Nápoje bez cukru, kalórií a zero nápoje ovplyvňujú chudnutie inak, ako si myslíte

Nápoje bez cukru, kalórií a zero nápoje ovplyvňujú chudnutie inak, ako si myslíte">

Na prvý pohľad sa tvária ako neškodné nápoje, ktoré sú bez cukru, kalórií alebo majú označenie ako tzv. zero nápoje. Väčšinou po nich siahnu ľudia, ktorí chcú chudnúť a vedia, že by sa mali strániť cukru, keďže sa z neho priberá. Sú však toto dobré alternatívy?

Ak by ste pozerali iba na kalórie na obale takýchto nápojov, na prvý pohľad možno aj áno. Oproti štandardným verziám známych nápojov, predovšetkým ak ide o limonády, možno obsahujú menej cukru, ale sú tu aj iné látky, ktoré môžu mať negatívne vplyvy v iných oblastiach. Ak chcete vedieť, prečo by ste sa im mali aj vy vyhýbať, čítajte ďalej.

Aký vplyv majú nápoje „bez cukru“ na chudnutie, nadváhu a zdravie

Pitný režim je z pohľadu chudnutia veľmi dôležitý, nakoľko ovplyvňuje trávenie, mieru metabolizmu, vstrebávanie živín, spaľovanie kalórií a tiež spaľovanie tukov. To, aké nápoje pijete, má vplyv aj na to, aké živiny, predovšetkým sacharidy, do tela prijímate.

Každý, kto chudne, sa preto snaží vyhýbať nápojom s obsahom cukrov a siaha po tých, ktoré sú označené ako „bez cukru“, „zero“ alebo „bez kalórií“. Na prvý pohľad ide o nápoje, ktoré môžu byť pre chudnutie vhodné, ale to len na prvý pohľad. V skutočnosti sa totiž v týchto produktoch nachádzajú umelé sladidlá, ktoré môžu mať ešte negatívnejšie účinky.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Tu sú tie vplyvy, ktoré sú pre zdravie a chudnutie najhoršie:

 • nápoje možno sú bez kalórií, ale sú aj bez potrebných vitamínov a stopových prvkov, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na mieru trávenia a rýchlosť metabolizmu
 • umelé sladidlá môžu deformovať chuť na sladké, nakoľko sú intenzívnejšej chuti, čo bude neskôr znamenať, že už klasický cukor nebudete vnímať ako sladký
 • umelé sladidlá tiež ovplyvňujú hladinu inzulínu v krvi a to podobne, ako cukor, čo znamená, že telo sa prepne do režimu ukladania tukov a teda priberania
 • netreba zabúdať ani na psychologický efekt, mnoho ľudí si povie, že keď si nedalo sladenú limonádu, môže si dopriať nezdravé jedlo, výsledok je ten istý

ĎALŠIE NEGATÍVNE VPLYVY NA ZDRAVIE

Spomínané nápoje, ktoré sú označované ako diétne, bez cukru, „zero“ alebo „bez kalórií“, majú negatívny vplyv aj na zubnú sklovinu, zvyšujú riziko bolestí hlavy a búšenia srdca, spôsobujú únavu, zvyšujú riziko cukrovky II. typu a sú rizikové aj pre vaše srdce.

Nápoje, ktorým sa treba pri chudnutí vyhýbať

Aj kvôli vyššie spomínaným vplyvom a účinkom môžu byť viaceré nápoje pri chudnutí nielen nevhodné, ale dokonca kontraproduktívne, čiže môžu pôsobiť proti nemu. Kvôli ich vplyvom môžu pri dlhodobej konzumácii ohroziť aj zdravie a spôsobiť ďalšie komplikácie.

Toto sú nápoje, ktorým by ste sa mali pri chudnutí vyhnúť:

Limonády: Prvou kategóriou, ktorej sa treba vyhýbať, sú limonády. Nemusí ísť iba o známe kolové nápoje, ale aj o akékoľvek iné sladené limonády. Využívajú sa v nich totiž umelé sladidlá, ktoré spôsobujú vyššie spomínané problémy pre zdravie a chudnutie.

Medzi najviac používané sladidlá patria aspartam, acesulfam draselný a cyklamát sodný. Áno, občasné a výnimočné vypitie nejakého nápoju s obsahom týchto sladidiel vám síce nespôsobí okamžité priberanie, ale dlhodobé pitie má negatívne dosahy na zdravie.

Ovocné džúsy: Druhým typom nápojov, ktorým by ste sa mali v čo najväčšej miere vyhýbať, sú ovocné džúsy. Ide o nápoje, ktoré sú na prvý pohľad zdravé, nakoľko obsahujú veľa vitamínov a minerálov, no kupované ovocné džúsy majú svoju odvrátenú stranu.

