Oilatum emollient: Roztok a prísada do kúpeľa s parafínom na pokožku a jej ochorenia

Oilatum emollient: Roztok a prísada do kúpeľa s parafínom na pokožku a jej ochorenia
 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Ak máte problém so suchou podráždenou pokožkou, ktorá okrem toho aj svrbí, určite ste už skúsili mnoho prípravkov a produktov na zmiernenie či vyliečenie týchto príznakov. Skúste voľno predajný roztok do kúpeľa Oilatum emollient.

Užívanie je možné pre dospelých, staršie osoby, ale aj pre deti a dojčatá. Roztok hydratuje, upokojuje a zjemňuje postihnutú alebo podráždenú pokožku, zmierňuje svrbenie a súčasne, vďaka svojim čistiacim účinkom, zastupuje aj úlohu mydla alebo sprchového gélu. O roztoku vám viac prezradí naša recenzia.

Výrobca a pôvod

Roztok Oilatum emollient vyrába firma Stiefel Laboratories. Vznikla v roku 1847 v Nemecku a špecializovala sa na výrobu mydiel. Dnes to je celosvetová dermatologická farmaceutická spoločnosť so sídlom v Research Triangle Park v Severnej Karolíne.

Na slovenský trh roztok dodáva firma GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Slovakia.  GSK sa snaží vytrvalo inovovať a prinášať nové riešenia, ktoré im umožnia poskytovať výrobky čo najväčšiemu množstvu ľudí, bez ohľadu na to, či si ich môžu dovoliť alebo kde na svete žijú.

Zloženie, účinné látky

Oilatum emollient patrí do skupiny humánnych liekov, konkrétne medzi kúpeľové aditíva. Je to bledožltý roztok olejovej konzistencie v polyetylénovej fľaši so skrutkovacím uzáverom. Vyrábajú sa 2 veľkosti balenia a to 150 ml alebo 500 ml a 1 g kúpeľového aditíva obsahuje 634 mg tekutého parafínu.

V roztoku sa nachádza 1 hlavná účinná zložka:

 • Tekutý parafín: Táto biela, v surovom stave skôr nažltá až nahnedlá amorfná zmes, je zmesou vyšších nasýtených alifatických uhľovodíkov. Je bez zápachu a chuti a je vo vode nerozpustný. Získava sa destiláciou ropy, kryštalizačným odparafínovaním uhoľného dechtu alebo katalytickou syntézou.

Prvýkrát ho izoloval z dechtu Karel Ludwig von Reichenbach v Blansku v roku 1833. Parafín mäkký sa topí zhruba od 42 do 65 °C, parafín tvrdý pri vyššej teplote ako 65 °C. Teplota varu je zhruba 300 °C. Po ochladení stuhne na pevnú kryštalickú hmotu s nízkou plasticitou a kontrakciou 11 až 15 %.

Parafín používali už v Rímskej ríši, kedy si ho starí Rimania nanášali na telo ako prípravu pred masážou. Neskôr Francúzi nanášali jemný rozpustený, ešte teplý, parafín na rany, vďaka čomu sa urýchľoval čas hojenia rán. Počas 1. svetovej vojny používali Briti parafín v ortopédii vo vojenských nemocniciach.

Parafín sa využíva v mnohých odvetviach pre jeho ľahkú taviteľnosť a tvárnosť, odpudivosť vody, termoizolačné vlastnosti a energetickú využiteľnosť. V obchodnej sieti figurujú 3 druhy parafínu: tekutý, tuhý a šupinkový. V súčasnej dobe sa v medicíne parafín používa najmä v rehabilitácii, fyzioterapii a dermatológii.

 • Ďalšie doplnkové zložky: Roztok obsahuje okrem tekutého parafínu aj ďalšie doplnkové zložky s pomocnou či plniacou funkciou. Konkrétne to sú acetylovaný lanalkol, izopropylpalmitát, tekutý makrogol 400, polyoxyetylén 40 sorbitolseptaoleát, vôňa.

Dávkovanie a užívanie

Roztok sa aplikuje presne podľa indikácie od lekára, lekárnika alebo na základe dávkovacej schémy v prípade, ak si ho kúpite z internetovej lekárni bez predošlej konzultácie. Musí sa používať vždy s vodou, buď ho pridáte do vody alebo nanesiete priamo na vlhkú kožu.

Nie sú známe žiadne obmedzenia pri používaní Oilatum Emollient počas tehotenstva a dojčenia, ale odporúčame v prípade tehotenstva a kojenia poradiť sa so svojim lekárom o možnosti používať tento roztok.

Uchovanie a skladovanie

Skladovanie a uchovanie Oilatum emollient nie je náročné na podmienky, stačí roztok skladovať v pôvodnom obale a nevystavovať ho priamemu slnku, vlhkosti a ani mrazu. Správne uchovanie je dôležité pre spotrebiteľnosť roztoku.

Dodržte aj nasledujúce pravidlá:

 • roztok skladujte mimo dohľadu a dosahu detí
 • uchovávajte roztok pri izbovej teplote neprevyšujúcej 25 °C
 • po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obale, roztok nepoužívajte
 • nevyhadzujte nespotrebovaný roztok, vráťte ho do lekárne

Oilatum emollient

 • Na pokožku a podpornú liečbu jej ochorení
 • Na kontaktnú dermatitídu
 • Na atopický ekzém

Účinky, indikácie a použitie

Oilatum emollient sa používa na liečbu atopického ekzému, kontaktnej dermatitídy, stareckého svrbenia, ichtyózy a ďalších kožných ochorení spojených so zvýšenou suchosťou kože. Je vhodný najmä v prípade, ak sú postihnuté veľké plochy tela.

Tu sú najdôležitejšie oblasti, na ktoré roztok pomáha:

Na pokožku a podpornú liečbu jej ochorení

Roztok do kúpeľa Oilatum emollient je prípravok, ktorý má zjemňujúci a ochranný účinok, pretože vytvára na koži jemný film, ktorý zabraňuje odparovaniu vody z povrchu kože. Hydratuje, upokojuje podráždenú kožu a odstraňuje svrbenie kože a obnovuje jej prirodzenú vláčnosť.

Na kontaktnú dermatitídu

Vhodný je aj na kontaktnú dermatitídu alebo ekzém a alergické zápalové kožné ochorenia. Prejavy ekzému sú rozmanité. Najskôr na mieste pôsobenia alergénu možno vidieť zápalovú plochu, na ktorej vznikajú svrbivé pupáky a pľuzgieriky. Neskôr pľuzgieriky mokvajú, tvoria sa chrasty a ekzém prechádza postupne aj do okolia. Roztok vám uľaví aj v tomto prípade.

Na atopický ekzém

Je to kožné ochorenie rozšírené predovšetkým u kojencov, deti a mladistvých. Základným prejavom je nadmerná suchosť kože spôsobená nedostatočnou a odlišnou funkciou mazových žliaz, čo vedie k svrbeniu, škriabaniu a s narušenou bariérovou funkciou súvisí aj zvýšená náchylnosť k  infekciám kože. Roztok je preto ideálny pre deti na každodenné kúpele.

Na starecké svrbenie

Starecké svrbenie možno najčastejšie vidieť u mužov od 50 až 70 rokov. Dôvodom výskytu je celý rad zmien v organizme súvisiacich s aterosklerózou, poruchou funkcie žliaz s vnútornou sekréciou, zníženou činnosťou čriev, degeneratívnymi zmenami v nervových zakončeniach a atrofickými zmenami potných a mazových žliaz.

Na ichtyózu

Je to geneticky dané ochorenie, ktoré charakterizuje porucha rohovatenia kože. Jeho prvé známky sa najskôr objavujú na trupe, končatinách a aj na tvári. Ochorenie samotné nemožno vyliečiť, ale prejavy sa dajú zmierniť používaním mastí a prípravkov a každodennou pravidelnou starostlivosťou. Práve Oilatom emollient roztok vám pomôže prejavy zmierniť.

Nežiaduce a vedľajšie účinky

Používanie roztoku môžu sprevádzať aj niektoré negatívne alebo nežiaduce účinky, rovnako ako je tomu aj v prípade iných liečiv. Nemusia sa ale prejaviť u každého a tento roztok patrí medzi všeobecne veľmi dobre znášané prípravky.

Príbalový leták v tejto súvislosti uvádza toto:

Medzi ojedinelé prípady patria:

 • začervenanie
 • vyrážka

Ak sa objaví vyrážka alebo sčervenanie, prestaňte tento liek používať a poraďte sa so svojim lekárom alebo lekárnikom. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľa.

Kontraindikácie a možné interakcie

Ak sa u vás objaví akákoľvek alergická alebo precitlivená reakcia na niektorú z látok v zložení tabliet, roztok už ďalej nepoužívajte. Okrem tohto prípadu sa môžu objaviť aj niektoré iné kontraindikácie alebo interakcie.

Toto sú situácie a prípady, na ktoré si dajte pozor najviac:

 • ak teraz používate alebo ste v poslednom čase používali, či práve budete používať ďalšie lieky, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikov
 • tehotenstve a počas dojčenia sa môže používať po konzultácii s lekárom alebo lekárnikom
 • súčasné použitie mydiel a saponátov ruší účinok Oilatum Emollient, preto nepoužívajte iné prípravky
 • roztok nespôsobuje žiadne riziká v prípade vedenia motorových vozidiel a obsluhy strojov

Balenie a cena

Roztok je balený v polyetylénovej fľaši so skrutkovacím uzáverom a v papierovej škatuľke s označením značky, súčasťou je aj príbalový leták s inštrukciami. Výrobca uvádza v registrácii 2 veľkosti balenia, konkrétne s obsahom 150 a 500 ml.

Tu je porovnanie cien podľa lekární:

 • Overení predajcovia
 • Najnižšie ceny na trhu
 • Sledovanie dostupnosti

Vzhľadom na spôsob dávkovania a možnú dlhú dobu používania 1 balenie môže, ale aj nemusí stačiť pre úplné obnovenie optimálneho stavu kože, preto je dobré objednať si pre istotu naraz 2 balenia roztoku do kúpeľa Oilatum emollient.

Kde kúpiť

Oilatum emollient je liečivom, ktoré je vydávané bez predpisu, nemusíte pred jeho kúpou teda  navštíviť lekára a získať predpis. Dostupný je v lekárňach ale aj v iných obchodoch s kozmetikou. Dobrou správou je, že liek si môžete kúpiť nielen v kamennej lekárni, ale aj online lekárni.

Online nákup v lekárni sa oplatí nielen kvôli lepšej cene, ale aj kvôli pohodliu, rýchlosti a jednoduchosti, nakoľko všetko vybavíte online. Vopred tiež vidíte, či je liek v danej internetovej lekárni dostupný, takže šetríte čas pri hľadaní.

Online objednávka, doprava a doručenie

Chcete si kúpiť tento roztok, no ešte nemáte dostatok skúseností s online nákupom? Nebojte sa, nákup je pomerne jednoduchý, hlavne ak nakupujete v známejších lekárňach, ktoré sú dlhšiu dobu na trhu a majú celý proces objednávania zoptimalizovaný.

Postup objednávky potom trvá zopár minút:

 • Vložíte balenie roztoku do online košíka
 • Vyberiete si spôsob platby a typ dopravy
 • Zadáte svoje údaje a adresu doručenia
 • Objednávku si skontrolujete a odošlete

Rovnako rýchle ako objednanie je aj doručenie, pretože väčšina lekární vám dodá tovar do 1 až 2 pracovných dní. Pri platbe sa nemusíte spoliehať len na platbu hotovosťou pri doručení, ale môžete zaplatiť dopredu cez internet banking alebo platobnou kartou. Nemusíte sa báť o bezpečnosť, hlavne v známejších lekárňach.

Oilatum emollient

 • Na pokožku a podpornú liečbu jej ochorení
 • Na kontaktnú dermatitídu
 • Na atopický ekzém

Najčastejšie otázky

Chceli by ste si roztok do kúpeľa objednať, ale chýbajú vám niektoré informácie z praktického používania? V tom prípade vám prinášame odpovede na niektoré otázky a dotazy, ktoré súvisia práve s účinnosťou alebo dávkovaním Oilatum emollient v praxi. Ide o odpovede na otázky, ktoré sa ľudia pýtajú na rôznych internetových fórach a v diskusiách.

Prečítajte si tie najvýznamnejšie:

Ako často by som sa mal v roztoku kúpať?

Podľa skúseností užívateľov a aj podľa odporúčania v príbalovom letáku stačí 1 kúpeľ denne.  Kúpeľ by mal trvať od 10 do 20 minút a mal by mať teplotu približne 37 °C, nikdy nepoužívajte horúcu vodu.

Naozaj je prípravok vhodný aj pre novorodencov?

Áno, v mnohých nemocniciach sa na novorodeneckom oddelení na kúpanie bábätiek používa práve roztok Oilatum emollient, preto sa nemusíte báť, že by vášmu dieťaťu ublížil, pretože pri tomto roztoku platí, že ak stav pokožky nezlepší, určite sa ani nezhorší.

Čo má Oilatum emollient, čo iné podobné prípravky nie?

Roztok obsahuje parafín a malé množstvo vedľajších látok, vďaka čomu je nízke riziko nežiaducich účinkov, čo je obrovské plus. Ďalším plusom je, že po kúpeli nemusíte používať iné zvláčňujúce prípravky, lebo už z kúpeľa vám ostane na koži jemný hydratačný filter.

Môžem roztok použiť aj na poranenú kožu?

Áno, môžete. Roztok sa odporúča aj na suchú a popraskanú či odlupujúcu sa kožu. Záleží samozrejme od druhu poranenia a aj hĺbky rany, preto odporúčame radšej sa poradiť s vašim lekárom alebo lekárnikom.

Skúsenosti s roztokom

Pokiaľ ide o skúsenosti s používaním roztoku Oilatum emollient, skúsenosti sú v tomto prípade pozitívne, voči liečivu nie sú skoro žiadne výhrady alebo prezentované nevýhody. Platí to v prípade používania u dospelých, ako aj u seniorov alebo u detí a dojčiat, ktoré majú často dermatologické problémy.

Pre svoju viditeľnú účinnosť, či už ide o rýchly nástup úľavy alebo možnosť dlhodobého používania, je roztok do kúpeľa Oilatum emollient veľmi obľúbeným a odporúčaným medzi užívateľmi, k čomu prispieva aj jeho cena. Veľké balenie je pritom cenovo oveľa výhodnejšie ako malé.

Oilatum emollient

 • Na pokožku a podpornú liečbu jej ochorení
 • Na kontaktnú dermatitídu
 • Na atopický ekzém

Jeho zloženie je vnímané ako veľké pozitívum, hlavne z pohľadu bezproblémovosti čo sa týka vedľajších účinkov. Plusom je aj to, že po kúpeli nie je nutné pokožku natierať. Mínusy nie sú takmer žiadne, jediným je nutnosť odmastiť vaňu po kúpeli v tomto roztoku a dávať si zvýšený pozor na šmykľavý povrch vane.

Zhodnotenie

Roztok Oilatum emollient patrí medzi tie najobľúbenejšie z kategórie prípravkov na starostlivosť o problematickú pokožku. Obľúbenosť značky je výsledkom viditeľných účinkov, zloženia s minimom vedľajších účinkov a možnosti dlhodobejšieho užívania.

Pre užívateľov ponúka liečivo aj ďalšie výhody:

 • upokojuje podráždenú pokožku, tlmí príznaky dermatitíd a ekzémov
 • liek pomáha dospelým, seniorom, deťom aj dojčatám
 • je dostupný voľne bez predpisu a návštevy u lekára
 • miera vedľajších účinkov a kontraindikácií je takmer nulová

Jediným menším obmedzením je, že v prípade tehotenstva a dojčenia je nutné poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Roztok je oproti iným prípravkom pre bábätká možno drahší, ale za to jeho účinnosť a spokojnosť s ním sú takmer 100 %. Výhodou je, že používať ho môže každý člen rodiny.

Oilatum emollient je častou voľbou pre dospelých a hlavne pre dojčatá a bábätká a prispieva k tomu tiež jeho dostupnosť, nakoľko ide o roztok, ktorý si zakúpite bez predpisu a voľne. Nie ste tak odkázaní len na osobný nákup v kamennej lekárni, ale môžete si ho objednať aj v tej internetovej, čo šetrí čas, energiu a peniaze.

Oilatum emollient

 • Na pokožku a podpornú liečbu jej ochorení
 • Na kontaktnú dermatitídu
 • Na atopický ekzém

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

5.00

3 Hodnotení