Najlepšie probiotiká na trávenie nájdete v potravinách, strave a jedle. Tu je 13 tipov

Máte problémy s trávením alebo imunitou? V mnohých prípadoch za tým môže byť nedostatok probiotických mikroorganizmov nachádzajúcich sa hlavne v črevnom systéme. Na rozdiel od iných baktérií, tie probiotické patria medzi prospešné a k organizmu priateľské.

V ľudskom tele sa nachádzajú prirodzene, no v niektorých prípadoch môže ich počet klesnúť, napríklad aj vplyvom nadmerného užívania antibiotík a niektorých iných liečiv. Vtedy je potrebné zamerať sa na doplnenie týchto baktérií z externého prostredia. Najlepšou možnosťou, ktorú máte, sú potraviny, strava a jedlá, ktoré bežne konzumujete.

Čo sú probiotiká a aký majú význam a účinky

Pojem probiotiká označuje živé mikroorganizmy vo forme laktobacilov, bifidobaktérií a probiotických baktérií, napríklad z rodu Lactobacillus, Streptococcus, Lactococcus, Bifidobacterium, Saccharomyces boulardi Enterococcus a ďalších rozšírených typov.

Tieto baktérie sú dôležité pre organizmus svojou prítomnosťou, ale tiež početnosťou. Dokážu totiž potláčať vplyv či rast negatívnych mikroorganizmov a patogénov a to prostredníctvom priľnavosti k bunkám črevnej sliznice. Okrem toho dokážu probiotické baktérie pomocou kontaktu s bunkami lymfatického tkaniva aktivovať imunitné mechanizmy.

Fructolax Ovocie a vláknina

  • Podpora trávenia aj stimulácia čriev

Lactosolv

  • Podpora trávenia laktózy a zlepšenie priebehu zažívania

Silymarin Duo

  • Vplyv na pečeň
  • Antioxidačné účinky
  • Podpora trávenia a očisty tela

PROBIO-FIX inum

  • Pomoc pri akútnych ťažkostiach
  • Všeobecná podpora tráviacej sústavy
  • Posilnenie imunity a obranyschopnosti

Kurkumin komplex forte

  • Prvá pomoc pri tráviacich ťažkostiach
  • Všeobecná pomoc na trávenie a metabolizmus
  • Vplyv na imunitu a obranyschopnosť

Ak ide o funkcie, ktoré probiotiká majú, medzi najvýznamnejšie patria:

  • pôsobenie na tráviaci trakt, celkovo na trávenie, ale aj na stav a mikroflóru čriev, čo sa odrazí hlavne v prípade problémov s hnačkou, zápchou, nadúvaním a nafukovaním
  • druhou dôležitou oblasťou je obranyschopnosť organizmu a jeho imunitná reakcia, či už ide o imunitu v rámci čriev, alebo všeobecne o podporu imunity v tele
  • niektoré druhy probiotických baktérií môžu pomôcť na lepšie vstrebávanie živín, na intoleranciu laktózy, na pečeň, na ochorenia čriev alebo a zvýšený cholesterol
  • medzi špecifické účinky a vplyvy baktérií patria aj pôsobenie na alergie, napríklad na atopický ekzém, na ženské infekcie a zápaly alebo na prevenciu pred nádormi

Najčastejšie sa probiotiká a probiotické baktérie nachádzajú v tráviacom trakte, konkrétne v črevách, kde ich je u bežného človeka cez 1,5 kilogramu množstva. Ďalej ich možno nájsť v ústnej dutine, v nosohltane, na mandliach, na pokožke alebo v ženskej pošve.

VEĽKÝ VÝZNAM MAJÚ AJ PREBIOTIKÁ

Okrem probiotík je dôležité strážiť si v tele aj dostatok látok zvaných prebiotiká. Ide o špecifické sacharidy či vlákninu, ktoré slúžia ako živiny pre probiotiká. Tieto látky sú obsiahnuté tiež v potravinách, napríklad v ovocí, zelenine aj ovsených vločkách.

Ktoré potraviny s probiotikami sú najlepšie

Doplniť probiotické mikroorganizmy, baktérie, laktobacily či probiotiká mliečneho kvasenia môžete najprirodzenejšie cez jedlá, stravu a potraviny. Výhodou je, že takýmto spôsobom môže byť dopĺňanie dlhodobé a bez akýchkoľvek rizík.

