Najlepšie potraviny na obličkové a močové kamene a na prevenciu voči nim
Močové či obličkové kamene sú problémom, ktorý sa prejaví obvykle náhle to veľmi akútnou bolesťou, hlavne záchvatového charakteru. Najčastejšie vznikajú medzi 30. a 60. rokom života a kým s tými menšími si vylučovacia sústava poradí, s väčšími však už nie.
Vzhľadom na to, že za vznikom týchto kameňov sú v mnohých prípadoch látky, ktoré telo prijíma potravinami či tekutinami, je práve úpravou stravovania, pitného režimu a jedálničku možné predchádzať ich vzniku alebo pomôcť zmierneniu ich následkov. Samozrejme, za ich vznikom môžu byť aj iné faktory, napríklad špecifické infekcie močových ciest.
Čo sú obličkové a močové kamene a aké problémy a príznaky s nimi súvisia
Pod pojmom obličkové či močové kamene sa myslia útvary odborne nazývané aj konkrementy, ktoré vznikajú ako zhluk látok špecifického charakteru. Najčastejšie sú tvorené vrstvením solí niektorých látok, ktorých výsledkom je kryštalické jadro a to rôznej veľkosti.
Takýmto spôsobom vznikajú napríklad z kyseliny šťavelovej, kyseliny močovej, fosforu, vápnika alebo niektorých iných minerálov a stopových prvkov. Druhým typom, ktorý sa vak vyskytuje obvykle menej často, sú tie, ktoré vznikajú na podklade baktérií či bielkovinových látok. Zaujímavosťou je, že u mužov sa vyskytujú častejšie, ako u žien.
Ibalgin DUO EFFECT
- Vplyv na zápaly a príznaky pohybového aparátu
- Pôsobenie na ochorenia pohybového aparátu
- Účinky na úrazy a poúrazové stavy
Tie kamene, ktoré sa prirodzene nedokážu vylúčiť, potom spôsobia:
- podráždenie močových ciest, väčšie močové kamene, ktoré sa dlhšie presúvajú celou vylučovacou sústavou, sú najčastejšou príčinou neinfekčných zápalov
- typickým príznakom močových a obličkových kameňov sú bolesti, v prípade akútneho zaseknutia ide o kolikovitý typ bolesti, ktorý je pulzujúci a vyžaruje do boku
- ak ide o celkové bolesti všeobecne sprevádzajúce obličkové kamene, najčastejšie sa objavujú v oblasti slabín, stehien, podbruška, prípadne v jednej polovici chrbta
- medzi ďalšie možné symptómy prítomné individuálne patria močové problémy, krv v moči, nadúvanie, nevoľnosť, zvracanie, zvýšená teplota alebo triaška
POZOR NA RIZIKOVÉ POTRAVINY A NÁPOJE
Zníženie rizika problémov s močovými cestami a kameňmi závisí aj od obmedzenia konzumácie niektorých potravín. Ide napríklad o sardinky, červené mäso, sýtené nápoje a o jedlá či nápoje obsahujúce kofeín, umelé sladidlá, oxaláty, soľ a rafinované cukry.
Ktoré potraviny na obličkové a močové kamene sú najlepšie
V rámci prevencie, ale aj na aktuálne močové a obličkové kamene, je možné pôsobiť aj úpravou stravovania, jedálnička a pitného režimu z hľadiska zloženia jedál, potravín a nápojov. Nevyriešia síce problém s kameňmi na 100 %, ale môžu pomôcť.
Tu sú tie potraviny a nápoje, ktoré môžete použiť:
Voda: Alfa a omega prevencie je pitie čo najväčšieho množstva tekutín a z nich najlepšia je čistá voda. Jednak obsahuje všetky potrebné živiny, zároveň najlepšie pomáha na riedenie solí a minerálov v moči, takže veľmi účinne zabraňuje vzniku kameňov.
Celozrnné potraviny: Na zlepšenie priechodnosti močových ciest a proti nadmernému zhlukovaniu rizikových látok vytvárajúcich obličkové a močové kamene pomáhaj aj celozrnné potraviny obsahujúce vlákninu potrebnú na vylučovanie.
Mliečne výrobky: Na zníženie rizika vzniku vápenatých obličkových kameňov, prípadne kameňov zo šťavelových kyselín ktoré môže vápnik neutralizovať, jedzte mliečne výrobky. Najlepšie sú zdravé jogurty a syry obsahujúce aj probiotiká a laktobacily.
Avokádo: Vlákninu dôležitú z pohľadu obsahu zdravých nenasýtených mastných kyselín, vlákniny a hlavne horčíka obsahuje z ovocia predovšetkým avokádo. Je prevenciou voči obličkovým kameňom pozostávajúcim zo šťavelu vápenatého.
Marhule: Marhule patria medzi šťavnaté ovocie s vyšším obsahom vody, ale hlavne vitamínu A. Tento je dôležitý pre udržiavanie zdravia výstelky a sliznice močových ciest, pomáha tak aj na lepšie odplavovanie menších močových kameňov.
Banány: Z ovocia môžete využiť na prevenciu voči močovým kameňom, ale aj celkovo na látkovú premenu a podporu činnosti vylučovacej sústavy, aj banány. Tie sú bohaté hlavne na minerály a vitamíny, predovšetkým draslík, horčík a vitamín B6.
Citrusové plody: Kyselina citrónová pomáha na prevenciu vzniku obličkových kameňov zo šťavelových látok, ale aj proti ich zväčšovaniu, takže sa oplatí tiež zaradiť do jedálnička. Jej príjem je najlepší cez citrusové plody, hlavne citrón a grapefruit.
Sója a produkty z nej: Veľmi užitočnou kategóriou potravín bohatých na horčík a ďalšie látky preventívne pôsobiace proti vzniku močových kameňov je aj sója a produkty z nej. Môže ísť o sójové mlieko, tofu alebo dobre známy tempeh.
Strukoviny: Skvelým zdrojom vitamínu B6, ale aj horčíku, čo sú látky znižujúce účinky šťavelových kyselín a teda aj znižujúce potenciálne problémy súvisiace so vznikom obličkových kameňom, sú strukoviny. Ide hlavne o fazuľu a šošovicu.
Brokolica: Zo zeleniny je možné využiť na problémy s močovými cestami a kameňmi najlepšie brokolicu. Je totiž veľmi dobrým zdrojom vitamínu A, ktorý pôsobí preventívne proti ukladaniu sedimentov a znižuje riziko vzniku kameňov.
Arašidy: Poslednou odporúčanou potravinou sú arašidy. Tie, nakoľko patria medzi orechy, obsahujú množstvo horčíka, ale aj pyridoxínu, ktorý pomáha na zníženie kyseliny šťavelovej a je teda inhibítorom kryštalizácie obličkových kameňov.
Raž, ovos a ostatné: Ak do svojho jedálnička zaradíte kukuricu, raž, ovos, otruby, ovsené vločky alebo potraviny obsahujúce tieto obilniny, môžete tiež znížiť pravdepodobnosť vzniku kameňov a zároveň podporuje celkovo trávenie a vylučovanie.
PRAVIDELNÉ PITIE AJ MOČENIE
Pitný režim je z hľadiska prevencia aj pôsobenia na močové a obličkové kamene, prípadne celkovo na močové cesty, dôležitý hlavne z hľadiska pravidelnosti príjmu tekutín, čím sa zlepšuje priechodnosť močového systému. Dôležité je aj pravidelné močenie.
Výživové doplnky a prípravky na obličkové a močové kamene
Na zlepšenie stavu močových ciest, podporu vylučovacej funkcie obličiek a aj na celkovú podporu močového ústrojenstva viete okrem zmien stravovania a pitného režimu využiť aj niektoré formy voľne predajných doplnkov výživy a prípravkov.
