Odporúčania aj overené skúsenosti, čo je dobré a čo pomáha na reflux v tehotenstve
Gastroezofageálny reflux v tehotenstve postihuje veľmi veľa žien a ide o problém, ktorý je natoľko rozšírený, že sa považuje v období gravidity za niečo úplne bežné. Najčastejšie sa prejavuje pálením záhy, čiže bolesťami a pálením za hrudníku, prípadne v ústach.
Takýto stav má v prípade tehotenstva súvis s hormonálnymi zmenami aj zväčšovaním maternice. Najviac sa objavuje v treťom trimestri tehotenstva, kde sa vyskytuje až v dvoch tretinách prípadov. Čo všetko spôsobuje reflux, aké sú ďalšie rizikové faktory, čo vám najlepšie pomôže a či je možné použiť aj lieky, to všetko sa dozviete v ďalších riadkoch.
Ako vzniká reflux v tehotenstve, jeho špecifiká a faktory
Reflux je odborný výraz pre návrat žalúdočných štiav do pažeráka, ktorý vzniká uvoľnením dolného pažerákového zvierača. Za týmto stavom môže byť niekoľko príčin a faktorov, napríklad konkrétne potraviny či nápoje, ale v prípade tehotenstva aj iné vplyvy.
Výsledkom prieniku kyslých žalúdočných štiav do pažeráka je podráždenie jeho sliznice, čo sa prejaví bolesťou aj pálením. V niektorých prípadoch, kedy je objem týchto štiav vyšší, dochádza dokonca aj k prejavom až v ústnej dutine. Pre tento problém je typické striedanie lepších a horších období, no v zásade platí, že nikdy nie je dobré reflux podceniť.
Navyše, ak ide o tehotenstvo, vstupujú do situácie aj niektoré iné špecifiká:
- uvoľnenie svaloviny zvierača pažeráka má v tehotenstve najčastejšie na svedomí hormonálna nerovnováha, konkrétne postupné zvyšovanie hladiny progesterónu
- tento špecifický hormón všeobecne uvoľňuje svalstvo, čo sa prejaví na svalstve žalúdka aj pažerákového zvierača, výsledkom je vzostup kyslých štiav
- okrem toho dochádza k ich vytláčaniu zo žalúdka nahor aj vplyvom zväčšujúcej sa maternice v neskoršom štádiu tehotenstva a v dôsledku vyššej hmotnosti
- medzi ďalšie faktory zvyšujúce riziko vzniku refluxu a pálenia záhy patrí aj konzumácia niektorých dráždivých jedál a nápojov, sladkostí či mliečnych výrobkov
100 % PREVENCIA NIE JE, AŽ PO PÔRODE
Nakoľko sú reflux a pálenie záhy v tehotenstve pomerne dosť rozšírené, existuje pomerne veľa spôsobov, ako tento stav utlmiť. Nie je však možné sa ho zbaviť úplne a neexistuje voči nemu ani 100 % účinná prevencia. Po pôrode sa však väčšinou samovoľne stratí.Príznaky a prejavy refluxu v tehotenstve
Reflux sa prejavuje počas tehotenstva aj mimo neho najmä pálením záhy. Ide o stav, počas ktorého dochádza k rôznym bolestivým aj inak nepríjemným prejavom a to prakticky po celej dĺžke tráviacej sústavy od ústnej dutiny až po žalúdok.
Medzi najčastejšie prejavy a príznaky refluxu patria:
- Pálenie záhy: V prvom rade súvisí so vznikom refluxu pálenie záhy, ktoré býva jeho najviac typickým prejavom. Ide o pocit bolesti alebo tlaku v oblasti hrudníka, konkrétne za hrudnou kosťou. Bolesť môže byť bodavá, ale aj tlmená, najčastejšie po jedle.
- Problémy a príznaky v ústach: V prípade dlhodobejšieho alebo intenzívnejšieho refluxu treba počítať aj s kyslou či horkou chuťou v ústach, pálením v hrdle, zápachom z úst, pálením jazyka, výskytom vriedkov v ústach a problémami s prehĺtaním.
- Ostatné symptómy: Medzi ďalšie súvisiace príznaky či javy patria nutkanie na zvracanie, nevoľnosť, zvracanie samotné, v prípade zvracania aj podráždenie sliznice ústnej dutine kyslými šťavami, niekedy sa objavia tiež kŕče v žalúdku a bolesť pod rebrami.
Riešenie refluxu v tehotenstve doma
Reflux v tehotenstve je stav, ktorý je možné riešiť viacerými spôsobmi. Dobrou správou je, že aj počas gravidity je možné užívať niektoré voľne dostupné produkty s okamžitým nástupom účinku, no ešte lepšie je pôsobiť na tento problém dlhodobejšie.
Ak ide o najlepšie možnosti a spôsoby, tu sú:
Rýchla prvá pomoc
Ak vás pálenie záhy a reflux prepadnú nečakane, môžete využiť niektoré prirodzené prostriedky prvej pomoci. Vypite pohár čistej vlažnej vody, zostaňte vo vzpriamenej polohe, pokojne dýchajte a dajte si čaj z fenykla, anízu, škorice alebo zázvoru.
Úprava jedálnička
Pre budúcnosť je dôležité pre zníženie rizika refluxu znížiť konzumáciu tukov, hlavne živočíšneho charakteru, obmedziť príjem mlieka a mliečnych výrobkov, dať si pozor na soľ, sladkosti, korenie a citrusové ovocie a naopak zvýšiť príjem vlákniny.
Obmedzenie nápojov
Okrem jedál sa treba v rámci prevencie vyvarovať aj niektorým nápojom a upraviť pitný režim. Dôležité je piť čistú vodu medzi jedlami, v menšom množstve a pravidelne, zároveň treba vylúčiť kávu, sladené limonády, kofeínové nápoje a príliš sýtené vody.
Zmena spôsobu stravovania
Dôležité je nielen to, čo jete alebo pijete, ale aj to, ako to robíte. V prípade prevencie voči refluxu či páleniu záhy sa odporúča konzumovať menšie porcie, aspoň 5 či 6 krát počas dňa, nepiť veľa vody hneď po jedle a pri jedle sedieť v pokoji a vzpriamene.
Režimové opatrenia
Znížiť riziko výskytu refluxu a s ním súvisiacich problémov môžete aj pomocou niektorých režimových zmien a opatrení. Snažte sa napríklad spať s viacerými vankúšmi, vyhýbajte sa stresu a po jedle viac oddychujte, ale nie v polohe ležmo.
Podporné doplnky a prípravky
Na celkové zlepšenie trávenia, ale aj proti refluxu, páleniu záhy či niektorým zažívacím ťažkostiam, na to všetko môžete využiť voľne dostupné doplnky výživy a rôzne typy prípravkov. Ich výhodou je, že obvykle majú prirodzené zloženie a pôsobenie.
Špecializované lieky
V prípade, ak budete mať intenzívnejšie a dlhodobejšie problémy s konkrétnymi prejavmi, napríklad bolesťou, pálením či kŕčmi, siahnuť môžete aj po špecializovaných liečivách. V ich prípade ide hlavne o žuvacie a cmúľacie tabletky so syntetickými zložkami.
PLOD JE LEN V MINIMÁLNOM OHROZENÍ
Gastroezofageálny reflux počas tehotenstva nie je závažným rizikom z pohľadu jeho vplyvu na vývoj plodu, ide o problém, ktorý sa dotýka takmer výlučne len tela matky. Treba ho však riešiť, nakoľko môže obdobie tehotenstva intenzívne znepríjemniť.Výživové doplnky a prípravky na reflux v tehotenstve
Na problémy s prekyslením žalúdka, refluxom a pálením záhy môžete využiť aj hotové produkty v podobe doplnkov výživy a voľne dostupných prípravkov. Tie môžu pôsobiť v niektorých prípadoch aj komplexne na trávenie.
K dispozícii máte hlavne tieto formy produktov:
Sortiment týchto prípravkov obsahuje cmúľacie a žuvacie tabletky a pastilky, klasické tabletky a kapsule, rôzne tekuté formy a sirupy či dokonca aj čaje a čajoviny
Pokiaľ ide o ich najvýznamnejšie výhody, medzi ne patria:
- bezproblémové užívanie a to vďaka prirodzenému zloženiu
- jednoduchá kúpa, nemusíte mať recept a ani navštíviť lekára
- minimálne riziko nežiaducich vplyvov a vedľajších účinkov
Niektoré doplnky výživy obsahujú aj probiotické baktérie a laktobacily na celkovú podporu trávenia a proti kyslosti žalúdka, najčastejšie sa však v zložení nachádzajú hydrogénuhličitan sodný, výluhy či výťažky liečivých bylín, alginát či uhličitan vápenatý. Cieľom prípravkov je úľava od bolesti, pálenia aj iných prejavov.
Lieky na reflux v tehotenstve
Pokiaľ ide o vážnejšie, intenzívnejšie či dlhodobejšie prípady refluxu, k dispozícii máte aj účinnejšie produkty na tento problém a to lieky. Ide o riadne registrované humánne liečivá, ktoré sú však dostupné voľne, čiže bez predpisu.
V ich prípade je sortiment obvykle nasledovný:
Najčastejšie sú k dispozícii perorálne formy žuvacích či cmúľacích tabliet, rôzne druhy sirupov, roztokov a kvapiek, prípadne klasické perorálne tabletky a kapsuly
Pokiaľ ide o ich charakteristiky, toto sú tie najdôležitejšie:
- účinnejšie zloženie pozostávajúce z overených látok
- rýchlejší a efektívnejší nástup účinku aj pri vážnom refluxe
- zároveň však aj vyššie riziko kontraindikácií a nežiaducich účinkov
Najčastejšie sa v týchto liekoch používajú syntetické účinné látky, napríklad ako je pantoprazol, ktorý blokuje žalúdočné kyseliny, prípadne hydrotalcitum neutralizujúci žalúdočné šťavy. Práve preto si treba ešte pred prvým užitím dobre prečítať príbalový leták, prípadne sa poradiť o možných rizikách v tehotenstve s lekárom.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na reflux v tehotenstve
Či už budete chcieť skúsiť doplnky výživy, voľne dostupné prípravky alebo sa rozhodnete siahnuť po liekoch, najlepší výber týchto prípravkov nájdete v lekárňach. Nakoľko na ich kúpu netreba recept, využiť môžete aj tie internetové, nielen kamenné.
Iberogast
- Pôsobenie na reflux
- Účinky proti bolesti žalúdka a brucha
- Tlmenie žalúdočných kŕčov a nevoľnosti
Online lekárne ponúkajú pri nákupe viacero výhod:
- prípravky a lieky sú tu lacnejšie, ako v tých kamenných
- objednávka je vecou zopár minút a spravíte ju aj cez mobil
- pohodlie, netreba nikam ísť, kuriér vám zásielku doručí až domov
- na jednom mieste si viete porovnať všetky lieky a doplnky
V prípade tých lepších a známejších lekární máte k dispozícii navyše aj veľký výber rôznych typov či foriem takýchto prípravkov a liekov. Väčšina z nich bude pritom skladom a to aj vo viacerých baleniach.
Plusom pre nákup cez internet je aj možnosť bezhotovostnej platby, takže okrem klasickej dobierky viete zaplatiť za lieky či prípravky aj cez internet banking alebo platobnou kartou. Výberom známejšej online lekárne môžete tiež získať aj rýchlejšiu dopravu, napríklad do 1 či 2 dní či možnosť rýchlejšieho nákupu bez registrácie.