Nočné chrápanie u detí, jeho príčiny, čo pomáha aj na to silné a aká je najlepšia liečba

Nočné chrápanie u detí, jeho príčiny, čo pomáha aj na to silné a aká je najlepšia liečba

Nielen u dospelých, ale aj u detí sa môže objavovať chrápanie a to tak v miernej, ako aj v silnejšej forme. Krátkodobo a občasne sa takýto stav môže objaviť ako následok nádchy či angíny, no môže sa jednať aj o dlhodobejší stav, ktorý má vážnejšie príčiny.

Tie môžu byť anatomické, napríklad rôzne deformácie v nose, ale aj súvisiace s mandľami či obezitou a nadváhou. U novorodencov je situácia mierne odlišná, tam sa chrápanie zvyčajne počas prvého roka upraví. Ak chcete vedieť o tejto téme niečo viac, napríklad čo pomáha na silné chrápanie v noci a ako ho riešiť doma, čítajte ďalej, dozviete sa.

Ako vzniká chrápanie u detí, jeho špecifiká a faktory

Tak ako u dospelých, aj u detí je chrápanie dôsledkom oslabenia napätia svalov v hrdle a následne zhoršenie priechodnosti vzduchu hornými dýchacími cestami. Výsledkom je tak vibrovanie mäkkých tkanív v hltane a s tým spojené zvukové symptómy chrápania.

Pri chrápaní zároveň dochádza k zhoršeniu okysličovania organizmu, čo ovplyvňuje aj ďalšie problémy a orgánové sústavy v tele. Dochádza totiž k poklesu kyslíka v krvi a to sa prejaví tak na fyzickej ako aj na psychickej vitalite. Zároveň prichádza k čoraz častejšiemu dýchaniu ústami, čo má vplyv na gastroezofagický reflux a rôzne deformácie dýchacej sústavy.

NoSnorePLUS

 • Vložka do nosa mierne roztiahne nosové otvory (nozdry)
 • Dýchanie nosom je oveľa jednoduchšie
 • Predchádza chrápaniu

Fytofontana ADENOL

 • Prípravok zabraňujúci chrápaniu
 • Vďaka obsahu výťažkov z prírodných látok prirodzenou cestou zabraňuje chrápaniu

PSSST! FORTE

 • Prírodný prípravok proti chrápaniu s príjemnou príchuťou pomaranča

Náplaste proti chrápaniu QUESTAPLAST

 • jemne roztvárajú nosné cesty a tým umožňujú lepšie dýchanie
 •  zlepšujú priechodnosť nosa a obmedzujú chrápanie

Medzi príčiny a faktory, ktoré sú špecifické práve u detí, patria nasledovné:

 • v rámci krátkodobých príčin sa jedná hlavne o rôzne zápaly a problémy v krku a ústnej dutine, medzi typické faktory patria angína a problémy s mandľami
 • typickým rizikovým faktorom je nadváha alebo obezita, ktorá môže nastať už aj u malých detí, pričom viac tuku v oblasti krku znamená horšie dýchanie
 • do úvahy treba brať rôzne fyziologické a anatomické deformácie v oblasti krku, nosových prepážok alebo hornej časti dýchacích ciest, čo oslabuje ich svalovinu
 • medzi vážnejšie príčiny sa zaraďujú nádory a cysty v krku a hornej časti dýchacích ciest alebo syndróm spánkového apnoe rôzneho charakteru

Ak je chrápanie viditeľné a dlhodobé, treba navštíviť odborníka, ktorý vie vykonať viaceré vyšetrenia v rámci komplexnej diagnostiky. Ide o endoskopické a otorinolaryngologické testy, prípadne RTG vyšetrenie dýchacích ciest. Možný je aj pobyt v spánkovom štúdiu.

KEDY UŽ TREBA NAVŠTÍVIŤ LEKÁRA?

Krátkodobé chrápanie napríklad v dôsledku nejakej choroby nie je až takým závažným stavom, aby ste museli ihneď utekať s dieťaťom k lekárovi. Ak však chrápe dlhodobejšie viac týždňov, pričom nemusí ani ísť o každodenné chrápanie, treba odborníka navštíviť.

Príznaky a prejavy chrápania u detí

Čo sa týka symptómov alebo prejavov chrápania u detí, tie sa príliš neodlišujú od príznakov u dospelých. Je niekoľko kategórií týchto javov, pričom nejde len o samotný zvukový prejav chrápania, ale aj o niektoré následné príznaky alebo dlhodobejšie symptómy.

