď pominie pôsobenie aktívnej látky, nosová sliznica opäť roztiahne svoje cievy, z nosa môže tiecť viac ako zvyčajne. Takzvané spľasnutie sliznice nosa totiž zároveň spôsobí, že nahromadený sekrét môže lepšie odtekať.

Dlhodobé spriechodnenie nosa

Dekongestívny účinok trvá po vstreknutí nosového spreja Muconasal Plus 8 až 10 hodín. Zvyčajne príznaky nádchy odznejú po 3 až 5 dňoch používania lieku. Pri pravidelnom používaní lieku do jedného týždňa nastane dlhodobé spriechodnenie nosa. Podávanie lieku po tomto čase môže vyvolať návrat opuchu a riziko poškodenia sliznice nosa.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Používanie nosovej aerodisperzie Muconasal Plus môžu sprevádzať, tak ako u iných liekov, niektoré nežiaduce účinky. Neprejavia sa u každého a ich výskytu možno predchádzať neprekračovaním stanovených denných dávok spreja do nosa.

Doposiaľ sa objavili tieto vedľajšie účinky:

Medzi časté patria (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb):

 • pocit nepohodlia v nose

Medzi menej časté patria (môžu postihovať menej ako 1 z 100 osôb):

 • nepokoj, bolesti hlavy, nevoľnosť
 • pocit zvýšeného alebo nepravidelného rytmu srdca
 • opuch sliznice nosa, jej suchosť, výtok z nosa a kýchanie

Medzi zriedkavé patria (môžu postihovať menej ako 1 zo 1000 osôb):

 • závraty, poruchy vnímania chuti
 • krvácanie z nosa

Medzi tie, ktorých častosť sa nedá z dostupných údajov odhadnúť patria:

 • hypersenzitivita
 • halucinácie, nespavosť
 • ospanlivosť, útlm, únava
 • zvýšenie krvného tlaku

Kontraindikácie a možné interakcie

Nepoužívajte liek, ak ste alergickí na tramazolíniumchlorid alebo ktorúkoľvek zložku Muconasalu Plus. Urobte tak aj vtedy, ak máte glaukóm so zatvoreným uhlom, syndróm suchého nosa alebo ste prekonali operáciu hlavy cez nosové dutiny.

Venujte pozornosť aj ďalším upozorneniam:

 • ak sa súbežne aplikuje s liekmi na liečbu depresie alebo antihypotenzívami, môže dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku, k srdcovej arytmii, konzultujte používanie s lekárom
 • poraďte sa s ním, ak máte vysoký krvný tlak, ochorenie srdca, zvýšenú činnosť štítnej žľazy, cukrovku, zväčšenú prostatu, feochromocytóm, porfýriu
 • v tehotenstve sa neodporúča používať v prvom trimestri, počas ďalšieho priebehu gravidity a pri dojčení sa má používať iba na základe lekárskeho odporúčania
 • ak sa u vás objavia niektoré vedľajšie účinky, ako halucinácie, závraty, ospanlivosť, zvýšte opatrnosť, keďže môžu ovplyvniť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Balenie a cena

Sklenená fľaštička s rozprašovačom a nosovým adaptérom obsahuje aerodisperziu s účinnou látkou v celkovom množstve 10 ml. To je zároveň jediné registrované veľkostné balenie výrobcu. K dispozícii nie sú ani variácie rovnomenného produktu v inej liekovej forme. Vzhľadom na dĺžku liečby však ide o postačujúci počet liečivých mililitrov.

Porovnanie jeho cien podľa niektorých lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Cena za Muconasal Plus nie je vysoká. Konkurenčné prípravky na liečbu upchatého nosa sa v danej kategórii pohybujú približne v rovnakých cenových reláciách, no je pravdou, že na farmaceutickom trhu sú dostupné aj lacnejšie lieky s touto indikáciou.

Kde kúpiť

Nazálny sprej Muconasal Plus je oficiálne registrovaným liekom, ktorý si môžete zakúpiť iba v lekárňach. Nevyžaduje si lekársky predpis, a tak máte na výber kamenné alebo internetové lekárne. Výhodou druhých uvedených je okamžitý prehľad o dostupnosti balenia, ale taktiež nižšia cena.

Online nákup sa nemusí nutne navýšiť o sumu za dopravu. Doručenie tovaru môžete mať aj zadarmo, stačí sledovať akcie a zľavy vo vybraných lekárňach. Tie známe a zákazníkmi overené, majú doručenie grátis už od 9,90 €.

Online objednávka, doprava a doručenie

Ak doposiaľ nemáte žiadnu skúsenosť s objednávaním liekov prostredníctvom internetu, nemusíte sa obávať. Celý proces od zadania objednávky až po doručenie kuriérskou spoločnosťou rovno k vám domov je bezproblémový a nevyžaduje si špeciálne zručnosti.

Postup objednávky prebieha nasledovne:

 • Vložíte vybraný liek do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby a zvolíte typ dopravy
 • Zadáte svoje údaje a adresu doručenia
 • Objednávku skontrolujete a odošlete potvrdením

Doručenie balíčka zvyčajne trvá 24 až 48 hodín, v závislosti od toho, akú internetovú lekáreň si vyberiete a v akom čase uskutočníte objednávku. Pokiaľ z akýchkoľvek dôvodov uprednostňujete platbu až pri prevzatí tovaru, nemusíte platiť iba v hotovosti. Lekárne v spolupráci s vybranými kuriérskymi spoločnosťami vám umožnia platiť kartou.

Muconasal Plus

 • Zmenšenie opuchu nosovej sliznice
 • Uvoľnenie hlienov
 • Dlhodobé spriechodnenie nosa

Najčastejšie otázky

Zaujímajú vás ďalšie informácie o nosovom spreji Muconasal Plus? Chcete si uľahčiť výber spomedzi veľkého množstva prípravkov na spriechodnenie nosa a voľnejšie dýchanie? Ponúkame vám prehľad odpovedí na najčastejšie kladené otázky, ktoré sú súčasťou internetových diskusií a fór.

Dotazy objavujúce sa v súvislosti s liekom Muconasal Plus:

Môže nosový sprej spôsobiť závislosť?

Aerodisperzia do nosa sa má používať iba vtedy, keď je to potrebné a po úľave od ťažkostí sa musí s jej aplikáciou prestať. Jej lokálne podávanie viac ako 7 dní môže viesť k dlhodobému zápalu, čím dôjde k upchatiu nosa a poškodeniu nosovej sliznice. Človek má potrebu stále používať sprej, pričom si iba zhoršuje svoj zdravotný stav.

Kedy sa dostavia účinky lieku?

Sprej do nosa po lokálnom podaní účinkuje takmer okamžite. Úľava od opuchnutej sliznice a spriechodnenie nosa sa dostaví do 5 minút od aplikácie. Výrobca sľubuje dlhotrvácny efekt, v priemere má liek po streknutí účinkovať po dobu 8 – 10 hodín. Toto tvrdenie niektorí pacienti potvrdili, ale aj vylúčili.

Môže sa Muconasal používať v tehotenstve?

Štandardne sa v príbalovom letáku sprejov do nosa uvádza, že riziko pri použití v gravidite by mal zvážiť lekár. Dôkaz o škodlivosti zvyčajne nie je jednoznačný, keďže počas tehotenstva sa nedajú robiť rôzne výskumy o výskyte nežiaducich účinkov, a to z etických dôvodov. Aplikácia lieku nemusí a môže uškodiť, preto uprednostnite prípravky na báze morskej soli.

Ako sa zbaviť pocitu nutnosti ďalšej dávky?

Rovnako ako aj iné prípravky vo forme kvapiek a sprejov na upchatý nos, tak i Muconasal Plus môže pri dlhodobom a nadmernom používaní spôsobiť takzvanú liekovú nádchu. Jej odstránenie si vyžaduje pevnú vôľu a trpezlivosť. Pocity sťaženého dýchania je však nutné eliminovať lavážou nosa, ktorá by mala plne nahradiť sprej až do odznenia príznakov.

Skúsenosti so sprejom

Produkt s rýchlymi účinkami, po ktorom by užívatelia siahli opakovane. V takomto znení sa recenzie nosového spreja vyskytujú najčastejšie. Označujú ho za spoľahlivý, dokonca za najúčinnejší spomedzi množstva podobných prípravkov. Niekoľkokrát sa medzi plusmi lieku objavila skúsenosť, že aerodisperzia nevysušuje nos.

Pozitívne hodnotenia v rámci diskusií i online lekárni si získal aj preto, že nie je agresívny a dráždivý pre nosovú sliznicu, čo nie je vždy prípad konkurenčných prípravkov. Medzi výhody Muconasalu Plus podľa slov zákazníkov patria aj jednoduchosť dávkovania a 100 % pomoc pri nádche.

Muconasal Plus

 • Zmenšenie opuchu nosovej sliznice
 • Uvoľnenie hlienov
 • Dlhodobé spriechodnenie nosa

Za negatíva lieku niektorí považujú cenu, ako aj nemožnosť používania u menších detí. Našli sme aj komentáre ľudí, ktorí by uvítali väčšie balenie lieku. Je to vraj kvôli používaniu pri prechladnutí v budúcnosti, kedy by mali sprej do nosa ihneď k dispozícii z domácej lekárničky. Celkovo skúsenosti vyznievajú v prospech lieku.

Zhodnotenie

Muconasal Plus patrí medzi najvyhľadávanejšie voľne predajné nosové spreje. Je to aj vďaka éterickým olejom, ktoré nedráždia nosovú sliznicu a nezanechávajú pocit suchosti. Názory užívateľov na cenu sa síce líšia, no kvalita výrobku svedčí o tom, že sa ho oplatí vyskúšať.

Z nášho pohľadu má Muconasal Plus nasledovné výhody:

 • vedie k dlhodobému spriechodneniu nosa
 • takmer okamžitý nástup účinkov
 • môžu ho používať deti od 6 rokov
 • je dostupný bez lekárskeho predpisu

Výrazný výtok z nosa, opuchnutá nosová sliznica či kýchanie, to sú nepríjemné príznaky, ktoré dokáže eliminovať niekoľko voľne predajných liekov. Jedným z nich je aj Muconasal Plus. Jeho pozitívna reklama je najmä výsledkom veľmi dobrých skúseností ľudí, a to pri bežnej aj sennej nádche.

Nazálna aerodisperzia je vhodná pre viacerých členov rodiny pri dodržaní základných hygienických zásad. Kúpte si ju prostredníctvom internetovej lekárne, nechajte si priniesť balíček rovno k vám domov, ušetrite čas, peniaze aj energiu.

Muconasal Plus

 • Zmenšenie opuchu nosovej sliznice
 • Uvoľnenie hlienov
 • Dlhodobé spriechodnenie nosa

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.82

22 Hodnotení