Tou je vysoký obsah sacharidov a cukrov, najmä v samotnom ovocí, ktoré bolo použité na výrobu džúsu. Tieto nápoje majú pomerne veľa kalórií a energie, liter pomarančového džúsu napríklad aj cez 2 tisíc kilojoulov. To je zhruba toľko, čo jedno bežné jedlo.

Nápoje sýtené oxidom uhličitým: Poslednou kategóriou nápojov, ktorým sa treba aspoň v istej miere vyhýbať počas chudnutia, sú bublinkové nápoje. Môže ísť aj o minerálky či sódu, no najčastejšie sú takýmto spôsobom sýtené bežné malinovky a limonády.

Bublinky oxidu uhličitého spôsobujú nielen povestné grganie, ale môžu aj zhoršovať trávenie dôležitých živín. Ešte dôležitejšie je však to, že minerálky, ktoré sú takto sýtené, obsahujú priveľa sodíka. Ten podporuje zadržiavanie vody v tele a pôsobí proti chudnutiu.

Nápoje, ktoré sú na chudnutie vhodné a odporúčané

Už vieme teda, ktorým nápojom by ste sa mali vyhýbať, poďme sa teraz pozrieť na nápoje a tekutiny, ktoré vám naopak môžu s chudnutím veľmi efektívne pomôcť. Ideálne je počas dňa ich skombinovať, pričom základom by mala byť čistá voda, tú treba piť stále.

Tu je 5 nápojov s najviac pozitívnym vplyvom na chudnutie:

Čistá voda

Najdôležitejšou tekutinou, ktorú môžete počas dňa prijímať, je čistá voda. Vypiť by ste jej mali aspoň 2,5 litra, v prípade vyššej teploty okolia alebo viac aktivity aj 3 litre. Voda je výborný zdroj elektrolytov, minerálov a stopových prvkov a pomáha na trávenie.

Voda s ovocím alebo zeleninou

Okrem čistej vody, ktorá by mala byť základom celodenného pitného režimu, si môžete na raňajky alebo pár krát za deň dopriať aj vodu s citrónom, melónom, uhorkou alebo iným ovocím a zeleninou. Takáto voda pomáha na stimuláciu trávenia a metabolizmu.

Čaj a káva

Veľmi dobrým pomocníkom na chudnutie čaje, napríklad zelený, biely alebo mätový. Majú pozitívne účinky na spaľovanie tukov, zníženie hladu a stimuláciu tráviacich štiav. Ak ide o kávu, tá pomáha na rýchlejší metabolizmus, musí však byť bez mlieka a cukru.

Smoothies

Mixované nápoje s ovocím alebo zeleninou a pridaním mlieka či jogurtu, to sú smoothies. Tieto nápoje vám môžu výrazne pomôcť na chudnutie, obsahujú aj mnoho vitamínov a minerálov. Voľte najmä zeleninové druhy, napríklad so špenátom či paradajkou.

Kefír

Veľmi prospešné účinky pre zdravie aj chudnutie má tiež kefír. Ide o mliečny kvasený nápoj s obsahom cez 30 rozličných druhov mliečnych kvasiniek a baktérií, ktoré pomáhajú na trávenie aj metabolizmus. Podporuje aj lepšie spaľovanie kalórií, tukov a cukrov.

NEZABÚDAJTE NA ZDRAVÝ PITNÝ REŽIM

Pre chudnutie a celkovo udržanie zdravej hmotnosti je dôležité nielen to, čo pijete, ale aj ako. Aby ste podporili trávenie a metabolizmus, je nevyhnutné piť počas celého dňa. To znamená vypiť 1 až 2 dcl zo spomínaných nápojov pravidelne, ideálne každú 1 až 2 hodiny.

Prečo vyskúšať aj Keto diétu

Okrem pitného režimu je veľmi dôležité aj stravovanie, ktoré má tiež zásadný vplyv na priberanie, chudnutie a hmotnosť. V prípade, ak by ste chceli naozaj efektívne chudnúť, dávame vám do pozornosti Keto diétu, ktorá pomáha na lepšie spaľovanie tukov.

