Najlepšia diéta na cholesterol a jeho zníženie? Tieto jedlá vám pomôžu, ak je vysoký
Cholesterol je téma, ktorá je všeobecne známa, no v praxi sa zdá, že ju vážne berie len veľmi málo ľudí. Nepomáha ani to, ak sa objaví priamo vysoký či zvýšený cholesterol počas vyšetrenia, niekedy je nevyhnutné pocítiť to až v praxi. Skôr či neskôr to príde.
Problémom je, že zvýšený cholesterol nebolí a ani sa spočiatku neprejavuje. Výsledkom dlhodobej ignorácie tohto stavu sú ateroskleróza a zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Práve preto sa treba zamerať čo najskôr na prevenciu a jej súčasťou sú aj zmeny jedálnička. Aká diéta je na zlý a zvýšených cholesterol najlepšia a čo treba jesť?
Čo je cholesterol a ako naň vplýva diéta
Cholesterol je síce strašiakom, aspoň z medializovaného pohľadu, no zároveň ide o látku, ktorá je pre organizmus nevyhnutná. Z biologického hľadiska sa jedná o lipid z kategórie sterolov, ktorý je súčasťou bunkových membrán, nervov, hormónov aj žlčových kyselín.
Najviac sa ho nachádza tam, kde sa syntetizuje, čiže v pečeňových bunkách, no aj v pevnejších bunkových membránach v mozgu a mieche. Za transport cholesterolu v tele sú zodpovedné dva druhy lipoproteínov, ktoré sa označujú aj ako HDL a LDL, pričom podľa nich sa rozoznáva aj to, či ide o transport „dobrého“ alebo „zlého“ cholesterolu.
Pokiaľ ide o vplyv diéty na hladinu cholesterolu, tu treba rátať s týmito faktormi:
- cieľom diéty je jednak obmedzenie tých potravín, ktoré zvyšujú hladinu „zlého“ cholesterolu LDL, ktorý sa usádza v cievach a zvyšuje riziko ich kôrnatenia
- zároveň ovplyvňuje diéta aj zvýšený príjem potravín s „dobrým“ HDL cholesterolom, ktorý je naopak pre telo potrebný a nedochádza tak k jeho úplnému obmedzeniu
- okrem toho je súčasťou diéty aj konzumácia takých jedál a nápojov, ktoré pomáhajú na prečistenie ciev, podporu pečene a jej funkcie a tiež celkovo na trávenie
- dôležité je tiež prijímať dostatočné množstvo vlákniny, vitamínov a minerálov, ktoré ovplyvňujú metabolizmus a tak preventívne pôsobia napríklad proti obezite
Najväčším problémom cholesterolu je jeho zvýšená hodnota, ktorá udáva jeho koncentráciu v krvi. Hraničnou hodnotou pre cholesterol celkovo je limit 5 mmol/l, pričom pri meraní sa rozoznáva hodnota HDL cholesterolu do 1,2 mmol/l a LDL do 3,0 mmol/l.
PROBLÉMY CIEV AJ METABOLIZMU
V súvislosti s cholesterolom sa hovorí hlavne o dvoch kategóriách ochorení či porúch, ktoré môže jeho zvýšená hladina v tele spôsobiť. Jedná sa hlavne o aterosklerózu, čiže kôrnatenie ciev so zhoršením krvného obehu v nich, a o obezitu, čo je metabolický problém.
Nevhodné jedlá a nápoje na cholesterol
Prvoradým cieľom diéty na cholesterol je obmedziť tie druhy nápojov, jedál a stravy, ktoré majú negatívny vplyv jednak na hladinu cholesterolu, ale napríklad aj na pečeň a trávenie. Ide o viacero druhov potravín a látok.
Z jedálnička preto v čo najväčšej miere vyškrtnite:
Menej živočíšnych tukov: Najdôležitejším opatrením z hľadiska zníženia cholesterolu je obmedzenie príjmu živočíšnych tukov. Zabudnite na tučné mäso, hlavne bravčové a hovädzie, maslo, slaninu, masť, ale aj syry či mlieko a mliečne výrobky s vyšším obsahom tuku.
Sladké pečivo: Nielen živočíšne potraviny, ale aj viaceré sladké typy potravín, ktoré vyzerajú na prvý pohľad neškodne, obsahujú škodlivé transmastné kyseliny zvyšujúce cholesterol. Ide napríklad o koláče, sušienky, zákusky či pečivo z lístkového cesta.
Vyprážané jedlá: Je jedno, či pôjde o tučné červené mäso, o chudé kuracie alebo morčacie rezne, či dokonca o zeleninu alebo syr, akékoľvek jedlá vyprážané na oleji majú zásadný a negatívny vplyv na cholesterol a treba ich z jedálnička úplne vylúčiť.
Pochutiny: Slané aj sladké pochutiny sú tiež veľmi nezdravé z pohľadu cholesterolu. Ak máte radi rôzne chipsy, krekry či slané oriešky, budete sa ich musieť vzdať. To isté platí aj o čokoládach, bonboniérach, bežných cukríkoch a sladkostiach.
Nápoje: Ak chcete znížiť svoj cholesterol, vyvarujte sa aj niektorých druhov nápojov. Ide hlavne o rôzne limonády a sladené nápoje, ale aj o mliečne nápoje a jogurtové nápoje s vyšším obsahom tuku. Úplne vylúčiť treba aj energetické nápoje.
Vhodné a odporúčané jedlá a nápoje na cholesterol
Niektoré druhy jedál a potravín sú v prípade pôsobenia na cholesterol vhodné a tie treba vo zvýšenej miere konzumovať. Jedná sa hlavne o jedlá bohaté na vlákninu rozpúšťajúcu cholesterol, ale aj vitamíny a minerály.
To vášho stravovacieho režimu patria najmä tieto:
Ryby
Základom jedálnička každého človeka, ktorý chce znížiť hladinu cholesterolu, by mali byť ryby. Dôvodom je, že obsahujú prospešné omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú srdcu aj cievam. Vyskúšajte najmä slede, makrelu, lososa, tuniaka, sardinky či pstruha.
Zelenina
Veľmi dobrou kategóriou potravín s účinkom na cholesterol je zelenina, ideálne tá čerstvá, ktorá obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov. Siahnite hlavne po strukovinách, zemiakoch, brokolici, cesnaku a cibuli, posledné dve pomáhajú aj na krvný tlak.
Ovocie
Bez ovocia zdravý jedálniček a diéta na zníženie cholesterolu nemôžu byť. Aj tu treba dať prednosť čerstvému ovociu, vyhýbajte sa sušenému, ktoré obsahuje veľa cukru. Konzumujte najmä avokádo, jablká, granátové jablká, čučoriedky a melóny.
Orechy
Potravinou prospešnou pre zníženie vysokého cholesterolu, ktorá zároveň obsahuje zdravé tuky aj minerály, sú orechy. Zvýšiť by ste mali príjem hlavne vlašských a píniových orieškov, prípadne ešte mandlí a pistácií, dobrým zdrojom sú aj lieskovce.
Semená a oleje
Olejnaté semená a oleje sú veľmi dobrým zdrojom zdravých mastných kyselín a do jedálnička by ste ich určite mali zaradiť. Z olejov sú najviac odporúčané repkový a olivový pre studenú aj teplú kuchyňu, zo semien hlavne slnečnicové a tekvicové.
Vajcia
Kým v minulosti boli vajcia pokladané za rizikové z pohľadu cholesterolu, najnovšie skúsenosti ukazujú, že 2 až 3 vajcia týždenne, hlavne v BIO kvalite, by ste si dopriať mali. Obsahujú totiž zdravé mastné omage-3 kyseliny pre srdce aj cievy.
NEZABUDNITE ANI NA POHYB
Okrem stravovania je dôležité dbať aj na dostatok pohybu. Fyzická aktivita zvyšuje dobrý cholesterol a znižuje ten zlý, okrem toho preventívne pomáha aj na zníženie vysokého tlaku, zníženie stresu, zlepšenie fyzickej kondície a stav ciev a srdca.
Výživové doplnky a prípravky na cholesterol
Na zvýšený cholesterol a jeho normalizáciu, ale napríklad aj na kardiovaskulárny systém, stav ciev a srdca a tiež na krvný obeh či podporu metabolizmu viete využiť aj niektoré voľne dostupné prípravky a produkty s prírodným a prirodzeným zložením
Tie vám môžu pomôcť nasledovnými účinkami:
Niektoré pomáhajú na udržanie hladiny cholesterolu, iné vplývajú na funkciu pečene, ďalšie slúžia na stav srdca a ciev, iné zas na krvný obeh, krvný tlak či trávenie
Bez ohľadu na to, po ktorom z týchto typov siahnete, získate:
- voľne dostupný produkt, nemusíte mať recept a ani absolvovať lekárske vyšetrenie
- prirodzené pôsobenie, či už komplexné alebo na konkrétny problém
- prípravok s bezproblémovým užívaním z pohľadu vedľajších účinkov
Veľký výber je nielen z pohľadu typov, ale aj foriem. Siahnuť môžete po klasických tabletkách a kapsulách s perorálnym užívaním, po šumivých tabletách, ale aj po tekutých formách napríklad v podobe olejov, kvapiek, sirupov, roztokov či čajov. Zakúpiť si viete aj sušené bylinkové čajoviny, ktoré si potom viete pripraviť kedykoľvek doma.
Pokiaľ ide o zloženie, to závisí od toho, či daný doplnok pôsobí na kardiovaskulárny, tráviaci alebo iný systém či komplexne na celý metabolizmus a krvný obeh. Často využívané sú vitamíny, napríklad skupín B, C a E, prípadne minerály ako železo a chróm.
Súčasťou prípravkov sú aj zdravé kyseliny napríklad z rybieho oleja, bylinné extrakty napríklad zo zeleného čaju, olivovníka, cesnaku alebo iných rastlín, ale aj aminokyseliny, monakolín, omega-3 mastné tuky či látky vplývajúce na cievy, napríklad ako je hesperidín. Užívanie týchto prípravkov je obvykle možné dlhodobo aj preventívne.
GS Koenzým Q10
- Podpora vitality a energie
- Vplyv na nervový systém
- Pôsobenie v oblasti kardiovaskulárnej sústavy
Virde Pupalkový olej 100 %
- Antioxidačná ochrana buniek
- Pôsobenie na srdce a cievy
- Udržiavanie zdravia spojivového tkaniva
Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na cholesterol
Či už siahnete po tabletkách, čajovinách alebo tekutých formách, všetky spomínané druhy prípravkov viete zakúpiť bez receptu. Okrem eshopov, ktoré doplnky výživy ponúkajú, môžete siahnuť aj po lekárňach, či už kamenných alebo tých internetových.
V druhom prípade viete vďaka online nákupu získať viacero výhod:
- nemusíte nikam chodiť, nákup spravíte z pohodlia obývačky
- objednávka je vecou zopár kliknutí na notebook alebo aj smartfóne
- platiť viete aj bez hotovosti, stačí internet banking či platobná karta
- ušetríte nielen čas, ale aj peniaze, niekde máte aj dopravu zdarma
Oproti bežným online lekárňam majú tie známejšie, alebo podobné značky, ešte ďalšie benefity. Je to hlavne širší sortiment rôznych druhov a typov prípravkov, viac produktov skladom a hlavne kvalitnejšie a lepšie zákaznícke služby.
Tie sa prejavia napríklad rýchlejšou objednávkou aj bez nutnosti zdĺhavej registrácie, možnosťou objednať si dopravu aj do 24 či 48 hodín vďaka lepšiemu výberu kuriérov, možnosťou platby nielen cez internet banking, ale aj kartou a to online, prípadne väčšou paletou zliav a akcií. Nákup je tak ešte pohodlnejší, jednoduchší a výhodnejší.