Najčastejšie omyly a mýty o chudnutí, cvičení a stravovaní a čo robiť, aby ste schudli

Najčastejšie omyly a mýty o chudnutí, cvičení a stravovaní a čo robiť, aby ste schudli

Kto by nechcel schudnúť, mať výbornú postavu a skvelú kondíciu? Chudnutie je na prvý pohľad alchýmia, ktorú sa snaží mnoho „expertov“ zneužiť a ľuďom predkladajú zaručené recepty, ako schudnúť. Výsledok je opačný a niekedy až zdravotne rizikový.

Takéto nefunkčné recepty či schémy sú výsledkom viacerých omylov alebo mýtov, ktoré sa týkajú chudnutia, cvičenia aj stravovania. Vidno to na rozličných redukčných diétach, ktoré sú založené doslova na hladovaní, prípadne na excesívnom cvičení, kedy sa odporúča trénovať až do vyčerpania. Presne tieto príklady ukazujú, ako by ste to nemali robiť.

Čo robiť, aby ste schudli a na ktoré oblasti chudnutia pôsobiť

Chudnutie je dlhodobý proces, na ktorého konci by malo byť zníženie telesnej hmotnosti. Základným spôsobom, ako to dosiahnuť, je každý deň vydať viac kalórií, ako ich prijmete. Na príjem vplýva stravovanie a pitný režim, na výdaj metabolizmus a pohyb.

Pri chudnutí sa však netreba pozerať iba čisto len na ručičku váhy, ale najmä na to, z čoho vaše telo chudne. Pri nesprávnom chudnutí totiž dochádza ani nie tak k ubúdaniu tukov, ako skôr k ubúdaniu svaloviny. Práve preto je dôležitou súčasťou chudnutia efektívne spaľovanie tukových zásob, ktoré sa najviac hromadia na bruchu, bokoch a stehnách.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €48,60 €
Do obchodu

Preto ak chcete chudnúť, nevyhnutné sú tieto zmeny:

 • v prvom rade treba pozerať na zloženie jedálnička, kde treba ubrať z nezdravých tukov a jednoduchých sacharidov a pridať bielkoviny dôležité pre svaly
 • zároveň s tým treba zmeniť aj pitný režim, ktorého základom by mala byť voda v objeme aspoň 2,5 až 3 litrov za deň, naopak, pozor na sladké nápoje
 • veľmi dôležité je zlepšiť celkovo životosprávu a životný štýl, najmä s ohľadom na menej stresu, pravidelnosť stravovania a dostatok kvalitného spánku
 • v neposlednom rade je nevyhnutný pravidelný pohyb, či už bežná fyzická aktivita alebo o cielený šport, kombinovať treba aeróbne a anaeróbne cvičenie

Čo sa týka bazálneho metabolizmu, ktorý tvorí najväčšiu časť kalorického výdaju, jeho zrýchlenie dosiahnete kombináciou zvýšenia podielu svalovej hmoty, pomocou urýchľovačov typu chilli a kofeín a postupným zvyšovaním náročnosti fyzickej aktivity.

POZERAJTE HLAVNE NA ZDRAVIE

Mať peknú postavu je síce pre mnohých ľudí veľmi dôležité, no najvyššou prioritou by malo byť vaše zdravie. Zníženie hmotnosti nemá byť cieľom, ale skôr prostriedkom, ako zdravšie a kvalitnejšie žiť. Pamätajte na to pri stravovaní, pitnom režime aj cvičení.

Aké mýty a omyly o chudnutí, cvičení a stravovaní sú najčastejšie

Chudnutie je individuálna záležitosť, u každého človeka sa môžu z hľadiska výsledku lepšie prejaviť mierne iné opatrenia týkajúce sa zmeny životosprávy, životného štýlu, fyzickej aktivity a jedálnička. Existujú však aj veci, ktorým sa treba vyhnúť vždy.

Toto sú najviac sa objavujúce omyly a mýty o chudnutí:

Tuky a sacharidy sú zlé: Najrozšírenejším omylom, ktorého sa veľa mužov aj žien priam excesívne drží, je obmedzenie tukov a sacharidov. Predstava o tom, že všetky sú zlé a preto ich treba vylúčiť, je mylná. Telo potrebuje všetky tieto živiny, akurát by mali byť správneho pôvodu. Zdravé tuky a komplexné sacharidy v jedálničku potrebujete.

Musíte jesť 5 krát denne: Druhým najčastejším mýtom je, že pre chudnutie je nevyhnutné jesť 5 alebo 6 jedál denne. V tomto ohľade platí, že najlepšie je počúvať svoje telo a sledovať výsledky v praxi. Ak dokážete chudnúť aj s tromi jedlami, nemeňte tento svoj zvyk. Viac sa zamerajte na pravidelnosť časových rozostupov medzi jedlami cez deň.

Držanie hladoviek: Pozitívne vplyvy prerušovanej a občasnej hladovky na zdravie sú čoraz známejšie, napríklad aj proti predčasnému starnutiu, no ak budete držať hladovku príliš často a veľmi intenzívne, určite to nie je tá najlepšia cesta k schudnutiu. Práve naopak, nadmerné hladovanie vedie k spomaleniu metabolizmu a po skončení aj k jojo efektu.

Po 17. alebo inej hodine nejedzte: Rozšíreným omylom je aj presné stanovenie nejakého času, odkedy už nesmiete v daný deň jesť. Tu treba, podobne ako pri počte porcií za deň, viac počúvať svoje telo a riadiť sa aj tým, akú aktivitu počas dňa vykonávate. Je však dobré sa držať pravidla, že posledné jedlo by malo byť najneskôr 3 hodiny pred spaním.

Na oddychu nezáleží: Výrazným faktorom pre prejedanie sa, ale aj chuti na nezdravé sladké či mastné jedlá, je tiež stresový hormón kortizol. Čím je ho v tele viac, tým viac je aj inzulínu, ktorý spôsobuje práve vyšší apetít po rizikových potravinách. Ako kortizol znížiť? Práve oddychom, cez deň relaxom od práce a v noci kvalitným nerušeným spánkom.

Diétne alebo light potraviny: Ak si myslíte, že s využitím potravín, ktoré budú mať nálepku „diétne“ alebo „light“ schudnete, ste na omyle. Možno tieto jedlá majú menej tuku a cukru, ale na druhú stranu, obsahujú iné rizikové látky, napríklad umelé sladidlá, zahusťovadlá a skryté kalórie. Navyše, zvádzajú k pocitu, že ich môžete zjesť oveľa viac.

Dlhý kardiotréning je najlepší: Mnoho ľudí preferuje pri cielenom cvičení na chudnutie dlhé tréningy so zameraním na kardio, napríklad beh, bicyklovanie, chôdza na bežeckom páse a podobne. Kardio cvičenie má svoj význam a pomáha vám, ale doplňte ho aj o vysoko intenzívny intervalový tréning HIIT s pokrytím čo najviac svalových partií.

Na chudnutie brucha brušáky: Ak si myslíte, že brušákmi, čiže cvikom známym ako „sed-ľah“, získate štíhle brucho, ste na omyle. Ide o veľmi rozšírený mýtus založený na téze, že lokálne cvičenie pomôže na lokálne spaľovanie tukov. Ak chcete schudnúť z brucha, musíte schudnúť celkovo. Samozrejme, posilneniu brušných svalov vám nič nebráni.

Tabletky na chudnutie: Poslednou chybou, ktorú ľudia často pri chudnutí robia, je to, že sa spoliehajú na tabletky na chudnutie. Tie sľubujú spaľovanie tukov, zníženie hladu alebo rýchlejší metabolizmus a to všetko v pohodlí kresla pred televízorom. Na to zabudnite, takto určite neschudnete. Niektoré prípravky majú význam, ale len doplňujúci.

RÝCHLE RIEŠENIA NEFUNGUJÚ

Asi najčastejšou chybou, ktorú mnoho ľudí pri chudnutí robí, je netrpezlivosť. Snažia sa nájsť nejaké skratky, rýchle riešenia, krátkodobé diéty či extrémne cvičenie, vďaka ktorým schudnú XY kilogramov za pár dní. Takéto riešenia nefungujú a prinášajú jojo efekt.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

To, že rýchle riešenia alebo extrémne diéty nefungujú z dlhodobého hľadiska ešte neznamená, že by ste mali zavrhnúť koncept komplexnej zmeny stravovania ako takej. Naopak, jedine cez celkové a cielené zlepšenie jedálnička diétou je možné najlepšie schudnúť.

Keto diéta sa od bežných a rýchlych redukčných diét líši:

 • tým, že trvá dlhšiu dobu, štandardne od 12 do 14 týždňov, počas ktorých je chudnutie postupné a rozdelené do troch fáz, takže je dlhodobejšie a stabilné
 • v prvej fáze dochádza k dosiahnutiu stavu ketózy, čo je výsledkom zmeny jedálnička, kedy sa zníži príjem sacharidov pod hranicu 50 gramov počas dňa
 • v druhej fáze, ktorá nasleduje po pár dňoch, už ketóza nastáva a telo začína efektívne spaľovať tukové tkaniva a zásoby, čo znamená viditeľné chudnutie
 • v tretej a poslednej fáze ide o prechod z diétneho jedálnička k tomu bežnému, avšak so zachovaním niektorých čŕt, vďaka čomu predídete tzv. jojo efektu