Do jedálneho lístku preto zaraďte najmä:

Jogurty: Najlepším možným zdrojom zdravých probiotík sú jogurty, avšak len tie biele alebo so špecifickým obsahom bifidobaktérií a probiotických organizmov. Jogurty sú známe aj tým, že pomáhajú pri tráviacich problémoch typu hnačka a zápcha.

Syry: Druhým známym zdrojom probiotík sú syry, ale nie všetky a v rovnakej kvalite. Siahnuť by ste mali hlavne po cheddare, mozzarelle, parmazáne a goude, čím staršie sú, tým viac probiotík obsahujú. Sú tiež zdravým zdrojom bielkovín.

Kefír: Tento kvasený mliečny nápoj je tiež prirodzeným zdrojom probiotík, pričom ide hlavne o bakteriálne kultúry laktobacilov a kvasiniek. Kefír okrem trávenia podporuje aj zdravie kostí, ide o imunostimulant a má aj antioxidačné látky.

Bryndza: Ak siahnete po pravej bryndzi, ktorá je vyrobená z nepasterizovaného mlieka, získate tiež veľmi dobrú potravinu obsahujúcu probiotiká. Okrem podpory trávenia vám môže pomôcť aj s poklesom cholesterolu a s vysokým krvným tlakom.

Acidofilné mlieko: Posledným príkladom mliečneho produktu obsahujúceho probiotiká je acidofilné mlieko. Ide o kravské mlieko, avšak obohatené práve o viaceré probiotické kultúry. Obsahuje však menej laktózy a preto je vhodné aj pre alergikov.

Jablčný ocot: Jablčný ocot môžete používať ako prísadu a doplnok do viacerých jedál, napríklad namiesto klasického octu. Ide o zdravšiu alternatívu s obsahom baktérií mliečneho kvasenia, ktoré pomáhajú na črevnú mikroflóru aj proti prechladnutiu.

Miso: Zaujímavou surovinou, ktorá pochádza z japonskej gastronómie, je aj miso. Ide o špecifickú pikantnú pastu vyrábanú zo sójových bôbov a ryže či jačmeňa, ktorá obsahuje baktérie mliečneho kvasenia, proteíny a taktiež aj vlákninu.

Natto: Za týmto názvom sa skrýva fermentovaný sójový výrobok s obsahom bakteriálnych probiotických kmeňov. Okrem toho sa tu nachádzajú bielkoviny, vitamín K a niektoré ďalšie látky. Surovina sa využíva tiež ako súčasť zaujímavej japonskej kuchyne.

Tempeh: Veľmi známym produktom zo sóje, ktorý vzniká jej kvasením, je aj tempeh. Vďaka procesu kvasenia obsahuje okrem prospešných probiotických kvasiniek aj vitamín B12, ktorý je inak typický iba pre potraviny živočíšneho pôvodu, hlavne mäso.

Nakladané uhorky: Kyslé nakladané uhorky, či už v štandardnej alebo mini veľkosti, môžete tiež využiť pre podporu tráviacich ťažkostí. Obsahujú totiž kvasené laktobaktérie, ale aj vitamín K a sodík. Nesmie však ísť o uhorky s obsahom octu.

Kyslá kapusta: Veľmi dobrý zdroj probiotík pôvodom mliečneho kvasenia sa nachádza aj v kyslej kapuste. Okrem nich tu nájdete aj prebiotickú vlákninu, veľa vitamínu C, vitamín B, vitamín K a minerály sodík či železo a viacero antioxidantov.

Pivovarské kvasnice: Posledným príkladom, kde možno nájsť tiež probiotické kultúry, sú pivovarské kvasnice. Sú veľmi dobrým zdrojom kvasiniek Saccharomyces cerevisiae, rovnako tak obsahujú veľa vitamínov B, horčíka, vápnika a draslíka.

Kombucha: Okrem jedál môžete do jedálnička zaradiť aj niektoré nápoje a tekutiny s obsahom probiotík. Vynikajúcim príkladom je kombucha, fermentovaný nápoj s užitočnými kvasinkami, ktorý sa vyrába z čierneho alebo zeleného čaju.

POZOR NA NEGATÍVNE FAKTORY

Okrem zvýšenej konzumácie tých potravín, kde sa nachádzajú probiotiká, treba obmedziť aj vplyvy, ktoré ich v organizme zabíjajú. Ide o alkohol, antibiotiká, vplyv stresu, nadmernú konzumáciu sladkostí, nadmerný príjem bielkovín či nedostatok sacharidov.