K dispozícii je široký sortiment perorálnych foriem:
Zakúpiť si viete hlavne tabletky, kapsuly, šumivé tablety, čaje a čajoviny alebo tekuté formy, najčastejšie v podobe kvapiek, roztokov či špeciálnych sirupov aj pre deti
Pre užívateľov majú tieto prípravky viacero plusov:
- jednoduché užívanie, možnosť aj dlhodobého dávkovania
- maximálne prirodzené zloženie pozostávajúce z rastlinných látok
- minimálne riziko nežiaducich účinkov alebo kontraindikácií
Najčastejšie pôsobia tieto prípravky a doplnky na prečistenie močových ciest, niektoré majú aj dezinfekčné účinky, pomáhajú tiež na lepšiu priechodnosť močovým ústrojenstvom. Najviac sa v nich využívajú rastlinné extrakty z močopudných bylín, napríklad z kapucínky a brusníc, prípadne tiež probiotiká, vitamíny, minerály alebo D-manóza.
Lieky na obličkové a močové kamene
Pokiaľ ide o liečivá, tie predstavujú oproti bežným doplnkom výživy a prípravkom oveľa lepšiu a účinnejšiu možnosť pôsobenia na močové a obličkové kamene. Okrem tých, ktoré vám predpíše lekár, však viete siahnuť aj po tých voľne dostupných.
Ide predovšetkým o nasledovné formy a typy:
Najčastejšie si viete zakúpiť kvapky, sirupy, tabletky alebo čaje, ktoré podporujú jednak prečistenie obličiek a močových ciest, zároveň aj zmierňujú bolesti alebo kŕče
Pre tieto lieky platia hlavne nasledovné výhody:
- ich predaj nie je podmienený receptom či predpisom od lekára
- k dispozícii máte tak lieky s rastlinným ako aj s prírodným zložením
- nástup účinkov je rýchly, ich intenzita je vysoká a viditeľná
V prípade špecializovaných liekov na obličkové kamene sú žiadané kvapky so spazmolytickým pôsobením, ktoré uvoľňujú kŕče močových ciest a podporujú vylučovanie kameňov. Obvykle obsahujú látky typu kamfén, borneol a cineol, prípadne rastlinné extrakty. Štandardné tabletky proti bolesti zas obsahujú spazmolytiká a analgetiká.
Gastroval plus
- Vplyv celkovo na trávenie a tráviacu sústavu
- Pomoc pri zažívacích ťažkostiach
- Pôsobenie na pečeň a pečeňové bunky
Cholagol
- Pôsobenie na žlčovú sústavu
- Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
- Vplyv na tráviace ťažkosti
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na obličkové a močové kamene
V prípade, že vám len opatrenia týkajúce sa stravovania nebudú stačiť a budete chcieť pôsobiť na samotné kamene, alebo negatívne prejavy s nimi spojené, ešte účinnejšie, môžete vyššie spomínané doplnky, prípravky aj lieky nájsť v lekárňach.
Na výber máte kamenné aj internetové, druhá možnosť má však viacero výhod:
- doručenie k vám domov, v ideálnom prípade do 24 až 48 hodín
- jednoduchý nákup cez mobilný telefón, tablet, notebook aj počítač
- možnosť platiť v hotovosti na dobierku aj bezhotovostne online
- väčší výber značiek a typov prípravkov, väčšina je k dispozícii skladom
Tak, ako v prípade kamenných lekární, aj pri tých internetových sa oplatí staviť na tie známejšie a väčšie značky, hlavne tie, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu, napríklad ako je [lekaren]. Takéto lekárne majú obvykle najlepší sortiment aj kvalitnejšie služby.
Môžete to vidieť napríklad pri platení, kde máte k dispozícii nielen platbu bankovým prevodom cez internet banking, ale aj platobnou kartou, čo je ešte pohodlnejšie a rýchlejšie. Známejšie a väčšie lekárne ponúkajú zároveň aj viac akcií, cenových benefitov, rýchlejší spôsob objednávky za pár minút a niektoré možnosť nákupu aj bez registrácie.