Medzi tie príznaky a prejavy, ktoré sa objavujú aj u detí často, patria:

Zvukové prejavy: Chrápanie je sprevádzané typickým zvukovým prejavom, ktorý možno popísať ako chrapot či chrčanie s vibračnou intenzitou. Ide práve o dôsledok oslabenia mäkkých tkanív a zhoršenej priechodnosti vzduchu cez hornú časť dýchacích ciest.

Nadmerná únava: Ak ide o následné príznaky, typickým prejavom chrápania a to hlavne dlhodobého je nadmerná únava a vyčerpanie. Objavovať sa môžu aj bolesti hlavy ráno po zobudení sa, rovnako tak problémy s koncentráciou a tiež nadmerná ospalosť cez deň.

Ďalšie prejavy: Deti, ktoré trpia chrápaním dlhodobo, majú problémy s podráždenosťou, objavujú sa u nich depresívne symptómy, problémy s pamäťou a logickým myslením a kognitívne dysfunkcie. Taktiež môžu mať problémy s tlakom a srdcovou arytmiou.

Riešenie chrápania u detí doma

Tak, ako u dospelých, aj u detí je možné na chrápanie pôsobiť aj doma a to viacerými voľne dostupnými prostriedkami alebo režimovými opatreniami. Ich cieľom je jednak obmedziť negatívne faktory a zároveň pôsobiť aktívne na zásady spánkovej hygieny.

Tu sú tie možnosti, spôsoby a prostriedky, ktoré sú najefektívnejšie:

Zvlhčovanie vzduchu v miestnosti

Prvoradým cieľom domácich opatrení je lepšie zvlhčenie sliznice dýchacích ciest, na čo viete pôsobiť aj zvlhčovaním vzduchu v miestnosti. Za týmto účelom sa odporúča častejšie vetranie, ak ani to nepomôže, využiť zvlhčovače vzduchu, zídu sa hlavne v zime.

Obmedzenie rizikových jedál a nápojov pred spaním

Zhoršiť chrápanie alebo zvýšiť riziko jeho výskytu môže súvisieť aj s niektorými dráždivými jedlami a nápojmi. Ide hlavne o sladené, sýtené a kofeínové nápoje, čo sa týka skôr starších detí. Obmedziť však treba aj nadmerný príjem mliečnych a ťažkých jedál večer.

Zlepšenie spánkovej hygieny

Pravidelný čas zaspávania a vstávania môže pomôcť zlepšiť spánkovú hygienu a tiež minimalizovať negatívne vplyvy. Dôležitá je aj správna poloha, ideálne je spať na boku, naopak, na chrbte je to najviac rizikové. Tiež pridajte pod hlavu jeden vankúš.

Ďalšie režimové opatrenia

Ak má vaše dieťa nadváhu alebo trpí obezitou, dôležité je prijať opatrenia na zníženie telesnej hmotnosti. Krátkodobé chrápanie v dôsledku choroby postačuje riešiť jej liečením, napríklad ak ide o angínu alebo problémy s mandľami, ktoré treba niekedy aj vybrať.

Lepiace náplasti a prúžky s aplikáciou na nos

Medzi aktívnejšie spôsoby pôsobenia proti chrápaniu patria prostriedky v podobe špeciálnych prúžkov na nos. Tie sa nalepia na suchý nos 15 až 30 minút pred spánkom a počas noci pomáhajú na jemné rozovretie nosných ciest. To zlepší priechodnosť vzduchu.

Kvapky, spreje, pastilky a roztoky do hrdla a do úst

Použitie nosových náplastí môžete doplniť aj perorálnymi prostriedkami. Môže sa jednať o pastilky na rozpustenie v ústach, kvapky alebo sirupy, prípadne ústne spreje a spreje do hrdla. Tieto prostriedky pôsobia na zvlhčenie slizníc a tiež na zlepšenie dýchania.

CHRÁPANIE NOVORODENCOV SA UPRAVÍ

Ak ide o chrápanie u novorodenca, to býva spôsobené začiatočnou uvoľnenosťou chrupaviek v horných dýchacích cestách. Tento stav nie je komplikovaný a obvykle platí, že počas prvého roka sa upraví. Stačí len pravidelne zvlhčovať vzduch v miestnosti vetraním.