Výživové doplnky s probiotikami

Veľmi efektívnou cestou, ako tiež doplniť probiotiká do tela, je ich kúpa v podobe doplnkov výživy. Tie môžu byť v podobe tabliet či kapsúl na klasické perorálne užívanie, ale aj v podobe rôznych kapsúl, roztokov, kvapiek či žuvacích tabliet.

K dispozícii máte viacero typov takýchto prípravkov:

Siahnuť môžete po prípravkoch len s obsahom probiotík, po prípravkoch aj s vlákninou a prebiotikami, alebo po doplnkoch so širším zložením vrátane rastlinných extraktov

Bez ohľadu na typ alebo formu získate nasledovné benefity:

  • všetky tieto prípravky sú dostupné bez receptu či predpisu
  • pôsobenie je prirodzené a vychádza z látok prírodného pôvodu
  • vďaka tomu sa netreba obávať vážnejších rizík či vedľajších vplyvov

Niektoré z týchto prípravkov sú určené len pre dospelých, iné môžu užívať aj deti, existuje dokonca viacero značiek a špecifických typov probiotík len pre deti, napríklad kvapky na koliku. Rovnako tak sa dajú kúpiť špeciálne probiotiká určené pre tehotné ženy alebo počas dojčenia, prípadne probiotiká s pôsobením na vaginálne infekcie a zápaly.

Okrem samotných probiotických kultúr môžu byť v zložení probiotík zahrnuté aj niektoré iné látky, napríklad extrakty z grapefruitu, hlivy ustricovej či cesnaku, vláknina ako prebiotikum, tráviace enzýmy typu amyláza, lipáza, laktáza a proteáza alebo vitamíny.

Pokiaľ ide o probiotické kultúry či laktobacily, v týchto doplnkoch sa najviac využívajú Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus plantarum, Bacillus coagulans, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus či viaceré druhy bifidobaktérií. Každý probiotický doplnok výživy môže mať mierne iné zloženie.

LactoFlor BioPlus

  • Pôsobenie na trávenie
  • Pomoc pri zažívacích problémoch
  • Podpora imunity

Kompava Serrapeptase Plus

  • Pôsobenie na zápaly a imunitu
  • Vplyv na kardiovaskulárny systém
  • Podpora pohybového aparátu a podpora trávenia

ColiPrev

  • Pomoc pri akútnej detskej kolike
  • Utlmenie a odstránenie niektorých príznakov
  • Všeobecná podpora trávenia

Rakytníkový olej Terezia

  • Posilnenie imunity
  • Pôsobenie na trávenie
  • Účinky na kardiovaskulárnu sústavu

Pancreolan FORTE

  • Tráviace problémy
  • Ochorenia pankreasu
  • Enzymatická náhrada

Ako a kde kúpiť výživové doplnky s probiotikami

Spomínané probiotiká, či už v podobe tabliet, kapsúl alebo rôznych tekutých foriem môžete kúpiť v špecializovaných eshopoch s takýmto sortimentom, ale aj v lekárňach. Práve lekárne sú pritom najlepšou možnou voľbou a to tak kamenné, ako aj internetové.

Dôvodom je viacero benefitov a výhod:

  • máte väčší sortiment, hlavne v tých väčších
  • väčšina prípravkov a ich rôznych balení je k dispozícii skladom
  • nemusíte mať pri sebe hotovosť, zaplatiť totiž viete aj online a vopred
  • netreba nikam chodiť, objednávku aj doručenie vybavíte priamo doma

Samotný nákup v online lekárni sa príliš neodlišuje od bežnej objednávky v eshope. Stačí do online košíka vložiť tie prípravky, ktoré si chcete zakúpiť, vyplniť údaje o sebe, zvoliť si podmienky platby a doručenia a potom už len počkať na doručenie kuriérom.

Väčšie a známejšie lekárne ponúkajú okrem širšieho sortimentu aj lepšie zákaznícke služby práve v oblasti podmienok nákupu, platby a dodania. Jednak ide o rýchlejšiu dopravu do 24 až 48 hodín, možnosť platby aj platobnou kartou, viac akcií a zliav alebo aj o zrýchlenú objednávku bez registrácie. Nakúpiť v online lekárňach je rýchle aj pohodlné.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.79

34 Hodnotení