Najčastejšie zdravotné problémy v menopauze? Tráviace, psychické aj gynekologické

Hoci menopauza nie je žiadna choroba a ide o prirodzenú súčasť života každej pohlavne zrelej ženy, práve v tomto období dochádza k mnohým problémom a problémovým javom. Tie súvisia predovšetkým s hormonálnymi zmenami a poklesom hladiny estrogénov.
Treba však rozlišovať medzi bežnými symptómami, ktoré s menopauzou súvisia, a vážnejšími poruchami, problémami či ochoreniami, ktoré môžu nastať. V niektorých prípadoch ide o intenzívne prejavy súvisiace s hormonálnymi zmenami, no ženy môžu postihnúť aj niektoré gynekologické, tráviace a psychické problémy a zmeny, ktoré treba tiež riešiť.
Čo je menopauza, aké má príčiny a aké má príznaky
Menopauza, niekedy nazývaná aj klimaktérium, je obdobie prechodu žien, kedy prichádza k poklesu hormonálnej hladiny estrogénov, utlmeniu pohlavnej aktivity a k zastaveniu menštruačného a ovulačného cyklu. Ide v podstate o obdobie ukončenia plodnosti ženy.
Toto obdobie je poznamenané viacerými fyziologickými, biologickými a psychosomatickými dejmi. Tým najdôležitejším je zastavenie uvoľňovania vajíčok z vaječníkov, rovnako tak zastavenie menštruácie. Zároveň vplyvom narušenia hormonálnej rovnováhy dochádza u žien k viacerým prejavom a príznakom, ktoré sú typické iba pre toto konkrétne obdobie.
Tu je prehľad tých najčastejších príznakov, viaceré môžu potom spôsobiť aj problémy:
- nadmerné návaly tepla, čo môže spôsobovať pocit horkosti, problémy s potením a to hlavne v noci a rovnako tak sa môže objavovať búšenie srdca, cez deň aj v noci
- časté sú psychogénne prejavy, v súvislosti s hormonálnou nerovnováhou dochádza k zhoršení pamäte, spánku, zmenám nálad, podráždenosti a depresiám
- individuálne sa môžu objaviť tiež prejavy súvisiace so sexuálnym životom a zdravím, hlavne dochádza k zníženiu libida a chuti na sex a k horšiemu zvlhčeniu pošvy
- celkovo je vplyvom menopauzy u žien zhoršená aj ich vitalita a výkonnosť, či už ide o tú fyzickú alebo psychickú, objaviť sa môžu aj bolesti hlavy a celého tela
Nástup menopauzy nie je u žien presne daný, závisí aj od rýchlosti pohlavného dospievania. Najčastejšie prichádza k menopauze medzi 45. a 55. rokom a jej trvanie môže byť aj 10 rokov, je to individuálne. Menopauza pred 45. rokom je označovaná ako predčasná.
INDIVIDUÁLNA INTENZITA PREJAVOV
Ak ide o vyššie spomínané symptómy a príznaky, tie sa objavujú u každej ženy individuálne. Štatistiky však hovoria, že u vyše polovici žien v čase menopauzy a klimaktéria môžu vyššie spomínané prejavy byť natoľko intenzívne, že znižujú komfort bežného života.
Aké sú najčastejšie problémy v menopauze
Pokiaľ ide o problémy vyskytujúce sa v menopauze, je ich pomerne veľké množstvo. Niektoré sú len intenzívnejšou formou vyššie spomínaných príznakov, súhrnne sa nazývajú aj klimakterický syndróm. Iné sa však týkajú niektorých špecifických oblastí.
Toto sú najčastejšie problémy, poruchy a javy vyskytujúce sa v menopauze:
Gynekologické problémy: Najčastejšie majú ženy počas menopauzy problémy so sexuálnym zdravím. Ide o zníženie libida a zvýšenie suchosti pošvy, ale aj o problém s prolapsom panvových orgánov, čo sa prejaví na problémoch s maternicou aj s močením.
Psychologické problémy: Druhou kategóriou problémov, ktoré sa počas menopauzy objavujú, sú tie psychogénneho charakteru. Jedná sa hlavne o únavu, pokles výkonnosti, nervozitu, depresie, úzkosť, strach, problémy s koncentráciou a pamäťou a nespavosť.
Tráviace problémy: Veľmi často sa objavujú a zažívacie ťažkosti a tráviace problémy. Dochádza hlavne k prejedaniu sa a spomaleniu metabolizmu, výsledkom čoho je nadváha. V dôsledku poklesu estrogénu môže prísť aj k poškodeniu pečene a jej starnutiu.
Problémy s kožou, vlasmi, zrakom a sluchom: V dôsledku poklesu vitamínov zo skupiny B a minerálov typu selén dochádza aj problémom so zdravím kože a vlasov. Objaviť sa môže aj problém so suchosťou očí a so zhoršením sluchu v dôsledku zníženia estrogénu.
Problémy s pohybovým aparátom: Poslednou kategóriou problémov sú tie, ktoré sa týkajú kostí a kĺbov. Dochádza k tomu hlavne vďaka poklesu hladiny vápnika, pričom medzi najčastejšie javy patria osteoporóza, bolesť kĺbov alebo zápal postihujúci kĺby.
Riešenie problémov v menopauze doma
Dobrou správou je, že okrem odbornej liečby máte možnosť pôsobiť na viaceré javy a problémy súvisiace s menopauzou aj doma. Využiť na to môžete maximálne prirodzené spôsoby týkajúce sa životosprávy a použitia prirodzených prostriedkov.
Tu sú najlepšie možnosti, ktoré viete využiť aj priamo doma:
Zmena v životnom štýle
Prvou a najdôležitejšou vecou, ktorú viete spraviť, je obmedzenie tých vplyvov a faktorov, ktoré môžu zhoršiť viaceré spomínané prejavy a problémy. Základom je obmedziť alkohol, fajčenie, nezdravé jedlá a stres, rovnako tak si treba dopriať oddych a dostatok spánku.
Zlepšenie životosprávy
Veľmi dôležité je tiež aj zlepšenie životosprávy a hlavne stravovania. Zamerať sa treba na potraviny, ktoré vám vedia pomôcť na hormonálnu rovnováhu aj rozličné symptómy, hlavne ak ide o sóju, rybí olej, vajcia, orechy, mliečne výrobky, ryby, semená, slivky či brusnice.
Pravidelné pohyb a cviky
Na problémy s nadváhou, ale aj na zlepšenie metabolizmu, zvýšenie vitality či proti depresiám a zlej nálade môžete využiť pravidelný pohyb, beh, chôdzu a plávanie. Kegelove cviky vám zas pomôžu na problémy s močovou sústavou a proti inkontinencii.
Prírodné prostriedky
Využiť silu prírody viete aj v prípade menopauzy a to hlavne na špecifické prejavy a problémy súvisiace s hormonálnou nerovnováhou. Najlepšie sú čaje a odvary z rastlín typu šalvia, pupalka, ľubovník a rebríček, ktoré zmiernia návaly tepla aj zlepšia náladu.
Podporné prípravky a doplnky výživy
Ešte účinnejšiu možnosť pri riešení viacerých negatívnych symptómov a problémov v menopauze predstavujú špecializované prípravky a produkty. Ide hlavne o tabletky, kapsuly a iné perorálne formy obsahujúce fytoestrogény, rastlinné extrakty, minerály a vitamíny.
HORMONÁLNA SUBSTITUČNÁ LIEČBA
Pokiaľ ide o vyššie uvedené spôsoby, jedná sa len o podporné možnosti, ktoré však v žiadnom prípade nemajú nahradiť odbornú liečbu. Tá býva najčastejšie v podobe hormonálnej substitučnej terapie, kedy sa zvyknú podávať estrogény, prípadne s progestínmi.
Výživové doplnky a prípravky na problémy v menopauze
V rámci podporného a prirodzeného pôsobenia na niektoré prejavy menopauzy je možné siahnuť aj po doplnkoch výživy a prípravkoch v podobe kapsúl, tabliet, sirupov, kvapiek, roztokov alebo dokonca aj čajovín na prípravu čajov či hotových čajov.
Tieto produkty pôsobia hlavne v týchto oblastiach:
Cieľom je zmiernenie niektorých symptómov, hlavne ak ide o návaly tepla, potenie v noci, únavu, tráviace problémy, stav kože, vlasov a kostí a podpora libida
Bez ohľadu na formu alebo značku sú tieto prípravky a doplnky:
- prirodzené svojim pôsobením a hlavne zložením aktívnych látok
- jednoduché na užívanie, stačí sa držať dávkovania odporúčaného výrobcom
- bezproblémové z hľadiska vedľajších účinkov alebo kontraindikácií
Pokiaľ ide o zameranie, môžete si zakúpiť tak produkty a prípravky špecializované iba na niektoré oblasti z vyššie zmieneného pôsobenia, ale aj komplexnejšie produkty, ktoré vám pomôžu viacerými účinkami. Tomu zodpovedá aj zloženie, ktoré samozrejme tiež závisí od formy, napríklad v čajovinách sú najčastejšie iba rastlinné výťažky.
V prípade iných foriem a hotových produktov však pozostáva zloženie nielen z bylinných extraktov, ale aj z extraktov zo sóje, včelej materskej kašičky, vitamínov A a B, prípadne aj z viacerých minerálov, hlavne selénu a vápnika pre zdravé kosti, kožu a vlasy.
Ak ide o rastlinné výťažky, najviac využívané sú tie, ktoré obsahujú látky z kategórie fytoestrogénov, čiže látok rastlinného pôvodu, ktoré sú účinkom podobné estrogénom a dokážu sa viac za estrogénové receptory v tele. Ide napríklad o ďatelinu, ľan či šalviu, vďaka ktorým prípravky pôsobia práve na zmienené symptómy.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na problémy v menopauze
Spomínané produkty, či už tabletky, kapsuly, tekuté formy alebo sypané čajoviny a čaje, nájdete bez väčších problémov prakticky v každej lekárni. Na výber máte kamenné aj internetové prevádzky, nákup online je však v poslednej dobe na vzostupe.
Je tomu tak hlavne kvôli niekoľkým benefitom a výhodám, ktoré prináša:
- takáto objednávka je jednoduchá, spravíte ju aj cez počítač či mobil
- je to pohodlné, nikam nemusíte totiž ísť, prípravky vám doručia domov
- ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, ceny v online lekárňach sú výhodnejšie
- nemusíte mať ani hotovosť, platiť sa dá aj online a bezhotovostne
Všetky tieto výhody sú všeobecné prakticky pre akýkoľvek nákup cez internet, no aj tak sa oplatí vyberať veľmi pozorne. V tých väčších a známejších lekárňach, napríklad ako je [lekaren], môžete získať ešte viac výhod, lepšie služby a hlavne širší sortiment.
Platí to hlavne v prípade prípravkov, ktoré budú dostupné skladom, čiže si ich viete okamžite zakúpiť. V prípade bezhotovostnej platby máte potom na výber nielen internet banking, ale tiež aj platbu platobnou kartou, samozrejme cez internet. Veľkým plusom je aj širší výber z kuriérnych služieb, rýchlejšie doručenie aj do 24 či 48 hodín a viac zliav a akcií.
Andrea píše 16 februára 2020 o 06:04