Výživové doplnky a prípravky na chrápanie u detí

Tak ako u dospelých, aj u detí je možné riešiť problémy s chrápaním v rámci domácej liečby aj prostredníctvom niektorých voľne dostupných prostriedkov. Môže ísť o perorálne formy doplnkov výživy v podobe sprejov či kvapiek, ako aj o vonkajšie pomôcky.

Sortiment je v tomto ohľade pomerne široký a zahŕňa nasledovné produkty:

V rámci vonkajších produktov sú najpopulárnejšie náplasti a prúžky na nos, ak ide o tie perorálne, k dispozícii máte cmúľacie pastilky a spreje, kvapky či sirupy do úst

Všetky tieto prípravky a produkty majú spoločných niekoľko charakteristík:

 • sú dostupné voľne a bez receptu, nemusíte ísť ani na lekárske vyšetrenie
 • môžete ich navzájom kombinovať, riziko kontraindikácií je veľmi nízke
 • rovnako tak je bezproblémové používanie z hľadiska vedľajších účinkov

V prípade perorálnych produktov viete siahnuť po kvapkách, sirupoch alebo sprejoch s aplikáciou do hrdla aj do ústnej dutiny. Účelom týchto sprejov je zvlhčenie sliznice v ústach alebo v hltane, čo znižuje riziko chrápania z dôvodu nadmernej suchosti. Pred použitím si však treba pozrieť, ktoré z prípravkov je možné aplikovať u detí a od akého veku.

Pomerne populárne sú aj cmúľacie pastilky, ktoré sa nechávajú voľne rozpustiť v ústach a obsahujú, podobne ako vyššie spomínané spreje, kvapky či roztoky, bylinné zložky a extrakty. Tieto pastilky pomáhajú aj na zachrípnutie, bolesti a škriabanie v hrdle.

Čo sa týka produktov s vonkajšou aplikáciou, tu môžete siahnuť po špeciálnych prúžkoch, čo sú náplasti na nos, ktorých cieľom je rozovretie nosových ciest pre dýchanie a tým pádom zlepšenie prúdenia vzduchu v hornej časti dýchacích ciest. Tieto prúžky sa aplikujú tesne pred spaním, môžete ich používať aj dlhodobo a je možné ich využiť aj u malých detí.

NoSnorePLUS

 • Vložka do nosa mierne roztiahne nosové otvory (nozdry)
 • Dýchanie nosom je oveľa jednoduchšie
 • Predchádza chrápaniu

Fytofontana ADENOL

 • Prípravok zabraňujúci chrápaniu
 • Vďaka obsahu výťažkov z prírodných látok prirodzenou cestou zabraňuje chrápaniu

PSSST! FORTE

 • Prírodný prípravok proti chrápaniu s príjemnou príchuťou pomaranča

Náplaste proti chrápaniu QUESTAPLAST

 • jemne roztvárajú nosné cesty a tým umožňujú lepšie dýchanie
 •  zlepšujú priechodnosť nosa a obmedzujú chrápanie

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky na chrápanie u detí

Pokiaľ by ste chceli u svojho dieťaťa vyskúšať vyššie spomínané produkty a zdravotnícke pomôcky, bez problémov tak môžete spraviť ich zakúpením prakticky v každej lekárni. Nakoľko ide o voľne predajné a dostupné prípravky, nemusíte mať recept.

Nie ste teda odkázaní iba na kamenné lekárne, skúsiť môžete aj internetové:

 • v nich nájdete širší sortiment, hlavne v tých známejších ako je [lekaren]
 • nákup je oveľa pohodlnejší, všetko vyriešite z domu a to aj cez smartfón
 • nemusíte sa spoliehať iba na platbu v hotovosti, platiť sa dá aj cez internet
 • na jednom mieste si viete všetky prípravky a produkty ľahko porovnať

Celý nákup je obvykle záležitosťou niekoľkých minút alebo kliknutí a prebieha veľmi podobne, ako aj bežná objednávka v eshope. Do online košíka vložíte tie produkty, o ktoré máte záujem, zvolíte spôsob doručenia, typ platby a potom už len objednávku odošlete.

Čo sa týka výhod, ktoré ponúkajú väčšie a známejšie lekárne s dlhšou históriou na trhu, ide hlavne o nefinančné benefity v podobe možnosti platby kartou alebo rýchlejšieho doručenia aj do 24 až 48 hodín. Niektoré umožňujú doručenie na najbližšiu kamennú pobočku, rýchlejší nákup bez registrácie či finančné zľavy do budúcnosti v podobe zľavových kódov.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

1 Hodnotenie