Táto diéta sa od väčšiny ostatných odlišuje týmito zásadami:

 • nie je krátkodobou, nejde o diétu na pár dní, ale o diétny program s troma fázami, ktorý trvá spolu 12 až 14 týždňov, chudnutie je postupné a dlhodobé
 • zároveň aj vďaka tomu nejde o diétu, ktorá by mala zvýšené riziko jojo efektu, no veľa záleží aj od toho, ako veľmi zmeníte životosprávu alebo životný štýl
 • základom diéty je zmena jedálničku tak, aby ste prijímali menej sacharidov a nezdravých tukov a naopak, viac bielkovín, zeleniny, orechov a semien
 • vďaka zníženiu príjmu sacharidov pod 50 gramov za deň dosiahnete ketózu, čo je stav energetického metabolizmu, kedy telo efektívnejšie začína spaľovať tuky

Ketónová diéta je teda založená na ketóze. Ide o fyziologicky prirodzený stav, ktorý znamená zmenu využívania energie v tele. Namiesto cukrov totiž organizmus počas ketózy siaha primárne po tukoch, čiže sa tým odbúravajú tukové zásoby v tukových tkanivách.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ketogénna diéta má pozitíva aj v tom, že pomáha nielen na chudnutie, ale aj na trávenie, najmä vďaka obsahu vlákniny. Zvýšený príjem bielkovín je výbornou prevenciou voči hladu a aj voči chradnutiu svalov. Zmeny v jedálničku majú pozitívny vplyv aj na zníženie hladiny cukru v krvi, zvýšenie dobrého cholesterolu a tiež sú prevenciou proti cukrovke.

Výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Aby ste mohli Keto diétu držať, je potrebné radikálne zmeniť jedálniček. V tom prípade môžete buď siahnuť po zmenách receptúry, čím si dokážete prispôsobiť jedálniček, alebo môžete skúsiť aj alternatívu v podobe výrobcu hotových produktov KetoMix.

Ide o značku, ktorá ponúka sortiment zameraný na Keto diétu:

V ponuke nájdete proteínové polievky, hlavné jedlá, menšie potraviny aj nápoje, ktoré viete používať počas Keto diéty a ktoré sú veľmi jednoduchý zdroj bielkovín

Po týchto produktoch môže siahnuť každý, muži, ako aj ženy:

 • nemusíte sa obávať o kvalitu zloženia, použité sú len overené látky a zložky
 • každé jedlo aj nápoj majú bohaté zastúpenie vitamínov, minerálov a živín
 • príprava je veľmi jednoduchá a rýchla, zvyčajne ide o vec najviac 5 minút

V jedlách a nápojoch nie sú používané žiadne rizikové chemické prísady alebo konzervačné látky, s výnimkou pečiva dokonca neobsahujú potraviny ani lepok, takže sú bezproblémové pre celiatikov. Na jednom mieste viete vyriešiť jedálny aj pitný režim, potraviny a nápoje viete kúpiť nielen jednotlivo, ale aj po balíčkoch a to aj na 7, 14 alebo až 30 dní.

Sortiment potravín obsahuje veľký výber proteínových polievok, omeliet, kaší, palaciniek, tyčiniek, pečiva, sušeného mäsa, cestovín, omáčok, pomazánok aj sladkých či slaných pochutín, napríklad ako sú chipsy, čokolády, dezerty, krekry, perníky či nachos.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Ak ide o nápoje, siahnuť môžete po koktejloch v prášku, kde stačí už len pridať vodu a zamiešať, príprava je tak otázkou zopár minút. V ponuke sú aj vegánske druhy, na výber je niekoľko príchutí a to od ovocných až po vanilku či kokos. Nápoje sú veľmi dobrým zdrojom srvátkovej a sójovej bielkoviny. KetoMix má aj doplnky výživy na spaľovanie tuku.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na Keto diétu

Ak vás diétny program KetoMix zaujal, pokojne si viete nájsť kompletný sortiment jedál, nápojov, doplnkov výživy a ďalších produktov priamo na oficiálnom webe značky a to www.ketomix.sk. Sú tu aj všetky informácie týkajúce sa samotnej Ketónovej diéty.

Na webe sa nachádza tiež oficiálny obchod, kde viete nakúpiť:

 • jednoducho bez toho, aby ste museli niekam ísť, stačí počítať či smartfón
 • s platením v hotovosti na dobierku ale aj bezhotovostne, vopred a online
 • bez ohľadu na to, kde bývate, zásielku vám kuriér doručí úplne kamkoľvek
 • s istou originality všetkých produktov a garanciou najlepšej možnej ceny

Nakupovanie je otázkou niekoľkých minút a kliknutí, stačí vám k tomu počítač, mobil, tablet alebo notebook. Do online košíka vložíte tie produkty, ktoré vás zaujali najviac, zadáte svoje osobné údaje, adresu doručenia a vyberiete už len spôsob platby a doručenia.

KetoMix

 • Komplexná keto diéta
 • Chudnutie
 • Optimalizácia hmotnosti

Na výber máte viacero kuriérnych služieb, ktoré vám doručia balíček KetoMix domov aj do najbližšieho odberného miesta Zásielkovne. Zvyčajne trvá doručenie do 3 pracovných dní, pri väčšej objednávke je bez poštovného. Pokiaľ ide o platbu, okrem hotovostnej platby máte na výber platbu vopred a online, či už cez internet banking alebo platobnou kartou.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie