Odpovede na otázky, čo spôsobuje, čo je dobré a čo pomáha na bolesť žalúdka u detí
Medzi najčastejšie problémy a stavy u detí patrí rozhodne bolesť žalúdka. Vo väčšine prípadov ide o prirodzenú reakciu tráviaceho systému na prejedenie sa, nevhodnú potravinu alebo v prípade väčších detí aj na stres. Dôležité je však nepodceniť ani iné riziká.
Môže ísť napríklad o akútne zápaly čriev alebo sliznice žalúdka, problémy s priechodnosťou čriev, problémy s obličkami, chronickú zápchu, ale aj o prejav laktózovej intolerancie či refluxu. Veľmi dôležité je, či nastáva bolesť žalúdka po jedle, či k nej prichádza napríklad v noci alebo či sú prítomné vracanie, teplota a iné prejavy, ktoré ju môžu odlíšiť.
Ako vzniká bolesť žalúdka u detí, jej špecifiká a faktory
Bolesti žalúdka sa vyskytujú u detí prakticky v každom veku. Najčastejšie a najviac viditeľné sú však u dojčiat, hlavne do veku 5. mesiaca, kedy sa skoro u tretiny z nich objavujú v podobe typickej dojčenskej koliky. Ako reakcia organizmu sa môžu objaviť aj neskôr.
Medzi najčastejšie príčiny či faktory, ktoré na bolesť žalúdka vplývajú, patria prejedenie sa, konzumácia nevhodných potravín, stres u väčších detí napríklad zo školy, laktózová intolerancia alebo absencia niektorých iných enzýmov, prípadne aj reflux, prekyslenie žalúdka či zápal sliznice žalúdka a čreva. Ide teda o príznak so širokým záberom.
Cholagol
- Pôsobenie na žlčovú sústavu
- Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
- Vplyv na tráviace ťažkosti
Iberogast
- Pôsobenie na reflux
- Účinky proti bolesti žalúdka a brucha
- Tlmenie žalúdočných kŕčov a nevoľnosti
Nolpaza 20
- Zníženie žalúdočnej kyseliny
- Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
- Predchádzanie vredovým ochoreniam
Zároveň treba najmä pri bolestiach žalúdka u detí počítať s týmito špecifikami:
- 80 % bolestí žalúdka je menej závažného charakteru a súvisí napríklad s potravinou či nápojom, ktoré boli skonzumované a podráždili tráviaci trakt či žalúdok
- treba si tiež všímať to, či sa jedná o celkovú bolesť, alebo je niekde lokalizovaná, napríklad tesne pod pupkom v pravej časti, čo signalizuje najmä bolesť slepého čreva
- v prípade, ak trvá viac ako 2 až 3 hodiny, ide obvykle o symptóm vážnejšieho stavu či ochorenia, napríklad aj v tráviacom trakte, pozor hlavne na nočnú bolesť žalúdka
- mnohé deti pociťujú bolesť žalúdka a celkovo brucha aj z psychogénnych príčin, tento stav trápi skoro 10 % a môže trvať len zopár minút, potom sa bolesť upokojí
V KTORÝCH PRÍPADOCH VYHĽADAŤ LEKÁRA
Bolesť žalúdka sa neoplatí podceniť hlavne v prípade, ak sa nemení a je stála aj po niekoľkých hodinách, je veľmi intenzívna, spolu s ňou sa objavujú aj zvracanie či motanie hlavy alebo dochádza k zažívacím problémom a k výskytu krvi v stolici.Príznaky a prejavy bolesti žalúdka u detí
U detí je potrebné vnímať citlivejšie nielen bolestivosť v oblasti brucha a žalúdka, ale rovnako tak aj niektoré ďalšie prejavy a možné súvisiace problémy. Niektoré symptómy sú s tráviacou sústavou jasne prepojené, iné však patria do kategórie nepriamych.
Tu sú kategórie najčastejších príznakov a javov:
- Bolestivosť brucha a podbruška: Pokiaľ ide o samotné bolesti žalúdka, treba sem pripočítať predovšetkým bolestivosť brucha a jeho pobolievanie v strede, okolo pupka alebo celkovo v celej oblasti. Druhou časťou bolesťou je len bolesť podbruška.
- Kŕče a tlak: Nielen bolesti, ale v mnohých prípadoch, hlavne ak ide o akútnejšie problémy, sa dostavujú v oblasti brucha a žalúdka aj kŕče alebo pocity tlaku. Najčastejšie sa objavujú v dolnej časti, hlavne v podbrušku, majú totiž súvis s črevami.
- Ďalšie prejavy a problémy: Spoločne s bolesťami či kŕčmi v oblasti žalúdka sa môžu objaviť aj niektoré iné prejavy a symptómy. Ide hlavne o nevoľnosti, zažívacie ťažkosti typu zápcha a hnačka, nadúvanie, pocit kyslosti, pálenie záhy, zvracanie či teplota.
Riešenie bolesti žalúdka u detí doma
Pokiaľ ide o riešenie bolestí žalúdka u dieťaťa, pamätajte na to, že v prípade, ak sa objavia aj niektoré problémové javy, alebo bolesti trvajú dlhodobo, je treba ihneď kontaktovať lekára. Doma môžete riešiť iba menej závažné a menej problémové prípady.
Medzi najviac odporúčané možnosti patria:
Prvá pomoc
V prípade, že sú bolesti žalúdka a s tým spojené problémy veľmi akútne, môžete siahnuť aj po niektorých prostriedkoch prvej pomoci. Na rýchlu pomoc pomáhajú ryža alebo ryžová voda, teplé obklady na brucho a v prípade zápchy aj krúživá masáž brucha.
Zmena stravovania
Súčasťou riešenia bolestí žalúdka a tráviacich problémov by mala byť aj zmena stravovania a šetriaca diéta. Podávať sa odporúčajú hlavne suchý toast, ryža, jablko, banán, jogurt s probiotickými kultúrami a čistá voda, prípadne nesýtená minerálka.
Pravidelný pohyb
V prípade, ak ide o menej závažné tráviace ťažkosti a problémy, môže byť pomocníkom aj pravidelný pohyb. Ten dokáže pomôcť tak tráveniu, ako aj peristaltike čriev. Dôležité však je, aby nebol príliš intenzívny, ideálne sú chôdza či plávanie.
Obmedzenie negatívnych faktorov
V prípade vážnejších bolestí žalúdka je treba obmedziť všetky negatívne faktory a podporiť tie pozitívne. Dôležité sú odpočinok na lôžku, ideálne na boku, minimalizácia stresu, obmedzenie sladených nápojov a tiež uvoľnenie psychického napätia.
Prírodné prostriedky
Veľmi dobrým spôsobom, ako zmierniť bolesti žalúdka a tiež niektoré tráviace problémy, sú aj prírodné prostriedky. Môže ísť napríklad o bylinky v podobe čajov, hlavne zo zázvoru, šalvie, škorice či harmančeka, ale napríklad aj o med, citrón alebo čierny čaj.
Všeobecné podporné prípravky
Na podporu trávenia, zlepšenie črevnej mikroflóry, zníženie kyslosti žalúdka alebo zmiernenie tráviacich ťažkostí možno siahnuť aj po doplnkoch výživy. Najčastejšie majú rastlinné zloženie, prípadne obsahujú enzýmy, vitamíny a stopové prvky.
Liečivá na konkrétne problémy
Pokiaľ sa u dieťaťa objavia niektoré intenzívnejšie problémy spojené s bolesťami brucha, alebo aj samotné bolesti budú vážnejšieho charakteru, môžete siahnuť tiež po liekoch. Tie sú dostupné bez receptu, majú perorálnu formu a konkrétne účinky.
ČO SI VŠÍMAŤ NAJVIAC
Ak sa rozhodnete pre domácu podpornú liečbu bolestí brucha, všímajte si lokalizáciu, trvanie a intenzitu bolesti, či sa nejakým spôsobom menia, rovnako tak to, čo ju dokáže utlmiť a čo naopak zhoršiť. Dôležité je sledovať aj súvisiace zažívacie ťažkosti.Výživové doplnky a prípravky na bolesť žalúdka u detí
Veľmi často využívaným prostriedkom proti bolestiam žalúdka, ale aj celkovo na trávenie, prípadne na niektoré problémy zažívacieho charakteru, sú tiež voľne dostupné doplnky výživy a prípravky, ktoré nepodliehajú predpisu.
K dispozícii máte nasledovnú ponuku:
Ide najčastejšie o čaje, čajoviny, tabletky, žuvacie tabletky, roztoky, kvapky či kapsuly podporujúce trávenie či pôsobiace proti hnačke, zápche a páleniu záhy
Medzi ich najväčšie benefity a výhody patria:
- prírodné zloženie, hlavne z rastlinných látok či enzýmov
- možnosť kombinácie viacerých druhov podľa problému
- minimum vedľajších účinkov a kontraindikácií a to aj u detí
Niektoré z týchto prípravkov nie sú vhodné pre najmenšie deti, naopak, v ponuke sú aj také doplnky, ktoré sú určené priamo pre bábätká. Medzi veľmi často využívané látky patria probiotické kultúry, vláknina, tráviace enzýmy, mastné kyseliny či bylinné extrakty. Viacero prípravkov možno užívať dokonca aj preventívne.
Lieky na bolesť žalúdka u detí
Ak sa rozhodnete na bolesť žalúdka využiť lieky, treba hneď povedať, že nie všetky sú dostupné pre všetky vekové kategórie detí. Niektoré liečivá môžu užívať až dospievajúce deti, preto je potrebné si vždy prečítať príbalový leták.
Sortiment zahŕňa predovšetkým:
Tabletky, kvapky, perorálne roztoky, čaje a dokonca aj čapíky, ktoré pomáhajú tak priamo na bolesť brucha, ako aj jednotlivé zažívacie problémy či ťažkosti
Na rozdiel od bežných doplnkov sú lieky:
- omnoho koncentrovanejšie z hľadiska účinných látok
- určené nielen na všeobecnú podporu, ale aj konkrétne príčiny
- rýchlejšie z pohľadu nástupu účinku a tiež z pohľadu intenzity
Pokiaľ ide o lieky na bolesť, tie obsahujú hlavne ibuprofén či paracetamol, v prípade liekov proti nadúvaniu sa používa simetikón, na plynatosť a tráviace problémy zas probiotické kultúry. K dispozícii sú aj lieky proti nevoľnosti, na zníženie kyslosti a tiež na uvoľnenie kŕčov. V prípade čajov ide hlavne o rastlinné extrakty.
Ako a kde kúpiť výživové doplnky, prípravky a lieky na bolesť žalúdka u detí
Či už siahnete po čajoch, tabletkách, kvapkách alebo iných perorálnych formách, všetky dôležité lieky, doplnky výživy aj iné voľne predajné prípravky nájdete v lekárni. Kúpiť si ich môžete bez problémov v tej kamennej, ale aj v tej internetovej.
Cholagol
- Pôsobenie na žlčovú sústavu
- Použitie pri chorobách žlčníka a žlčových ciest
- Vplyv na tráviace ťažkosti
Iberogast
- Pôsobenie na reflux
- Účinky proti bolesti žalúdka a brucha
- Tlmenie žalúdočných kŕčov a nevoľnosti
Nolpaza 20
- Zníženie žalúdočnej kyseliny
- Pôsobenie aj prevencia na pálenie záhy
- Predchádzanie vredovým ochoreniam
Druhá voľba, čiže nákup v online lekárni, je využívaná čoraz viac:
- dôvodom je finančná úspora, či už za prípravky, alebo aj za doručenie
- nájdete tu bohatší sortiment, najmä v tých väčších
- nemusíte nikam ísť, nákup spravíte aj cez mobil, doručenie je až domov
- všetky prípravky a lieky si viete navzájom porovnať
Ak sa rozhodnete nakúpiť cez internet, vyberajte si hlavne známejšie, lepšie a viac overené značky lekární, ktoré zaručujú nielen väčší výber a širší sortiment skladom, ale predovšetkým kvalitnejší servis. Ten oceníte oveľa viac, ako úsporu zopár centov.
Známejšie a lepšie lekárne totiž ponúkajú napríklad viac možnosti doručenia a viac kuriérnych služieb, čo môže zrýchliť doručenie aj na 24 či 48 hodín, lepšie možnosti platby, napríklad aj pohodlne platobnou kartou, rovnako tak majú aj rýchlejší spôsob objednávky a viac zliav či benefitov. Viaceré umožňujú nákup aj bez registrácie.