Najlepšie prírodné diuretiká v potravinách? Tieto pomôžu na chudnutie aj odvodnenie

Keď sa povie diuretiká, myslia sa tým hlavne látky s močopudným účinkom, ktoré majú význam na lepšie odvodnenie organizmu, ale napríklad v istom zmysle aj na chudnutie. Okrem toho môžu viaceré z týchto látok pomôcť aj na dezinfekciu močových ciest.

Okrem toho, že sa pod týmto pojmom myslia aj niektoré účinné látky v liekoch na predpis, je možné nájsť aj viaceré potraviny s podporným účinkom na zvýšené močenie. V každom prípade platí, že pri používaní akýchkoľvek prostriedkov, potravín, jedál či prípravkov s močopudným účinkom treba mať na pamäti aj možné riziká, hlavne dehydratáciu.

Čo sú diuretiká a aký majú význam a účinky

Pod pojmom diuretiká sa myslia látky, ktoré majú močopudný účinok a zvyšujú vylučovanie tekutín z tela. Využívané sú hlavne na odvodňovanie, no napríklad pomáhajú aj na zníženie krvného tlaku, čo sa využíva hlavne v prípade liečiv s týmito účinnými látkami.

Kým však v prípade liekov a liečiv je potrebné dávať pozor na užívanie diuretík hlavne kvôli rizikám v súvislosti s obličkami, srdcom či cirhózou pečene, výhodou diuretík v potravinách je, že až také veľké riziká v ich prípade nehrozia. Pamätať však treba na to, že spolu so zvýšeným vylučovaním vody hrozí aj vyššia strata minerálov, ktoré treba doplniť.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu
Kompava ThermoFit: tabletky, skúsenosti, cena a užívanie
 • Zvýšenie pocitu energie a vitality
 • Spaľovanie tukov
18,49 €
Do obchodu
Garsin: skúsenosti, cena, vedľajšie účinky a kde kúpiť
 • Pôsobenie na kontrolu hmotnosti
 • Podpora metabolizmu tukov
 • Vplyv na chuť do jedla
20,99 €14,49 €
Do obchodu
Dialevel: skúsenosti, užívanie, zloženie a dávkovanie
 • Pôsobenie na cukry, bielkoviny a tuky
14,82 €
Do obchodu
Chilliburner: cena, skúsenosti, dávkovanie a užívanie
 • Podpora chudnutia a kontroly hmotnosti
 • Pomoc pri trávení a vyprázdňovaní
 • Vplyv na črevnú mikroflóru
31,66 €19,93 €
Do obchodu
 • Vylučovanie a odstraňovanie vody
 • Prevencia proti opuchom
 • Kontrola telesnej hmotnosti
8,39 €
Do obchodu

Ak ide o funkcie, účinky a jednotlivé pôsobenie diuretík, medzi najvýznamnejšie patria:

 • pôsobenie proti nadmernému zadržiavaniu vody v tkanivách, dutinách alebo celkovo v obehovom systéme, čo môže spôsobovať opuchy končatín aj vyššiu hmotnosť
 • podpora správnej funkcie močového systému, čiže podpora pravidelného močenia, čo môže mať aj prečisťujúce, dezinfekčné a antibakteriálne účinky na močovú sústavu
 • ako už bolo spomínané vyššie, pomáhajú tiež na zníženie zvýšeného krvného tlaku, rovnako tak pôsobia na lepšie vylučovanie odpadových látok a toxínov
 • vzhľadom na to, že v mnohých prípadoch sa jedná o zeleninu alebo ovocie, obsahujú aj rôzne vitamíny a minerály všeobecne prospešné pre zdravie

V prípade, že sa rozhodnete využiť prírodné diuretiká vo forme potravín či tekutín, musíte počítať s tým, že na dosiahnutie viditeľného účinku je nevyhnutné, aby bolo ich pôsobenie dlhodobé. Podobne to platí aj v prípade byliniek, ktoré použijete napríklad na čaj.

VŠETKO S MIEROU AJ V PRÍPADE DIURETÍK

V prípade diuretík platí, že sa v poslednej dobe nadužívajú a to hlavne u ľudí, ktorí chcú čo najrýchlejšie zhodiť prebytočnú hmotnosť a kilogramy. Nadmerné odvodnenie organizmu ale môže spôsobiť problémy s krvným tlakom, srdcom a obličkami, preto to nepreháňajte.

Ktoré potraviny s diuretikami sú najlepšie

Na zvýšenie vylučovania prebytočnej a zadržiavanej vody, ale aj na celkovú podporu močenia, močovej sústavy a sekundárne tiež na zníženie vysokého krvného tlaku môžete využiť viaceré jedlá, potraviny, nápoje a suroviny s diuretickým účinkom.

Ich veľkou výhodou je rozmanitosť v jedálničku:

Zeler, mrkva a petržlen: Tieto tri druhy koreňovej zeleniny patria medzi najviac odporúčané na odvodnenie organizmu. Sú bohaté na veľa vitamínov, flavonoidov, minerálov a antioxidantov, podporujú nielen odvodnenie, ale aj metabolizmus a trávenie.

Paradajky: Druhým typom zeleniny, ktorý vám môže výrazne pomôcť s nahromadenou vodou v tele, sú rajčiny. Aj v tomto prípade ide o zeleninu bohatú na rôzne látky vrátane antioxidantu lykopén, minerálov fosfor a draslík alebo vlákniny na trávenie.

Špargľa: Močopudné účinky a stimulačné pôsobenie na odvodnenie má aj špargľa. Tá obsahuje veľa draslíka, fosforu, kyseliny listovej, vitamínu C či vlákniny, pričom okrem toho, že ide o diuretikum, pomáha aj na prečistenie močových ciest a obličiek.

Ovos: Ovos a potraviny z neho, napríklad ovsená kaša, vám môžu tiež pomôcť s nadmernou prítomnosťou vody v tele. Ovos totiž dokáže nasať nielen prebytočnú vodu, ale aj nadmerný cholesterol v tele, takže pomáha aj na redukciu tukov a ich hladiny.

Zázvor: Pokiaľ ide o koreniny, tu vám môže na nadmerne nahromadenú vodu v tele pomôcť hlavne zázvor. Okrem toho, že pomáha na odvodnenie, má pozitívny vplyv aj ako veľmi účinný prostriedok na detoxikáciu, čiže zbavenie organizmu toxických látok.

Melón: Výborným na odvodnenie organizmu je aj ovocie, hlavne melón. Ten pomáha pri obličkových kameňoch a na odstránenie nahromadenej vody, ktorý obsahuje veľa vody. Zároveň obsahuje aj vlákninu, mnoho vitamínu C, minerál draslík a taktiež horčík.

Hrozno: Ďalším zaujímavým ovocím, ktoré vám môže pomôcť na odvodnenie, ale napríklad aj na podporu imunity, zlepšenie prirodzenej obranyschopnosti a na pôsobenie proti voľným radikálom, je hrozno. Obsahuje veľa vody a tiež známy a prospešný vitamín C.

Citrusové plody: Zoznam ovocia, ktoré má diuretický vplyv, ale obsahuje aj veľa antioxidačného vitamínu C, uzatvárajú citrusové plody, hlavne citrón a grep. Tie pomáhajú aj na prečistenie močových ciest a vďaka vitamínu C majú aj protizápalové vplyvy.

Brusnicový džús: Na udržanie hladiny draslíka v tele, na prečistenie močových ciest, na podporu pri ich infekciách, ale aj na odvodnenie organizmu môžete využiť aj nápoje, napríklad brusnicový džús. Ten je bohatý aj na antioxidanty chrániace bunky.

Zelený čaj: Výborným nápojom na odvodnenie a taktiež podporu lepšieho močenia je aj zelený čaj. Spomedzi všetkých čajov obsahuje zároveň najväčšie množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú nielen na metabolizmus, ale aj proti predčasnému starnutiu.

Bylinné čaje: Okrem zeleného čaju môžete siahnuť aj po niektorých bylinkách a rastlinách, ktoré môžu tiež slúžiť na prípravu buď odvarov, alebo zeleného čaju. Diuretické účinky majú najmä žihľavový, púpavový, brezový, skorocelový alebo prasličkový čaj.

Jablčný ocot: Vo forme samostatného nápoja, kedy viete zopár kvapiek pridať do vody, ale aj ako doplnok k potravinám, môžete využiť tiež jablčný ocot. Ten pomáha na zlepšenie odvodu vody, má močopudné účinky a taktiež stimuluje látkovú premenu.

NEZABUDNITE ANI NA REŽIMOVÉ OPATRENIA

Ak podporiť pravidelné a zdravé vylučovanie moču, nevyhnutnou podmienkou sú nielen jedlá či nápoje, ale aj niektoré režimové opatrenia. Tie sa týkajú hlavne močenia vždy, keď budete mať nutkanie, pravidelného pitia vody v menších množstvách a dôležitý je aj pohyb.

Výživové doplnky a prípravky s diuretikami

Ak by ste chceli podporiť lepšie močenia, prípadne pôsobiť na zdravie a fungovanie močovej sústavy, môžete na to využiť viaceré typy a druhy voľne dostupných doplnkov výživy a prípravkov. Neobsahujú však diuretiká v medicínskom ponímaní.

Na druhú stranu, ich zloženie je pomerne prirodzené a prírodné:

Základom týchto produktov sú hlavne bylinné extrakty, výťažky z rôznych plodov a niektoré minerály, vitamíny či stopové prvky, ktoré podporujú močové ústrojenstvo

Prípravky sú vhodné pre mužov aj ženy a ponúkajú nasledovné výhody:

 • ich kúpa nie je viazaná na lekársky predpis a ani vyšetrenie u lekára
 • k dispozícii máte viacero foriem, môžete ich aj navzájom kombinovať
 • užívanie môže byť aj dlhodobejšie a dokonca aj v rámci prevencie

Najviac využívané formy prípravkov sú tabletky a kapsuly na klasické perorálne užívanie, čo uľahčuje a značne zjednodušuje ich dávkovanie. V niektorých prípadoch môžete nájsť v širokom sortimente aj kvapky alebo rôzne sirupy či roztoky, prípadne aj čaje a čajoviny. V prípade čajov sú základom hlavne bylinné extrakty, inak je zloženie širšie.

Medzi najčastejšie aktívne látky a zložky patria extrakty z brusníc alebo koncentrát z brusnicovej šťavy, ktorá má známe močopudné účinky, rovnako tak rôzne bylinné výťažky, hlavne z vrbovky, žihľavy, kapucínky, šalvie, aloe vera, zlatobyľu či zeleného čaju.

V prípade prípravkov určených špeciálne pre mužov, ktoré pôsobia tak na močové cesty, ako aj na zdravý stav prostaty, sa využíva aj saw palmetto. Z vitamínov a stopových prvkov patria medzi aktívne látky hlavne vitamín C a vitamín D. Niektoré špeciálne doplnky výživy môžu obsahovať aj probiotiká, hlavne ak ide o pôsobenie na zdravie vaginálnej mikroflóry.

KetoMix: skúsenosti, produkty, cena, zľava a názory
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti
72,70 €54 €
Do obchodu
 • Podpora zdravia močových ciest
 • Prečistenie a odvodnenie močových ciest
 • Preventívne pôsobenie
9,98 €
Do obchodu
UROSAL lady: na čo sa používa, skúsenosti a kde kúpiť
 • Na močové cesty
 • Na močový mechúr
 • Na podporu tvorby moču
12,49 €
Do obchodu
EDENPharma Kapucínka väčšia: účinky, skúsenosti a cena
 • Podpora zdravia močových ciest
 • Vplyv na dýchacie cesty a hlieny
 • Prírodné antibiotikum a antiseptické účinky
8,59 €
Do obchodu
Prostenal FORTE: cena, dávkovanie, skúsenosti a zloženie
 • Podpora fungovania prostaty
 • Vplyv na močové ústrojenstvo
 • Pôsobenie na reprodukciu
10,55 €
Do obchodu

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky s diuretikami

Vyššie spomínané prípravky a doplnky výživy sú veľmi populárne, hlavne preto, že pôsobia nielen močopudne, ale aj na prečistenie močových ciest a lepšie močenie. Najčastejšie sa kupujú v lekárni, mnoho ľudí volí kvôli diskrétnosti online nákup.

Internetové lekárne okrem anonymity ponúkajú aj ďalšie výhody a benefity:

 • výhodnosť, či už na cene prípravku alebo na doručení, niekedy aj zdarma
 • časová úspora, objednávku spravíte z domu, rovnako tak prevzatie prípravku
 • veľmi bohatý výber, hlavne vo väčších a známejších lekárňach typu DrMax
 • možnosť porovnania viacerých parametrov či zloženia na jednom mieste

Výhodou využitia známejších značiek online lekární však nie je len lepší výber, ale hlavne väčší počet prípravkov dostupných skladom a to aj v rôznych veľkostiach balenia. Vďaka tomu si môžete vybrať z lepšieho sortimentu a nájsť tak optimálny prípravok.

Nemenej dôležité je pozerať aj na kvalitu služieb. To sa môže prejaviť napríklad nielen rýchlejším doručením aj do 1 či 2 dní, ale aj pohodlnejším spôsobom platby cez internet a platobnú kartu, flexibilnejším procesom objednávky, možnosťou sledovania doručovania, lepšími zľavami, dopravou zdarma a ďalšími zákazníckymi benefitmi.

Najlepšie prírodné diuretiká v potravinách? Tieto pomôžu na chudnutie aj odvodnenie
Počet hlasov: 41 Priemer:4.7 (94.15%)
  Odporúčame
  Prečítajte si tiež
  Vaše postrehy
  Komentáre
  Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  *