Ketogénna diéta je, ako sme už naznačili, založená na zmene jedálnička. Okrem toho, že sa v ňom znižujú sacharidy, sa znižuje aj príjem tukov, najmä tých nezdravých. Naopak, viac je bielkovín, vďaka čomu nebudete trpieť hladom a ani chradnutím svalstva.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €48,60 €
Do obchodu

Okrem toho sa posilňuje aj zastúpenie zeleniny, orechov a semien, do tela sa tak dostáva viac vlákniny a to pozitívne pôsobí aj na trávenie a metabolizmus. Znížením sacharidov sa telo nastaví tak, že počas ketózy sa primárne využíva energia nie z cukrov, ale tukov. Okrem toho dochádza k poklesu cukru v krvi a naopak k zvýšeniu dobrého cholesterolu.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Široké pozitívne pôsobenie je najsilnejšou stránkou diéty, no je tu aj jedna nevýhoda. Tou je náročnosť zmeny stravovania, kedy prichádza k potrebe vyššieho zastúpenia bielkovinových jedál. Ak sa vám nechce takého jedlá pripravovať, využiť môžete aj hotové.

Sortiment KetoMix uspokojí pri chudnutí mužov aj ženy:

Značka ponúka široký výber proteínových polievok, hlavných jedál aj menších potravín, nájdete tu aj nápoje a koktejly v prášku a voľne dostupné doplnky výživy

Čo sa týka najdôležitejších výhod týchto produktov, tak:

 • príprava vám zaberie nanajvýš pár minút a zvládne ju aj úplný laik
 • na jednom mieste si viete zostaviť jedálniček aj pitný režim na deň
 • zlepšiť spaľovanie tuku vám pomôžu doplnky s obsahom L-Karnitínu

Pokiaľ ide o zloženie, tieto jedlá, potraviny, suroviny a nápoje sú vyvážené nielen z pohľadu živín, čiže hlavne bielkovín a sacharidov, ale aj z pohľadu vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Nemusíte sa báť ani o to, že by v nich boli použité problematické alebo rizikové prísady či konzervanty, s výnimkou pečiva neobsahujú dokonca ani lepok.

Ak ide o jedlá, KetoMix má vo svojej ponuke polievky, kaše, omelety, palacinky, cestoviny, pečivo, sušené mäso, nátierky či dresingy, všetko na proteínovom základe. Nájdete tu aj rôzne sladkosti, hlavne čokolády a perníky, rovnako tak slané pochutiny a chipsy.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €48,60 €
Do obchodu

Pitný režim viete veľmi dobre riešiť s pomocou proteínových koktailov, kde stačí pridať len vodu a zamiešať. Na výber máte niekoľko príchutí od vanilky až po ovocné chute, viete si vybrať aj vegánske nápoje, všeobecne sú koktejly dobrým zdrojom srvátkového a sójového proteínu. Vďaka značke KetoMix si zložíte celé stravovanie bez problémov.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Spomínané produkty, potraviny a nápoje si môžete kúpiť v kamennej značkovej predajni KetoMix, ale aj v eshope cez oficiálnu webstránku www.ketomix.sk. Tu nájdete aj ďalšie informácie ohľadom celej Ketónovej diéty, ako aj o zložení týchto produktov.

V prípade, že sa rozhodnete pre nákup cez internet, získate:

 • finančnú úsporu, jedná sa totiž o oficiálny eshop s najlepšími cenami
 • úsporu času, objednávku spravíte za pár minút a ide o vec pár kliknutí
 • všetky potrebné informácie o jedlách a nápojoch a viete ich porovnať
 • maximálne zjednodušenie pri doručovaní, všetko vybavíte z domova

Eshop ponúka na výber viacero spôsobov hotovostnej aj bezhotovostnej platby. Okrem bežnej dobierky sú k dispozícii aj platba cez internet banking alebo platobnou kartou online. Ak ide o doručovanie, to trvá bežne do 3 pracovných dní a na výber je viac kuriérov.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €48,60 €
Do obchodu

Doručenie môže byť priamo k vám domov, ale aj na odberné miesto Zásielkovne. Dobrou správou je, že pri väčšej objednávke neplatíte poštovné, čo vám pomôže najmä pri objednávke celých balíčkov potravín a nápojov na viac dní Keto diéty, pokojne aj na celý mesiac. Ak by ste mali akékoľvek iné otázky, k dispozícii je online aj telefonická infolinka.

Najčastejšie omyly a mýty o chudnutí, cvičení a stravovaní a čo robiť, aby ste schudli
Počet hlasov: 1 Priemer:5 (100%)
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *