Najlepšia a najvhodnejšia zelenina na chudnutie? Na týchto 12 druhov nezabudnite

Najlepšia a najvhodnejšia zelenina na chudnutie? Na týchto 12 druhov nezabudnite

Zdravé a účinne chudnutie sa nezaobíde bez zeleniny. Tá je pritom aj v bežných prípadoch úplne prirodzenou súčasťou jedálnička, no ak chcete ešte účinnejšie znižovať a optimalizovať svoju hmotnosť, je dôležitý jej výber. Nie každá zelenina je totiž vhodná na chudnutie.

Základom by mala byť čerstvá a nie mrazená, veľmi dôležité je tiež to, aké živiny obsahuje a to hlavne z pohľadu kalórií, Ak má byť zelenina podporujúca chudnutie a metabolizmus, musí mať minimum kalórií a čo najnižší glykemický index. V nasledovných riadkoch si teda povieme, ktorá je najvhodnejšia a aj to, na akom princípe vám zelenia môže pomôcť.

Aký vplyv má zelenina na chudnutie a na aké oblasti pôsobí

Využitie zeleniny na chudnutie má svoje opodstatnenie a je to vlastne aj jeden z najviac prirodzených spôsobov, ako znížiť svoju hmotnosť a zbaviť sa prebytočných kilogramov. Zeleninu môžete konzumovať totiž aj samostatne a to ako bežné hlavné jedlo dňa.

Jej výhody začínajú už pri vysokom obsahu vlákniny, ktorá je pre zachovanie zdravej dynamiky trávenia nevyhnutná, rovnako tak ako aj pre správne vylučovanie prebytočných a škodlivých látok z tela. Mnoho stopových prvkov, flavonoidov a iných látok v zelenine môže pôsobiť aj na tuky či dokonca na inzulín, takže pomáha znižovať chuť na sladké.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu
Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,82 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
31,66 €19,93 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
9,47 €
Do obchodu

Pokiaľ ide o chudnutie, zelenina naň pôsobí viacerými čiastkovými vplyvmi:

 • základom pôsobenia je podpora rýchlejšieho metabolizmu, pričom zároveň dochádza aj k celkovej podpore trávenia a to vďaka obsahu vlákniny a rovnako tak minerálov
 • obsah draslíka v mnohých druhoch zeleniny podporuje správne hospodárenie organizmu s vodou a pomáha na vylučovanie prebytočnej vody a odvodnenie
 • mnoho druhov zeleniny obsahuje aj látky, ktoré podporujú spaľovanie či odbúravanie tukov, prípadne látky, ktoré môžu zlepšiť ich využitie ešte pred ich uložením
 • rovnako tak pomáhajú niektoré flavonoidy obsiahnuté v zelenine aj na reguláciu sacharidov, znižujú chuť na sladké a vďaka vláknine aj celkovo chuť na jedlo

Ak vám však má zelenina skutočne účinne pomôcť, musíte ju konzumovať pravidelne, ideálne v 2 až 3 porciách za deň. Najlepšie je ju zaradiť k raňajkám na obed ako prílohu a na večeru môže tvoriť aj väčšinu jedla. Dodržujte však zásadu pestrosti a obmieňajte druhy.

AKÉ TEPELNÉ SPRACOVANIE ZELENINY?

V prípade zeleniny je pomerne častou otázkou to, či jej tepelné spracovanie neovplyvní jej vlastnosti. Áno, bohužiaľ, mnoho minerálov a vitamínov sa takto môže zničiť, vláknina však napríklad nie. Ak sa ale dá, snažte sa čo najviac druhov konzumovať v surovom stave.

Ktorá zelenina na chudnutie je najlepšia

Vhodne zvolený jedálniček so zeleninou, napríklad ak bude súčasťou prílohy k chudému mäsu alebo rybám, môže výraznou mierou prispieť k zníženiu a optimalizácii hmotnosti. Dôležité je správne zeleninu skombinovať aj s ohľadom na pestrosť.

Pre chudnutie je najvhodnejšia a najlepšia hlavne táto:

Paradajky: Vďaka obsahu lykopénu a vitamínu C, čo sú dva asi najviac účinné antioxidanty obsiahnuté v zelenine, vám môžu aj paradajky pomôcť na lepšie trávenie a podporu tráviaceho systému. Využiť ich môžete aj v prípade zažívacích a črevných ťažkostí.

Cibuľa: Možno vás to prekvapí, ale aj cibuľa je výborným prostriedkom na chudnutie. Môžete si ju pripraviť vo forme polievky, ako surovú a aj ako šťavu k jedlu. Obsahuje totiž flavonoid kvercetín, ktorý zrýchľuje metabolizmus a bráni tiež v ukladaní tuku.

Zemiaky: Hoci zemiaky obsahujú pomerne veľa sacharidov, v rozumnom množstve sa určite do jedálnička na podporu metabolizmu a chudnutia hodia. Mali by však byť varené, vtedy zvýšia pocit sýtosti. Sú skvelým zdrojom draslíka zlepšujúceho vylučovanie vody.

Karfiol: Minimálne množstvo kalórií a cukrov má aj karfiol, na tanier si ho môžete naložiť také množstvo, aké sa vám páči. Vďaka vysokému obsahu vlákniny a iných látok vás karfiol dokáže veľmi rýchlo zasýtiť a zahnať pocit hladu, rovnako tak pomáha tráveniu.

Špenát: Pokiaľ do svojho jedálnička určeného na podporu zníženia hmotnosti zaradíte aj špenát, určite nespravíte žiadnu chybu. Ten, aj vďaka obsahu mnohých minerálov a stopových prvkov, podporuje lepšie trávenie, činnosť žalúdka a čriev a tiež aj lepší metabolizmus.

Špargľa: Veľmi dobrým druhom zeleniny na chudnutie je aj špargľa. Obsahuje totiž nielen množstvo vlákniny a vitamínov, ale aj železo a draslík. Dokáže tak pôsobiť jednak na zrýchlenie a zefektívnenie látkovej premeny, ale aj na účinné odvodnenie organizmu.

Brokolica: Ak neviete odolávať sladkostiam a máte neustále hlad, siahnite po brokolici. Tento druh zelenej zeleniny neobsahuje žiaden tuk, má veľa vlákniny, vysoký podiel vitamínu C a dokáže regulovať vylučovanie inzulínu, takže potláča chuť na sladké.

Mrkva: Mrkva sa zrejme najviac asociuje so zdravým zrakom, no to zďaleka nie je jediný účinok, ktorý ponúka. Nakoľko obsahuje tak antioxidanty, ako aj minerál draslík a ďalšie stopové prvky, pomáha významne na lepšie trávenie a hlavne na metabolizmus.

Kel: Nízky obsah kalórií a uhlohydrátov, ale zato vysoký obsah vlákniny a dôležitých vitamínov C a K, obsahuje tiež kel. Táto zelenina tak pomáha na lepšie natrávenie potravy, rovnako tak podporuje činnosť žalúdka a priaznivo vplýva na črevnú sústavu.

Paprika: Medzi zeleninu bežne sa vyskytujúcu aj v našich záhradách, ktorá môže tiež napomôcť zníženiu nadváhy, patrí paprika, či už červená, žltá alebo zelená. Je bohatá na vitamíny A, E a C, pričom hlavne ten posledný pomáha zrýchliť látkovú premenu.

Strukoviny: Viaceré druhy strukovín, hlavne ak ide o šošovicu, čiernu fazuľu a červenú fazuľu, vám môžu pomôcť tiež s chudnutím. Majú veľa bielkovín a vlákniny, rýchlo navodia pocit sýtosti, zároveň sú aj bohatým zdrojom viacerých prospešných minerálov.

Cuketa: Výber tej najlepšej zeleniny na chudnutie zakončíme cuketou. Tento druh zeleniny je veľmi bohatý na vlákninu prospešnú na trávenie, ale aj na vitamíny C a B6, rovnako tak na draslík. Vďaka tomu pomáha aj na spaľovanie tukov a odvod prebytočnej vody.

PESTRÉ STRAVOVANIE AJ POHYB

Okrem toho, že pre chudnutie je nevyhnutné vybrať si vhodné typy a druhy zeleniny, je zároveň dôležité mať jedálniček dostatočne pestrý. Nezabudnite preto ani na ovocie či koreniny, ktoré vám tiež môžu pomôcť. Pre chudnutie je nenahraditeľný aj pohyb.

Výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Ak chcete pomôcť svojmu chudnutiu viac a čo najefektívnejšie, siahnuť môžete aj po voľne dostupných doplnkoch výživy a prípravkoch špeciálne zameraných na chudnutie. Môže sa jednať o tabletky, kapsuly, kvapky a dokonca aj čaje.

Princíp ich fungovania je jednouchý a existuje viacero typov:

Medzi najviac využívané druhy patria tie, ktoré podporujú trávenie, črevnú mikroflóru, zrýchlenie metabolizmu, zníženie ukladania tukov a pôsobia aj na ich spaľovanie

Bez ohľadu na zvolenú formu vám prípravky ponúkajú:

 • jednoduchý nákup, nemusíte mať recept a ani navštíviť lekára
 • prirodzené zloženie a s tým spojené prirodzené pôsobenie
 • možnosť využitia krátkodobo, ale aj dlhodobo a preventívne

Tieto prípravky sa hodia tak pre mužov, ako aj pre ženy. Vďaka tomu, že neobsahujú žiadne chemicky upravované aktívne látky, je ich používanie obvykle bez väčších rizík spojených s nežiaducimi účinkami alebo kontraindikáciami. Na výber máte prípravky podporujúce všeobecne trávenie, ako aj tie, ktoré sú špecializované na chudnutie.

V prípade tých prvých sú v ich zložení hojne zastúpené hlavne vláknina, probiotické baktérie, enzýmy, antioxidanty, rastlinné extrakty a výťažky, psýlium, pivovarské kvasnice, jablčný ocot alebo minerály. V prípade čajov ide hlavne o bylinné zložky.

Pokiaľ siahnete po špecializovaných tabletkách na chudnutie, ich zameranie ja na zrýchlenie metabolizmu, spaľovanie tukov a na zníženie pocitu hladu. Tomu býva prispôsobené aj širšie zloženie, ktoré pozostáva štandardne aj z aminokyselín typu L-Karnitín, chilli extraktov a rastlinných extraktov pôsobiacich na lepšie trávenie a zažívanie.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu
Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
19,99 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,82 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
31,66 €19,93 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
9,47 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chudnutie

Všetky spomínané druhy a typy prípravkov, ktoré vám môžu pomôcť na chudnutie, metabolizmus či trávenie viete bez akýchkoľvek problémov zakúpiť v každej lekárni. Oproti bežným eshopom majú výhodu hlavne v tom, že ponúkajú odbornejšie zázemie.

V prípade online lekární získate aj lepší sortiment a viacej pohodlia:

 • samozrejmosťou sú nižšie ceny oproti klasickým kamenným prevádzkam
 • získate nielen lepší sortiment, ale hlavne väčší výber skladom a ihneď
 • k dispozícii máte viac možností platby a to vrátane online platenia
 • nemusíte nikam ísť, objednávku aj doručenie vyriešite priamo doma

Z pohľadu postupu nákupu sa online lekárne príliš neodlišujú od bežnej objednávky v eshope. Vložíte do košíka tie prípravky, ktoré chcete, vyplníte svoje údaje, zvolíte spôsob dopravy a platby a počkáte na doručenie. To nemusí trvať dlhšie, ako 24 až 48 hodín.

Hlavne väčšie a známejšie lekárne typu DrMax vám ponúkajú naozaj kvalitné služby a zákaznícky servis na úrovni. Vďaka tomu môžete platiť napríklad nielen cez internet banking, ale aj platobnou kartou, prípadne nakupovať bez nutnosti zdĺhavej registrácie. Lekárne, ktoré sú na trhu dlhšiu dobu, majú zvyčajne aj viac vernostných akcií a zliav.

Najlepšia a najvhodnejšia zelenina na chudnutie? Na týchto 12 druhov nezabudnite
Počet hlasov: 24 Priemer:4.8 (96.67%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *