Oregano: Aké má účinky a použitie, skúsenosti, dávkovanie a nežiaduce účinky

Oregano: Aké má účinky a použitie, skúsenosti, dávkovanie a nežiaduce účinky

Medzi jednu z najznámejších využívaných korenín patrí Oregano. Jeho použitie v kuchyni je široké, či už ide o prísadu na pizzu alebo dochutenie šalátov, mäsa a polievok. Táto rastlina však má aj viaceré pozitívne účinky na zdravie a to vo vnútri aj navonok.

To je aj dôvod, prečo si viete spraviť z Oregana čaj, prečo sa dá kúpiť olej a prečo je súčasťou viacerých doplnkov výživy, hlavne ak ide o rôzne kvapky, tablety alebo kapsule. Oregano býva v podobe extraktu a výťažku tiež súčasťou kozmetických produktov. Ak vás zaujímajú aj iné informácie, napríklad pestovanie či použitie v tehotenstve, čítajte ďalej.

Čo je Oregano, aký má pôvod a ako sa prejavuje jeho nedostatok

Oregano je pomenovanie pre koreninu, ktorá je vňaťou rastliny Pamajorán obyčajný. Ide o aromatickú bylinku z čeľade hluchavkovitých, ktorá rastie prirodzene nadivoko aj na lúkach a stráňach. Pochádza zo Stredomoria, dosahuje výšku do 60 cm a má fialové kvety. V kuchyni sa využíva ako prísada talianskych a gréckych jedál, ale má aj liečivé účinky.

Tie vychádzaj z viacerých obsahových látok. Oregano obsahuje napríklad silice, triesloviny, horčíny, rôzne antioxidanty, antimikrobiálnu látku zvanú karvakrol, flavonoidy, steroly, vitamíny A a C, terpény, borneol proti baktériám a vírusom a niektoré minerály.

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Nedostatok viacerých týchto látok ma v tele viaceré negatívne dôsledky:

Ochorenia dýchacích ciest: Ak máte časté problémy s dýchacími cestami, prechladnutím, chrípkou či bronchitídou, môže ísť o dôsledok nedostatku týchto látok.

Problémy na pokožke: Druhou oblasťou, ktorá je problémová, je pokožka. Tu nastávajú predovšetkým problémy s plesňami a mykózami a rôzne kožné zápaly.

Častejšie infekcie: Látky obsiahnuté v Oregane majú silné antibakteriálne, protivírusové a antiseptické účinky, ich nedostatok zvyšuje riziko vzniku infekcií.

Oregano sa odporúča najmä v týchto prípadoch a pre týchto užívateľov:

 • ak vás trápia častejšie zápaly, či už tráviaceho alebo dýchacieho systému
 • pre všetkých, u ktorých sa vyskytujú mykózy, plesne a infekcie na koži
 • ak máte problémy so zažívacími ťažkosťami, hlavne zápchou a hnačkou
 • špeciálne ženám, ktoré chcú zmierniť negatívne prejavy menopauzy

MOŽNÉ VEDĽAJŠIE ÚČINKY

Čo sa týka rizík spojených s vedľajšími a nežiaducimi účinkami, objaviť sa môžu bolesti hlavy, migrény a nevoľnosti, hlavne pri prekročení odporúčaných dávok. Je tu tiež riziko alergickej reakcie na pokožke, hlavne pri priamom olejov použití bez zriedenia.

Zdroje, odporúčaná denná dávka a užívanie Oregana

Pokiaľ ide o praktické využitie Oregana, okrem toho, že sa používa ako korenina a na dochutenie niektorých jedál, je často v podobe extraktov a výťažkov z listov a vňate využívaný aj v mnohých prípravkoch, či už perorálnych alebo vonkajších.

Toto sú najčastejšie formy použitia Oregana v praxi:

Drvená korenina: V sušenej alebo čerstvej forme si viete kúpiť drvenú vňať Oregana ako koreninu, môžete ju použiť aj na prípravu čajov, odvarov, nálevov alebo tinktúr.

Hotové čaje: Zakúpiť si môžete aj hotové čajoviny v sypanej alebo v porciovanej forme, pričom tu môžete siahnuť aj po čajoch so širším zložením z viacerých bylín.

Tabletky, kapsuly a oleje: Známy je oreganový olej pre perorálne použitie obsahujúci extrakt z divokého Oregana, extrakty z neho sa používajú aj v tabletkách a kapsulách.

Vonkajšie produkty: Výťažok z Oregana býva tiež súčasťou niektorých kozmetických prípravkov na pleť, taktiež sprejov do úst, hojivých gélov a olejov do kúpeľa.

Pre jednotlivé formy a všeobecne pre dávkovanie Oregana platí, že:

 • používanie môže byť aj častejšie, po 3 týždňoch si dajte ale pauzu
 • ak budete robiť čaj, použite na to 1 lyžičku oregana a pite 2 krát denne
 • tinktúru z čerstvej vňati zalejte v pomere 1:3 so 40 % alkoholom
 • v prípade tabliet, oleja a iných doplnkov výživy dodržujte dávkovanie od výrobcu

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Účinky a na čo Oregano pomáha

Použitie a účinky Oregana je možné využiť predovšetkým vo vnútri organizmu, výhodou koreniny je, že pomáha prakticky na všetky dôležité orgánové sústavy. Môžu za to látky, ktoré korenina obsahuje a ktoré majú antioxidačné aj dezinfekčné vplyvy.

Tu sú tie oblasti, kde viete Oregano využiť najlepšie:

Trávenie a tráviaca sústava

Oregano môžete využiť preventívne aj na akútne problémy a ťažkosti tráviacej sústavy. Či už ide o hnačku, zápchu, nevoľnosti, žalúdočné a žlčníkové zápaly a problémy, bolesti a kŕče žalúdka alebo nedostatočnú chuť do jedla, pokojne po ňom môžete siahnuť.

Dýchacie ťažkosti a dýchacia sústava

Ak vás trápi častý kašeľ alebo časté infekcie dýchacej sústavy, napríklad zápal priedušiek, Oregano vám môže pomôcť aj v tejto oblasti. Zlepšuje vykašliavanie, pôsobí na odhlienenie, podporuje zdravie hrdla, hrtana, pľúc a pomáha na chrípku a prechladnutie.

Pokožka a sliznice

Bylinka má pozitívny vplyv aj na zdravie pokožky a slizníc. Ak máte problémy s častejšími zápalmi kože, ekzémami, svrbením kože a jej podráždením, infekciami mykotického charakteru, psoriázou, bradavicou alebo bodnutím hmyzom, použite ju.

Detoxikácia a antioxidačná ochrana

Máte problém s toxickými látkami vo vašich črevách alebo tele? Oregano obsahuje viacero zložiek, ktoré pôsobia aj v tejto oblasti a na detoxickáciu pečene aj celého tela. Obsahuje tiež významné antioxidanty, ktoré pomáhajú proti voľným radikálom.

Psychická vitalita a nervový systém

Oregano pomáha nielen na fyzické zdravie, ale napríklad aj na nervový systém a s tým súvisiacu psychickú vitalitu. Podporuje zdravie a fungovanie nervov, pomáha pri nespavosti a proti únave, pôsobí ako prírodné antidepresívum a upokojuje nervy.

Ďalšie účinky

Bylinka má antivirotické a antiseptické účinky, podporuje prirodzenú obranyschopnosť, pomáha na kŕče a ich zmiernenie, pôsobí na migrénu a proti bolesti hlavy a u žien podporuje zdravý priebeh menštruácie. Tieto vplyvy sú však individuálne.

POUŽITIE V KUCHYNI JE ROZMANITÉ

Ak ide o využitie Oregana v kuchyni, najčastejšie sa pridáva na dochutenie jedál zo Stredomorskej kuchyne. Výborne sa hodí do paradajkových jedál, k rybám a morským plodom, k zelenine a zemiakom, do šalátov a omáčok a do rôznych polievok.

Najdôležitejšie otázky súvisiace s Oreganom

Môže sa používať Oregano aj u tehotných a dojčiacich žien? Ako je to s jeho pestovaním? Treba si dávať pozor na niektoré zdravotné riziká či kontraindikácie? Odpovede nielen na tieto otázky môžete nájsť vo viacerých internetových fórach a v diskusiách, ľudia sa o túto koreninu a jej praktické pôsobenie často zaujímajú.

Medzi tie témy, otázky a dotazy, ktoré sú najčastejšie, patria:

Ako je to s používaním Oregana v tehotenstve a počas dojčenia?

V oboch týchto prípadoch patrí táto bylinka a korenie z nej medzi rizikové, hlavne v tehotenstve má negatívny vplyv na účinok progesterónu, čo zvyšuje riziko potratu v úvodných fázach. Vyhnúť sa mu treba hlavne pri perorálnom využívaní.

Hrozia pri používaní koreniny nejaké kontraindikácie a riziká?

Podobne, ako aj v prípade iných rastlín či korenín, ani Oregano nie je úplne bezproblémové, hoci riziká nie sú veľké. Pri vonkajšom použití hrozí podráždenie kože a alergická reakcia. Ak trpíte častejšími bolesťami hlavy a migrény, nemali by ste ho užívať vnútorne.

Okrem dochutenia jedál je možné korenie využiť aj v nápojoch?

Áno a nemusí ísť pritom iba o tradičnú formu čajov, ako je tomu v prípade väčšiny bylín. Oregano viete využiť aj do vína, z 60 gramov čerstvých lístkov a 1 litra bieleho vína si viete pripraviť výbornú pochúťku. Nechajte však víno macerovať aspoň týždeň.

Môžem Oregano pestovať aj doma na balkóne v kvetináči?

Áno, okrem bežného pestovania v záhradke môžete Oregano vypestovať aj doma v kvetináči. Dôležité je, aby mala bylinka dostatok slnečného svetla, chráňte ju naopak pred zimou. Sadenice vysádzajte v marci, vňať sa zbiera na jeseň a treba ju dobre vysušiť.

Výživové doplnky a prípravky obsahujúce Oregano

To, že si viete kúpiť Oregano ako klasické korenie v potravinách, nie je ani zďaleka jedinou možnosťou, ako využiť všetky jeho prospešné účinky na ľudské zdravie. Existujú totiž rôzne iné formy produktov a prostriedkov, vrátane kozmetiky a doplnkov výživy.

Sortiment typov, druhov a podôb je rozmanitý a zahŕňa hlavne:

V ponuke nájdete sušené, drvené a surové korenie, čaje a čajoviny, perorálne tabletky a kapsuly, oleje, kvapky, sirupy a roztoky a balzamy, krémy, spreje a hojivé gély

Bez ohľadu na to, po ktorom z týchto produktov siahnete, tak získate:

 • prípravky s prirodzeným zložením a bezproblémovým pôsobením
 • produkty, ktoré majú minimálne riziká vedľajších účinkov a kontraindikácií
 • možnosť využiť Oregano v koncentrovanej podobe navonok aj vo vnútri

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Ak ide o surové formy, v eshopoch aj lekárňach si viete zakúpiť drvené Oregano v sušenej aj surovej podobe, využiť ho potom môžete ako prísadu do jedál, alebo si z neho pripraviť tinktúry, odvary či domáce čaje. Čajoviny a čaje si viete kúpiť aj v hotovej sypanej alebo sáčkovej podobe, pričom Oregano tu môže ale aj nemusí byť jedinou zložkou.

V rámci viacerých kozmetických produktov a rôznych balzamov, krémov, gélov a vonkajších sprejov je Oregano v podobe extraktu a výťažku tiež súčasťou zloženia. K dispozícii sú aj spreje na inhaláciu, ktoré pomáhajú na rôzne ťažkosti s dýchaním a prechladnutie.

Pokiaľ ide o doplnky výživy, tu býva Oregano buď ako jediná aktívna zložka, alebo ako súčasť tiež širšieho zloženia. Siahnuť môžete po kapsulách na imunitu, trávenie či proti oxidačnému stresu. K dispozícii sú aj kvapky na zvýšenie vitality a výkonnosti, rovnako tak oleje na podporu srdca a ciev, najčastejšie obsahujú olejový extrakt Oregana.

Ako a kde kúpiť výživové doplnky a prípravky obsahujúce Oregano

Prakticky všetky spomínané prípravky a doplnky výživy je možné kúpiť bez akýchkoľvek problémov v mnohých eshopoch s bio potravinami či rastlinnými prípravkami. Najlepšie však spravíte, ak si pre nákup vyberiete lekárne.

Oproti kamenným prevádzkam majú online lekárne tieto benefity:

 • nemusíte nikam ísť osobne, nákup aj doručenie vybavíte u vás doma
 • ušetríte, či už ide o cenu samotných produktov, niekde aj na doručení
 • máte oveľa širší výber značiek, typov a foriem, ktoré sú skladom
 • všetky produkty a prípravky si viete na jednom mieste a z domu porovnať

Nákup v online lekárňach je svojim postupom veľmi podobný bežnej objednávke v eshope. Vyriešite ho cez mobil, tablet alebo počítač, stačí do online košíka vložiť tie prípravky, o ktoré máte záujem, vyplniť svoje údaje a vybrať spôsob platenia a doručenia.

OREGAR oreganový olej

 • antioxidačné účinky
 • pozitívny vplyv na respiračné zdravie
 • posilňuje imunitný systém

Oreganový olej Jamieson

 • Podpora imunity a vitality
 • Pôsobenie pri tráviacich ťažkostiach
 • Pôsobenie proti parazitom a zápalom

Práve väčšie a známejšie lekárne majú výhodu v tom, že ponúkajú nielen veľký sortiment skladom či zaujímavé ceny, ale aj rôzne iné benefity. Patria sem napríklad zdarma, rýchlejšie doručenie aj do 24 až 48 hodín, jednoduchší nákup aj bez registrácie, rôzne zľavové kódy, možnosť prevzatia zásielky osobne na kamennej predajni či viac možností platby.

Prečítajte si tiež

Komentáre & Hodnotenie

4.53

30 Hodnotení