Nolpaza 20: Liek na kyselinu v žalúdku, pálenie záhy a reflux na dlhodobú úľavu

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Čoraz viac ľudí má problémy s pálením záhy, refluxom a nadmerným množstvom kyseliny v žalúdku. Ak patríte medzi nich, tabletky Nolpaza sú riešením pre vás a pre takéto situácie. Ide o liek, ktorého indikačná skupina sa nazýva antacidá, nakoľko mechanizmus účinku lieku a účinnej látky v ňom pôsobí práve na produkciu žalúdočnej kyseliny.

Tabletky sú dostupné bez receptu, čiže sa kupujú voľne a neuplatňuje sa pri nich žiaden doplatok. Táto recenzia vám predstaví liek komplexne, či už ide o skúsenosti, kombináciu Nolpaza a zápalu žalúdka a aj to, na čo všetko sa používa a ako účinkuje v praxi.

Výrobca a pôvod

Liek Nolpaza je produktom slovinskej farmaceutickej spoločnosti Krka, ktorá je registrovaná ako držiteľ rozhodnutia o registrácii a aj ako výrobca. Liek sa predáva vo viacerých krajinách Európy, ale pod rôznymi názvami, najčastejšie s názvom účinnej látky.

Samotná spoločnosť Krka je jedna z popredných firiem z oblasti vývoja a výroby generických farmaceutík. Podľa štatistík má viac ako 45 miliónov pacientov v 70 krajinách sveta, ide teda o popredného producenta so širokým portfóliom liekov a liečiv. Najviac sa zameriava na terapeutické oblasti zažívacieho traktu, respiračného systému a rôznych bolestí.

Zloženie, účinné látky a vzhľad

Tabletky Nolpaza sú liekom založeným na pôsobení len jedinej účinnej látky a to pantoprazol. Ide o látku, ktorý vie zablokovať produkciu žalúdočnej kyseliny, čiže znížiť jej množstvo v žalúdku a tráviacom systéme, čo prináša ďalšie účinky spomínané aj v indikáciách.

Ak ide o komplexné zloženie Nolpaza, tu sú detailnejšie informácie:

 • Pantoprazol: Látka pantoprazol patrí medzi substituované deriváty benzimidazolu. Ten má schopnosť, že vie špecificky inhibovať, čiže zabraňovať, vylučovaniu žalúdočnej kyseliny pôsobením na protónovú pumpu v parietálnych bunkách. Látka inhibuje enzýmy H+ a K+-ATPáza, ktoré sú posledným stupňom tvorby kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku.

Látka pôsobí dlhodobo a ovplyvňuje sekréciu kyseliny tak na bazálnej ako aj stimulovanej úrovni. Ukazuje sa, že utlmenie produkcie tejto kyseliny môže nastať do 2 týždňov od začiatku podávania látky. Tento účinok je však reverzibilný, čo v praxi znamená, že látka nepôsobí priamo na príčinu, ale len utlmenie negatívneho javu, ktorý sa môže vrátiť.

Pantoprazol sa pri svojom účinku viaže na enzým nezávisle od hladiny receptora v bunkách protónovej pumpy, takže k inhibícii kyseliny chlorovodíkovej prichádza nezávisle od pôsobenia iných látok, napríklad acetylcholínu, histamínu a gastrínu. To má výhodu z pohľadu menšieho počtu interakcií alebo kontraindikácií s ďalšími liečivami a liekmi.

 • Ostatné látky a ďalšie zložky: Doplnkovými látkami obsiahnutými v tabletkách Nolpaza sú manitol, krospovidón (typ B), bezvodý uhličitan sodný, sorbitol, stearan vápenatý v jadre tabliet a hypromelóza, povidón, oxid titaničitý), žltý oxid železitý, propylénglykol, kopolymér MA/EA, laurylsíran sodný, polysorbát 80, makrogol 6000 a mastenec v obalovej vrstve.

Dávkovanie a užívanie

Liek Nolpaza je síce dostupný voľne, to však neznamená, že užívanie je tiež voľné. Riaďte sa inštrukciami v príbalovom letáku, prípadne odporúčaným dávkovaním od lekára alebo lekárnika. Základom úspešnosti liečby je pravidelné užívanie.

Hoci Nolpaza nie je určená primárne na okamžitú úľavu a ústup ťažkostí, individuálne takýto stav môže nastať. Výrobca uvádza, že na zlepšenie príznakov je potrebné tabletky užívať ďalšie 2 až 3 dni. Tabletky sa užívajú v celosti, nesmú sa drviť a ani rozhrýzť. Dávkovanie je odporúčané vždy v ten istý čas, pred jedlom a po prehltnutí treba tabletky zapiť vodou.

Nolpaza 20

 • Zníženie žalúdočnej kyseliny
 • Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
 • Predchádzanie vredovým ochoreniam

Uchovanie a skladovanie

Keďže liek nie je určený pre deti, treba ho skladovať mimo ich dosah a dohľad, aby sa predišlo náhodnému užitiu tabliet. Tabletky treba tiež uchovávať mimo priameho slnečného žiarenia a mimo vlhkosti, čiže na suchom mieste.

Medzi ďalšie odporúčania pre skladovanie a uchovania patria:

 • nevystavovanie tabliet mrazu a ani vysokým teplotám nad 25 °C
 • upotrebenie lieku len do dátumu exspirácie uvedenom na obale
 • vrátenie nespotrebovaných tabliet do najbližšej lekárne
 • zákaz likvidácie lieku alebo tabliet odpadovou a domovou kanalizáciou

Účinky, indikácie a použitie

Nakoľko tabletky pôsobia priamo na nadmernú produkciu žalúdočnej kyseliny, ich účinnosť a vplyv je zameraná na túto oblasť a s ňou spojené negatívne dôsledky. Liek patrí medzi dosť často využívané liečivá a na mnohé problémy ho odporúčajú aj samotní lekári.

Toto sú účinky, indikácie a možné použitie tabliet:

Zníženie žalúdočnej kyseliny

Základným a najdôležitejším účinkom Nolpaza je zníženie produkcie žalúdočnej kyseliny a to prostredníctvom účinnej látky pantoprazol. Tá pôsobí priamo na tzv. protónovú pumpu v špeciálnych bunkách, ktoré sú zodpovedné za vylučovanie kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku. Tento účinok potom pomáha aj na zníženie refluxu.

Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy

Druhou oblasťou, kde liek Nolpaza ponúka svoje účinky, je oblasť prevencie proti opätovnému vzniku refluxnej ezofagitídy a zároveň aj liečba jej miernejšej formy. Nakoľko toto ochorenie je spojené aj s niektorými ďalšími príznakmi, najmä pálením záhy alebo grganím, pôsobí liek aj na tieto negatívne príznaky a tlmí ich.

Predchádzanie vredovým ochoreniam

Poslednou oblasťou pôsobenia tabliet Nolpaza je pomoc pri niektorých vredových ochoreniach, konkrétne pri žalúdočných a dvanástorníkových vredoch. Z hľadiska účinku sa využívajú na predchádzanie vzniku týchto vredov a to pri užívaní protizápalových liekov u niektorých viac rizikovejších skupín pacientov.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Tak, ako aj iné lieky, aj užívanie Nolpaza môže priniesť niektoré nežiaduce a vedľajšie účinky. Niektoré z nich patria medzi závažné, kedy je nutné užívanie prerušiť a obrátiť sa na lekára. Ich celý prehľad nájdete v príbalovom letáku.

Medzi ďalšie dôležité nežiaduce a vedľajšie účinky patria napríklad tieto:

Medzi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 1 000 osôb) účinky patria:

 • závažné zníženie počtu bielych krviniek

Medzi veľmi zriedkavé (môžu postihovať menej ako 1 z 10 000 osôb) účinky patria:

 • zníženie poštu krvných doštičiek, čo vedie k častejšiemu krvácaniu a nadmernej tvorbe modrín

K častým (môžu postihovať menej ako 1 z 10 osôb) účinkom sa radia:

 • benígne polypy v žalúdku
 • ostatné vedľajšie a nežiaduce účinky nájdete v príbalovom letáku

Kontraindikácie a možné interakcie

Tabletky sú zakázané užívať v prípade výskytu alergickej reakcie na pantoprazol alebo inú látku v obsahu lieku. Nesmú sa užívať ani u detí do 18 rokov a rovnako tak ani v tehotenstve a počas dojčenia. Problémom môže byť aj neznášanlivosť niektorých cukrov.

Medzi ďalšie kontraindikácie a interakcie patria:

 • problémom môže byť užívanie niektorých iných prípravkov, napríklad s obsahom liečiv ketokonazol, warfarín, metotrexát a iné látky
 • na lekára sa treba pred užívaním tiež obrátiť v prípade, ak máte viac ako 55 rokov a užívate lieky na podporu trávenia alebo nejaké výživové doplnky
 • problémom môžu byť aj niektoré iné ochorenia a problémy, napríklad ťažkosti s pečeňou, žltačka alebo žalúdočné vredy z minulosti
 • ak sa u vás objavia niektoré prejavy spomínané v príbalovom letáku, napríklad strata hmotnosti, bolesť pri prehĺtaní a podobne, obráťte sa na lekára

Balenie a cena

Tabletky Nolpaza boli na trh zaregistrované výrobcom vo viacerých baleniach, ale nie všetky musia byť aktuálne uvedené na trhu alebo dostupné pre kúpu. Balenia sa líšia len počtom tabliet v tabletkovom blistri, obsah účinnej látky, čiže 20 mg pantoprazolu v každej jednej tabletke, je zachovaný.

Tu je porovnanie všetkých bežných balení aj s ich aktuálnymi cenami:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

V prípade krátkodobých či jednorazových problémov môžete siahnuť aj po najmenšom balení s obsahom 7 tabliet. Najčastejšie vyhľadávaným je však väčšie balenie so 14 tabletkami, ktoré možno užívať aj 2 týždne. Balenia s vyšším počtom tabliet sú už na predpis.

Kde kúpiť

Nolpaza s obsahom 20 mg účinnej látky je liekom dostupným voľne bez predpisu, v prípade tabliet s vyšším objemom pantoprazolu už budete potrebovať recept od lekára. Tabletky si viete kúpiť jedine v lekárni, nakoľko ide o oficiálne registrovaný liek. Takýmto spôsobom sa najčastejšie predávajú 7 a 14 tabletkové balenie.

Nie v každej kamennej lekárni však bude Nolpaza k dispozícii skladom, nakoľko ide o často využívaný liek, ktorý sa rýchlo vypredá. Najlepším riešením v tomto prípade je kúpa z internetovej lekárne, kde vidíte informáciu o dostupnosti lieku online.

Online objednávka, doprava a doručenie

Kúpiť si tabletky z lekárne, ktoré sú voľne dostupné a nemusíte teda nikde predkladať recept, je dnes doslova hračka. Pokiaľ využijete služby známejších a väčších online lekární, celý proces vám nezaberie viac ako zopár minút.

Objednávka by sa dala rozdeliť do týchto 4 krokov:

 • Výber konkrétnej veľkosti balenia Nolpaza
 • Zadanie osobných údajov a adresy doručenia lieku
 • Zvolenie spôsobu platby, vopred alebo na dobierku
 • Výber typu dopravy, najčastejšie kuriérskej služby

Na záver objednávky potom stačí už len všetky údaje skontrolovať a objednávku odoslať. Podľa času objednania môže byť dodanie do 24 až 48 hodín. Čo sa týka platby, tak väčšina lekární ponúka platbu buď vopred, napríklad platobnou kartou online, prípadne klasicky pri prevzatí, čiže na dobierku. Druhý spôsob môže byť spojený dodatočným poplatkom.

Nolpaza 20

 • Zníženie žalúdočnej kyseliny
 • Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
 • Predchádzanie vredovým ochoreniam

Najčastejšie otázky

Chceli by ste vedieť, v akej situácii môžete Nolpaza užívať a kedy naopak nie? Alebo vás zaujíma, ako dlho by sa mal liek užívať, aby vás prešlo pálenie záhy? Nielen tieto otázky sa pýta čoraz viac užívateľov lieku, ale aj ľudí, ktorí si ho chcú zakúpiť. Internetové fóra a diskusie sú doslova plné takýchto dotazov.

Toto sú odpovede na tie najviac a najčastejšie kladené:

Je možné užívať tabletky Nolpaza aj pri zápale žalúdka?

Áno, takéto užívanie je možné, ale len v prípade, ak vám ho odporučí lekár, ktorý pozná váš stav a vykonal všetky príslušné vyšetrenia. V opačnom prípade by mohlo užívanie priniesť viacero nežiaducich a vedľajších účinkov a problém by sa mohol aj zhoršiť.

Ako dlho je potrebné a možné liek užívať?

Príbalový leták jasne a zreteľne uvádza, že liečba tabletkami Nolpaza by nemala trvať dlhšie, ako 4 týždne bez lekárskeho odporúčania. Zároveň tiež platí, že ak problémové príznaky nevymiznú do 2 týždňov od začiatku užívania, treba tiež kontaktovať lekára.

Sú ochorenia alebo symptómy, ktoré sú z pohľadu užívania tabliet problémové?

Áno a spomína ich aj príbalový leták v časti o vedľajších účinkov alebo kontraindikáciách. Ide napríklad o problémy so žalúdočnými vredmi v minulosti, ťažkosti s pečeňou a žltačku, výskyt krvi v stolici alebo závažná a dlhotrvajúca hnačka spojená s infekciami.

Kedy možno očakávať prvé zlepšenie po začiatku užívania?

Výrobca v informáciách o účinkoch lieku hovorí, že Nolpaza nie je určená na dlhodobú liečbu, ale zároveň ani nemôže zabezpečiť okamžitú úľavu. Plné prejavenie sa účinkov je do 14 dní, ale individuálne sa môže zlepšenie dostaviť už na druhý deň.

Skúsenosti s tabletkami

Praktické užívanie lieku Nolpaza je zo strany užívateľov hodnotené pozitívne. Dávkovanie raz za deň je ideálne aj pre starších ľudí, ktorí majú tendenciu zabudnutia ohľadom brania lieku pravidelne. Dobrý je aj pomer ceny a účinkov v praxi, niektorí užívatelia by však privítali lepšiu dostupnosť väčších balení.

Pokiaľ ide o pôsobenie, účinky na pálenie záhy alebo grganie spojené s refluxom nastupujú pomerne rýchlo a väčšine ľudí prináša liek úľavu už počas prvých dní. Úspešnosť je teda na dobrej úrovni, čo pomáha aj na popularitu lieku.

Nolpaza 20

 • Zníženie žalúdočnej kyseliny
 • Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
 • Predchádzanie vredovým ochoreniam

Nevýhodou je už spomínaná absencia väčšieho balenia, ale aj nemožnosť užívať tabletky v prípade viacerých situácií. Nejde len o nemožnosť užívania v tehotenstve a počas dojčenia, ale aj o možné interakcie s niektorými ochoreniami alebo liečivami. Všeobecne je ale Nolpaza znášaná pomerne dobre.

Zhodnotenie

Ak hľadáte účinné tabletky na problémy s nadmernou tvorbou kyseliny v žalúdku, na pálenie záhy alebo aj na prevenciu voči refluxu, voľba Nolpaza je určite dobrý nápad. Liek má dobré referencie a užívatelia vyjadrujú spokojnosť aj s rýchlosťou účinku.

Nolpaza zároveň prináša niekoľko výhod:

 • užívanie je možné niekoľko dní aj viac týždňov
 • tabletky zakúpite bez lekárskeho predpisu
 • nástup účinkov je veľmi rýchly, hlavne na pálenie záhy
 • dávkovanie je jednoduché, stačí jedna tableta denne

Nevýhodou je, že nie za každých okolností sa dá Nolpaza užívať, napríklad už spomínané kontraindikácie ohľadom zdravotného stavu a súbežného užívania iných liekov. Na popularite tabliet to ale vôbec neuberá.

Ak vás trápi reflux či pálenie záhy a nepomáhajú žiadne režimové a diétne opatrenia, Nolpaza sa dá kúpiť v kamennej aj internetovej lekárni. Druhá možnosť je využívaná čoraz viac a to kvôli pohodliu, rýchlosti, lepšej cene a istoty, že liek bude na sklade. Predovšetkým v menších kamenných lekárňach takáto situácia kvôli obľúbenosti lieku hrozí.

Nolpaza 20

 • Zníženie žalúdočnej kyseliny
 • Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
 • Predchádzanie vredovým ochoreniam

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.02

41 Hodnotení