Najlepšie cviky na menštruáciu, menštruačné bolesti, spustenie aj jej zastavenie

Menštruácia je prirodzenou súčasťou menštruačného cyklu u žien. U mnohých žien prebieha bez nejakých závažnejších problémov, no je aj veľa situácií a prípadov, kedy sa vyskytujú hlavne menštruačné bolesti, veľká intenzita menštruácie či problém s nástupom.

Na všetky tieto problémy a s nimi spojené príznaky či symptómy je možné pôsobiť pritom viacerými spôsobmi. Medzi nimi sú aj rôzne cvičenie, techniky a špeciálne cviky. Mnoho žien vie vďaka nimi ovplyvniť bolestivú menštruáciu, ale aj jej vyvolanie, spustenie, zmiernenie či rýchlejšie zastavenie. Ako na to, o tom si povieme viac v nasledovných riadkoch.

Čo je menštruácia a aké problémy a príznaky s ňou súvisia

Menštruácia je biologický proces, počas ktorého prichádza k oddeleniu časti sliznice výstelky maternice spoločne s krvou, pričom ide o poslednú časť menštruačného cyklu. Ten sa periodicky opakuje a počas neho dochádza k vývinu a uvoľneniu jedného vajíčka.

Menštruačný cyklus je riadený hormónmi a štandardne trvá 28 dní. Práve na jeho konci dochádza k menštruačnému krvácaniu, ktoré môže trvať 3 až 5 dní, niekedy však býva rozpätie kratšie alebo naopak väčšie. U každej ženy má priebeh menštruácie mierne odlišné prejavy a rovnako tak môžu byť s týmto procesom a dejom spojené aj problémy.

Stoporex Women

  • Hormonálna rovnováha
  • Libido a chuť na sex
  • Zlepšenie priebehu menštruácie

Panadol Femina

  • Vplyv na menštruačné bolesti a kŕče
  • Doplnkové použitie pri konkrétnych vyšetreniach

Tu je prehľad tých najčastejších spoločne s ich príznakmi a prejavmi:

  • bežne sa vyskytuje problém s oneskorením menštruácie, čo môže byť spôsobené viacerými vonkajšími okolnosťami, oneskorí sa teda aj krvácanie
  • bolestivá menštruácia býva tiež pomerne častý jav, k nej sa môžu pridať aj kŕče v oblasti podbruška, obvykle súvisí tento stav s intenzívnejším krvácaním
  • medzi časté typy problémov s menštruáciou patria tie, ktoré sa týkajú jej dĺžky, takže menštruačné krvácanie môže byť buď príliš krátke, alebo príliš dlhé
  • najmenej častým problémom, ktorý tiež vzniká vplyvom externých okolností, je príliš skorý nástup menštruácie, vtedy menštruačný cyklus netrvá ani 28 dní

Ak ide o súvisiace príznaky spojené s menštruáciou, ženy obvykle postihujú únava, vyčerpanie, zmeny nálad, problémy s koncentráciou, bolesti hlavy alebo mierne bolesti v podbrušku. Intenzita a prítomnosť týchto symptómov sú však individuálne.

POZOR HLAVNE NA PREDMENŠTRUAČNÝ SYNDRÓM

Okrem bežných problémov sa môžu u niektorých žien vyskytnúť aj veľmi intenzívne prejavy fyziologické a psychogénneho typu, ktoré sa nazývajú predmenštruačný syndróm. Patria sem napätie v prsníkoch, nadmerná zlosť, znížená aktivita, zvýšená únava a depresia.

Ktoré cviky na menštruáciu sú najlepšie

Jednou z možností, ako vplývať na priebeh menštruačného cyklu a menštruácie, sú aj cviky a špeciálne techniky cvičenia. Pochopiteľne, nejedná sa o 100 % účinné prostriedky, na ktoré by ste sa mohli vždy spoľahnúť, skúsenosti ale ukazujú, že pomôcť môžu.

Tu sú tie, ktoré sú najviac overené:

Cviky na bolestivú menštruáciu: Najviac využívané sú cviky, ktoré sú určené na bolesti a kŕče počas menštruácie a na ich zmiernenie. Veľmi populárnym cvikom je ten, ak si kľaknete na ruky aj lakte a striedavo zaoblíte chrbát a hlavu predkloníte nadol.

Medzi ďalšie populárne cviky patria tie, kde sa využíva fitlopta. Ide o krúženie panvou s rukami v bok alebo kľaknutie si kolenami na zem a podopieranie sa rukami o fitloptu. Na bolesť a kŕče môže pomôcť aj krúživá masáž bruška a podbruška otvorenou dlaňou.

Cviky na spustenie a vyvolanie menštruácie: Ak dlho očakávaný začiatok menštruačného krvácania neprichádza, je možné ho trocha podporiť aj niektorými cvikmi. Tu sa rozoznávajú hlavne tie, ktoré sú izolované a na mieste, a tie, ktoré sú v pohybe.

Do prvej kategórie patria cviky zamerané na brušné svalstvo, hlavne drepy, známy cvik sed-ľah a prípadne zdvíhanie nôh v ľahu, čiže tzv. nožnice. Do druhej kategórie patria šprinty kombinované s voľným poklusom alebo bicyklovanie na stacionárnom bicykli.

Cviky na zastavenie menštruácie: Na skrátenie doby menštruácie a menštruačného krvácania je možné tiež využiť vyššie spomínané typy cvikov a techník na vyvolanie menštruácie, nakoľko tie všeobecne podporujú lepšie a intenzívnejšie krvácanie.

Dobrým cvičením na skrátenie menštruácie je sex, hoci tu je potrebné, aby partner súhlasil so stykom počas krvácania. Mnohým ženám sa osvedčilo aj skákanie na mieste na trampolíne, prípadne poskakovanie na fitlopte alebo drepy s pomocou jednoručných činiek.

Ďalšie spôsoby riešenia problémov s menštruáciou doma

Ovplyvniť menštruačný cyklus a menštruáciu je možné aj prostredníctvom niektorých ďalších opatrení a prirodzených spôsobov. Výrazné pôsobenie majú viaceré faktory životosprávy, ale napríklad aj bylinky, pitný režim, pôsobenie tepla alebo intenzívnejší pohyb.

Okrem cvikov sú toto najviac využívané možnosti a spôsoby:

Teplý kúpeľ

Pre tie ženy, ktoré majú problém s nástupom menštruácie včas, alebo chcú zrýchliť a skrátiť jej priebeh, sa všeobecne odporúča vyskúšať teplý kúpeľ. Ponorte sa do vane plnej teplej vody a spolu s masážou bruška viete na menštruáciu veľmi účinne pôsobiť.

Viac pohybu

Ak chcete skôr ukončiť menštruáciu, môžete vám pomôcť aj zvýšená miera pohybu. Ten totiž stimuluje krvný obeh a podporuje rýchlejšie vyplavovanie sliznice výstelky maternice. Do kategórie pohybu sa dá zarátať aj jeho príjemnejšia forma, čiže sex.

Alkohol

Na zmiernenie menštruačných kŕčov a bolestí, ale aj na spustenie menštruácie a jej zrýchlenie, pomáha tiež alkohol. Nie však ľubovoľný, ale len víno, konkrétne to červené. Navyše, obsahuje látky, ktoré sú dôležité po strate krvi v menštruácii.

Bylinky a rastliny

Podceniť by ste nemali ani silu prírody a prírodných prostriedkov, hlavne ak ide o bylinky a rastliny. Najviac využívané sú rebríček, zázvor, šalvia, alchemilka, ľubovník či petržlenová vňať, ktoré pomáhajú v organizme nastoliť hormonálnu rovnováhu.

Podporné prípravky

Na zmiernenie nežiaducich príznakov a problémov spojených s menštruáciou, ale aj na ovplyvnenie prirodzenej dĺžky a priebehu menštruačného cyklu, môžete využiť aj rôzne tabletky, kvapky, čajoviny a kapsule. Najčastejšie sú založené na fytoestrogénoch.

VPLYV EXTERNÝCH FAKTOROV

Hoci sú menštruačný cyklus a menštruácia záležitosťou vnútra organizmu, veľký vplyv na ich priebeh majú vonkajšie okolnosti. Ide hlavne o stres, nervozitu, psychické vypätie, nadmernú únavu či fyzické preťaženie. Ak sa dá, treba ich minimalizovať.

Výživové doplnky a prípravky na menštruáciu

Na ovplyvnenie riadneho a zdravého priebehu menštruácie a menštruačného cyklu je možné využiť aj niektoré typy voľne dostupných doplnkov výživy a špeciálnych prípravkov. Ich najsilnejšou stránkou je prirodzené zloženie.

Pokiaľ ich o ich účinky, tie sú v týchto oblastiach:

Prípravky ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu, môžu tiež zlepšiť intenzitu menštruácie či zmierniť jej bolesti a pomáhajú aj na zmiernenie diskomfortu pred menštruáciou

Ženy využívajú tieto prípravky hlavne kvôli nasledovným benefitom:

  • na ich kúpu nie je potrebné mať predpis a ani navštíviť vopred lekára
  • použitie je jednoduché, stačí sa držať odporúčaného dávkovania
  • kúpa je možná aj cez internet, čo zaručuje anonymitu a diskrétnosť

Na výber máte viacero perorálnych foriem prípravkov a produktov, najmä kvapky, čaje, tabletky a kapsuly určené na prehltnutie. Vďaka tomu, že v zložení sa obvykle nenachádzajú žiadne účinné látky syntetického typu, ale len prírodné zložky, môžete tieto prípravky užívať aj dlhodobo a s minimálnymi rizikami možných vedľajších účinkov.

Kým v prípade čajov a čajovín je zloženie založené hlavne na bylinných výťažkoch a extraktoch, napríklad z rebríčka, alchemilky, medovky, materinej dúšky, medovky, ľubovníka či repíka, formy doplnkov výživy ponúkajú bohatšiu kombináciu.

Okrem samotných rastlinných zložiek obsahujú aj izoflavóny a fytoestrogény, napríklad v podobe extraktu zo sóje. Cieľom týchto látok je podpora hormonálnej rovnováhy a tiež utlmenie niektorých nežiaducich prejavov súvisiacich s menštruáciou. Na doplnenie pôsobenia sa v niektorých nachádzajú aj viaceré minerály či vitamíny.

Panadol Femina

  • Vplyv na menštruačné bolesti a kŕče
  • Doplnkové použitie pri konkrétnych vyšetreniach

Walmark Pupalka dvojročná

  • Pozitívny vplyv na pokožku aj vlasy
  • Podpora u žien počas menštruácie
  • Účinky na srdcovocievny systém

Ibalgin 400

  • Proti bolesti
  • Na horúčku a zápal
  • Doplnková liečba

Valetol

  • Pôsobenie proti bolestiam
  • Účinky na zápal a na horúčku
  • Zvýšenie vitality a aktivity

NO-SPA

  • Kŕče súvisiace s tráviacim systémom
  • Kŕče vylučovacej sústavy
  • Pomocná liečba

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na menštruáciu

Spomínané typy prípravkov a doplnkov výživy sú dostupné bez receptu, čo prispieva k ich jednoduchšej kúpe. Najväčší výber a aj odborné zázemie pri predaji majú lekárne, tabletky, čaje aj iné formy produktov si kúpite v kamenných aj online lekárňach.

Nákup cez internet má pritom oproti tomu osobnému viacero výhod:

  • objednávka je jednoduchšia, nemusíte nikam ísť, vyriešite ju aj z domu
  • to isté platí pre dodanie, zásielku vám kuriér doručí k dverám
  • nemusíte mať ani hotovosť, platiť sa dá aj cez internet
  • samozrejmosťou je úspora, ceny v online lekárňach sú nižšie

Tak, ako aj pri bežnom nákupe, aj v prípade nákupu v online lekárni je dôležité, ktorú si vyberiete. Nepozerajte len na čo najnižšiu cenu, oveľa dôležitejšia je kvalita zákazníckeho servisu. V tom majú na vrch väčšie lekárne.

Okrem toho, že ponúkajú spravidla väčší sortiment a lepší výber rôznych značiek priamo skladom, v nich môžete využiť aj širší výber doručovacích služieb, viac možností bezhotovostného platenia vrátane platby kartou či viacero akcií a zliav. Niektoré dokonca ponúkajú aj nákup bez registrácie či expresné doručenie do 24 až 48 hodín.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.61

31 Hodnotení